MEB tabletleri hack 'leme

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Millet hep birlikte saldırmışsiniz konuyu açana ,olaya hiç gençlerin gözünden bakan varmıdir acaba ;Eğitim sistemi ,okuduğu okul sınavlarda çalınan sorular gençleri nasıl etkiliyor ne düşünüyorlar .Bu kadar olumsuzluklar içinde onlardan gelecek için umut beslemelerini beklemek .

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
ben hem türkiye hem avrupada eğitim almış birisi olarak bizzat tecrübelerimden yazdım yazdıklarımı

Türkiye'nin neresinde eğitim aldınız,fen lisesi miydi eğitim aldığınız yer ? Soyut matematik kitabının ders kitabı olduğu bir yer miydi ? Tecrübe ettiğiniz yer a yeriyse ,a yeri Türkiye demek değildir.a yeri kötü eğitim veriyor,buna bende katılabilirim.Genel olarak dedim diyorsanız,bir ülkede genelleme yapmak yanlıştır.Bir okulda bile öğretmenler arasında muazzam farklılıklar olabilir.

Benim iki öğretmenim vardı mesela,birisine logaritma sorusu götürürdüm.Önce kendisi çözmeye uğraşır sonra bana anlatırdı.Diğer öğretmenim ise (odtü üniversite öğretmenliği sınavında 1. oldu ve İngilizce bilmediği için hiçbir işe yaramadı bu sonuç) aynı soruyu bana soruyu gördükten 5 saniye sonra anlatmaya başladı.

Öğretmenimi mi yerdim ? Hayır.Sadece genellemelere karşı olduğumu belirttim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Millet hep birlikte saldırmışsiniz konuyu açana ,olaya hiç gençlerin gözünden bakan varmıdir acaba ;Eğitim sistemi ,okuduğu okul sınavlarda çalınan sorular gençleri nasıl etkiliyor ne düşünüyorlar .Bu kadar olumsuzluklar içinde onlardan gelecek için umut beslemelerini beklemek .

Bende gencim,benim de tabletim var.Ben neden tableti kırdırmayı veya kırmayı istemiyorum,konuyu açana saldıran yok,doğru yolu göstermeye çalışıyorlar.

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Aile yok ki adamlarda kültür yok birşey yok ne olacak.9000 yıllık türk kültürü ile 300 yıllık abd kültürünü kıyaslamayın lütfen.Ne yapacaklar sadece eğitim veriyorlar millete
Mesela elimizde telefonlar var Türkiyenin ilk 20 bine giren öğrencilerle okey oynuyoruz telefonlarla.Yani bu öğrencilikte var.Bluetooth ile masa kurup oynuyoruz.
Zaten ne yazılım var ne bişi göstermelik bu tablet.Daha akıllı tahtaları hocalar kullanamıyor sadece film izlemeye yarıyor akıllı tahtalar

Tarihimiz var ama icraatımız yok , adamların tarihi yok icraatı var , böyle oluyosa kiyasliyicaksin , kültürü olmasın ne olucak ne zararı var , kültür ile yürümuyo demekki

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
devlet dağıtıyo falan AB falan saçma bence ben devlet lisesinde okuyorum kadıköy anadoluda bizim okulun yanında senjösef var özel fransız okulu biz burda general mobile alırken onlar ıpad alıp apple tv de işliyo derslerini bizim gibi fatih isimli akıllı tahta benzeri televizyonlarda değil

Adı üstünde senin ki devlet onların ki Özel Fransız. Yıllığı kimbilir kaç lira. Tabi İpad verecekler.

Burda onlar o marka kullanıyor da biz niye bu marka kullanıyoruz gibi triplere girmeye gerek yok. Verilen tabletlerin amacı, içeriği belli. Ders ve ders ile ilgili amaçlar amacıyla kullanılması. Facebook' un dersler ile ne ilgisi var.

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Herkes konuyu açanı eleştirmiş; fakat bence eleştirilecek bir tarafı yok. Elbette tableti alan istediği her şeyi yapmak, engelleri aşmak isteyecek; insanın doğasında var bu.

Eleştirilecek nokta devletin tableti kitap-defter yerine koyabileceği sanması. Tabiî ben iktidarın bunu düşünerek tablet aldığını sanmıyorum.

