Yardım Monitörümde glitchli yırtılma var

irmik

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar, monitörde glitchli bir yırtılma oluşuyor, kasamı televizyon ekranına takıp da denedim orda bir sorun oluşmuyor, sorun ekran kartından ya da monitörden kaynaklı anlayamadım, fikriniz varsa söyler misiniz neden olur bu? (üst tarafa ve alt tarafa dikkat ederseniz fotoğrafta görünüyor)

Ekli dosyalar

• resim_2023-12-07_204014586.png
    resim_2023-12-07_204014586.png
    227 KB · Görüntüleme: 62
  • WhatsApp Görsel 2023-12-07 saat 20.41.28_69c5c916.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-12-07 saat 20.41.28_69c5c916.jpg
    22.1 KB · Görüntüleme: 55

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Ekran kartı sürücülerini kaldırıp yeniden kurun. Ayrıca monütörü tanılama yaptırıp. Bilgisayarın tanıyıp tanımadığını kontrol edin. Monütör tazeleme hızını düşürün.

zetian93

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
3
Merhaba! Ekrandaki glitchli yırtılma genellikle birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. İşte bu tür bir sorunu çözmek için yapabileceğiniz bazı adımlar:

1. Bağlantı Sorunları:
    • Monitörünüzü bilgisayarınıza bağlayan kablo ve bağlantı noktalarını kontrol edin. Eğer mümkünse, farklı bir kablo veya bağlantı noktası kullanarak deneyin.
  2. Ekran Kartı Sürücüsü Güncellemesi:
    • Ekran kartınızın sürücülerini güncel tutun. Ekran kartı sürücüsü güncel değilse, bu tür grafik sorunlarına neden olabilir.
  3. Monitör Ayarları:
    • Monitör ayarlarını kontrol edin. Özellikle yenileme hızı (refresh rate) ayarlarına dikkat edin. Monitörünüz ve ekran kartınızın desteklediği en iyi yenileme hızını kullanın.
  4. Gelişmiş Ekran Ayarları:
    • Ekran kartı kontrol panelinizdeki gelişmiş ekran ayarlarını kontrol edin. V-Sync veya G-Sync gibi özellikleri deneyin.
  5. Bağlantı Türü:
    • Eğer mümkünse, farklı bir bağlantı türü kullanarak (örneğin, HDMI yerine DisplayPort) deneyin.
  6. Monitör ve Ekran Kartı Uyumlu mu?:
    • Monitörünüz ve ekran kartınız arasındaki uyumsuzluk sorunlarına dikkat edin. Monitör ve ekran kartı uyumlu olmalıdır.
  7. Monitör veya Ekran Kartı Sorunu:
    • Sorunun ekran kartından mı yoksa monitörden mi kaynaklandığını belirlemek için farklı bir monitörle deneme yapın. Eğer başka bir monitörde sorun yaşanmıyorsa, monitörünüzde bir sorun olabilir.
Bu adımlar sorunu çözmezse, profesyonel bir teknik servisten yardım almanız veya monitörünüzü ve ekran kartınızı kontrol ettirmeniz önemlidir.