MacBook Pro mu, Windows bir Bilgisayar mı tercih etmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

UmutPasha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Türkçe'de olası yazım hataları için şimdiden özür dilerim. Yurtdışında yaşıyorum

İyi günler,
Tecrübeli MacBook/laptop kullanıcılarının yardımı gerekiyor.

Avrupa'da yaşıyorum ve laptop'umu yenilemek istiyorum.

Bir kararsızlık içerisindeyim ve bir 13 inç MacBook Pro mu (i5 2.4 GHz/8GB RAM/256GB) yoksa bir Windows laptop mu (Dell Inspiron 15 7590, i7-9750H 2.6 GHz/8GB RAM/512GB/ GTX1650 4GB) almalıyım diye düşünüyorum

Front-end yazılım (website vb.) ve uygulama geliştirmek, internette dolaşmak ve az oyun oynamak için almak istiyorum.

Size sorularım şunlar:
1) Ortalama 500€ daha fazla para verip MacBook almaya değer mi?
2) Bir Mac bilgisayar beni minimum 5-6 yıl idare eder mi?
3) Sizce, MacBook'un içinde olan 8GB RAM gelecek yıllarda da yeterli olur mu?
4) MacBook bir bilgisayarda orta derecede oyun oynayabilir miyim ve aşırı bir performans kaybı olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Hangi ülkeden olduğunuzu bilemediğim için de linkini atacağım:

Zephyrus G14'ü öneririm. Şuan dünyanın en güçlü mobil 7nm işlemcisini kullanıyor.

UmutPasha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Hangi ülkeden olduğunuzu bilemediğim için de linkini atacağım:

Zephyrus G14'ü öneririm. Şuan dünyanın en güçlü mobil 7nm işlemcisini kullanıyor.

Yunanistan'da yaşıyorum, ama Almanya'dan da bilgisayar temin etme şansım var.
Bu arada öneriniz için çok teşekkür ederim.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Türkçe'de olası yazım hataları için şimdiden özür dilerim. Yurtdışında yaşıyorum

İyi günler,

Bir kararsızlık içerisindeyim ve bir 13 inç MacBook Pro mu (i5 2.4 GHz/8GB RAM/256GB) yoksa bir Windows laptop mu (Dell Inspiron 15 7590, i7-9750H 2.6 GHz/8GB RAM/512GB/ GTX1650 4GB) almalıyım diye düşünüyorum

Front-end yazılım (website vb.) ve uygulama geliştirmek, internette dolaşmak ve az oyun oynamak için almak istiyorum.

Size sorularım şunlar:
4) MacBook bir bilgisayarda orta derecede oyun oynayabilir miyim ve aşırı bir performans kaybı olur mu?

Şimdi yazılım geliştirmek için bence Macbook daha iyi ama siz oyun da oynayacağım diyorsunuz. Macbook iş bilgisayarı, oyunlarda pek performans vermez.
Ben @Görkem Say'ı çağırayım.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
İntel İris Plus 645 olması lazım o cihazda (Mid 2019) ve o grafik yonga seti ile oyun performansı pek beklemeni tavsiye etmem (zaten çok güçlü bir kart bile takılı olsa oyunların optimizasyonlari yüzünden BootCamp ile Windows kurmak zorunda bırakacak seni), ben yerinde olsam bir PC’ye yönelirdim.
(MacBook alacaksan bile 16 Inch olanı almanı öneririm, AMD Radeon Pro Vega 20 daha iyi bir grafik yongası)

Son düzenleme:

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339

İyi günler,

Size sorularım şunlar:

Bence değmez. Aynı fiyat olsa da almazdım. Oyun oynamak ve wep site için Windows daha iyi.
Fişi, ekranı, bataryayı, açma-kapama düğmesini ayrı ayrı satan sistem den çaçık olmaz !! :smiley:;)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Bence değmez. Aynı fiyat olsa da almazdım. Oyun oynamak ve wep site için Windows daha iyi.
Fişi, ekranı, bataryayı, açma-kapama düğmesini ayrı ayrı satan sistem den çaçık olmaz !! :smiley:;)
Bir Xcode kullan, bir Render al, bir panellerinde fotoğraf/video üzerinde montaj yap bunları demeyeceğine eminim.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Yazılım için her iki sistemi de kullanıyorum. Bu açıdan ikiside işinizi görecektir. Oyun ve fiyat açısından Windows yüklü sistemler daha avantajlı. RAM içinde 16 GB ve üstü mümkünse.

Edit: Yazım hatası düzeltildi.

Son düzenleme:

Andromedavor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,339
Bir Xcode kullan, bir Render al, bir panellerinde fotoğraf/video üzerinde montaj yap bunları demeyeceğine eminim.
Kasayı, monitörü boş ver sadece tekerlek için 5999 TL istenyenden bize hayır gelmez :smiley: ;)
Ha bu arada tekerlek yerine ayaklık almak isterseniz 2.399 TL ;)

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Kasayı, monitörü boş ver sadece tekerlek için 5999 TL istenyenden bize hayır gelmez :smiley: ;)
Ha bu arada tekerlek yerine ayaklık almak isterseniz 2.399 TL ;)
O mevzu ayrı zaten, bütün kırkayak kamyona teker alsanız o paraya gelir fakat hitap ettiği kitle icin en iyi cihazlardan birisini üretmekte Apple, bu gerçeği değiştirmiyor (Rolls Royce gibi düşün), zaten normal bir kullanıcının alması mantıklı degil bir Mac’i.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,982
O mevzu ayrı zaten, bütün kırkayak kamyona teker alsanız o paraya gelir fakat hitap ettiği kitle icin en iyi cihazlardan birisini üretmekte Apple, bu gerçeği değiştirmiyor (Rolls Royce gibi düşün), zaten normal bir kullanıcının alması mantıklı degil bir Mac’i.
Apple pahalı fiyat politikası uygulasa da yine de ürünleri başarılı. Tabi donanımı özelleştirme sorunları da var. Yalnız ne olursanız olun, Mac’i oyun oynamak için almayın.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Hiç oyun oynamayacak olsanız, direkt Mac alın geçin derdim. Ancak Mac üzerinde oyun oynamak pek akıllıca bir fikir değil. Eğer bütçeniz yeterse yukarıda önerilen Asus G14 ürününü öneririm.