Bence de eleştirelecek bir tarafı yok!! Mesela ben okula gittiğimde bana kitap verildiğinde yırttığım için öğretmenimden azar yersem ben haklı olurum.Çünkü insanın doğasında var bu.Sıraların üzerine yazı yazdığımda müdür beni azarlarsa ben haklıyım,ben engelleri aşmak istemiş olurum,neden bana kızıyorlar ?? Herşeyi yapmak sınırları aşmak istiyorum ben:)
Ben askere gidince silah verilince bir komutanın üstünde deneyeyim bakayim,elbette herşeyi yapmak isteyeceğim,benim doğamda var bu:)

PES!

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Aile yok ki adamlarda kültür yok birşey yok ne olacak.9000 yıllık türk kültürü ile 300 yıllık abd kültürünü kıyaslamayın lütfen.Ne yapacaklar sadece eğitim veriyorlar millete
Mesela elimizde telefonlar var Türkiyenin ilk 20 bine giren öğrencilerle okey oynuyoruz telefonlarla.Yani bu öğrencilikte var.Bluetooth ile masa kurup oynuyoruz.
Zaten ne yazılım var ne bişi göstermelik bu tablet.Daha akıllı tahtaları hocalar kullanamıyor sadece film izlemeye yarıyor akıllı tahtalar

yahu bu ülkede daha hırsızı içeri atacak bir yasa yok .burda birbirimize birşeyler yazıyorsak oda amerika avrupa sayesinde .ilerde adamlar kültür patlaması yaşayacak bize telefon satmasalar işimiz bitik uçak füze satmasalar işimiz bitik
araba satmasalar hala at arabasına biniyor olacaz

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
346
yahu bu ülkede daha hırsızı içeri atacak bir yasa yok .burda birbirimize birşeyler yazıyorsak oda amerika avrupa sayesinde .ilerde adamlar kültür patlaması yaşayacak bize telefon satmasalar işimiz bitik uçak füze satmasalar işimiz bitik
sen isveçten dönme geri hocam. bıraksalar mandacılık diyecen.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Bence de eleştirelecek bir tarafı yok!! Mesela ben okula gittiğimde bana kitap verildiğinde yırttığım için öğretmenimden azar yersem ben haklı olurum.Çünkü insanın doğasında var bu.Sıraların üzerine yazı yazdığımda müdür beni azarlarsa ben haklıyım,ben engelleri aşmak istemiş olurum,neden bana kızıyorlar ?? Herşeyi yapmak sınırları aşmak istiyorum ben:)
Ben askere gidince silah verilince bir komutanın üstünde deneyeyim bakayim,elbette herşeyi yapmak isteyeceğim,benim doğamda var bu:)

PES!
Aynı şey değil, demagoji yapma.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Türkiye'nin neresinde eğitim aldınız,fen lisesi miydi eğitim aldığınız yer ? Soyut matematik kitabının ders kitabı olduğu bir yer miydi ? Tecrübe ettiğiniz yer a yeriyse ,a yeri Türkiye demek değildir.a yeri kötü eğitim veriyor,buna bende katılabilirim.Genel olarak dedim diyorsanız,bir ülkede genelleme yapmak yanlıştır.Bir okulda bile öğretmenler arasında muazzam farklılıklar olabilir.

Benim iki öğretmenim vardı mesela,birisine logaritma sorusu götürürdüm.Önce kendisi çözmeye uğraşır sonra bana anlatırdı.Diğer öğretmenim ise (odtü üniversite öğretmenliği sınavında 1. oldu ve İngilizce bilmediği için hiçbir işe yaramadı bu sonuç) aynı soruyu bana soruyu gördükten 5 saniye sonra anlatmaya başladı.

Öğretmenimi mi yerdim ? Hayır.Sadece genellemelere karşı olduğumu belirttim.

Bende gencim,benim de tabletim var.Ben neden tableti kırdırmayı veya kırmayı istemiyorum,konuyu açana saldıran yok,doğru yolu göstermeye çalışıyorlar.

nerede eğitim aldığımızın önemi yok.genel olarak eğitim sisteminden okul öncesi aile eğitimi bile tam olarak alamayan .yada verilemeyen bir ülkde eğitim sisteminin tablete nekadar hazır olduğu .

