Masaüstü Açılırken Döngüye Giriyor

Bu konuyu okuyanlar

oflu61580

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Değerli arkadaşlar yıllardır bu sorunla karşı karşıyayım. komple bilgisayarı değiştim başka eve taşındım kullandığım tüm 3lü prizleri ne varsa değiştim ama bu sorundan garip bir şekilde kurtulamadım.

videoda göreceğiniz üzere pc açılırken bip sesinden sonra bir süre bekliyor ve reset atıyor. eğer müdahale etmezsem 1 saat böyle devam ediyor.
evdeki tüm elektrik hattını kontrol ettirdim. en ufak bir sıkıntı çıkmadı.

anakart: GA-Z97X-Gaming 7 (Rev. 1.0) dual bios
işlemci: Intel Core i7-4790K, 4 ghz
ram: Corsair Vengeance 8x2
yazılım: windows 10 pro

şunu belirteyim, pc de bu sorundan başka hiçbir problem yok. aşağıda belirttiğim yöntemlerle bilgisayarı açtıktan sonra en ufak bir sorun yaşamıyorum. hatta çok hızlı çalıştığını da söyleyebilirim. Latencymon gibi birkaç programla da baktım sorun çıkmadı. aida64 ile stres testi yaptım 30 dakıka hiçbir sorun çıkmadı.

pcyi açabilmek için denediğim yollar
- pili çıkarıp takıyorum. açılıyor.
- biosu komple fabrika ayarına çeviriyorum açılıyor.
- ramin herhangi birini çıkarıyorum açılıyor.
- cd romu çıkarıyorum açılıyor.
- az önce yine sorun çıktı. çok komik ama höparlörün ses kablosunu çıkardım açıldı.

bu yöntemlerden herhangi birini deneyinde açılıyor.

nedir sorun acaba. bilenler bir cümle yardım olabilir mi?

video 3x hızlandırdım.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Değerli arkadaşlar yıllardır bu sorunla karşı karşıyayım. komple bilgisayarı değiştim başka eve taşındım kullandığım tüm 3lü prizleri ne varsa değiştim ama bu sorundan garip bir şekilde kurtulamadım.

videoda göreceğiniz üzere pc açılırken bip sesinden sonra bir süre bekliyor ve reset atıyor. eğer müdahale etmezsem 1 saat böyle devam ediyor.
evdeki tüm elektrik hattını kontrol ettirdim. en ufak bir sıkıntı çıkmadı.

anakart: GA-Z97X-Gaming 7 (Rev. 1.0) dual bios
işlemci: Intel Core i7-4790K, 4 ghz
ram: Corsair Vengeance 8x2
yazılım: windows 10 pro

şunu belirteyim, pc de bu sorundan başka hiçbir problem yok. aşağıda belirttiğim yöntemlerle bilgisayarı açtıktan sonra en ufak bir sorun yaşamıyorum. hatta çok hızlı çalıştığını da söyleyebilirim. Latencymon gibi birkaç programla da baktım sorun çıkmadı. aida64 ile stres testi yaptım 30 dakıka hiçbir sorun çıkmadı.

pcyi açabilmek için denediğim yollar
- pili çıkarıp takıyorum. açılıyor.
- biosu komple fabrika ayarına çeviriyorum açılıyor.
- ramin herhangi birini çıkarıyorum açılıyor.
- cd romu çıkarıyorum açılıyor.
- az önce yine sorun çıktı. çok komik ama höparlörün ses kablosunu çıkardım açıldı.

bu yöntemlerden herhangi birini deneyinde açılıyor.

nedir sorun acaba. bilenler bir cümle yardım olabilir mi?

video 3x hızlandırdım.
Ekran kartı ne?

Yiğit Özkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
13
Başka bir bilgisayardan USB taşınabilir belleği format için hazırlayıp kendi bilgisayarını formatlayabilirsin.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
Gerçekten çok garip bir sorun. Anakart ROM'u sıkıntılı olabilir belki, emin değilim. BIOS güncellemeyi deneyin.

oflu61580

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Format Atmayı deneyin belki olur
atmadım mı 50 kere atmışımdır hocam. bu tarz bilinen yolları denedim. hiçbiri çare olmadı. sadece microsofttan indirdiğim isolar ile format atarım. buna da dıkkat edıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başka bir bilgisayardan USB taşınabilir belleği format için hazırlayıp kendi bilgisayarını formatlayabilirsin.
çok denedım hocam hiçbir çare olmadı. 10 kere denemişimdir bunu farklı pc lerde

Ekran kartı hocam. 1050 Ti falan.
1050ti gibi bir ekran kartı almamı mı öneriyorsunuz?

peki bu bilgisayarda onboard ekran kartı var. onunla da denedım ve sorun aynı. saçma sapan açılışta takılıyor. test aşamasında pci ekran kartını tamamen söküyordum.
anakartta sorun olmadığına emınım bu arada. baska anakart denedım. yıne aynı davrandı.

