Yardım Mimarlık mı yoksa Bilgisayar Mühendisliği mi?

18 Ekim 2023
105
29
28
19
Hangisini seçmeliyim ya da başka meslek mi seçmeliyim çok kararsızım. Bilgisayar ile fazla vakit geçiriyorum. Bilgisayar mühendisliği seçersem mezuna kalmam gerekecek. Ama korkuyorum ya yapamazsam. Babam kötü biri destek olmuyor ve psikolojik olarak baskı yapabilir.

lordare

Profesör
Emektar
4 Eylül 2012
3,184
3
1,928
358
Bilgisayar mühendisliği.
[automerge]1716574486[/automerge]
Vazgeçtim gönlün mimarlıkta gibi. Nereyi istiyorsan orada kal. Hikayenin sonunda hangi mesleğe sahip olacağını kader seçecek.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,697
6
736
293
36
Hangisini seçmeliyim ya da başka meslek mi seçmeliyim çok kararsızım. Bilgisayar ile fazla vakit geçiriyorum. Bilgisayar mühendisliği seçersem mezuna kalmam gerekecek. Ama korkuyorum ya yapamazsam. Babam kötü biri destek olmuyor ve psikolojik olarak baskı yapabilir

Babanı falan takma. Konuşsun dursun. Burada söz konusu senin geleceğin. Ben de lise zamanlarında bilgisayarla çok haşır neşirdim. Site falan yapardık arkadaşlarla. Sütçü İmam Üniversitesi Fizyoterapi kazanmıştım, gittim mal gibi özel üniversitede Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama okudum. Bölümün ilk mezunu biziz ve labdaki bilgisayarların kurulumlarını falan biz yapmıştık, programlama dersinde 1 sene boyunca Powerpoint görmüştür.

Demem o ki sen kendi bildiğine bak, başkasının senin adına karar vermesine izin verme. Her şey kendini geliştirmekle alakalı. Mimarlık okuyup kendini geliştirmezsen; gereksiz bir mimarlık ofisinde bir işin olur. Ama kendini geliştirirsen belki yurt dışında işin olur. Aynı şey bilgisayar mühendisliği için de geçerli.

aşkınyolcusu

Profesör
1 Nisan 2021
1,836
4
1,612
358
25
Babanı falan takma. Konuşsun dursun. Burada söz konusu senin geleceğin. Ben de lise zamanlarında bilgisayarla çok haşır neşirdim. Site falan yapardık arkadaşlarla. Sütçü İmam Üniversitesi Fizyoterapi kazanmıştım, gittim mal gibi özel üniversitede Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama okudum. Bölümün ilk mezunu biziz ve labdaki bilgisayarların kurulumlarını falan biz yapmıştık, programlama dersinde 1 sene boyunca Powerpoint görmüştür.

Demem o ki sen kendi bildiğine bak, başkasının senin adına karar vermesine izin verme. Her şey kendini geliştirmekle alakalı. Mimarlık okuyup kendini geliştirmezsen; gereksiz bir mimarlık ofisinde bir işin olur. Ama kendini geliştirirsen belki yurt dışında işin olur. Aynı şey bilgisayar mühendisliği için de geçerli.
Ben de bilgisayar mühendisliği istiyordum, lise de bilgisayar bölümüne puanım yetmişti, bzizimkiler lojistik bölümüne kaydetti, üniversite'de de lojistik okudum, en büyük pişmanlığım oldu.

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,060
8
25,415
8,958
Bilgisayar ile fazla vakit gecirmekle bilgisayar muhendisligini yapabilmek ayni sey degil. Bilgisayar ile fazla vakit gecirmen seni bir meslek icin daha uygun yapmaz. Zira yazilim gelistiricisi veya bilgisayar muhendisi olmak cok farkli bir sey. Sevmiyorsan gercekten yapilacak bir meslek degil. Gonlun hangisindeyse ona yonel.

18 Ekim 2023
105
29
28
19
Herkes baba olmamalı. Arada diyor kesinlikle mezuna kalma. Kalırsan eğitim hayatın biter vs. gibi şeyler söylüyor. Arada bırakıp gidesim oluyor. Ben daha ne istediğimi bilmiyorum. Artık iyi bir şekilde düşünmem gerekiyor. Allah yardımcım olsun.

Son düzenleme:

Görkem Say

Guru
Emektar
22 Nisan 2017
26,060
8
25,415
8,958
Herkes baba olmamalı. Arada diyor kesinlikle mezuna kalma. Kalırsan eğitim hayatın biter vs. gibi şeyler söylüyor. Arada bırakıp gidesim oluyor. Ben daha ne istediğimi bilmiyorum. Artık iyi bir şekilde düşünmem gerekiyor. Allah yardımcım olsun.

Mezuna kalmak onemli degil acikcasi. Yapmak istedigin meslegi secmene veya daha iyi bir okulda okumana yardimci olacaksa kesinlikle 1 yil mezuna kalmak bir sey degil. Benim 2-3 yil mezuna kalan arkadaslarim da vardi, neticede asiri bir fark olmadi onlar da okullarini bitirip is guc sahibi oldular.