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2

Kültür ortak değerler bütünü demektir.Amerikan şeklinde bir ırk olmadığı ve oradaki insanların da birbirinden bambaşka değerleri olduğu için şu anda Amerikan kültürü diye bir şey yoktur,ileride olması da imkansızdır.Amerika kültürleri kaynaştırmaya çalışmıştır geçmişte,başarısız olmuştur.Şu anda da vazgeçmiştir,Fransızların kendi mahalleleri,Türklerin farklı mahalleleri.... olduğu ve ülkelerinden aldıkları kültürleri orada aynen devam ettirdikleri,yeni birşeyler üretememeleri de bunun full hd görüntüsüdür zaten:) Konu amacından sapmaz inşaallah :D

21olcaybaba21

Doçent
Reaksiyon puanı
2
valla çok faydası olucak çok faydası olucak dediler hıh bizim okuldada var tabletler 9.sınıfa bi girdim hocayı dinleyen yok çocuklar tablet bakıyo full oyun oynuyo vs

Tükenir Kalem

Doçent
Reaksiyon puanı
2
nerede eğitim aldığımızın önemi yok.genel olarak eğitim sisteminden okul öncesi aile eğitimi bile tam olarak alamayan .yada verilemeyen bir ülkde eğitim sisteminin tablete nekadar hazır olduğu .

Anladım.Nerede eğitim aldığımızın bir önemi yoksa buradaki eğitimle isveçin eğitimi farkının da bir önemi yoktur.Okul öncesi aile eğitimi aileden aileye değişmektedir,alıntıladığınız mesajda yazdığım gibi genelleme yapmak imkansızdır.
Bu arada kitapla çocuk yetiştiren annelerin çocukları 3 yaşında hala bez kullanıyor,güzelim köylü annelerin yetiştirdiği çocuk ise 2 yaşında tuvalete gidiyor.Eğitim farkı!Bu da son mesajım,havanda su dövmenin anlamı yok:)

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Zamane çocukları kendilerini pek incitmiyor canım. Oyun yüklüyorlar, daha başlamadan trainerini indiriyorlar :)

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Birsilgibirkalem diye web sitesi var açın orada bir çok okul ve öğrenci nin ihtiyaçlarını yazdığı bir web sitesi .O kadar eksiği gediği olan binlerce okul ve öğrenci varken tablete harcanacak para ile okulları daha iyi hale getirmek gerekir iken tablet dağıtmak gövde gösterisinden başka bir şey degildir

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
valla çok faydası olucak çok faydası olucak dediler hıh bizim okuldada var tabletler 9.sınıfa bi girdim hocayı dinleyen yok çocuklar tablet bakıyo full oyun oynuyo vs
Tamamen disiplin meselesidir ve onu sağlayacak olanda öğretmenin kendisidir.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Anladım.Nerede eğitim aldığımızın bir önemi yoksa buradaki eğitimle isveçin eğitimi farkının da bir önemi yoktur.Okul öncesi aile eğitimi aileden aileye değişmektedir,alıntıladığınız mesajda yazdığım gibi genelleme yapmak imkansızdır.
Bu arada kitapla çocuk yetiştiren annelerin çocukları 3 yaşında hala bez kullanıyor,güzelim köylü annelerin yetiştirdiği çocuk ise 2 yaşında tuvalete gidiyor.Eğitim farkı!Bu da son mesajım,havanda su dövmenin anlamı yok:)
isveçle türkiyeyi kıyaslatma bana şimdi ama konuyu saptırıyorsun
türkiyenin durumu ortada görmüyormusun eğitim sistemi çok iyi olduğu için okadar kaliteli insanlar yetiştirdiğimiz içinmi kullandığımız herşey ithal avrupa amerika malı,
ülkenin ekonomisi yok makarna ile karnını doyurmaya çalışıyor milyon insan sen önce ekonomiyi güçlendirmeden eğitim sistemini sorgulamadan ülkeyi tablete hazır hale getirmeden tablet dağıtıyorsun
ondan sonrada insanlar konuyu açan gibi arayış içine giriyorlar

