Ms-Dos Ortamında Download Yapılabilir mi ?

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ms-Dos Ortamında Download Yapılabilir mi ?
Yapılabiliyorsa eğer komutlar nelerdir ?

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1

0mrdr5

Profesör
Reaksiyon puanı
11
vardı öyle bişey birezdan yazarım

not:hta1905 arkadaşım ms-dos her windows sürümünde geliştirilmiştir

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1

0mrdr5

Profesör
Reaksiyon puanı
11
buarada arkadaşım sen windows 3.1 fln mı kullanıon:D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
buarada arkadaşım sen windows 3.1 fln mı kullanıon:D

Yok hayır :D
Olur da bi gün Ms-Dos'lu bir bilgisayar denk gelirse diye öğrenmek istedim :D
Ayrıca Ms-Dos'tan Download yapıldığında 9-10 Kb'da olsa bi kâr elde edilebileceğini düşünüyorum :D

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Yok hayır.
Olur da bir gün Ms-Dos'lu bir bilgisayar denk gelirse diye öğrenmek istedim.

Bu mesajım sadece MS-DOS yüklü bir makine için geçerlidir. Windows'un tüm sürümlerinde MS-DOS var ve Windows sürücülerini kullandırarak Komut İstemi ile Internette her istediğini yapabilirsin. Tek ihtiyacın olan Komut İstemini destekleyen bir indirme programı.

Şimdi asıl soruya ve cevaba gelirsek.

MS-DOS un (tüm sürümler dahil) çekirdeğinde fax-modem, adsl modem ya da ethernet kartı gibi donanımların sürücüleri bulunmadığı için MS-DOS ile internete bağlanamazsınız. Çok eskiden (en az 14 yıl öncesi) NOVELL NetWare uyumlu 10base-t ethernet kartlarını MS-DOS a kurup ağa bağlantı yapabiliyorduk. BNC bağlantı ile. O zamanlar UTP,RJ-45 gibi bağlantı arayüzleri ya yoktu ya da yaygın değildi. (Benim kurduğum hiç bir ağda yoktu en azından.) Fakat o zamanlar internet Türkiye'de yoktu. :) Deneme fırsatım hiç olmadı.

0mrdr5

Profesör
Reaksiyon puanı
11
heee bizim bi ark biliodu gözümün önünde yapmıştş da şu an işteyim eve gidince sorayım tamammı

not:spybot olum sen neden hep benden önce mesaj yazıon yaw var ya bigün ben konu açıcam senin mesaj benim konunun üstünde görüncek heralde:D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
MS-DOS un (tüm sürümler dahil) çekirdeğinde fax-modem, adsl modem ya da ethernet kartı gibi donanımların sürücüleri bulunmadığı için MS-DOS ile internete bağlanamazsınız. Çok eskiden (en az 14 yıl öncesi) NOVELL NetWare uyumlu 10base-t ethernet kartlarını MS-DOS a kurup ağa bağlantı yapabiliyorduk. BNC bağlantı ile. O zamanlar UTP,RJ-45 gibi bağlantı arayüzleri ya yoktu ya da yaygın değildi. (Benim kurduğum hiç bir ağda yoktu en azından.) Fakat o zamanlar internet Türkiye'de yoktu. :) Deneme fırsatım hiç olmadı.

Peki RJ-45 arayüzünden Şuan Ms-Dos'la ağa bağlantı kurulabiliyor değil mi ?
Şu an internet var Türkiye'de bi denesek sonuç çıkar mı acep ? :D

heee bizim bi ark biliodu gözümün önünde yapmıştş da şu an işteyim eve gidince sorayım tamammı

not:spybot olum sen neden hep benden önce mesaj yazıon yaw var ya bigün ben konu açıcam senin mesaj benim konunun üstünde görüncek heralde:D
Eyvallah Kolay gelsin, Hayırlı işler :)
Bekliyorum akşam :)

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
İlla komut penceresi görünce download yapmak istiyorsan linuxda wget adında çok başarılı downloader var dediğin gibi 10kb/15kb fark görebiliyorsun.

0mrdr5

Profesör
Reaksiyon puanı
11
eh denemek lazım kendi kendine vahiy gelmiycek heralde:D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
İlla komut penceresi görünce download yapmak istiyorsan linuxda wget adında çok başarılı downloader var dediğin gibi 10kb/15kb fark görebiliyorsun.

Teşekkürler ama olay komut penceresinden görmek değil, Ms-Dos komutlarını araştırırken merak ettim sadece Ms-Dos'tan download yöntemini ve Ms-Dos'tan Download yapabildiğinde insanda oluşacak karizmayı da düşündüğümde öğrenmek istedim :)

Aslında Linux'da Mozilla'dan bile Download yapmak Windows'a göre zaten 10kb/15kb fark sağlıyor :)

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu mesajım sadece MS-DOS yüklü bir makine için geçerlidir. Windows'un tüm sürümlerinde MS-DOS var ve Windows sürücülerini kullandırarak Komut İstemi ile Internette her istediğini yapabilirsin. Tek ihtiyacın olan Komut İstemini destekleyen bir indirme programı.

Şimdi asıl soruya ve cevaba gelirsek.

