MEB'den tarihi bir hata

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim ders kitabında inanılmaz bir hataya daha imza attı. Bakın o hata bu kez neydi?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ilköğretim ders kitabında inanılmaz bir hataya daha imza attı. Geçtiğimiz günlerde Coğrafya ders kitabında Ağrı Dağı’nı Ararat yapan MEB, bu kez de Matematik ders kitabına Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1920’de kurulduğunu yazdı.

MEB’in İlköğretim Matematik 6’ncı sınıf ders kitabının 171’inci sayfasında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı 29 Ekim 1923 yerine 29 Ekim 1920 olarak yer aldı. MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20 Temmuz 2006 tarih ve 7779 sayılı kararıyla 5 yıl süreyle kabul edilen kitabın, "Problem Kurma Zamanı" konulu bölümünde, "Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktı. 29 Ekim 1920’de Cumhuriyet ilan edildi. 1 Kasım 1928’de Harf İnkılabı yapıldı. Atatürk’ü 10 Kasım 1938’de kaybettik" şeklinde ifadelere yer verildi. Öğretmen ve öğrencilerin uyarısı üzerine hatayı fark eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, MEB’ye dilekçe göndererek yanlışlığın düzeltilmesini istedi.

MEB’in yayınladığı ve halen okullarda kullanılan 11. sınıf coğrafya dersi kitabında "Ağrı Dağı"nın adının "Ararat" olarak yazıldığı belirlenmişti. Tepkiler üzerine MEB yetkilileri; kitabı yazan, onaylayan ve inceleyenler hakkında inceleme başlatıldığını ve valiliklere düzeltme metni gönderildiğini söylemişlerdi. Yetkililer, kitabın yeni baskılarında bu tür bir hata ile karşılaşılmaması için önlem aldıklarını da belirtmişlerdi.

Kaynak

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Bakanı asalım mı? :) Gayet doğaldır, çocuklara ezberden "23 Nisan 1920'de TBMM kuruldu" diye dayatırız, TBMM'nin ne olduğunu zaten ne bilsin. Sonra 29 Ekim 1923'de cumhuriyet ilan edildi diye ezberletiriz; cumhuriyetin ne olduğunu da bilmez yavrucak..

Ben hep karıştırırdım bu iki tarihi. Sürekli ezberden bilinen ve ezberden çağrılan bu bilginin yazan kişi tarafından bir anlık dalgınlıkla karıştırılmış olması gayet doğal; bunu da bütün bakanlığa mal etmek büyük bir iş güzarlık doğrusu.

Milli Eğitim'in eleştirilebilecek başka bir sürü eksiği/yanlışı varken böyle absürd bir şeye takılmış olması, bu haberi yapanların siyasi görüşüne bir kez daha güldürdü beni.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
bu kitaplar onaydan geçerek basılıyor sonuçta hafta sonu yazılıp pazartesi günü bastırılmıyordur, dikkat edilmesi gerekirdi bence.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Jojoba dedi ki:
bu kitaplar onaydan geçerek basılıyor sonuçta hafta sonu yazılıp pazartesi günü bastırılmıyordur, dikkat edilmesi gerekirdi bence.

Elbette, katılıyorum, ama çok farklı iki noktaya değindim ben.
Birincisi: Bu ölümcül bir hata değil, düzelir; ama daha ölümcül hatalar var temele yerleşen ve düzelmesi çok zor hatta imkansız olan. Onları bırakıp böyle basit şeylerin peşinde koşmak çok kötü ve amaçlı bir siyaset.
İkincisi: Böyle bir hatadan dolayı koca bakanlığı töhmet altında bırakmak da aynı kötü ve amaçlı siyasetin parçası.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Meb den kitaplar dağıltılmaya başlandığından beri kitaplardan hata dan bol biişe yok zaten bilgi desen 1 tane biri göstersin burda kendimi asarım ;)
Bedava vermeselerdi daha ii olurdu valla her hafta konu anlatımlı kitap almaktan bıktım yahuuu

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
Elbette, katılıyorum, ama çok farklı iki noktaya değindim ben.
Birincisi: Bu ölümcül bir hata değil, düzelir; ama daha ölümcül hatalar var temele yerleşen ve düzelmesi çok zor hatta imkansız olan. Onları bırakıp böyle basit şeylerin peşinde koşmak çok kötü ve amaçlı bir siyaset.
İkincisi: Böyle bir hatadan dolayı koca bakanlığı töhmet altında bırakmak da aynı kötü ve amaçlı siyasetin parçası.

bakanlığı töhmet altında bırakmayacağızda kimi bırakacağız ?? ben tutupta küfür kitabı yazsam bakanlık beni ne yapar mahkemelerde süründürür değilmi ee bakanlığı şimdi kim ne yapacak ??