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Birsilgibirkalem diye web sitesi var açın orada bir çok okul ve öğrenci nin ihtiyaçlarını yazdığı bir web sitesi .O kadar eksiği gediği olan binlerce okul ve öğrenci varken tablete harcanacak para ile okulları daha iyi hale getirmek gerekir iken tablet dağıtmak gövde gösterisinden başka bir şey degildir
O tür haberlere ne kadar inanılır, artık şüphelere düşmeye başladım. Çoğu yerde okullar artık birleştirilmiş ve çocuklar servis ile okula gidiyorlar. Bu durum en ücra okullar için de geçerli. Benim okuduğum okul meselâ artık tarih oldu. Mühim olan geleceği önceden hesaplayabilip, ona göre şimdiden eğitim verebilmek. Eskiden her ailenin 4 çocuğu vardı. Ondan da önceleri 6-7 çocuk yaygındı. Günümüzde ise her ailenin tek çocuğu var. Bunun sonucu olarakta küçük kasabalardaki okullarda öğrenci sayısının git gide azalması. Benim okulum için en son üç kişi kayıt olmuş. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde harabe okul bulmakta kimse zorlanmaz. Benim okulum şu an öyle. Biri gelipte sizden benim okulum çin para toplamaya kalksa, eminim birileri pamuk ellerini cebe indirir. Ama o para okulumun yeniden açılmasını sağlamaz, fakir öğrencilerin yararınada olmayabilir. Özel ceplere inebilir. Bu tür haberlere inanıpta sakın bir yerlere bağış falan yapmayın. Devletin okulları donatabilecek kadar parasıda imkânıda var ve de gerektiği gibi de kullanıyorda. Gerisi duygu sömürüsünden öte bir şey değil.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
isveçle türkiyeyi kıyaslatma bana şimdi ama konuyu saptırıyorsun türkiyenin durumu ortada görmüyormusun eğitim sistemi çok iyi olduğu için okadar kaliteli insanlar yetiştirdiğimiz içinmi kullandığımız herşey ithal avrupa amerika malı,ülkenin ekonomisi yok makarna ile karnını doyurmaya çalışıyor milyon insan sen önce ekonomiyi güçlendirmeden eğitim sistemini sorgulamadan ülkeyi tablete hazır hale getirmeden tablet dağıtıyorsun ondan sonrada insanlar konuyu açan gibi arayış içine giriyorlar
Ülkemizin ekonomisi o kadarda kötü değil. Ben her gün Makarna yamiyorum mesela. ben bir zengin çocuğuda değilim İsviçreden hangi gözlükle Türkiyeyi görüyorsun bilemem. Ama bizim ülkemizde şöyle bir alışkanlık var. her zaman en çok, en fazla kazananlar ağlar. Belki Nazar değmesin diye böyle yapıyorlar.

sen öğrenci olsan bakmazmısın?
Ben Öğretmen olsam, benim dersimde kimse ben ders anlatırken camdan dışarı bile bakamazdı.

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
ülkenin ekonomisi yok

Hocam asiri sacmaladiginin farkindasindir umarim.

Ülkenin ekonomisi yok demek icin cahil olmak lazim.

Belki dört dörtlük bir ülke degiliz, ama senin bir Türk olarak ülkeni hor ve zavalli görmene anlam veremiyorum. Unutma, isvec sana tekmeyi basinca dönecegin tek yer yine Türkiye olacak.

Gurbetci olarak kimse garanti altinda degil. Yabanci isine gelmedigi zaman seni kapi disari eder.

Ac interneti söyle bir Türkiyenin ekonomisini, yaptigi ihracatlari arastir. Bol keseden sallamak olmaz. Kulaktan dolma laflarla cevap veriyorsun. Yok makarna falan filan..

Ac kalmadigin icin o makarnanin degerini anlaman mümkün degil.

Senin yedigin önünde yemedigin arkanda, ama memlekette bir tas corba bulunca havalara ucan garibanlar var.

Hor görme milletini, baska bir sey demiyorum.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yani en basit hali ile sen çocuğa tablet versende o çocuk sabah okula düzenli beslenmeden gidiyorsa çocuğun okulda karnı acıkacak bu durumda o tablette hiç birşeye yaramıyacak,çünkü çocuğun kafası başka yere (midesine) gidecek
avrupada devlet her vatandaşının 18 yaşına kadar düzenli olarak hesabına para yatırıyor ailenin ekonomik problemi olmasa bile.ailenin kafası rahat çocuğun kafası rahat her gün et alıp yiyebiliyor
türkiyede böyle birşey sözkonusumu? benim bildiğim kadarı ile değil
yani bunların hepsi eğitimi etkiliyor tablete gelene kadar diğer sorunlar halledilmeliydi diye düşünüyorum