Tüm cevaplar burada. Bundan sonrası senin google kullanma becerine kalmış. Öyle armut piş ağzıma düş yok. Özelliklede sorularını sorarken kullandığın alay edici gülücük ifadelerinden sonra aslında cevap bile vermemek lazımdı diyorum.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Tüm cevaplar burada. Bundan sonrası senin google kullanma becerine kalmış. Öyle armut piş ağzıma düş yok. Özelliklede sorularını sorarken kullandığın alay edici gülücük ifadelerinden sonra aslında cevap bile vermemek lazımdı diyorum.
Alay edici bi tavır takındığımı düşünmüyorum eğer siz böyle düşünüyorsanız sizin düşüncenizdir saygı duyarım, illa ki protokol ortamındaymış gibi konuşmak gerekmiyor her konuda değil mi ?
Her neyse cevaplar için tekrar teşekkür ediyorum. :)

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Romantic sen ona bakma:D
Olur mu öyle şey kardeş :)
Yanlış anlaşılma var demek ki ortada, bunu düzeltmek lazım, ben burda kimseyle şu zamana kadar alay etmedim etmem de beni bilen bilir, küçücük bi gülme ifadesinden bu sonuçlar çıkarılabiliyorsa artık hiç birşey söylemek istemiyorum :hammer:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Özelliklede sorularını sorarken kullandığın alay edici gülücük ifadelerinden sonra aslında cevap bile vermemek lazımdı diyorum.
Ben bu konu içerisinde alay edici hiçbir gülücük ifadesine rastlayamadım. Sanırım yanlış anladın bazı şeyleri.

Soruya dönelim, MS-DOS da downloader varsa, bir tarayıcı da yapmış olmaları gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası olacağını hiç sanmıyorum ama belki win sürücülerini kullanarak dos altından nete çıkabilecek birşeyler üretmişlerdir. Ben Linux'te terminal ekranından wget kullanıyorum genelde. Harikulade bir downloader dır kendisi. Alıştıktan sonra çokta pratik geliyor.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Ben bu konu içerisinde alay edici hiçbir gülücük ifadesine rastlayamadım. Sanırım yanlış anladın bazı şeyleri.

Soruya dönelim, MS-DOS da downloader varsa, bir tarayıcı da yapmış olmaları gerekir diye düşünüyorum. Açıkçası olacağını hiç sanmıyorum ama belki win sürücülerini kullanarak dos altından nete çıkabilecek birşeyler üretmişlerdir. Ben Linux'te terminal ekranından wget kullanıyorum genelde. Harikulade bir downloader dır kendisi. Alıştıktan sonra çokta pratik geliyor.

Cevap için teşekkürler :) Ayrıca şimdi de şunu merak ettim; Bahsettiğin Wget'i Linux ortamını Cd'den çalıştırdığımızda kullanabiliyormuyuz ?

Reaksiyon puanı
188
benim kullandığım bir şey yani yapılabilir. şöyle ki :

aşağıdaki siteden wget for windows indirilir:

http://pages.interlog.com/~tcharron/wgetwin.html

daha sonra windows üzerinden de komut istemi kullanılarak download yapılabilir. komut (komuttan kastım exe dosyası) eğer network bağlantısı olan bir ms-dos pcye atılırsa o pc üzerinde de kullanılabilir.

hatta ve hatta kendi bir projem var daha kimseyle paylaşmadığım super console diye bir dos uygulaması. onda dosya indirme youtube da video çekme gibi özellikler var. bitirir de istediğim kıvama getirirsem sizlerlede paylaşırım uygulamamı...

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Hiç duymadım Öyle bişey Yapılabiliyorsa da Çok Şaşırırım

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Cevap için teşekkürler :) Ayrıca şimdi de şunu merak ettim; Bahsettiğin Wget'i Linux ortamını Cd'den çalıştırdığımızda kullanabiliyormuyuz ?

Evet, canlı (yani live) Linux CD`leri ile de wget`i sorunsuzca kullanabilirsin. Live CD`lerin bildiğim en büyük sorunu, performansının kurulan CD`ye göre daha düşük oluşu. Bunun dışında program olarak kurulan CD den herhangi bir eksiği yok. Açıkçası, wget ile mukayese edilebilecek derecede gelişmiş bir dos programının varolabileceğini de hiç düşünemiyorum.

cgrszone'nin önerdiği wget win portunu da deneyebilirsin.

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
benim kullandığım bir şey yani yapılabilir. şöyle ki :

aşağıdaki siteden wget for windows indirilir:

http://pages.interlog.com/~tcharron/wgetwin.html

daha sonra windows üzerinden de komut istemi kullanılarak download yapılabilir. komut (komuttan kastım exe dosyası) eğer network bağlantısı olan bir ms-dos pcye atılırsa o pc üzerinde de kullanılabilir.

hatta ve hatta kendi bir projem var daha kimseyle paylaşmadığım super console diye bir dos uygulaması. onda dosya indirme youtube da video çekme gibi özellikler var. bitirir de istediğim kıvama getirirsem sizlerlede paylaşırım uygulamamı...

Teşekkürler cgrszone önerdiğin programı deneyeceğim :)
Geliştirdiğin projeni de istersen beta olarak test edebiliriz SDN sakinleri olarak ama sen bilirsin :)
Kolay gelsin sana :)

Evet, canlı (yani live) Linux CD`leri ile de wget`i sorunsuzca kullanabilirsin. Live CD`lerin bildiğim en büyük sorunu, performansının kurulan CD`ye göre daha düşük oluşu. Bunun dışında program olarak kurulan CD den herhangi bir eksiği yok. Açıkçası, wget ile mukayese edilebilecek derecede gelişmiş bir dos programının varolabileceğini de hiç düşünemiyorum.

cgrszone'nin önerdiği wget win portunu da deneyebilirsin.

Teşekkürler deneyeceğim :)
Live CD'yi yeri geliyo ERD yerine bile kullanıyorum, demek ki wget'i de kullanacağım bundan sonra, Tekrar teşekkürler, İyi geceler :)