Microsoft Memnun: 180 Milyon Windows Vista Lisansı Satıldı

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Biz Vista'yı yok şöyle bir eksiği var, yok fazlası var diye eleştirip dururken Microsoft, Windows Vista'nın satış rakamlarından memnun olsa gerek. Şirketin cuma günü yapmış olduğu açıklamada 180 milyon Windows Vista kopyasının satıldığını ve arzın giderek arttığını söyledi. Fakat TGDaily'nin yayınladığı bazı verilere göre talepte bir yavaşlama var.
Microsoft'un 1 sene içerisinde 60.42 milyar USD'lik satış gerçekleştirdi ve bu satışlardan 17.68 milyar USD kar elde ettiğini de belirtmeden geçmeyelim. Vista satışlarından elde edilen gelir şirketin yıllık karının %10'u kadar: 1.7 Miyar USD. Fakat bu satışların önemli bir bölümünün şirketlere yapıldığını bilmenizde fayda var.
Windows Vista çıktığı Ocak 2007'den beri 180 milyon adet kopya satmış. Şirketin yayınladığı rakamlarda ilk ayda 20 milyon, ilk 100 günde 40 milyon ve ilk altı ayda ise tam 60 milyon kopyanın satıldığı yazmakta. Bu rakamlara dikkat etmeliyiz çünkü satışlardaki ivme çok kısa bir süre içerisinde doğrusallaşmış (sonraki 12 ay boyunca yaklaşık 120 milyonluk satış). Bunun anlamı talebin sabit bir düzeyde kalması. Halbuki dünya üzerindeki birçok büyük şirket hala Windows Vista'ya geçmeyi düşünmüyor ve biz tüketicilerin büyük bir çoğunluğu da henüz Vista'ya geçmiş değiliz. Yalnız dizüstü bilgisayar satışları bazı kullanıcıların istese de istemese de Vista'ya geçmelerine sebep oluyor. O yüzden 180 milyon sayı olarak oldukça büyük ancak bundan sonra satışların azalan bir ivmeyle artacağını söylersek yanlış bir tahmin olmaz.
Biz ne dersek diyelim, Microsoft Windows Vista üzerinden beklediği karı elde ediyor ve 2010 yılının başlarında Windows 7 duyurulana kadar da bu durum böyle devam edecekmiş gibi görünüyor.

Kaynak

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
O kadar kötülenmesine karşın 180 kopyayı başarı olarak görüyorum ben.

NecronomicoN

Profesör
Reaksiyon puanı
12
bence de hiç fena değil bu rakam. o kadar direnmelere, protestolara ve bilgisaya üreticilerinin linux'a geçmesine rağmen

manTIK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
servis pack leri çıkmaya devam ettikçe geçiş hem yasal hemde korsan olarak artıcaktır. aynı doğrultuda çekirdeksiz pc lerdede artma olmakta ve vistaya geçişi kolaylaştırmakta olduğu unutulmamalı. Biliyorsunuz Donanım yetersizliği yüzünden vista hakkında da olumsuz yorumlar yapılmakta:gz:

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Bide Korsanları Sayarsak :)

HRNKC

Profesör
Reaksiyon puanı
20
O kadar kötülenmesine karşın 180 kopyayı başarı olarak görüyorum ben.

satılan kopyaların çoğunun laptop ve desktop içlerinde hazır geldiğini,microsoft un zorla dayatması olduğunu,bilinçsiz kullanıcıların 3-5 göze hoş görünen eklenti için yakınlarına da (tabi onlarda bilinçsiz ) önerdiklerini varsayıp birde 180 milyon sattık diye hava atan ama aslında vista nın satmadığını bildiği için reklam kampanyaları peşinde koşan bir microsof un başarı yakaladığını söylemek doğruyla yanlış arasında ki uçurumdan farksızdır... :innocent:

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Vistayı kurdum açıkçası ben beğenmedim..Her programı çalıştırmıyor..Bence xp daha iyi. Bide alışkanlık var tabii....

turgay_1905

Asistan
Reaksiyon puanı
2
satılan kopyaların çoğunun laptop ve desktop içlerinde hazır geldiğini,microsoft un zorla dayatması olduğunu,bilinçsiz kullanıcıların 3-5 göze hoş görünen eklenti için yakınlarına da (tabi onlarda bilinçsiz ) önerdiklerini varsayıp birde 180 milyon sattık diye hava atan ama aslında vista nın satmadığını bildiği için reklam kampanyaları peşinde koşan bir microsof un başarı yakaladığını söylemek doğruyla yanlış arasında ki uçurumdan farksızdır... :innocent:
cok doğru bir tespit.araştırsınlar bakalım 180 milyon vista kullanıcısı var mı?
1 hafta içinde xp kurduruluyor makinalara :D

LionSun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Birde Vista'yi silip XP yükleyenleri saysalar daha iyi olur :)

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Bravo, çok güzel söyledin. Konuşmama gerek kalmadı. :D

__MeMoM__

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HRNKC arkadasıma kusursuz tespitinden dolayı teşekkür ediyorum. Adam bilgisayarın b sinden anlamıyo gidiyo alıpyo bi pc al sana yasal vista sattık diye böbürleniyolar hem ayrıca bu adam borsada imajını zedelememek için bu gibi bazı çıkışlarda bulunmalı İşletim sistemleri gibi bu haberde bir balondan öte değil bence

hakanarin

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Birgün kullanılan Windows üzerinde kullanılan paket programları çalıştırabilcek alternatifler çıksında ben o gün Windows'un kaç sattığına bakayım.

