Monitörüm açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

AHMETSCAN_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Evet Beyler LG Flatron w1943 Vardı Bende 10 Yıllık Geçen Hafta Bilgisayar Açılmamaya Başladı Yani Açılıyordu Monitöre Ekran Gelmiyordu Işıklı Klavye Falan Bütün Hepsi Yanıyor Görüntü Gelmiyordu İlk Başta Sorunun Monitör Kaynaklı Olduğunu Düşündüm Sonra Babamla Konuşup Anlaştık Ve Asus VG248Qz Aldık Ondada Aynı Şeyleri Yapıyor Sorunun Devam Ettiğini O Kadar Masraftan Sonra Söylemek Zor Geliyor Sorunu Biliyorsanız Lütfen Bana Ulaşın Veya Yorum Yapın ??

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Evet Beyler LG Flatron w1943 Vardı Bende 10 Yıllık Geçen Hafta Bilgisayar Açılmamaya Başladı Yani Açılıyordu Monitöre Ekran Gelmiyordu Işıklı Klavye Falan Bütün Hepsi Yanıyor Görüntü Gelmiyordu İlk Başta Sorunun Monitör Kaynaklı Olduğunu Düşündüm Sonra Babamla Konuşup Anlaştık Ve Asus VG248Qz Aldık Ondada Aynı Şeyleri Yapıyor Sorunun Devam Ettiğini O Kadar Masraftan Sonra Söylemek Zor Geliyor Sorunu Biliyorsanız Lütfen Bana Ulaşın Veya Yorum Yapın ??
Ekran kartı çıkışına mı bağlıyorsunuz anakart çıkışına mı?

rugan035

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sorunun bana göre anakart olma ihtimali var bios pilini çıkar tak tekrar bi dene eğer anakart değilse çoklu ram kullanıyorsan 1 tanesi yanmış olabilir o da yapar diye düşünüyorum yerlerinin değiştir yada tek tek dene çözüm olabilir belki

Reaksiyon puanı
76
Monitöre anakarttan sinyal çıkışınız yok, POST (Power On Self Test) çalışmıyor, anlatımınızdan tam olarak anladığım kadarıyla.
1- Anakarttaki ekran kartı, ses kartı, ethernet kartı (varsa) sökün, işlemciyi yerinden sökmeden anakartı kasadan sökerek vida deliklerinden tam olarak merkezleyip sıfırdan toplar gibi monteleyip üzerindeki bileşenleri takın. Muhtemelen sinyalin gelmesi beklenir. İşlemci-ekran kartı-RAM üçlü temasının çok iyi olması ve kuzey köprüsü cipine bu şartta açılma için OK işlemi gittiğinde POST ekranda başlamış olur. Birinin kötü teması POST'u önlemeye yeter.
2- Sinyal yine gelmiyorsa BIOS pilini çıkarıp bir süre bekletip tekrar soketteki yerine takın.
3- Sinyal yine gelmiyorsa ankartın alt montaj deliklerindeki eğer ezilmişlerse yuvarlak, küçük lehim toplarının lehimlenip yeniden eski haline getirilmesi sonucu anakart alttan normal şaseyi alarak yeniden sinyal üretmeye devam eder. (kendi deneyimlerime göre) Bu lehimleme titizlik isteyen bir işlemdir, lehimi anakarttaki diğer kritik olan yerlere sıçratmamak için kağıt maskeleri (sadece lehim yerini delerek) kullanmanız veya serviste bu işlemi anakart tamiri yapanlara yaptırmanız daha iyi olur, eğer anakart altındaki deliklerin çevresinde ezilme,çok fazla
şekil değiştirme, vb. durumu varsa. Kolay gelsin.

AHMETSCAN_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Evet Beyler Son Olarak Servise Gittim Adamlar Ekran Kartın Arıza Vermiş Değişmesi Lazım Falan Dedi Kabul Etmedim Yardım Ettiğiniz İçin Teşekkür Ederim