Mavi gözlü robot insanlarla iletişim kurabiliyor

Bu konuyu okuyanlar

aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şubat 2006
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
16
Puanları
0
ABD’nin seçkin üniversitelerinden Massachusetts Insitute of Technology’de (MIT) geliştirilen, insanınki gibi gözlere sahip yeni bir robotun yakında yaşlılara yardım ve montaj hattında işçilere destek gibi önemli işlerde görevlendirilmesi bekleniyor

264766.jpg


ANKARA - Teknoloji sitelerinde yer alan habere göre, MIT araştırmacılarının kısa süre önce tanıttığı Domo isimli robot, insanlarla iletişime geçebilecek ve önceden sadece bilim kurgu filmlerinde hayal edilen, çevresine uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandı.
Çevresindeki cisimleri tanıyabilen, onlara ulaşabilen ve onları raflara yerleştirebilen insansı robotun en ilginç özelliği ise 12 bilgisayara bağlı bir çift mavi göz şeklindeki kamerasıyla çevresini izleyebilmesi.

Domo’yu geliştiren Aaron Edsinger, kameraları aynı insanlarınki gibi görünen gözbebeklerinin içine yerleştirdiklerini belirterek, “Gözlerine bakınca hemen anlıyorum, Domo’nun bakış yönünü okumak çok kolay, böylece onunla çalışmak kolay oluyor” dedi.

İnsanlarla çalışırken beklenmedik durumlara yanıt verebilecek şekilde tasarlanan Domo, Edsinger, “Hey, Domo” diye ses seslendiğinde kibarca bakıyor, “Raf, Domo” deyince yakındaki rafa koluyla ulaşarak dokunuyor ve rafı gösteriyor.

264767.jpg

264767.jpg


Edsinger’in bir eline verdiği kahve torbasının boyutlarını gözleriyle ölçen Domo, torbayı bir elinden diğerine alıyor.

MIT robotlarının yeni nesli olarak görülen, üç yıllık bir çalışmanın ürünü Domo, MIT’in insanlarla iletişim kurabilen önceki robotları Kismet ve Cog’un ayak izlerini takip ediyor. Domo’nun sakat ve yaşlılara yardım ve destek sağlanması gibi hizmetlerde görev alması bekleniyor.

http://www.ntvmsnbc.com/news/405750.asp
 

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Katılım
2 Haziran 2005
Mesajlar
13,886
Reaksiyon puanı
2,142
Puanları
113
Editör olanlarından da bekliyorum bunların.
 

aklayarar

Asistan
Katılım
27 Şubat 2006
Mesajlar
441
Reaksiyon puanı
16
Puanları
0
:D taş geliyo taş ben bu linki gerekli yerlere ileticem merak edilmesin :p
 
Üst