Gerçekten çok garip bir sorun. Anakart ROM'u sıkıntılı olabilir belki, emin değilim. BIOS güncellemeyi deneyin.
sormayın bıktırdı gerçekten. hocam 1 hafta önce biosu komple fabrika ayarına çevirdim. hatta sürümüne baktım ilk çıktığı versiyona dönmüş. neyse güncelini kurdum. pc öyle güzel çalışıyor. aradan4 gün filan geçti. yine saçmalamaya başladı :( hatta şunu da söyliyeyım. bios dosyasını faklı bir sderverdan ındırıp bile denedım. faklı flaş bellek ile farklı usb portundan kurarak. denemediğim yol kalmadı.

Son düzenleme:

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,678
BIOS güncelleyince bir süre düzgün çalışıyor anladığım kadarıyla. Anakartı bir teknik servise götürün isterseniz, inşallah çözülür.

oflu61580

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
BIOS güncelleyince bir süre düzgün çalışıyor anladığım kadarıyla. Anakartı bir teknik servise götürün isterseniz, inşallah çözülür.
aynen hocam tahmini 4-5 gün sorunsuz oluyor. sonra yine başlıyor sapıtmaya.
aslında aklıma geldi ama daha kötü ederler diye korktuğum için getirmedim. ama kontrol ettirmekte fayda var haklısınız. tam emin olmak için.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,959
DRAM yenileme hatası varmış. RAM'leri çıkartıp takın.

aimnil

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
961
Ramlerde sıkıntı var bence de eğer çift ise tek takip deneyin.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
atmadım mı 50 kere atmışımdır hocam. bu tarz bilinen yolları denedim. hiçbiri çare olmadı. sadece microsofttan indirdiğim isolar ile format atarım. buna da dıkkat edıyorum.

çok denedım hocam hiçbir çare olmadı. 10 kere denemişimdir bunu farklı pc lerde

1050ti gibi bir ekran kartı almamı mı öneriyorsunuz?

peki bu bilgisayarda onboard ekran kartı var. onunla da denedım ve sorun aynı. saçma sapan açılışta takılıyor. test aşamasında pci ekran kartını tamamen söküyordum.
anakartta sorun olmadığına emınım bu arada. baska anakart denedım. yıne aynı davrandı.

sormayın bıktırdı gerçekten. hocam 1 hafta önce biosu komple fabrika ayarına çevirdim. hatta sürümüne baktım ilk çıktığı versiyona dönmüş. neyse güncelini kurdum. pc öyle güzel çalışıyor. aradan4 gün filan geçti. yine saçmalamaya başladı :( hatta şunu da söyliyeyım. bios dosyasını faklı bir sderverdan ındırıp bile denedım. faklı flaş bellek ile farklı usb portundan kurarak. denemediğim yol kalmadı.
Hocam ekran kartınız nedir sıkıldim sormaktan. 1050 Ti ônerdiğim yok :)

zeusmeizu

Asistan
Reaksiyon puanı
163
Ramlerin kaç yıllık silgiyle silmede bazen işe yarıyor diye biliyorum

oflu61580

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ramlerin kaç yıllık silgiyle silmede bazen işe yarıyor diye biliyorum
ramler yenı hocam. silgi ile sildim yinede. hatta 1 ay önce silmiştim emin olmak için. ramlerden de sorun cıkmadı. hatta ramleri bile teker teker denedım slotları da denedım onlardan emınım çalışıyorlar. memtest86 ıle de bakmıştım

--
--
sorunu çözdüm gibi. yazmak istedım belkı birilerinin işine yarar.
öncelikle takılma anındakı koda baktım. anakartta her işlemın kodu gorunuyor. kucuk bir ekran var uzerınde.

takıldıgı andakı kod A2 idi. yabancı forumlardan araştırdım. ide ata gibi şeylerin denetleme esnasında bu kod çıkıyormuş.

sırayla hdd ne varsa denedim. sadece cd romu denememiştim. cd romu çıkarınca pc öyle hızlı açıldı ki anlatamam. resmen 5 sanıyede masaüstü geldi. eski pc den eser kalmadı.

cd rom normalde düzgün çalışıyor ama demekkı açılış esnasında pc yi saçmalatıyordu.

Son düzenleme: