Mbr görünen PC ye UEFI format atma

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba,
HP bilgisayarım var ve nedenini anlamadığım bir şekilde açarken onarıma geçti ve ana sayfaya dönemedim. Sanırım çöktü ve format USB si oluşturdum uefi olarak rufustan başka bir PC de. Format atmak için gerekli adımları uygularken disk biçimlendirme kısmına gelince Mbr olan PC ye uefi kuramazsın gibi bir uyarı gördüm. USB ti tekrar mbr olarak hazırlayacaktım ama PC eski değil ve bu yüzden eski sürümde kalmak istemedim. Hazırlıksız yakalandığım için PC yi yedekleme fırsatım da olmadı. Bir video buldum aynı sorunla karşılaşılınca (shift+f10) yapınca komut istemi açılıyor ve anladığım kadarıyla diskler temizleniyor. Daha sonra da USB yi çıkarmadan yükleme başarılı gerçekleşiyor. Ama ben d diskimin silinmesini istemiyorum ve diski silmeden Mbr yi uefi ye nasıl çevirebilirim? Yardımcı olur musunuz?

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Merhaba,
HP bilgisayarım var ve nedenini anlamadığım bir şekilde açarken onarıma geçti ve ana sayfaya dönemedim. Sanırım çöktü ve format USB si oluşturdum uefi olarak rufustan başka bir PC de. Format atmak için gerekli adımları uygularken disk biçimlendirme kısmına gelince Mbr olan PC ye uefi kuramazsın gibi bir uyarı gördüm. USB ti tekrar mbr olarak hazırlayacaktım ama PC eski değil ve bu yüzden eski sürümde kalmak istemedim. Hazırlıksız yakalandığım için PC yi yedekleme fırsatım da olmadı. Bir video buldum aynı sorunla karşılaşılınca (shift+f10) yapınca komut istemi açılıyor ve anladığım kadarıyla diskler temizleniyor. Daha sonra da USB yi çıkarmadan yükleme başarılı gerçekleşiyor. Ama ben d diskimin silinmesini istemiyorum ve diski silmeden Mbr yi uefi ye nasıl çevirebilirim? Yardımcı olur musunuz?
Kurulumdan çıkıp AOMEI ile VERİ KAYBI OLMADAN MBR'DEN GPT'YE ÇEVİRİN.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Ama ben d diskimin silinmesini istemiyorum ve diski silmeden Mbr yi uefi ye nasıl çevirebilirim? Yardımcı olur musunuz?
Merhaba;
D sürücüsündeki dosyalarınızın boyutu nedir? Harici HDD/USB var mı elinizin altında?

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kurulumdan çıkıp AOMEI ile VERİ KAYBI OLMADAN MBR'DEN GPT'YE ÇEVİRİN.
Teşekkür ederim. AOMEI ne onu araştırmam gerek. Kolay yapılıyordur umarım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhaba;
D sürücüsündeki dosyalarınızın boyutu nedir? Harici HDD/USB var mı elinizin altında?
Ne yazık ki yok. Boyutunu da hatırlayamıyorum ama öyle USB vesaire ile yedeklenebilecek kadar az değildir diye düşünüyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,978
Teşekkür ederim. AOMEI ne onu araştırmam gerek. Kolay yapılıyordur umarım.

Ne yazık ki yok. Boyutunu da hatırlayamıyorum ama öyle USB vesaire ile yedeklenebilecek kadar az değildir diye düşünüyorum.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba;

Diskin durumunu resim atmak istedim JPEG ama ekleyemiyorum üstünü çiziyor.

Disk 0 Online 465 GB
Disk 1 Online 7680 MB (GPT de * işareti var).

Son düzenleme:

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

Diskin durumunu resim atmak istedim JPEG ama ekleyemiyorum üstünü çiziyor.

Disk 0 Online 465 GB
Disk 1 Online 7680 MB (GPT de * işareti var).
7.50 GB USB olmalı?

devam edelim o zaman:

Kod:
select disk 0
Enter
Kod:
list partition
Enter

Disk bölümleri listelenecek.

D sürücüsünün kapladığı boyutu görelim.

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
7.50 GB USB olmalı?

devam edelim o zaman:

Kod:
select disk 0
Enter
Kod:
list partition
Enter

Disk bölümleri listelenecek.

