Millet Vekilinden AKK'YE Hayır Konuşması

SmokeXD

Dekan
4 Eylül 2014
9,819
1,877
293
Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında internette uygulanan Adil Kullanım Kotası'nın kalkması için çağrıda bulundu
Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, "İnternette, Adil Kullanım Kotası'na 'hayır' diyoruz. Gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde dahi olmayan bu çağ dışı, adaletsiz ve tüketici haklarına baştan sona aykırı uygulama kalksın istiyoruz." dedi.

Özdiş, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, internette adil kullanım kotası uygulamasına yönelik eleştirilerde bulundu. İbrahim Özdiş, "İnternet servis sağlayıcı tarafından ay içerisinde belirli bir kullanım miktarını geçtikten sonra yapılan hız düşürme işlemi olan adil kullanım kotası, tüketici haklarına aykırı bir uygulamadır." ifadesini kullandı.

Altyapı eksiklikleri bahane edilerek, belli bir hızda satılan kotanın servis sağlayıcı tarafından düşürülmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını belirten Özdiş, adil kullanım kotası ile bedeli, "24 Mbit denilerek" alınan internetin bazen 2,3 Mbit'e kadar düşürülmesini "Utanmazlık" olarak nitelendirdi.

İçinde bulunulan dijital çağda böyle bir hız üzerinden internet hizmeti sunmanın komik bir durum olduğunu vurgulayan Özdiş, "Adil Kullanım Kotası'na 'hayır' diyoruz. Gelişmiş ülkelerde ve Gürcistan, Bulgaristan, Romanya gibi gelişmekte olan ülkelerde dahi olmayan bu çağ dışı, adaletsiz ve tüketici haklarına baştan sona aykırı uygulama kalksın istiyoruz. Çare çok, yapılacak düzenleme çok, yeter ki dikkate alınsın." diye konuştu.

Açıklamalarının ardından bir gazetecinin, "Pokemon Go" oyununa gösterilen ilgiye ilişkin sorusu üzerine de Özdiş, "Ben çok olumlu bakmıyorum. Özellikle gençlerin bilgi ağırlıklı konularla ilgilenmesini daha doğru buluyorum." karşılığını verdi.

Kaynak:Habertürk

SmokeXD

Dekan
4 Eylül 2014
9,819
1,877
293
TTNET'in güldüren bahanesine millet vekilinden yanıt:
TTNET bir diğer bahane olarak gençlerin çok fazla oyun ve film indirdiğini öne sürüyor. Siz hiç gördünüz mü elektrik servis sağlayıcısının eviniz gelip "Evinizde 2 tane buzdolabı çalışıyor" ya da "Bu televizyon çalışmıyor boş yere prize takılı" gibi bahanelerle kapınıza geldiğini. Herkes interneti istediği gibi kullanır ister oyun indirir, ister video izler ister televizyonunu kullanmaz internetten televizyon izler. Herkes bu konuda özgürdür.

Lazzz

Rektör
15 Şubat 2014
16,707
3,278
293
Akk saçmalığını dile getirdiği için kendisini tebrik etmek lazım. Diğer bir forumda kendisinin şahsi üyeliği var gerçi, oradan kullanıcıların yorumlarınıda okuyor ve cevaplıyor.

SmokeXD

Dekan
4 Eylül 2014
9,819
1,877
293
Akk saçmalığını dile getirdiği için kendisini tebrik etmek lazım. Diğer bir forumda kendisinin şahsi üyeliği var gerçi, oradan kullanıcıların yorumlarınıda okuyor ve cevaplıyor.
Biri bizi duydu sonunda. İnşallah meclise de taşınır bu konu.

pillibebek_

Profesör
14 Temmuz 2016
1,119
145
243
Bugün gördüğümde ellerimi kaldırım ''Allahım Sonunda Beni Duydu! '' diyerek bağırdım. biraz aşırı kaçmış olabilir ama bu AKK illeti çok önemli bir durum. millet 1GBPS ile bağlanıyor biz 330kbps ile oyun indirmeye çalışıyoruz hahaha. Steamdeki GTA'yi ne zaman indirebilirim acaba

seyhmus21

Profesör
19 Mart 2013
1,962
255
263
Sonunda birisi sesimizi duydu eve 24 Mbit'e kadar internet kullanıyorum 75gb'ı geçince güya 5mb olacak 3mbit oluyor youtube'da video izlemek işkenceye dönüşüyor
Ayrıca Pokemon konusunda da destekliyorum kendisini.

