Metrobüs bugün Kadıköy'de

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Metrobüs bugün Kadıköy'de

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattının açılışını Başbakan Erdoğan yapacak.

Metrobüsün 3. etabı olan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattı, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılması beklenen törenle hizmete açılacak.

metro09f2d.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgiye göre, Kadıköy Belediyesi Evlendirme Dairesi önünde saat 11.00'de düzenlenecek açılış töreninin ardından Başbakan Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile buradan metrobüse binerek Avcılar'a kadar seyahat etmesi bekleniyor.

Toplam 150 günde inşa edilen ve yeni metrobüs aracıyla kontrol seferi yapılan Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme metrobüs hattı, yolculuk süresini 24 dakikaya indirecek. 11,2 kilometrelik hatta, Boğaziçi Köprüsü geçişinde normal trafik içinde seyredecek metrobüs, köprüyü de ortalama 7 dakikada geçecek.

Metrobüs, Zincirlikuyu'dan köprü girişine geldiğinde normal trafiğe katılırken, Anadolu Yakası'ndaki köprü çıkışında ise yeni inşa edilen alt tünelden geçerek yolun ortasındaki özel yola girecek.

Zincirlikuyu-Söğütlüçeşme hattında Zincirlikuyu, Boğaziçi Köprüsü, Burhaniye Mahallesi, Altunizade, Acıbadem, Uzunçayır, Hasanpaşa, Söğütlüçeşme istasyonları yer alıyor. Yeni hatta günde ortalama 300 bin yolcu taşınması hedefleniyor.

Metrobüs hattının 1. etabını oluşturan Avcılar-Topkapı hattı, 19 Eylül 2007'de hizmete açılmıştı. 19 kilometre uzunluğundaki bu hatta 14 istasyon yer alıyor.

Hattın 2. etabını oluşturan Topkapı-Zincirlikuyu arası ise 10,3 kilometre uzunluğunda ve hatta 10 istasyon yer alıyor. Yapımına 22 Haziran 2008'de başlanan Topkapı-Zincirlikuyu hattı, 77 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak hizmete açılmıştı.

Avcılar ile Zincirlikuyu arasında yolculuk süresinin 38 dakika olduğu hattın Söğütlüçeşme'ye uzatılmasıyla yolculuk süresi de 62 dakikaya çıkacak.

Bu hatla Avcılar-Söğütlüçeşme arasındaki toplam hat uzunluğu 40.5 kilometreye çıkacak ve hatta 31 istasyon yer alacak. Metrobüs hattının ilk iki etabı 276 milyon dolara mal olmuştu. 90 milyon dolar olan bu hatla birlikte Avcılar-Sögütlüçeşme arası metrobüs hattının toplam maliyeti 366 milyon dolara ulaşmış oldu.

-10 METROBÜS ARACI-

Metrobüs hattının 3. etabıyla daha önce alınan ve her birinin yapımı 8 ay süren 10 metrobüs aracı da hizmete girecek.

Saatte 60 kilometre hız yapabilen metrobüsler, 230 yolcu kapasiteli. Çevre dostu metrobüsler, 3 otobüse bedel hizmet verecek, personel, işletme ve yakıtta tasarruf sağlayacak.

Akıllı teknoloji desteğiyle çalışan ve uçaklarda yön bulmayı sağlayan ''flight directory'' benzeri bir bilgisayarla önceden belirlenmiş sanal yörüngede hareket eden metrobüsün, güzergah üzerine çakılan mıknatıslı çubuklarla kendini sürekli denetleme özelliği bulunuyor. Ancak İstanbul'da emniyet açısından bu sistem kullanılmıyor ve araçlar şoförler tarafından idare ediliyor.

Saatte tek yönde 15 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip metrobüslerde 4 ayrı güvenlik kamerası bulunuyor.

Araçların tüm tekerlekleri yengeç hareketi gibi yan olarak yanaşma özelliğine sahip. Bu özellik, araçların duraklara sıfır olarak yanaşmasını ve engelli vatandaşların araçları sorunsuz şekilde kullanmasını sağlıyor.

Metrobüsler, pahalı altyapı yatırımına gerek duyulmadığı için raylı sistemler ve metroya karşı ciddi bir alternatif oluşturuyor. İstanbul için özel olarak üretilen, 26 metre uzunluğundaki metrobüsün biri 1 milyon 200 bin avro.

Kaynak: Haber Türk

Neotiger

Profesör
Reaksiyon puanı
41
İzmir'e ne Zaman gelecek

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Karşıya 1 ayda geçirdiler :D oraya 1 sene sonra gelir heralde :D İstabul'un trafiği öldürüyor adamı. :)

redyellow

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Hayırlı olsun... İstanbulda oturanlar için güzel bir haber.

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Evet süper bir haber :D deniz ulaşımını çekmekten kurtulacağım :D

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Hayırlısı olsun İstanbulumuz'a. Çok geç kaldık bu konularda...

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Yok arkadaş yok bu bahçelievler/kocasinan a hiç gelmiycek böle bişi

lovemeorhateme

Asistan
Reaksiyon puanı
2
evet bence hükümetin yaptıgı en iyi is istanbulumuz icin.deniz trafigini cekmekten kurtuluoruz hakkaten ama ben o trafigin icine girme olayını anlamadım köprüde yani?yine yalan olcak ozman :D

Frespo

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Maç saatlerine de bi uygun olsa başka ne isterim .

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
binmedim ama binenleri gördüm geçen gün
aman yelebbbiiiii !!! one kalabalık
bana mı denk geldi bilmiyorum ama binilecek bişey değil o :D

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Size soruyorum. Bir kamu hizmetinin açılışında her yeri AKP bayraklarıyla donatmak ne demek oluyor. Bakın AKP ne yaptı demek olmuyor mu? Yani siz devletin parasıyla siyasi parti propagandası yapıyorsunuz. Açılışı yaptıktan 1 hafta sonra da o bayrakları kaldırıyorsun. Herkes saf değil, sizin kadar yüzsüz bir hükümeti daha bu millet görmedi ve görmeyecek! :icon_-1:

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
evet bence hükümetin yaptıgı en iyi is istanbulumuz icin.deniz trafigini cekmekten kurtuluoruz hakkaten ama ben o trafigin icine girme olayını anlamadım köprüde yani?yine yalan olcak ozman :D

Deniz trafiği ? :D olsun oda güzel :D

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Anadoluya geçmek benim 6 saatimi almıştı. Çok sıkıntı trafik yaw

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Size soruyorum. Bir kamu hizmetinin açılışında her yeri AKP bayraklarıyla donatmak ne demek oluyor. Bakın AKP ne yaptı demek olmuyor mu? Yani siz devletin parasıyla siyasi parti propagandası yapıyorsunuz. Açılışı yaptıktan 1 hafta sonra da o bayrakları kaldırıyorsun. Herkes saf değil, sizin kadar yüzsüz bir hükümeti daha bu millet görmedi ve görmeyecek! :icon_-1:

Sen oy verirken partiye oy vermiyormusun!
Ayrıca o partiye inanan ve oy verenlerede hakaret etmiş oluyorsun.

Nereden bilinecek devletin bütçesini hangi parti nereye harcıyor, başkaları bişey gösteremiyordu bu parti gögsünü gere gere gösteriyor, zoruna gidiyorsa sen oy vermezsin o partiye.