D sürücüsünün kapladığı boyutu görelim.
Mesajınızı gördüğümde format USB sini Mbr hazırlayıp format atmak üzereydim. Söylediklerinizi yapamadım o yüzden. Ama çok teşekkür ederim. D yi silmeden, maalesef ki mbr kurulum yaptım. Her şeyi araştırarak yapmak biraz zorlayıcı. :)

Peki şimdiki haliyle uefi USB hazırlasam tekrar format atarken D silinmeden uefi ye çevirilebilir mi?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Mesajınızı gördüğümde format USB sini Mbr hazırlayıp format atmak üzereydim. Söylediklerinizi yapamadım o yüzden. Ama çok teşekkür ederim. D yi silmeden, maalesef ki mbr kurulum yaptım. Her şeyi araştırarak yapmak biraz zorlayıcı. :)

Peki şimdiki haliyle uefi USB hazırlasam tekrar format atarken D silinmeden uefi ye çevirilebilir mi?

Merhaba;

Evet, biraz zor oluyor, lakin bazı şeyleri insan en iyi başından geçince öğreniyor.

UEFI flash bellek hazırlamanıza gerek yok. (Ama isterseniz aşağıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir format medyası hazırlarsınız, elinizin altında bulunsun.)

Biraz uzun gibi gelecek, inceden inceye anlatmış olacağım ama aslında basit birkaç işlem. :)

Üçüncü parti yazılımlar ile veri kaybı olmadan MBR olan diskinizi GPT'ye dönüştürebilirsiniz yapabilirsiniz ama onlar da lisans gerektiriyor. Yukarıdaki @EFI Shell'in paylaşmış olduğu AOMEI ile işlemlerin anlatıldığı bir video var. Onu takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Veya aşağıdaki işlemleri takip ederek de veri kaybı olmadan MBR olan diskinizi GPT'ye dönüştürebilirsiniz. Tercih size kalmış artık.

İlk olarak;

Açık olan işlemlerinizi kapatın.

USB flash disk varsa, bilgisayardan çıkarın.

Windows Ara'ya CMD yazıp yönetici olarak çalıştır'ın.

Kod:
diskpart
yazıp ENTER'layın.
Kod:
list disk
yazıp ENTER'layın.
Kod:
select disk 0
yazıp ENTER'layın.
Kod:
list partition
yazıp ENTER'layın.

Üç adet partition listelenmesi lazım (1 adet System ve 2 adet Primary)

Çünkü burası önemli. Daha fazla partition çıkarsa, işlemlere devam etmeyin.

Bundan sonra;

MBR2GPT.EXE komut satırı aracı ile iki komut satırı gireceksiniz. Biri doğrulama, diğeri ise dönüştürme işlemlerini içeriyor.

ÖNEMLİ: işletim sisteminiz Windows 10 sürüm 1703 İS Derlemesi 15063 ve üzeri olmalı. (Ayarlardan veya winver'den Windows sürümünüzü görebilirsiniz.)

İlk olarak dönüştürmek istediğiniz diski doğruluyorsunuz. Hata almaz iseniz bir sonraki komut satırında MBR disk'i GPT'ye dönüştürme işlemini yapıyorsunuz.

Kod:
mbr2gpt /validate /disk:0 /allowFullOS

yazıp ENTER'layın.

(Eğer; Disk layout validation failed... gibi bir hata verirse, sorun var, devam etmeyin. Disk, BitLocker kullanılarak şifrelenmişse, dönüştürmede bu sorun oluşturabilir. Açıksa, BitLocker'ı devre dışı bırakın. Sonra tekrar deneyin.)

(Eğer; Validation competed successfully yazması lazım, bu durumda işlemlere devam edin.)

Daha sonra

Kod:
mbr2gpt /convert /disk:0 /allowFullOS

yazıp ENTER'layın.

(Conversion completed successfully yazması lazım)

ÖNEMLİ: Dönüştürme başarılı olursa, disk yalnızca GPT modunda önyüklenebilir.

Exit

yazıp ENTER'layın.

D diskinizi kontrol edin. Veri kaybı olmaması lazım, bakalım.

Daha sonra;

Sisteminiz yeniden başlatın.

BIOS ayarlarına girip

Boot Options'tan

UEFI -> Enabled

yapın.

F10 -> Save and Exit (kaydet ve çık)

yapıyorsun. Bilgisayarı baştan başlatıyorsunuz.

Bu kadar!

Açılışta dizüstü üreticinizin logosu gelecek ve Windows açılacak.

Yüklü olan işletim sisteminiz artık UEFI olması lazım.

Şu konuya da bakabilirsiniz, İngilizce dilinde rehber ve video da mevcuttur.

Umarım herhangi bir sorun yaşamadan halledersiniz. Kolay gelsin, iyi forumlar. :)

Sevdiye

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba;

Evet, biraz zor oluyor, lakin bazı şeyleri insan en iyi başından geçince öğreniyor.

