Soru MacBook Pro M2 Pro 16 inç vs MacBook Pro M3 Pro 14 inç

melihenesbakal2234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar, önümüzdeki Aylarda bir MacBook almayı düşünüyorum ancak hangi modeli alacağım konusunda karar veremedim. Önceliğim performans ve ekran boyutları benim için önemli değil, hangisi daha güçlüyse bana da o lazım.

Kullanım amaçları:

-Adobe programları

-Office Programları

-Final cut

-Nadiren fortnite dışında oyun oynamıyorum

-Tarayıcı sekmelerim fazladır ve çok fazla multi-task yapıyorum

- Python,C++,html ve javascript kodlamaları

Ancak aklıma takılan soru şu; M3 pro çipte 11 cpu ve 14 gpu var iken M2 pro çipte 12 cpu ve 19 gpu var ancak bu iki versiyonun karşılıklı bi karşılaştırmasını bulamadım. Uzun ömürlülüğe önem veriyorum ve hangisi daha performanslı ise ona yöneleceğim, dediğim gibi ekran boyutunun o kadar bir önemi yok zaten kendim 27 inçlik 10 bit bir MSI monitör kullanıyorum.

Karşılaştırdığım ürünlerin linkleri:

Yahya Furkan

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,374
M3 Pro tercih edebilirsiniz.

melihenesbakal2234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
M3 Pro tercih edebilirsiniz.
Apple M2 Pro (12-core CPU / 19-core GPU) vs Apple M3 Pro: What is the difference?

hocam ama bu karşılaştırmada M2 Pro daha güçlü gözüküyor, M3 pro modelde daha az performans çekirdeği bulunuyor çekirdekler daha güçlü olsa da farkı kapatabilir mi? Ram miktarı 2 gb fazla da olsa bellek bant genıslıgı dusuk burada avantaj+dezavantaj alıyor. RTX desteği olması güzel ancak ne kadar işime yarar orasını bilemem.

Yahya Furkan

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,374
Apple M2 Pro (12-core CPU / 19-core GPU) vs Apple M3 Pro: What is the difference?

hocam ama bu karşılaştırmada M2 Pro daha güçlü gözüküyor, M3 pro modelde daha az performans çekirdeği bulunuyor çekirdekler daha güçlü olsa da farkı kapatabilir mi? Ram miktarı 2 gb fazla da olsa bellek bant genıslıgı dusuk burada avantaj+dezavantaj alıyor. RTX desteği olması güzel ancak ne kadar işime yarar orasını bilemem.

melihenesbakal2234

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,274
M3'un M2'ye kiyasla tek avantaji pil omrunde daha verimli olmasi. M2 Pro daha guclu kaldi ki 16" alacagin icin pil tarafini da kapatmis oluyorsun.