Mozilla Firefox Kan Kaybediyor

greystone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Mozilla Firefox kullanıcıları bir türlü giderilemeyen sorunlar nedeniyle gittikçe azalıyor. 2 hafta önce Mozilla Firefox 4.0 Beta çıkması karşın Mozilla Firefox 5.0 ‘ın görüntüleri medyaya sızdı. Mozilla Firefox Vistanın kullandığı kaynaktan kat kat fazla sistem kaynağı kullanmaya başladı.

Bu durum kullanıcıları başka tarayıcılara yönlendirmeye başladı. Mozilla Firefox 1.0 çıktığında yaptığı batlamayı bir daha yapamadı ve giderek kendi sonunu hazırlıyor. Mozilla Firefox 2.0′dan sonra güvenlik sorunları ve sistem kaynağı sorunlarıyla baş edememe gibi sorunlar yaşamaya başladı ve bu sorunlar Mozilla Firefox 3.0′de iyice artdı ve kullanıcıları çileden çıkartdı.

İnternet Explorer,Opera,Safari ve özellike Google Chrome‘da ciddi kullanıcı artışı başladı.

Kaynak

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
4.ci versiyonu yukledigimden beri bir haller olmaya basladi. vista dan daha fazla kaynak kullaniyor o kesin :)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Bırakın firefox'u kenara ve chrome'u deneyin, en azından deneyin :D

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
kaynagi maynağı bosverinde gercekten firefoxun kronikleşen sorunlari, hantalligi, cökmeleri vs hala devam etmekte zaten eskisi gibi popüler olmadigi düsüste olduguda ff3 ün rekorunu kıramamasından belli. Önceden digerlerine göre bariz üstünlüğü olan firefoxun artık digerlerine göre tek bir artisi kaldi oda sayıca fazla olan eklentileri, bence eklenti sayısı arttıkca chrome'un yükselişi artarak devam edecek cünkü her yönden firefoxtan üstün bi tarayici, bi kac gün önyargısız gercekten deneyen aradaki farkı cok acık görecektir.

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Chrome kullanmayan kişiler art niyet kişilerdir hem harika eklentileri var

Facebook harcadığın zamanı öğrenme
Faceebok'dan seni silenleri görebilme
Gmail anlık posta bildirgesi
Facebook anlık bildirimi
İnternet Download manager sağ menü download butonu
Web sayfasını tamamen resim formatı ile kaydetme
Opera gibi mouse ile sayfa aşağı kaymak gibi inme eklentisi :biggrin:

Birkaç tane daha kurdum ve hala Firefox'tan 10 kat daha hızlı !

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
firefox'un tekrar batlama yapamamasının sebebi chrome'dur. opera ne yazık ki hakkettiği kullanıcı kitlesine ulaşamadı ancak chrome google'ın adını taşıdığından kısa sürede yükseldi. daha da yükselicek.

daha büyük konu ise önümüzdeki yıllarda mobil internet kullanıcıları katlanarak artıcak burada ise operanın bariz üstünlüğü var. ancak android sayesinde chrome operaya rakip olabilir. firefox ise mobil pazarına yeni giriş yapıyor.

dolayısıyla firefox'u pek iyi günler beklemiyor.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bu haber sallama geldi :) FF 4 ben de stabil çalışıyor ama bu haber vista gibi berbat diyor :)

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
mozilla xul runner ve xul user interface den kurtulmadığı sürece mozilla firefox ağır hantal işe yaramaz bir tarayıcı olarak kalacak

kral05

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bişey olmaz firefoxa gerçek kullanıcılar bilir değerini
bu arada firefoxtan sonra chrome çok iyi ve hızlı ama sadece hızına göre seçmek doğru değil
nitekim FİREFOX foreveeeerrrr

Reaksiyon puanı
188
mozilla xul runner ve xul user interface den kurtulmadığı sürece mozilla firefox ağır hantal işe yaramaz bir tarayıcı olarak kalacak

Hay yaşa. Tam ben söyleyecektim. Altyapının değişmesi gerekiyor. Artık dağılmaya başladı...

