MAC OS NTFS dosya sistemi icin tavsiye

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Merhaba
yeni aldigim macbook pro'ya harici harddisklerimi ve flash bellekleri taktigimda ntfs dosya sistemlerine yazayi desteklemedigini farkettim.

Arastirdigima gore exFat dosya sistemine yazma destekliyormus.

Elimdeki cihazlari exFat olarak mi bicimlendireyim yoksa ntfs icin bazi programlar kullaniliyormus onlari mi kurayim?

Uzun zamandir FAT32 gibi dosya sistemleri kullanmiyorum. En son kullandigim zamanlarda FAT32 dosya sistemi cok fazla hata veriyordu. Ben de en kucuk flash bellekleri bile ntfs olarak kullaniyordum. Bunun yaninda exFat dosya sistemini de hic kullanmadim.

Merak ettigim nokta exFAT beni Fat32 gibi hatalarla bogusturur mu? Harici bellekleri nasil kullanmaliyim?

Reaksiyon puanı
188
ExFAT'i ben flash diskimde kullanıyorum. Çünkü ben MAc kullanıyorum ve okuldaki bilgisayarlar Windows. Bu iki sistem arasında köprü görevi görebilecek en iyi format bence. Ayrıca NTFS'de kullanabilirsin. Daha önce belirttiğim gibi Tuxera NTFS kurulu ise sisteminde NTFS diskleri de normal diskler gibi kullanıp yazıp/okuyabilirsin...

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
ExFAT'i ben flash diskimde kullanıyorum. Çünkü ben MAc kullanıyorum ve okuldaki bilgisayarlar Windows. Bu iki sistem arasında köprü görevi görebilecek en iyi format bence. Ayrıca NTFS'de kullanabilirsin. Daha önce belirttiğim gibi Tuxera NTFS kurulu ise sisteminde NTFS diskleri de normal diskler gibi kullanıp yazıp/okuyabilirsin...
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Tuxera NTFS programini kurudum. Bazı yerlerde yazanlara göre bu tür programlar zamanla veri kayıplarına yol açıyormuş. Sizin başınıza böyle bir şey geldi mi?

Windowstaki del tuşu gibi imleçin sağ tarafını nasıl sileriz? :)

Reaksiyon puanı
188
Açıkçası ben hiç yaşamadım böyle bir veri kaybı ve bilgisayarıma bir sürü disk takıp kullanmama rağmen hiç olmadı.

İmlecin sağ tarafını silmek içinse FN+BACKSPACE kombinasyonunu kullanabilirsin :)

blazedanger35

Doçent
Reaksiyon puanı
3
exFAT ta sıkıntı yaşamadım hiç.
Windows ve OS X arasında en iyi format bu sanırım.
Bu tip basit işler için 3rd program kullanmaya gerek yok.

External HDD mi windows 8 ve os x 10.8.2 de kullanıyorum.
İki işletim sistemindede sorun yaşamadım.
Lakin xp vs o formatı okur mu bilmiyorum.

Not:Hackintosh kullanıcısıyım.

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
ExFAT Windows 7 ve üzeri için MacOSX ile veri transferinde çok iyi bir özellik fakat Windows XP'nin ExFAT desteği yok :)

Ama çevreye baktığımızda da çok bir Windows XP kullanıcısı gözükmüyor :)

Tabi tercihen 3.Parti bir NTFS programı kurulabilir.

Reaksiyon puanı
188
ExFAT Windows 7 ve üzeri için MacOSX ile veri transferinde çok iyi bir özellik fakat Windows XP'nin ExFAT desteği yok :)

Ama çevreye baktığımızda da çok bir Windows XP kullanıcısı gözükmüyor :)

Tabi tercihen 3.Parti bir NTFS programı kurulabilir.

Windows XP'ye SP3 den sonra desteği geldi. SP3'ün altında sürüm kullananlar ExFat'i kullanamıyor...

muratveb

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Tuxera NTFS kullanıyorum. Mükemmel bir uygulama. Kullanmanızı öneririm. Torrentten serialiyle birlikte bulabilirsiniz.

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Arkadaşlar 2 tane hardiskim var birisi 500 diğeri 2 tb. Şu anda 500 gb olan hardiskte Mac Os X kurulu diğer hardiskte ise Windows 8. Açıkcası windows u haftada bir ancak açıyorum. Mac kurulu olan 500 gb lık hardisk biraz sorunlu ve yavaş çalışıyor. Sistemleri tam tersi şekilde değiştirmeyi düşnüyorum. Ancak Windowsu açıtığımda da mac te kullandığım hardiskin bir bölümünü de kullanmak istiyorum. Yani 250 GB lık bölüme mac os x kuracak olursam geriye kalan 1.7 tb lık bölümü de exFat ya da ntfs olan olarak biçimlendirmem lazım.
Sizce exFat olarak kullanmak mı yoksa ntfs olarak biçimlendirip Mac os x te Tuxera NTFS programını kullanmak mı daha mantıklı ?
Hangi format daha verimli ve performanslı olur ?

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar 2 tane hardiskim var birisi 500 diğeri 2 tb. Şu anda 500 gb olan hardiskte Mac Os X kurulu diğer hardiskte ise Windows 8. Açıkcası windows u haftada bir ancak açıyorum. Mac kurulu olan 500 gb lık hardisk biraz sorunlu ve yavaş çalışıyor. Sistemleri tam tersi şekilde değiştirmeyi düşnüyorum. Ancak Windowsu açıtığımda da mac te kullandığım hardiskin bir bölümünü de kullanmak istiyorum. Yani 250 GB lık bölüme mac os x kuracak olursam geriye kalan 1.7 tb lık bölümü de exFat ya da ntfs olan olarak biçimlendirmem lazım.
Sizce exFat olarak kullanmak mı yoksa ntfs olarak biçimlendirip Mac os x te Tuxera NTFS programını kullanmak mı daha mantıklı ?
Hangi format daha verimli ve performanslı olur ?

2 ay olacak ama cevap vereyim.

NTFS kullanman daha sağlıklı olur diğer tarafta.

Tuxera NTFS ile de sorununu çözersin. Eskiden Paragon NTFS kullanıyordum ama 640GB'lık ExHDD mi mahvettikten sonra bıraktım onu şimdi Tuxera ile sorunsuz kopyalama/yazma işlemlerimi halledebiliyorum.

Herhangi bir işletim sistemini bozuk bir diskte çalıştırmak hissedilir derecede performans kaybına yol açıyor. Bu Windows içinde aynı Mac OS X içinde :)

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
2 ay olacak ama cevap vereyim.

NTFS kullanman daha sağlıklı olur diğer tarafta.

Tuxera NTFS ile de sorununu çözersin. Eskiden Paragon NTFS kullanıyordum ama 640GB'lık ExHDD mi mahvettikten sonra bıraktım onu şimdi Tuxera ile sorunsuz kopyalama/yazma işlemlerimi halledebiliyorum.

Herhangi bir işletim sistemini bozuk bir diskte çalıştırmak hissedilir derecede performans kaybına yol açıyor. Bu Windows içinde aynı Mac OS X içinde :)

Cevap verdiğin için teşekkür ederim.
Windows u çok nadir kullandığım için HFS+ kullanmaya karar verdim.
Windows kullanırken mac bölümlerini okuyup yazmak için için paragon hfs+ programını kulanıyorum.
İdare ediyoruz şimdilik :)