MHP'li vekil: Milli forma kırmızı- beyaz olsun!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
89894.jpg

MHP Karaman Milletvekili Hasan Çalış, A Milli Futbol Takımı formasının, kırmızı ve beyaz renklerden oluşması için kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi, Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanuna, ''Türk Milli Takımı formaları, logosunda Türk Bayrağı, renklerinde kırmızı (klasik) ve beyaz olmak koşuluyla şeklini belirleme yetkisi Türkiye Futbol Federasyona aittir'' maddesinin eklenmesini öngörüyor.

Teklifin gerekçesinde, Milli Futbol Takımının başarısının yurt içinde ve yurt dışında büyük yankı bulduğu belirtilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Milli Futbol Takımızın kadrosunu, yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren kulüplerimizde top koşturan başarılı sporcular oluşturmaktadır. Milli takım kadrosuna dahil edilen futbolcularımız, kendi takımlarına ait formalarını çıkartarak, milli forma ile müsabakalara çıkmaktadır.

Milli takımımızın formasının rengi, şekli, modeli ve logosu bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Milli takımımız, milli bir heyecanla yeşil sahalarda rakip takımlarla mücadele verirken, yediden yetmişe her yaşta milyonlarca Türk insanı da tribünlerde ve ekranları başında aynı duygu ve heyecanla takımlarını desteklemektedir. Bu heyecan, ellerde Türk bayrakları ile milli bir şuura dönüşmektedir.

Rengini Türk bayrağının kırmızı beyaz renklerinden alan milli takımımızın, kırmızı-beyaz renkli forması bir tesadüf olarak ortaya çıkmış değildir. Bugün millilerimizin üzerindeki formalarımızın renkleri, tribünlerimizdeki ve ekranları başındaki seyircilerimizin takımımızı desteklemek için ellerinde salladıkları Türk bayrağımızın renkleriyle aynıdır. Bir uyum içerisinde bütünlük oluşturmaktadır. Formamızdaki başka renkler, yeşil sahalar ile tribünler arasında oluşturulan bu sıkı bağı koparır.

Bütün bu gerekçeler göz önünde bulundurularak, turkuaz renkli Türk Milli Futbol Takımı formasının yerine rengini Türk bayrağımızın renginden alan kırmızı-beyaz renkli 'ay-yıldızlı' formaların, hem iç sahalarda hem de dış sahalarda kullanılması gerekmektedir.''

KAYNAK

PRaNGA

Asistan
Reaksiyon puanı
0
rengini türk bayrağının kırmızı beyaz renklerinden alan milli takımımızın, kırmızı-beyaz renkli forması bir tesadüf olarak ortaya çıkmış değildir. Bugün millilerimizin üzerindeki formalarımızın renkleri, tribünlerimizdeki ve ekranları başındaki seyircilerimizin takımımızı desteklemek için ellerinde salladıkları türk bayrağımızın renkleriyle aynıdır. Bir uyum içerisinde bütünlük oluşturmaktadır. Formamızdaki başka renkler, yeşil sahalar ile tribünler arasında oluşturulan bu sıkı bağı koparır.
+1↓

yuci308

Asistan
Reaksiyon puanı
2
+1
bir üçüncü renge gerek yok. kırmızı ve beyaz Türk milleti için yeterince anlamlı zaten. dışarıda bizi bu iki renkle, ay ve yıldız ile tanısınlar.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Kırmızı-Beyaz en büyük Türkiye...

Turkuaz giydiklerinde sanki futbolcuların üstünde forma değil de günlük bir giysi varmış gibi görünüyor bana.

PRoMeTuS

Profesör
Reaksiyon puanı
5
kızmız beyaz olması gerekir de ben turquazı çok sevdim ya ;)
Turquaz formayla dolaşmak çok hoşuma gidiyor işin açığı..

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
böyle saçmalık görmedim.sonuçta o turkuza renk seçilirken milletimizin geçmişinden yararlanılarak belirlenmiştir ve çokk da güzel olmuştur. kimse kafasına göre belirlemedi o rengi.kesinlikle KARŞIYIM milletvekilinin kanun teklifine...

kaberdey

Profesör
Reaksiyon puanı
87
Turkuaz aynı zamanda Türkiye anlamına gelen bir kelimedir ve böyle değerlere bir şekilde sahip çıkmak ve reklam yapmak çok önemlidir, formanın tümünü değiştrmek doğrumudur tartışılır tabi ki ama elden kaçırmamak lazım ;)

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Turkuaz aynı zamanda Türkiye anlamına gelen bir kelimedir ve böyle değerlere bir şekilde sahip çıkmak ve reklam yapmak çok önemlidir, formanın tümünü değiştrmek doğrumudur tartışılır tabi ki ama elden kaçırmamak lazım ;)

+1 kesinlikle katılıyorum.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Milli formamda Kırmızı-Beyaz renkleri dışındaki bir rengi asla kabul etmiyorum...

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Kırmızı beyaz renklerden oluşan onlarca futbol takımı olduğu için Milli takıma özel bir renk olarak belirlendi bu renk..Sadece önemli maçlar dünya basının da yer alır sahaya kırmızı beyaz bir takm çıkınca hangi takım oldugunu anlamakta zorlanıyoruz.

Ama yine kırmızı beyaz kalır ancak çizgiler değiştirilir.Mesela bugün hırvatistan sahaya çıkınca herkes formasından tanır.Bizim göğsünde beyaz şerit içindeki formamız günümüzü yansıtmıyor.

Yine Ay yıldız olsun yine kırmızı beyaz olasun ama öyle bir şekli verilsin ki herkes ''aha Turkey '' diyebilsin...

Benim fikrim omuz hizasında bir yıldız hilal ise formanın 3te ikisini kaplayacak şelikde sivri uçları sol omuz kısmında bitecek bir tasarım harika olur..Al sana ay yıldız..

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Benim fikrim omuz hizasında bir yıldız hilal ise formanın 3te ikisini kaplayacak şelikde sivri uçları sol omuz kısmında bitecek bir tasarım harika olur..Al sana ay yıldız..
Evet bence de güzel olur ama Kırmızı ve Beyaz renkten şaşmamak kaydıyla. :D

Kırmızı formanın üstünde koca bir beyaz ay yıldız şahane olur.

palam

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bencede ay yıldı kocaman olunca üzel olur sonra renk turkuza olsa da olur. ne de olsa renk türke has kelimelerinden türeyip bize ait olan bir renktir.. ama yine de öncelik kırmızı beyaz forma tabiki.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Turkuaz isminin Fransızca'dan geldiğini biliyorum ben. Firuze dense daha iyi olur o renge.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Turkuaz formaya karşı değilim ancak mevcut turkuaz forma çok çirkin. Göze güzel gelen bir tarafı yok. Eğer böyle olacaksa kırmızı-beyazı tercih ederim.

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Zaten MHP liler kadar ülkesine sahip çıkan bir parti daha olsa bu ülkeyi kimse tutamaz ki kimse sesini değil gıkını bile çıkartmaya dahi cesaret edemez kaldıki forma rengini bozacaklar.

Kırmızı beyaz renkten başka bir renk milli takımı bozar.

Bugün milli takımımızın forma rengini turkuaz yapanlar yarın başka birşey yapmaya çalışırlar, isteyenin istediği zaman istediği rengi verdirebileceği bir takım değildir bu, Milli takım bu, izin vermemek lazım bu durumlara.