Alecont

Profesör
25 Ağustos 2015
2,488
509
293
Şu an ülkemizin altyapısı bunun için hazır değil. Önce onu düzeltmeleri lazım. Akk kalktı diyelim ben de dahil herkes download a abancak. Zaten gta 5 indirecektim tam zamanı olur. Bu sefer hiç giremeyeceğiz. Ama şöyle de olabilir, ilk kalktığında herkes abanır biraz kopmalar falan olur. Bir süre sonra (yine kendimden örnek vereceğim) zaten istediğimiz zaman indirebileceğimizi bildiğimiz için yavaş yavaş alışılabilir bu duruma. Yine de altyapının düzeltilmesi taraftarıyım

erdignss

Doçent
22 Mayıs 2015
571
84
28
Daha önce de söylemiştim ayın 1i geldiğinde ben dahil cevremdeki herkes internete abanıyor altyapı çökecek olsa o zaman çöker hiç biseyin çökeceği yok

Lazzz

Rektör
15 Şubat 2014
16,707
3,278
293
Geldi yine alt yapı yetersiz masalına inananlar. Yahu arkadaşım akk siz paket satın alınca alt yapı yeterli mi oluyor. Akk kaldırsın ilk önce yettiği yerlere ulaşan hızları verilse bile şuanki hızdan kat kat daha iyi hızları görür herkes. Yani alt yapı yetersiz filan hikaye bunlar.

okinkurt

Profesör
30 Eylül 2013
3,813
1,233
293
32
Alt yapı hazır ancak bize interneti kotasız verdikleri zaman aynı kullanım bedelini avrupaya ödemek zorunda kalacaklar karları düşecek işlerine gelmiyor rezalet hizmet veriyorlar 8 mb satıyorlar milelt 4-5 zor alıyor abuk sabuk işler

Alecont

Profesör
25 Ağustos 2015
2,488
509
293
Geldi yine alt yapı yetersiz masalına inananlar. Yahu arkadaşım akk siz paket satın alınca alt yapı yeterli mi oluyor. Akk kaldırsın ilk önce yettiği yerlere ulaşan hızları verilse bile şuanki hızdan kat kat daha iyi hızları görür herkes. Yani alt yapı yetersiz filan hikaye bunlar.
Düzgün üslupla konuşursan sevinirim. Olur da kalkarsa o zaman göreceğiz. Herkes fikrini savunmakta özgür

Alecont

Profesör
25 Ağustos 2015
2,488
509
293
Özgür ona birşey demiyorum. Alt yapi yetersiz olsa türk Telekom alt yapı çalışmalarını engellemezdi.
Bence fiber altyapının arttırılması lazım, hatta çok arttırılması lazım. Hele İstanbul gibi bir yerde her evde olmalı bence. Sonra AKK yi de kaldırırlar mis gibi olur

okinkurt

Profesör
30 Eylül 2013
3,813
1,233
293
32
Bu akk a.b.d de vardı onlarındamı alt yapısı kötü ? yoksa aynı soygun mantığı ordadamı vardı :) dava açıldı kaldırdılar bizim ülkede alt yapı gayet yeterli en azından 8 mb verebilir 3mb e düşürmeye gerek yok okadarda aciz bir ülke değiliz dediğim gibi interneti yurt dısından sagladıkları için maliyetleri artacak kaldırırlarsa 10 kazanırlarsa 3 e düşecek işlerine gelmiyor .

pillibebek_

Profesör
14 Temmuz 2016
1,119
145
243

aynen ya videoda onu söylüyordu baya güldüm. haklısın reyiz. turkcell tv+ da internet kesilmiyor da pc başında mı kesiliy