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
chrome hangi özgürlüğünüzü kısıtladı onu bi anlayabilsem...

wwaavv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sen firefox'un ne olduğunu bile bilmiyorsun galiba. Firefox görünce bomba deyip kaçacaksın anlaşılan. Bilgisayarına firefox kur, kullan, ne olduğunu öğren yorumunu daha sonra yap. Böyle saçma sapan yazılar yazarak milleitn aklını karıştırma.

İnternet explorer'ın, Çakmaktaşlar gibi olduğunu düşünürsek;
Firefox, Jetgiller gibi.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Sen firefox'un ne olduğunu bile bilmiyorsun galiba. Firefox görünce bomba deyip kaçacaksın anlaşılan. Bilgisayarına firefox kur, kullan, ne olduğunu öğren yorumunu daha sonra yap. Böyle saçma sapan yazılar yazarak milleitn aklını karıştırma.

Firefox, Jetgiller gibi.

+1 :thumbup1:

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Arkadaş kendi bir şeyler yazmış. Ne kadar doğru ne kadar yanlış tartışılır.

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Firefoxumuz kan falan kaybettiği yok olsa bile ben verim kanımdan.Birileri sırf b.k atmak için yazmış yazıyı.Kullanmamış kişiler bile yorum yazmış...

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Firefox, Jetgiller gibi.

adam explorer firefoxtan iyi falan mı demis? bizmi görememisiz? ayrica firefoxun rakibi explorer ise vay firefoxun düstügü hallere. ilk mesajinda kavga cikartir gibi yorum yapiyosunuz bence önce acıktan liseyi falan bitirin okudugunuzu anlamayi ögrenin adam gibi cevap yazmayi sonra millete firefox kullan vs diye akıl vermeye kalkın. adam baska bi siteden alıntı yaparak bi konu acmis yazilanlara katılmayabilirsiniz ama sırf siz katılmıyorsunuz diye yaziya hak verenleri cahil gibi görmek sizin yorumlarinizin ne kadar ciddiye alınmasi gerektigini ortaya koymus zaten. bu yaziyi yazan ilgili sitenin admini yani emin ol bilgisayarinda firefox falan yüklüdür.

greystone

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Firefoxumuz kan falan kaybettiği yok olsa bile ben verim kanımdan.Birileri sırf b.k atmak için yazmış yazıyı.Kullanmamış kişiler bile yorum yazmış...

aç bakalım 20 sayfa birden firefox ile birde safari ile ondan sonra 20 sayfanın üstüne birde buraya gir firefox üzerinden bana 140 karakter yazısı 140 saniyede yazabilecekmisin birde o esnada bak sistem kaynağını hangisi çar çur ediyor

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Bu yazı gerçeklerden uzak ve tam da takım tutar gibi tarayıcı kullanan Opera fanatiklerinin yazısına benziyor.
Ne demek ''Mozilla Firefox Vistanın kullandığı kaynaktan kat kat fazla sistem kaynağı kullanmaya başladı.''
Şaka mı bu, bunu yazanın bilgisayarında 512mb Ram varsa bunu yazması doğaldır.
30 tane eklentim var chrome'dan sadece 80-90mb daha fazla ram tüketiyor.

Ayrıca yeri gelir IE, yeri gelir Chrome, Opera'da kullanırım, internet icat olduğundan beri kullanmadığım tarayıcı üstelik en ince ayarlarına kadar tüm özelliklerini deneyerek bakmadığım tarayıcı kalmadı, evet firefoxChrome'dan geç açılıyor ama sadece sistem açılışında geç açılıyor onun dışında 2 saniyede açılıyor, ve bu eklentiler hayatımı oldukça kolaylaştırıyor.

