Yardım MSI anakat M.2 SSD mi görmüyor

Bu konuyu okuyanlar

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Arkadaşlar benim sistemim de PC açılmıyordu anakartta CPU ışığı yandığı için gittim işlemci aldım.
Bugün taktığımda sistem yine gelmedi bende başka bir PSU ile açtım açılıyor ama BIOS ekranı geliyor.
BIOS da da;
SATA mode AHCI olarak.
Boot mode UEFI olarak olduğunda boot optionlarda benim M.2 SSD mi görmüyor BIOS olarak görüyor ama boot olarak göremiyor ben legacy+UEFI aldığımda görüyor açılırken de boot device diyor neyi kurcaladıysam açılmadı senin bildiğin bir şey var mıdır?
Windows format at ekranını açtım orada da sorunsuz diski görüyor.
NVMe SSD self-test yaptığımda da diskte sorun bulmadı.
Sizce sorun neden olabilir ayarlarla oynadım uğraştım ama yine gelmiyor.
Açılırken F11 basarak boot device açıyorum orada M.2 SSD'im gözüküyor onu seçiyorum yine "reboot and select proper boot device" hatası veriyor.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Senin biosun eskidir. 5600X için güncel bios gerekebilir. Önce biosu güncelle.

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Senin biosun eskidir. 5600X için güncel bios gerekebilir. Önce biosu güncelle.
Son versiyon bios attım onu düşünerek flash ile ama yine görmüyor görüyor ama görmüyor gibi çok saçma uefi de diski bios görüyor boot olarak algılamıyor legacy alınca boot olarak görüyor ama açmıyor ama diskin yanında windows boot manager yazmıyor ondan galiba :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Seagate SSD yi ,alttaki 2. nvme slotuna takarak bi dene olmazsa. Üstteki slot ,gücünü işlemci üzerinden alıyor. Alttaki slot ise anakartın B550 çipseti ile irtibatlı.

Bakalım değişen bi şey olacak mı.

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Seagate SSD yi ,alttaki 2. nvme slotuna takarak bi dene olmazsa. Üstteki slot ,gücünü işlemci üzerinden alıyor. Alttaki slot ise anakartın B550 çipseti ile irtibatlı.

Bakalım değişen bi şey olacak mı.
He onu hiç denemedim bi denim onuda yarın ya sinir stres kalmadı onu denerim yine gelmezse zaten windows atarım geçerim bakarım açılırsa zaten windows yok demektir içinde :)
Bios da m2 yanında windows boot manager yazması gerekiyor değil mi?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yazıp yazmaması konusunda tam bi bilgim yok.
2. slotu bi dene bakalım,ne olacak.İşlemci değiştiği için 1. slot sapıtmış olabilir.Olmazsa ,formatı denersin.

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Yazıp yazmaması konusunda tam bi bilgim yok.
2. slotu bi dene bakalım,ne olacak.Olmazsa ,formatı denersin.
Tamamdır yarın denerim artık daral geldi iyice zehir gibi 1 hafta geçti.
Denediğimde de gelmezse zaten artık rahmetli olacak.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Çalışması lazım Sen bu SSD yi zaten kullanmıyormuydun. Neden kendi kendine sorun çıkarsın ki.

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Çalışması lazım Sen bu SSD yi zaten kullanmıyormuydun. Neden kendi kendine sorun çıkarsın ki.
Hiç bir fikrim yok bu olay çıktıktan sonra bi kafayı yedi o görüyor ama görmüyor gibi saçma sapan bir şey var aşağıda çalışırsa ne anlam çıkıyor m2 yuvası mı bozuk hiç şaşırmam artık.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Yuva bozuk değildir. Yukarsı işlemci üzerinden beslendiği için, sende işlemci değiştirince bi anormallik olmuş olabilir. Format atabilirsen bi format at.

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Yuva bozuk değildir. Yukarsı işlemci üzerinden beslendiği için, sende işlemci değiştirince bi anormallik olmuş olabilir. Format atabilirsen bi format at.
Atıcam sonunda bi ekran kartı gelsin PSU sorunu giderim kasa sorunsuz bi çalışsa atıcam kapatıcam kapağı açarsam daha zaten 1 haftadır.