UEFI flash bellek hazırlamanıza gerek yok. (Ama isterseniz aşağıdaki işlemleri gerçekleştirdikten sonra bir format medyası hazırlarsınız, elinizin altında bulunsun.)

Biraz uzun gibi gelecek, inceden inceye anlatmış olacağım ama aslında basit birkaç işlem. :)

Üçüncü parti yazılımlar ile veri kaybı olmadan MBR olan diskinizi GPT'ye dönüştürebilirsiniz yapabilirsiniz ama onlar da lisans gerektiriyor. Yukarıdaki @EFI Shell'in paylaşmış olduğu AOMEI ile işlemlerin anlatıldığı bir video var. Onu takip ederek işlem yapabilirsiniz.

Veya aşağıdaki işlemleri takip ederek de veri kaybı olmadan MBR olan diskinizi GPT'ye dönüştürebilirsiniz. Tercih size kalmış artık.

İlk olarak;

Açık olan işlemlerinizi kapatın.

USB flash disk varsa, bilgisayardan çıkarın.

Windows Ara'ya CMD yazıp yönetici olarak çalıştır'ın.

Kod:
diskpart
yazıp ENTER'layın.
Kod:
list disk
yazıp ENTER'layın.
Kod:
select disk 0
yazıp ENTER'layın.
Kod:
list partition
yazıp ENTER'layın.

Üç adet partition listelenmesi lazım (1 adet System ve 2 adet Primary)

Çünkü burası önemli. Daha fazla partition çıkarsa, işlemlere devam etmeyin.

Bundan sonra;

MBR2GPT.EXE komut satırı aracı ile iki komut satırı gireceksiniz. Biri doğrulama, diğeri ise dönüştürme işlemlerini içeriyor.

ÖNEMLİ: işletim sisteminiz Windows 10 sürüm 1703 İS Derlemesi 15063 ve üzeri olmalı. (Ayarlardan veya winver'den Windows sürümünüzü görebilirsiniz.)

İlk olarak dönüştürmek istediğiniz diski doğruluyorsunuz. Hata almaz iseniz bir sonraki komut satırında MBR disk'i GPT'ye dönüştürme işlemini yapıyorsunuz.

Kod:
mbr2gpt /validate /disk:0 /allowFullOS

yazıp ENTER'layın.

(Eğer; Disk layout validation failed... gibi bir hata verirse, sorun var, devam etmeyin. Disk, BitLocker kullanılarak şifrelenmişse, dönüştürmede bu sorun oluşturabilir. Açıksa, BitLocker'ı devre dışı bırakın. Sonra tekrar deneyin.)

(Eğer; Validation competed successfully yazması lazım, bu durumda işlemlere devam edin.)

Daha sonra

Kod:
mbr2gpt /convert /disk:0 /allowFullOS

yazıp ENTER'layın.

(Conversion completed successfully yazması lazım)

ÖNEMLİ: Dönüştürme başarılı olursa, disk yalnızca GPT modunda önyüklenebilir.

Exit

yazıp ENTER'layın.

D diskinizi kontrol edin. Veri kaybı olmaması lazım, bakalım.

Daha sonra;

Sisteminiz yeniden başlatın.

BIOS ayarlarına girip

Boot Options'tan

UEFI -> Enabled

yapın.

F10 -> Save and Exit (kaydet ve çık)

yapıyorsun. Bilgisayarı baştan başlatıyorsunuz.

Bu kadar!

Açılışta dizüstü üreticinizin logosu gelecek ve Windows açılacak.

Yüklü olan işletim sisteminiz artık UEFI olması lazım.

Şu konuya da bakabilirsiniz, İngilizce dilinde rehber ve video da mevcuttur.

Umarım herhangi bir sorun yaşamadan halledersiniz. Kolay gelsin, iyi forumlar. :)
Merhaba :)
Su gibi anlatmışsınız umarım bende aynı şekilde uygulayabilirim. Her şey için tekrar teşekkür ederim. Bir sorun olursa büyük ihtimalle kapınızı çalarım. ?

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Merhaba :)
Su gibi anlatmışsınız umarım bende aynı şekilde uygulayabilirim. Her şey için tekrar teşekkür ederim. Bir sorun olursa büyük ihtimalle kapınızı çalarım. ?
BIOS'a giriş tuşunu kontrol edin, sonra bir sıkıntı yaşamayın. En sona doğru işlem yapacağınız UEFI ile ilgili boot options ayarlarını görüp ondan sonra yukarıdaki işlemlere başlayın (bence). Veri kaybı olmaması için ince eleyip sık dokumak gerek, işinizi sıkı tutun. Tekrardan kolay gelsin. :)