M.2 Sata mı? M.2 NVME mi?

Bu konuyu okuyanlar

BatuhanSygn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şimdi başlığa bakan herkes direk NVME diyebilir ama buradaki asıl soru, benim için hangisi? Benim ihtiyacım olan SSD, Windoswsu ve oyunları HDD ye göre daha hızlı açan bir disk olması.

Şöyle bir yazı okudum NVME'nin M.2 Sata'dan tek farkı parçalı dosyaların aktarımında ki hız farkı olmasıymış. Bu doğru mu? Eğer tek fark bu ise almaya gerek yok. Daha yeni M.2 SSD satın aldım ve NVME ile değişmemin mantıklı olacağo söyledin fiyat farkı fazla olmadığı için sizce değişmem bana çok artı kazandırır mı? Almış olduğum SSD fotoğrafını ekte yolladım. (WD Green)

Ek olarak NVME SSD anakartıma uygun mu sizce?

Anakartım: MSI B450M-A Pro Max
Ekran Kartı : RTX 2060

Bahsettiğim yazı ekte

Karşılaştırma video linki:

Ekli dosyalar

• 43DDEF69-BA23-4680-9D83-1A80C11794B9.jpeg
    43DDEF69-BA23-4680-9D83-1A80C11794B9.jpeg
    45.1 KB · Görüntüleme: 112
  • C1BFD166-CC96-451F-8C42-D1300C1409BF.jpeg
    C1BFD166-CC96-451F-8C42-D1300C1409BF.jpeg
    42.2 KB · Görüntüleme: 125
Son düzenleme:

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Muazzam farklar yaratmayacaktır elbette, ancak aradaki fiyat farkına değer bana kalırsa. Zaten anakartta tek M.2 slotu bulunuyor. Onu da en iyi şekilde değerlendirmek lazım.

BatuhanSygn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Muazzam farklar yaratmayacaktır elbette, ancak aradaki fiyat farkına değer bana kalırsa. Zaten anakartta tek M.2 slotu bulunuyor. Onu da en iyi şekilde değerlendirmek lazım.

Peki attığınız nvme ssd okuma yazma hızlarının tamamını ben alabilir miyim? Yani anakartın veri yolu vs. mimarisinden bahsedenler oldu destekeleme konusunda ondan soruyorum. Attığınız ssd'yi tam performansta kullanabilir miyim bu anakartta?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
Peki attığınız nvme ssd okuma yazma hızlarının tamamını ben alabilir miyim? Yani anakartın veri yolu vs. mimarisinden bahsedenler oldu destekeleme konusunda ondan soruyorum. Attığınız ssd'yi tam performansta kullanabilir miyim bu anakartta?
Anakartınız PCIe Gen 3.0 destekli. PCIe 4.0 destekli SSD'ler harici diğer tüm SSD disklerde vaat edilen hızı alabilirsiniz. PCIe 4.0 olan ürünler de çok pahalı zaten. Anakartınız fiyatına göre oldukça iyi ve güncel bir ürün zaten.

ToLGhN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Sadece windows üzerinden günlük işlerinizi yaparken veya oyun oynarken gözle görülür farklar yaşayacağınızı düşünmüyorum. Benim sistemimde Samsung 512GB 960 PRO NVMe kullanmaktayım yaptığım denemelerde dosya okuyup yazarken tabiki ciddi farklar var ama oyun oynarken SATA SSD ile arasında herhangi bir fark görmedim. Bana sorarsanız bütçenize hangisi uygunsa ona yönelmenizdir.

BatuhanSygn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sadece windows üzerinden günlük işlerinizi yaparken veya oyun oynarken gözle görülür farklar yaşayacağınızı düşünmüyorum. Benim sistemimde Samsung 512GB 960 PRO NVMe kullanmaktayım yaptığım denemelerde dosya okuyup yazarken tabiki ciddi farklar var ama oyun oynarken SATA SSD ile arasında herhangi bir fark görmedim. Bana sorarsanız bütçenize hangisi uygunsa ona yönelmenizdir.

Dosya okuyup yazmaktan kastınız nedir? Ben tam anlamıyorum bilgisayar işlerinden? Yani SSD'nin olduğu diskte dosya atıp, dosya alma mı?