Zamanında Firefox eklenti çöplüğü diye makale yazan kişiler şimdi kendi kullandıkları tarayıcıların da eklenti desteği vermesini (Chrome+Opera) biraz düşünsünler acaba neden.

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Daha yeni mi fark edilmeye başlandı mozilla nın hiç yol kat edemediği olduğu yerde saydığı. Firefox 3.0 ile 4.0 arasında performans açısından gözle görülür hiçbir fark yok. Hala kullanmaya devam edenler de kendilerini firefox a adamış diğer yenilikleri kolay benimseyemeyen kişiler. Google chrome bu dönemin yükselen yıldızı ...

RocKhan

Doçent
Reaksiyon puanı
15
Firefox 3.0 ile 4.0 arasında performans açısından gözle görülür hiçbir fark yok. Hala kullanmaya devam edenler de kendilerini firefox a adamış diğer yenilikleri kolay benimseyemeyen kişiler. ...

Sana firefox ve chrome performans farkını 5 dakika içinde yapacağım test ve yükleyeceğim screenshotlarla kanıtlarım varmısın.

Mozilla firefox kullanıcıları kadar mevcut tarayıcı özelliklerini geliştiren ve eklenti olarak sunan bir topluluğu bunca zamandır görmediniz, Google Chrome'un eklenti desteğinin %30'unu mozilla firefox kullanıcıları sağlıyor ve siz kalkmış ''Hala kullanmaya devam edenler de kendilerini firefox a adamış diğer yenilikleri kolay benimseyemeyen kişiler'' diyorsunuz.

Tespitiniz oldukça komik ve gerçeklerden uzak.

wwaavv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adam explorer firefoxtan iyi falan mı demis? bizmi görememisiz? ayrica firefoxun rakibi explorer ise vay firefoxun düstügü hallere. ilk mesajinda kavga cikartir gibi yorum yapiyosunuz bence önce acıktan liseyi falan bitirin okudugunuzu anlamayi ögrenin adam gibi cevap yazmayi sonra millete firefox kullan vs diye akıl vermeye kalkın. adam baska bi siteden alıntı yaparak bi konu acmis yazilanlara katılmayabilirsiniz ama sırf siz katılmıyorsunuz diye yaziya hak verenleri cahil gibi görmek sizin yorumlarinizin ne kadar ciddiye alınmasi gerektigini ortaya koymus zaten. bu yaziyi yazan ilgili sitenin admini yani emin ol bilgisayarinda firefox falan yüklüdür.

Ben liseyi bitirdim merak etme. Üniversitede bilgisayar (ayrıntısına gerek yok) okudum. Bilgisayar bilgisi fazla olan kişiler firefox'tan vazgeçemez. Web tasarımı ile uğraşırken firefox haricindeki tarayıcılara (sadece ie değil) uyumluluk için web sayfasını tasarladığımın 3-4 katı vakit harcamak zorunda kalıyorum. Biraz araştırmayla Firefox haricindeki tarayıcıların çok kadar basit birçok "html" kodunu desteklemediğini bile görebilirsin. Eklentiler meselesine girmeye gerek bile duymuyorum. Firefox kan kaybediyormuş gibi görünmedi bana.

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Takım tutar gibi bir markaya yada ürüne bağlanmasanız olmuyor mu ?

Firefox u uzun süredir kullanıyorum.Chrome da kullandım.Chrome da eklentilerin azlığından ,çökmelerinden ve rrs sorunlarından dolayı Firefox a geri döndüm.

FF 4 çıktığından beri Chrome a bakmaz oldum.Hızı aynı, 5 10 ms yi fark edemezsiniz bile.
Ayrıca ram konusunda hiç bir sıkıntı yok.Ram kullanımı fazla diyen arkadaşlar bence işin çook başında yada hiç FF kullanıp test etmemiş.

Şunu da not düşmemde yarar var.Sisteminiz deki parça ve işletim sisteminize göre tarayıcı seçmenizde fayda var.

