Masaüstülere SSD Dopingi!

cmshn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Masaüstülere SSD Dopingi!

Masaüstü bilgisayarınızın yavaşlığından mı şikayetçisiniz? O zaman sisteminizi bir SSD ile güncellemenin vakti gelmiş demektir. SSD'nin avantajları yazımızda!

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Fiyatı düştüğünde faydalanabilirim :)

Ghost34

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ucuzlasın ilk iş kapıcam bir tane :D

fakcakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
1
muhteşem birşey ama hala fiyatları uçuk..!

SonKraL

Doçent
Reaksiyon puanı
4
fiyatları uçuk olmasa süper birşey aslında..ama ucuzlamazsa doping yapamayız..:D

Ali TEMEL

Profesör
Reaksiyon puanı
92
En az 120 gb lık almak gerekiyor ve herkes fiyatından şikayetçi :)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
benim anlamadığım şey neden yıllardır fiyatları düşmüyor öyle maliyeti çok yüksek cihazlar değil altı üstü bir araya getirilmiş flash bellek bunlar. Yeni bir teknolojide sayılmaz fiyatlarının çoktan düşmesi ve artık harddisk kavramının bitmesi lazımdı.

ÇAKIRXOOX

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tek sorun pahalı olması.Uzun zamandır fiyatının düşmesi umuduyla bekliyorum ama düşmedi düşmeyede niyeti yok sanırım :)

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
SSd lere şuan için teknolojik lüks olarak bakıyorum..

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
arkadaşlar ssd'lere asla önyargı ile yaklaşmayın. sağladığı performans kazancı karşısında maliyeti çok küçük kalıyor.

ayrıca flash belleklerden ziyade ram'lere benzer ssd'ler. flash bellekler ortalama 15mb/s hız verirken ssd'ler 500 mb/sn hız veriyor.

yani bir ssd harddiske göre 5 kat, flash belleğe göre 30 kat daha hızlı. bu hızı dosya ararken. programları ve windowsu açarken görebiliyorsunuz.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
flash bellekler usb arayüzü kullandığı için 15mb/s hız veriyor:) ramler,flash diskler,ssd'ler hep aynı sülaleden geliyorlar, hepsi bellek çipi.

BrKy_34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadasım Shiftdelete.com Yeni Üye OLdUm nasıl konu Açıcam Yardım edin ?? :/

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
bugün 500GB harddiskler 100 tl civarı ssdlerde yuvarlak hesap bunun 2 2.5 katı fiyatlarda olsa piyasada harddisk diye birşey kalmazdı diye tahmin ediyorum

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Gblerce proje ve program dosyam var 120lik alıp onda yedeklemek gerek mekanik hddlere güven olmaz ama fiyatlar çok sağlam:D

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
yedeklemek için çok mantıklı bir çözüm değil. ama çalıştırdığınız programlar için harika bir çözüm. özellikle veri depolamaların internete kaydığı bir dönemde yumuşak bir geçiş yapılabilir.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
depolama olarak kullanmak zaten nerden baksan bi 10 sene mümkün değil hem fiyatları fena hemde o kadar büyük kapasiteleri yok. Ama bir tane sistem diski olarak kullansak windows yüklesek yeterdi tabi hayal o paraya pc toplarım ben.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Mantıklısı 64GB alıp sadece windowsu kurmak veya yanına programlarımızıda kurabiliriz belkide birkaç oyun. Bunlar sadece şimdilik önemli ihtiyaçlarımızda kullacağımız ürünler, kalkıp 1tblık SSD alamayız şu halde. Fakat o kadar para vermişken insan 120gb olanını alıyor demekki en çok satılanlarda 120gb olanlar var, 600tl civarında gidiyor. Güzel bir ekran kartı parası. Birde sata2 ve sata3 muhabbeti var aralarında 2 kat hız farkı var nerdeyse.

Bence asıl sorun; bu nalet dolar neden halen yükseliyor ! ! kur 1,20ye geri düşse nelerin fiyatları ne biçim düşecekte hep artışta yaw !