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
O tür haberlere ne kadar inanılır, artık şüphelere düşmeye başladım. Çoğu yerde okullar artık birleştirilmiş ve çocuklar servis ile okula gidiyorlar. Bu durum en ücra okullar için de geçerli. Benim okuduğum okul meselâ artık tarih oldu. Mühim olan geleceği önceden hesaplayabilip, ona göre şimdiden eğitim verebilmek. Eskiden her ailenin 4 çocuğu vardı. Ondan da önceleri 6-7 çocuk yaygındı. Günümüzde ise her ailenin tek çocuğu var. Bunun sonucu olarakta küçük kasabalardaki okullarda öğrenci sayısının git gide azalması. Benim okulum için en son üç kişi kayıt olmuş. Bu sebeplerden dolayı ülkemizde harabe okul bulmakta kimse zorlanmaz. Benim okulum şu an öyle. Biri gelipte sizden benim okulum çin para toplamaya kalksa, eminim birileri pamuk ellerini cebe indirir. Ama o para okulumun yeniden açılmasını sağlamaz, fakir öğrencilerin yararınada olmayabilir. Özel ceplere inebilir. Bu tür haberlere inanıpta sakın bir yerlere bağış falan yapmayın. Devletin okulları donatabilecek kadar parasıda imkânıda var ve de gerektiği gibi de kullanıyorda. Gerisi duygu sömürüsünden öte bir şey değil.

Keşke web sitesini açıp bir baksaydınız Web sitesinin MEB destekli(Bu proje T.C.
Milli Eğitim
Bakanlığı'nın
onayı ile
yürütülmektedir.)bir site olduğunu görürdünuz belki. Ama sizi de anlıyorum hani sevdiğiniz tarafı olduğunuz şahıs ve gruplara toz kondurmama isteğinizi saygıyla karşılıyorum

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
isveçle türkiyeyi kıyaslatma bana şimdi ama konuyu saptırıyorsun
türkiyenin durumu ortada görmüyormusun eğitim sistemi çok iyi olduğu için okadar kaliteli insanlar yetiştirdiğimiz içinmi kullandığımız herşey ithal avrupa amerika malı,
ülkenin ekonomisi yok makarna ile karnını doyurmaya çalışıyor milyon insan sen önce ekonomiyi güçlendirmeden eğitim sistemini sorgulamadan ülkeyi tablete hazır hale getirmeden tablet dağıtıyorsun
ondan sonrada insanlar konuyu açan gibi arayış içine giriyorlar

Daha dün tarihinin pekişmesi gerekirken dediğin lafa bak. Ülkenin ekonomisi berbat. Ülkeyi 18 mart da nasıl kurtardık , yiyicek yemekleri varmiydi şehitlerin giyicek ayakkabıları , atıcak mermileri. Karşimizda kim vardi zengin ülke her şeyiyle tam donanimli asker. Biz bu sefaletle o savaşı kazananların devamiyiz. Herkes bize karsiydi , sen uretsen ne olur senin malini alicak kimse olmadiktan sonra. Ne demek istedigimi anladin mi ulke hic bi zaman iyi bi yerde olmadi. Iyiye dogru gidiyoruz. Buda zamanla olucak. Amerika nasil kuruldu sanki yoktan var oldular. Ulkenin ekonomisi kotuymus , Ülke iyiye dogru gidiyo haberin yok ulkenden

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Hocam asiri sacmaladiginin farkindasindir umarim.

Ülkenin ekonomisi yok demek icin cahil olmak lazim.

Belki dört dörtlük bir ülke degiliz, ama senin bir Türk olarak ülkeni hor ve zavalli görmene anlam veremiyorum. Unutma, isvec sana tekmeyi basinca dönecegin tek yer yine Türkiye olacak.

Gurbetci olarak kimse garanti altinda degil. Yabanci isine gelmedigi zaman seni kapi disari eder.

Ac interneti söyle bir Türkiyenin ekonomisini, yaptigi ihracatlari arastir. Bol keseden sallamak olmaz. Kulaktan dolma laflarla cevap veriyorsun. Yok makarna falan filan..

Ac kalmadigin icin o makarnanin degerini anlaman mümkün degil.

Senin yedigin önünde yemedigin arkanda, ama memlekette bir tas corba bulunca havalara ucan garibanlar var.

Hor görme milletini, baska bir sey demiyorum.

