Meb Yeni Yönetmelik | Haber

Meb Yeni Yönetmeliğini beğendiniz mi ?

• Kullanılan toplam oy
    23

Chriminal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Devamsızlık hakkı 10 Gün

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirdi. Yeni yönetmelikte özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, yönetmelik değişikliğiyle ilgili yaptığı açıklamada, ortaöğretimle ilgili 11 yönetmelik ve 4 yönerge içeriğinde bulunan 832 maddelik mevzuat hükümlerinin sadeleştirilip güncellendiğini, 227 madde ve 3 geçici maddeyle ilk defa bir çatı yönetmelik altında toplandığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) hazırlanan ve güncellenen ortaöğretime geçiş sistemine yer verilen Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği'nde, ortaöğretim kurumlarına devam zorunluluğu getirilerek, özürsüz devamsızlık 10 günle, özürlü özürsüz toplam devamsızlık ise 45 günle sınırlandırıldı.

Yapılan diğer değişikliklere göre, uygulamadaki puan ve notla değerlendirme esasına dayanan ikili ölçme değerlendirme sistemi, sadece puanı esas alan tekli değerlendirme sistemine dönüştürüldü.

NOTLAR YENİDEN BELİRLENDİ

Başarı puanı 45'den 50 puana yükseltildi, öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesine yönelik puanlar yeniden belirlendi.

Ortalama yükseltme sınavları kaldırıldı, komisyon marifetiyle yapılan sorumluluk sınavları ise ilgili dersin öğretmeni tarafından yılda 2 kez yapılacak.

SORUMLU OLARAKSINIF GEÇME

Sınıf bazında başarısız ders sayısı en fazla 3 olanlarla alt sınıflar da dahil toplam 6 dersten başarısız olanların sorumlu olarak sınıf geçmelerine imkan verildi. Ayrıca bilgi edinmeyle ilgili mevzuat doğrultusunda öğrenciler sınav notlarına itirazda bulunabilecek.

ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ

Ortaöğrenim süresince en az 3 öğretim yılının tüm dönemlerinde takdir belgesi alan öğrencilere üstün başarı belgesi verilmesi kararlaştırıldı.

OKULLAR 7/24 SAAT AÇIK OLACAK

Bireylerin hayat boyu eğitim uygulamaları kapsamında okulların bina, tesis, araç-gereç, personel ve kapasitelerinden azami derecede yararlandırılmasına imkan verileceğini de belirten Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, okulların hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatilleri dahil olmak üzere gerektiğinde 07.00-24.00 saatleri arasında yıl boyunca açık bulundurularak, şartları uygun olan bütün okullardan tam gün, tam yıl yararlanılabilmesine imkan verildiğini de ifade etti.

Kaynak : http://www.haberevet.com/haber/2013...ligi-belli-oldu-devamsizlik-10-gune-indi.html

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Olan yine garibim öğretmene olacak, 7-24 okul açık olmamalı. Gece okulun açık olması çoğu öğrenci için zararlı olacaktır.

empati2001

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Başlık okullar 7/24 açık olacak...
sabah 7.00 akşam 24.00 ...
:lol:

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
liseler nolacak bir türlü bulamıyorum ful ilkokul yazıyor

OnurFK

Profesör
Reaksiyon puanı
4
O diilde ozursuz devamsizlik teey 10 a inmis

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben beğendim. özürsüz 10 gün yeterli, zaten 20yi öğleden sonra kaça kaça yarım gün yarım gün bitiriyorduk. 45-50 arası not alan çok oluyordu, hocasına göre zayıf alanlar epey artacak. ortalama yükseltme kalkması da iyi olmuş, yıl boyu yatıp da yıl sonunda bir şekilde kurtarmaya yarıyordu sadece, 70i 85 yapmaya çalışan sevgili öğrenciler de işsizlik yapmasın, geçmişler işte dersten.. okulun açık tutulması da 1 öğretmen nöbetçi olarak kalacaktır korkmayın kimse mağdur olmaz. açık olunca ne olacak kimse gidecek ben onu anlamadım ama neyse.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bu haberi yapan arkadaşın 7/24'ün ne olduğuyla ilgili bir fikir yok anlaşılan. :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
Bu haberi yapan arkadaşın 7/24'ün ne olduğuyla ilgili bir fikir yok anlaşılan. :)

çocuk kandırıyor işte.

Sen 7/24 personel çalıştıracak maliyeti karşılayabilir misin.? yok.Türkiye'deki sorun bu.her şey kağıt üstünde kağıt.

abidn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Liseliler olarak MEB'i sevgi ve saygıyla anıyoruz 11!!1!!!1

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Geçme notunun 50 olması ve özürsüz devamsızlığın 10 gün olması sene başında öğrencilere iyi anlatılmalı. Yoksa birçok öğrenci mağdur olur.

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Diploma harçları da kaldırılmış

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Nihayet şu ortalama yükseltme ve sorumluluk denen saçmalığı kaldırdılar.
7-24 mesele değil okulda iki masayı birleştir bi singer yatak çarşaf, tamamdır.
Devamsızlığın azalması kötü, haylaz öğrenci daha çok okulda kalarak sağlamları bozacak,
öğretmen eğitim semineri saçma öğretmene gram faydası olmaz,

fk555897

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle okullardaki öğretimi iyileştirmeleri gerekiyor. Bazı öğretmenler çok iyi bazı öğretmenler de anlayışsız olabiliyor. Sonra geçme notunu yükseltmeleri gerekiyor.

kingofsword

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Haberde belirtilmemiş ama bu yönetmelik lisede evliliğin önünü açıyor.

Chriminal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Resmi Bir Açıklama yokmuş arkadaşlar . Twitterdan Bakanları takip ediyorum bu konu hakkında hiç bir sey paylaşmamışlar. Meb'in İnternet Sitesinde de böyle bir habere yer verilmemiş .

Herkes Sazan.avi diyor . İnci Sözlük , Liselileri ayaklandırmak için veya konu açmak için bu haberi yaymış söylentileri var .

yigott

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Resmi Bir Açıklama yokmuş arkadaşlar . Twitterdan Bakanları takip ediyorum bu konu hakkında hiç bir sey paylaşmamışlar. Meb'in İnternet Sitesinde de böyle bir habere yer verilmemiş .

Herkes Sazan.avi diyor . İnci Sözlük , Liselileri ayaklandırmak için veya konu açmak için bu haberi yaymış söylentileri var .

Meb in sitesinde sabah bende bırsey goremedım gazetelerdede birşey yoktu (hürriyet) şasırdım Sazan avi. yüksek iht.

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
O kadar degisiklik yapiliyorki artik nede degisiklik yaptiklarini bilemiyorum egitimle bu kadar oynanmamali sabit bir sistem otutturur seviyeyi artirmaya bakarsin

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
daha 2 gün geçmedi.bazı yönetmelikler yine değişmiş.sizin yapacağınız işin.....

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[video=youtube_share;jTrTAQ7Mvk0]http://youtu.be/jTrTAQ7Mvk0[/video]