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Onayda da gözden kaçabilir. Matbaa da yanlış basılabilir. Bunda ne kasıt varki ? . Ama biz başbakanıda asalım :)

Başlık öle ince düşünülmüş ki helal olsun. Siyaset böle yapılır. İlerde sadece başlık hafızada kalır içerik unutulur. Çarmıha Germe sözleri oluşturulur.

Be5tE dedi ki:
Meb den kitaplar dağıltılmaya başlandığından beri kitaplardan hata dan bol biişe yok zaten bilgi desen 1 tane biri göstersin burda kendimi asarım ;)
Bedava vermeselerdi daha ii olurdu valla her hafta konu anlatımlı kitap almaktan bıktım yahuuu
Paralı olunca içinde bilgimi olacak ? Doğru kalitesi para ile ölçülür. Kitaplar yeni olduğunda bu tip hatalar olması normaldir. Diğer eski kitaplar gibi 5-10 yıllık olununcaya kadar hatalar düzeltilecektir. Senin hafta sonu konu anlatımlı kitap alman OKS ve ÖSS hazırlığı olmasıdır şimdiden. Eskiden böyle özel yayınlar yoktu. Eskiden sadece ÖSS için kitaplar vardı. Eskiden ilköğretim içinde konu anlatım olsaydı o zamanda alırdın. Ah eskiler şimdi çoçuk olmak vardı.Parasızlıktan kitap almamak diye birşey yok .

Siz hep bardağın boş tarafını bakın boşverin.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
technonur dedi ki:
bakanlığı töhmet altında bırakmayacağızda kimi bırakacağız ?? ben tutupta küfür kitabı yazsam bakanlık beni ne yapar mahkemelerde süründürür değilmi ee bakanlığı şimdi kim ne yapacak ??

Bakan basılan her kitabı sonuna kadar okumalı diyorsun öyle mi? Yani bir kelime bile yanlış yazılsa asalım keselim bakanı? Bence o zaman başbakanı da hükümeti de töhmet altında bırakalım. Hatta bırakmayalım, direkt asalım gitsin. Böyle basit bir hatadan dolayı bütün bakanlığa suç bulmak (ki içinde on binlerce insan çalışıyor) ancak cehalet işi olabilir.

Nasıl kanıyorsunuz bu siyaset oyununa?

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
technonur dedi ki:

Bakan basılan her kitabı sonuna kadar okumalı diyorsun öyle mi? Yani bir kelime bile yanlış yazılsa asalım keselim bakanı? Bence o zaman başbakanı da hükümeti de töhmet altında bırakalım. Hatta bırakmayalım, direkt asalım gitsin. Böyle basit bir hatadan dolayı bütün bakanlığa suç bulmak (ki içinde on binlerce insan çalışıyor) ancak cehalet işi olabilir.

Nasıl kanıyorsunuz bu siyaset oyununa?

bakan okumalı değil o kitap basılırken en az 4-5kişinin kontrolünden geçiyor geçmek zorunda eğer bakan gerçekten bakansa bu haberleri gördükten sonra gereğini en kısa sürede yapmak zorunda.Zaten 1harf yada 1rakam değişse tamam olabilir gözden kaçmış deriz ama siz tutupta atatürkün doğum yılına 1938 ölüm yılına 1881 yazarsanız bu gözden kaçabilir mi ölüm yılı 1939 yazarlar tamam göz yumulabilir ama bu çok daha farklı bir olay

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
1 Harf ya da 1 rakam gözden kaçabilir demişsin ama zaten gözden kaçan sadece 1 tane rakam, o kadar gözün dönmüş ki bunu fark etmemişsin. :) 1923 yerine 1920 yazılmış, yani sondaki 3 rakamı sadece..

technonur

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:
1 Harf ya da 1 rakam gözden kaçabilir demişsin ama zaten gözden kaçan sadece 1 tane rakam, o kadar gözün dönmüş ki bunu fark etmemişsin. :) 1923 yerine 1920 yazılmış, yani sondaki 3 rakamı sadece..
Geçtiğimiz günlerde Coğrafya ders kitabında Ağrı Dağı’nı Ararat yapan MEB, bu kez de Matematik ders kitabına Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1920’de kurulduğunu yazdı.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
technonur dedi ki:
Elmacik dedi ki:
Geçtiğimiz günlerde Coğrafya ders kitabında Ağrı Dağı’nı Ararat yapan MEB, bu kez de Matematik ders kitabına Türkiye Cumhuriyeti’nin 29 Ekim 1920’de kurulduğunu yazdı.

:) 1 rakam işte, gerçeklerden kaçamazsın. Ağrı Dağı'nı Ararat yapan da kitabın iki üç kişiden oluşan komisyonu sadece. 1 Rakamlık hatayı tolere edebiliriz dedin az önce, ben de hatanın bir rakam olduğunu gösterdim sana, sanki duymazlıktan geldin? :)