Kaya26

Profesör
27 Eylül 2012
3,338
550
293
26
İlk önce Adsl denen çağ dışı bağlantıdan kurtulmamız gerekli, en kötü 20mbit vdsl bağlantıları görmesi gerek her bölgenin artık. AKK işine gelirsek, 64 mbit net alıyorum haliyle 240GB kota yetmiyor. En azından akk leri 2 katına çıkarmakla işe başlayabilirler. Hadi benim paket bir derece kabul edilebilir, ama hala günümüzde sınırsız diye 50-75gb kotaların satılması komik bir durum bunlar 150gb seviyelerine çıkarılması artık şart. Dosya boyutları artık çok büyük 2010-2011 yıllarında ki belirledikleri kota seviyelerini artık yükseltseler yeterli. AKK yi tamamen kaldırmak ise şu an için hayalden öteye gidemez.

Edit : Birde upload hızı rezilliği var ülkemiz de, kesinlikle el atılması şart. Tamam Adsl için bir şey yapılamaz ama fiber kullanıyorsun 5mbit upload alıyorsun..

bud

Cezalı
Cezalı
29 Kasım 2014
5,328
6
1,710
293
25
Kota kalksa normal paket fiyatlarını yukarı çeker bunlar mutlaka. İlla soyacaklar nasılsa.

pillibebek_

Profesör
14 Temmuz 2016
1,119
145
243
150 gb akk miz var her ayın tam olarak 10. günü bitiyor. 5 kişiyiz 3 kardeş. ikisi hayvan gibi youtube abanıyor bende steamdeki oyunları indiriyorum. annem babam da telefonlardan bize destek çıkıyorlar. 10 gün cennet 20 gün cehennem.

okinkurt

Profesör
30 Eylül 2013
3,813
1,233
293
32
İlk önce Adsl denen çağ dışı bağlantıdan kurtulmamız gerekli, en kötü 20mbit vdsl bağlantıları görmesi gerek her bölgenin artık. AKK işine gelirsek, 64 mbit net alıyorum haliyle 240GB kota yetmiyor. En azından akk leri 2 katına çıkarmakla işe başlayabilirler. Hadi benim paket bir derece kabul edilebilir, ama hala günümüzde sınırsız diye 50-75gb kotaların satılması komik bir durum bunlar 150gb seviyelerine çıkarılması artık şart. Dosya boyutları artık çok büyük 2010-2011 yıllarında ki belirledikleri kota seviyelerini artık yükseltseler yeterli. AKK yi tamamen kaldırmak ise şu an için hayalden öteye gidemez.

Mobil paket tarafı dahada komik ben mecburiyetten 3g kullanıyorum mesela 20 gb ayda 100 tl sonrasıda yok rezalet hız ve kalite 4.5g dediler aynı sacma sapan fiyatlandırma devam etti kotalar 2 gram diyorki hd filmi şu kadar saniyede indiriceksin kimsede sormuyor hangi kota ile indiricez aynı yalan dolan ordada var kotasız versek istasyonlar kaldırmaz tamam kotalı ver yinede hayvan gibi fiyat koyma verdikleri hizmet 10 tl lik ama 100 tl ye satıyorlar yazık gerçekten.

Lazzz

Rektör
15 Şubat 2014
16,707
3,278
293
Bence fiber altyapının arttırılması lazım, hatta çok arttırılması lazım. Hele İstanbul gibi bir yerde her evde olmalı bence. Sonra AKK yi de kaldırırlar mis gibi olur
Akk kalkması için fiber olmazsa olmaz değil.
Yani adsl hatlar olsa bile akk kaldırabilir.

pillibebek_

Profesör
14 Temmuz 2016
1,119
145
243
Biz ağustosta kaldırılsın desek ve onaylansa bile en az 2017 ağustosunda kalkar o akk. Sebebi altyapı değil bizim gerzekliğimiz ve ülkemizdeki saçma sapan yasal işlemler.