Başka birşey söylemeye gerek yok sanırım. :)

0ReiS0

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
91
Adam dünyada Tek Su bile satsa gene dünya devi herif adam servetinin %80 ini bağışladı gene 59 milyar dolarla birinci Bakın Bir Gerçekvar Kimse korsan kulanmasın bu adamın serveti 500 milyar doları geçer ve gerçektende olur düşünsene bi office 2007 pro 518 dolar + kdv bi xp pro 251 milyon :)

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
cok doğru bir tespit.araştırsınlar bakalım 180 milyon vista kullanıcısı var mı?
1 hafta içinde xp kurduruluyor makinalara :D
Evet bencede araştırılsın fakat Microsoft tarafından değil... Vista nın premium olanlarında birde XP downgrade seçeneği var, yani lisanslı olarak XP de kullanabiliyorlar. Bundan yararlanan da çok bildiğim kadarıyla. Bunları da Vista kullanıcısı olarak saymaya devam ediyorlar tabii...

Shiftdeletenin httpd serveri yardımıyla da siteyi ziyaret edenlerin işletim sistemleri araştırılabilir sanırım.

KachacK

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tek söz! 1 gb ram ile vista kullanmaya kalkan 1 hafta dayanırsa alnından öperim, minimum 2gb rami olup da vistadan memnun kalmayana da şaşarım....

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
tek söz! 1 gb ram ile vista kullanmaya kalkan 1 hafta dayanırsa alnından öperim, minimum 2gb rami olup da vistadan memnun kalmayana da şaşarım....

anlımdan öpesin diye söylemiyorum:)

ama benim vaio nun içinde hala yüklü ve hala da kullanıyoruz.makineyi alalı 1 seneyi geçti galiba.

bence vista söylenildiği kadar kötü bir işletim sistemi değil ancak bir geçiş sistemi olduğu kanaatindeyim.görsellik olarak gayet başarılı ama performans olarak xp nin gerisinde kalıyor.
görsellik ise şu anda çok populer olan dokunmatik ekranlar için ön hazırlık gibiydi.ilerde performans yönünden de geliştirilirse ozaman hiçkimsenin xp kullanacağını zannetmiyorum(sistemi uygun ise)

bazen çileden çıkardığı olmuyor mu derseniz ; evet pek çok kez silme isteği doğdu içimde.

özellikle sonu gelmeyen güncellemeleri sırasında sabrınızı zorluyor.

bakalım ilerde belki bende tekrar xp ye geçenlerden olacağım.:)

cArEfUUL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
VİSTA SÜPER bence xp de neymiş,türk insanı bi şeyi sevdimi körü körüne bağlanıyor,mezara kadar yani

serii_888

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
vistayı kullanır kullanmaz anında XP yükleyenleride araştırmışlarmı acaba :D

ademaktekin

Profesör
Reaksiyon puanı
1
satılan dediği paket mi acaba? yoksa pc lerin içinde giden vistalarda bu rakamın içindemi ?

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1

Ben de bunu düşünürek 1 gb ram'i olan bilgisayara hemen aldığım gün 1 gb daha eklettim ve Vista kullanıyorum.Çok da memnunum.

XP'deki programların birçoğu Vista'da da çalışıyor.Çalışmayanların da alternatiflerini bulmak zor olmadı.Bu arada belirteyim,SP1'den sonra Vista kullanmaya başladım.

180 milyon keko var demek :D

Ayıp oluyor ama :angry:

quazar

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Yüzlerce bilgisayar sattım ve normalde vista ile gelen bilgisayrları alan müşteriler daah ellerine mouse almamış kişiler ve xp ile vista ile ilgili duydukları bir şey yok. Hal böyle iken bu insanlar ki çoğunluğu oluşturuyorlar hee bilgisayar buymuş diye başlıyorlar kullanmaya.
Peki bilgisayar bilgisi olanlar ne yapıyor.
İlk sordukları şey Vista yerien XP yüklenebilyormu buna ve driverlarını bulabilir miyiz! 180 milyon kopya sayı olarak büyük görünsede şu an 1 milyarı aşmış bigisayar sayısına kıyasla %15 civarı anlamına geldiğini anlamak hiçte güç değil!

Microsoftun hataları:

1-Bu saatten sonra hesap makinesi versem bile kullanmak zorundalar
2-UAC ile onları sinir edeceğim çünkü ben Microsoftum ve yaparım
3-Şu ufacık programı büyük yenilik diye yutturacağım
4-X56FXXE:19 özelliği geldi bu harika millet!!???!!!

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
ya bence microsofta cok yukleniyorlar hadi daha iyisini cikarsinlar meydan burda cikarsinlar daha guzelini herkes kullansin butun dunyadaki kullancilarin talebini karsilayacak bir isletişm sistemi kolay degil. yakisir ms a bu kadar tekel davasi ile gundemde olmasna ragmen haal bir numara apple tekel ypmiyormu onu anlamiyorum

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
2007 mart ayından beri vista kullanıyorum ve eleştirilerinize katılmıyorum. Daha hiçbir sorunla karşılaşmadığım gibi gayette memnunum. Denemek amaçlı bir defa xp yükledim ancak performanla ilgili hiçbir değişme olmadı ki zaten vista ile benim bilgisayarım gayet hızlı. Görsel olarakta vista xp, yi ikiye katlar. Ama bizde nedense hep bir tutuculuk var eskilerimizi değiştiremiyoruz. Ama eğer Basic sürümünü kullanıyorsanız o gerçekten yavaş, ultimate yada home premium sürümünü öneririm. Ayrıca ultimate sürümü bilgisayarınızda eksik driver varsa çevrimiçi olarak buluyor.

maniyalar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben vista kullanıyorum ve oldukçada memnunum. Özellikle güvenlik açısından çok iyi. XP de gözümün önünde hemde iki defa harddiskimin d bölümündeki her şey silindi gitti. Ondan sonra vistadayım ve vistada olmaya da devam edeceğim.