Firefox (FF) Chrome (CH) 10 üzerinden puan
Açılış hızı FF : 2 CH : 7
Hız FF : 8 CH :9
Kişiselleştirme FF: 10 CH : 5
Stabil çalışma FF : 8 CH : 4

Chrome un yükselişinin sırrı hız değil.Bilinçsiz kullanıcıdır.İnternetin en çok kullanılan sitesi google ın reklamları sayesinde bu kısa sürede yükselmesine sebep olmuştur...

Y!LM@Z

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Konu yanlış yere açılmış. Tarayıcı Savaşları burada
Belki alakasız ama konuya bi yerden dalmak lazım :D

Yeni bir tarayıcı çıktığı zaman bu tarz tartışma konuları çok olur normal karşılamak lazım ancak bir tarayıcıyı sürekli şöyle böyle diye kötülemeye gerek yok. Ayrıca kimsenin de bu tarz konular yüzünden anında tarayıcıyı değiştireceğini sanmıyorum. Ben eklenti desteği geniş olduğu için firefox kullanıyorum ancak yeri geliyor ie,chrome da kullanıyorum sonuçta hepsi kullanıcının tercihidir.

Forever Firefox:D

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Firefox 4 candır.

speedy

Doçent
Reaksiyon puanı
2
dünyadaki bilgisayar kullanıcilarinin icinde bilgisayardan anlayan, bilgisayar programcisi yada tarayiciyi secimini bilerek karsilastirarak yapanlar en fazla %10'dur yani geri kalan %90 eklentiyle, web safyasi tasarlamakla vs vs ugrasmaz amac en koaly hızlı sekilde internete girmektir. yani chromun yükselisinden bahsederken bilincsiz kullanıcılar yüzünden demek bos konusmaktir cünkü tarayicilarin kullanım oranını bu bilincsiz %90lık kesim belirler. Google kendi ürününün reklamıni tabiki sahibi oldugu sitenin avantajlariyla yapacak bundan daha dogla bisey olabilirmi. ayrica daha ortada chrome diye bisey yokken google'nin firefox reklamını nasıl yaptigini da sanırım unuttunuz; ben dün gibi hatırlıyorum nette gezerken daha hızlı sörf icin firefox kullanın google reklamlarini.. sizin mantiginiza göre milletin iexploreri birakıp mozillaya gecmesinin, firefoxun bu günkü popülerligine ulasmasının en büyük nedeni google firmasidir, okdar reklamini yapmasaydi bugün hala internet explorer 6 kullanılacakti.
Diger bi arkadasta chrome eklentilerinin %30unu firefox kullanıcılari yapiyor demis dogrudur ama bu kullanıcılar firefoxun tapulu malı, kadrolu elemanı falanmı? bunlar senin benim gibi insanlar, yani senin mantigina göre firefoxa eklenti yapan insanlar chrome eklenti yapmaya basladilarsa o zaman artik chrome da kullanıyolar demektir yani sadece firefox kullanıcısı falan degiller ve bu sayi gün gectikce artmakta.

useryok

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
FF 4 kullanıyorum. Bununla ilgili daha önce de bir konu açmıştım. FF4 ile bir sayfa açıyorsun, genelde sayfalar açılmıyor, ikinci bir denemede açılabiliyor. Ama aynı sayfayı Chrome da çok hızlı şekilde açıyorum. Ayrıca şu anda yaklaşık 250 MB RAM kullanıyor. Bu ne arkadaş ya. SDN de birkaç sekme açtım, daha hiçbiri açılmadı öyle dönüp duruyorlar. FF4 ü tamamen kaldırıp yeniden kurmuştum, ilk başlarda sorunsuz çalışıyordu ama şimdi yine takılmaya başladı. FF4 ü bırakamamamın tek nedeni eklentileridir. Eğer Chrome da eklenti tarafında zenginleşirse FF da kimse kalmayacaktır.

Son mesajlar