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
zaten 120den fazla yok, kimsede sadece windows kurmak için o parayı vermez zaten ileride boyutlar artar fiyatlar düşer o parayı ölü yatırıma bağlamayalım düşüncesi var en azından bende öyle.

uygar2580

Doçent
Reaksiyon puanı
0
256gb olanlarda satılıyor fakat talep olmadığı için daha yükseğini çıkarmaya gerek görmüyorlar şuan galiba fiyatlar zaten yüksek. Yaygınlaşmasını beklemek lazım, aslında mantıklı olan ssdnin üretimi daha kolay olması lazım sonuçta makineye kalıbı koyduktan sonra geri kalanını sürekli basıyor, mekanik parça da yok zaten bence çoktan düşmeliydi fiyatı.

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
60 gb lık ssd ler makul fiyatlara bulunabiliyor. İşletim sistemi ve program dosyaları için gayet yeterli miktar. Hatta bir tane de sık oynadığınız oyun için yer ayırabilirsiniz. Kalan tüm dosyalarınız için şimdilik tb lık hdd kullanmanızla çok hızlı bir bilgisayara sahip olabilirsiniz.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Fİyatlar hala yüksek, tek sorun bu değil. Bir çok kullanıcıdan duydum zira SSDlerin ısınma sorunları varmış.
(Kendim henüz kullanamadım -fiyat yüzünden- ama TV'de güvenilir bir kaynaktan duydum)
Kullananlar varsa Gerçek hızları nasıl, ısınma var mı bu konuda yorumlarını yazsınlar.

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Windows 8 orijinali çıktığında almayı planlıyorum..Şuan fiyatı pahalı diyen bütün arkadaşlara katılıyorum..

turgutcaa

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir arkadaş neden fiyatlarının düşmediğini sormuş. Nedeni çok açık ve basit aslında. Disk üretici firmalar fiyatlarınnı düşmesini istemiyor SSD'lerin. Nedeni ise bu firmaların ellerinde şu anda bizlerin ellerinde olmayan teknolojilerin hazır bulunması hem hız hem kapasite anlamında. Örneğin şu anda piyasada en çok kapasite 3 TB olarak bulunmakta ancak üreticiler bu kapasiteyi aşalı çok oldu ve zamanı gelince sırası ile bunları yeni teknoloji diye bize iteleyecekler. Aynı şey hız olarakta var 10 bin veya 15 bin rpm'lik diskeleri kim alacak o zaman SSD'ler ucuzlarsa? Kimse almayacak ellerinde kalacak.

Aslında sadece diski hızlandırmak marifet değil her parçanın hızlı olması gerekiyor ki tadı olsun. Bir dvd den ssd'ye dosya kopyalarken ne kadar hız alacaksınız veya depo diskinizden ssd'ye aktarırken yine mekanik diskinizin maksimum okuma hızı geçemeyeceksiniz ssd'ye veri yazarken.

Kısacası çok paranız yoksa şu an ve daha 2-3 yıl kadar bir zaman zarfı içinde SSD almanın bir mantığını görmüyorum kendi açımdan. Fakat çok param olsa sadece denemek için 120 GB bir SSD almayı isterdim doğrusu. :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Kontrolcü çipini geliştiren ve üreten para kazanacak,
Bellek çipini geliştiren ve üreten para kazanacak,
SSD'yi geliştiren ve üreten para kazanacak,
Son kullanıcılar bu firmaları doyuracak.
Bu çark başka türlü dönmez.

CieM

Asistan
Reaksiyon puanı
4
hala aynı fiyatlar :D..yada para kazanmamız hızlansa oda olur yani :D.ne bilim bi öğretmen maaşşı 4bin tl felan olabilir :p

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
kesinlikle deneyin derim bende 1 ay öncesine kadar okadar para mı verilir diyordum 2 hafta önce asus n53sn sz103v serisi laptop aldım ve gözümü kararttım :D 16 gb ram yaptım birde 120 gb corsair force 3 ssd bağladım sonuç mükemmel ötesi performans :D bilgisayar açılışında toplamda 24 tane program çalışıyor deamon tools antivir gibi ve ben cihazın açma tuşuna bastığımda windows logosunu gördüğüm an 7 sn içinde cihaz tamamen hazır hale geliyor :D usb 3 den dosya kopyaladığımda hariciye sn de 130 160 mb arası kopyalıyor ssd ise 350 mb buluyor ssd ssd ise 500-550 mb kopyalama hızı var :D eğer benim gibi beklemeyi sevmiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim oyun yüklemelerini bile inanılmaz düşürüyor :D