Masaüstü Bilgisayar Açılmıyor

Bu konuyu okuyanlar

Saw2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bugün bilgisayarımı açtım. Her şey normal çalışıyordu. Yazın ısınıp kapanıyor diye ben bilgisayarı yaz boyu açmadım. Sonbaharda havaların soğumasıyla açıyım dedim açılmadı. Ekrana bir türlü görüntü gelmiyor. Her türlü yolu denedim. Kablo çıkar-tak statik elektriği sıfırlama vs. Ben sorunun güç kaynağıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Çünkü işlemci aşırı ısınsa bilgisayar reset atar. Laptop olsa kapanır tamam da masaüstünde genelde reset atar. Bana birkaç yıl önce oluyordu. İşlemci ısınınca reset atıyordu.

Ama şimdi olan sorunda bilgisayarda kapatılıyor yazısı çıkıyor ve kapanıyor. Yani pc kendini kapatabiliyor. Ram'leri çıkartıp taktım olmadı. Bilgisayar birkaç ay önce en fazla 1 saat çalışıyordu sonra kendini kapatıyordu. Bende ısınmadandır dedim pek dert etmedim ama sorun hala devam ediyor. Ekrana görüntü gelse ilk işim format olacak ama olmuyor.

Pc açılırken genelde bir ses çıkartıp açılıyordu. Ama şu an sanki kendini başlatmada zorluk çekiyor gibi geliyor. Bu daha önce de oluyordu ama eninde sonunda ekrana görüntü geliyordu.

Cevaplarınızı bekliyorum.Sizce ne yapmalıym?Sorun neyde olabilir?

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Powersupply kaç watt ? Bide başka powersupply ile dene büyük ihtimal ondan yapıyor. Kasanın paralarını yazar mısın ?

Saw2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PSU 350 watt.Bir de Peak 420 watt yazıyor. İntel Pentium 1.60 gHz dual core işlemci. Gigabyte g41m-combo anakart. Hi level 4 GB DDR3 RAM. Nvidia 9600GT ekran kartı. 160 GB HDD. Tüm donanım bu.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bilgisayarı parçala, tekrar birleştir. Bir yerde kasa ile temas var gibi. Mainboard'a elektrik geliyor mu? O board'da ışık var mı? Yanıyor mu? Powersupply'ı değiştirip denedin mi? gibi öneriler geliyor aklıma...

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Aynen parçaları sök anakartına ramleri tak çalıştır sonra işlemcini tak çalıştır sonra ekran kartını tak çalıştır sonra diğer parçaları tek tek tak. Öyle oluyor

Saw2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartta ışık falan yok bildiğim kadarıyla. Ama parçalar önceden çalışıyordu. Kasayla temas olsa önceden de çalışmazdı. Çünkü hiçbirini yerinden çıkartmadım. Eğer sorun psu'daysa bundan emin olursam psu alacağım. 500 watt almayı düşünüyorum. Ekran kartını sökmeyi denedim ama başaramadım. Sanki japon yapıştırıcısıyla yapıştırmışlar. Anakarta elektrik geliyor ki işlemci fanı ve diğer fanlar çalışıyor. Her şey çalışıyor ama görüntü verilemiyor. Ya da ben çalıştığını zannediyorum bilmiyorum :)

Son mesajlar