1-ülkeyi hor gördüğüm falan yok
2-isveç vatandaşıyım tekme basma falan sözkonusu değil
3-türkiyenin ekonomisi ortada
4-ben ülkede herkesin maddi durumunun iyi seviyelerde olmasını istiyorum ama çok dengesizlik eşitsizlik var
5-makarna kötüdür diye birşey demedim (belki sen değil)ama gerçek oki ülkede makarna ile yşayan insanlar var
6-seninde dediğin gibi memlekette bir kase çorba bulunca havalara uçan insanlar varsa demekki ekonomi kötü demek istediğimde o

Daha dün tarihinin pekişmesi gerekirken dediğin lafa bak. Ülkenin ekonomisi berbat. Ülkeyi 18 mart da nasıl kurtardık , yiyicek yemekleri varmiydi şehitlerin giyicek ayakkabıları , atıcak mermileri. Karşimizda kim vardi zengin ülke her şeyiyle tam donanimli asker. Biz bu sefaletle o savaşı kazananların devamiyiz. Herkes bize karsiydi , sen uretsen ne olur senin malini alicak kimse olmadiktan sonra. Ne demek istedigimi anladin mi ulke hic bi zaman iyi bi yerde olmadi. Iyiye dogru gidiyoruz. Buda zamanla olucak. Amerika nasil kuruldu sanki yoktan var oldular. Ulkenin ekonomisi kotuymus , Ülke iyiye dogru gidiyo haberin yok ulkenden

ülke son olaylar ile beraber tarihteki en kötü yerde malesef .
bu şekilde ülke düzeleceğe hiç benzemiyor dahada batıyor
görünen o
başa geçen herkes başka bir havlara girip kendi çıkarına iş yapmaya başlyor
kendi çıkarlarına yasa dahi çıkaran kişiler var

fark şu avrupada hükümetler vatandaşlarına çalışıp vatandaşı kendilerinden yüksek görürken bizde tam tersi

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
@isvecli

O ülkenin vatandasi olman bir sey degistirmez inan bana. Onlar isine gelmedigi zaman o elinde bulunan kagit parcasina el koyup, ne yapip edip seni yollarlar.

Ben de isvicre de yasiyorum ve bunun bir sürü örnekleri mevcut.

Makarna kötüdür demiyorsun, ama iyi de demiyorsun. Elinde olanlara, az olsada sükretmesini bilmen lazim.

Hayat bu.. maalesef her sey istedigimiz gibi yolunda gitmiyor.

Seninde bildigin gibi Avrupa ülkelerinin nasil zengin oldugunu bir cogumuz biliyoruz.

Ben yasadigim yerden örnek veriyorum. Isvicre neden zengin? Kara para akladigi icin. Gaddafi ve bircok enayinin parasina el koydugu icin. Ekonomisi süper oldugu icin degil.

Güvendigin daglara kar yagdiginda bu dediklerimi daha iyi anlayacaksin. Avrupa sallantida bunu sende benim kadar iyi biliyorsun.

isveçli

Profesör
Reaksiyon puanı
9
@isvecli

O ülkenin vatandasi olman bir sey degistirmez inan bana. Onlar isine gelmedigi zaman o elinde bulunan kagit parcasina el koyup, ne yapip edip seni yollarlar.

Ben de isvicre de yasiyorum ve bunun bir sürü örnekleri mevcut.

Makarna kötüdür demiyorsun, ama iyi de demiyorsun. Elinde olanlara, az olsada sükretmesini bilmen lazim.

Hayat bu.. maalesef her sey istedigimiz gibi yolunda gitmiyor.

Seninde bildigin gibi Avrupa ülkelerinin nasil zengin oldugunu bir cogumuz biliyoruz.

Ben yasadigim yerden örnek veriyorum. Isvicre neden zengin? Kara para akladigi icin. Gaddafi ve bircok enayinin parasina el koydugu icin. Ekonomisi süper oldugu icin degil.

Güvendigin daglara kar yagdiginda bu dediklerimi daha iyi anlayacaksin. Avrupa sallantida bunu sende benim kadar iyi biliyorsun.

siz en iyisi teknolojiden konuşun bu konularda yetersiz olduğunuz ortada onun için uzatmayacağım :
ozaman niye isviçrede yalıyon diye sorarlar adama git ülkende yaşa herşey oradan güzelse ?

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bilmem kac senedir ülkesinden bir haber olan mi bunu söylüyor? Biz aptaliz sen akillisin yani? Hadi senin dedigin gibi olsun bakalim.

Ama sunu unutma: Tilki'nin dönüp dolasip gelecegi yer kürkcü dükkanidir. Aklinda bulunsun lazim olur.

niye isviçrede yalıyon diye sorarlar adama git ülkende yaşa herşey oradan güzelse ?

Terbiyeni takin arkadasim. Sebebim var ki buradayim. Meraklisi degilim buralarin bunu da belirtiyim.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
O kullanıcı adıyla, böyle bir konu açamazdım sanırım :p

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Her sey orada daha güzel diyen oldumu sana? Kendi kendine gelin güvey oluyorsun.