Lojistik Nedir? Nerede Çalışabilirim? Genel Bilgiler.

Bu konuyu okuyanlar

Nite

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Lojistik Nedir: Kısaca Lojistik; bir ürünün ilk üreticiden son tüketiciye kadar olan nakliye, Depolama, Gümrükleme, Ambalajlama, Dağıtım gibi tüm süreçlerini ifade eder. Bir başka tanımla lojistik; doğru ürünü, doğru yerde, doğru zamanda, doğru miktarda, doğru şekilde, doğru kalitede, rekabetçi bir fiyatla sağlamaktır.

Görüşüm;

Lojistik bölümü güzel bir meslektir. Beyaz yakalı çalışan olursunuz. Depolama bölümü Hariç. Genelde ofislerde bilgisayar başında olursunuz. İş imkanı bol altta gördüğünüz gibi geniş çaplı çalışma alanları mevcut. Dış ticaret departmanları hariç dil bilmeye pek gerek yok açıkçası ama bilmek her zaman iyidir. Daha fazla maaş alma imkanı doğuyor. En azından İngilizce bilin. Maaş mevzusuna girmişken maaşlara geçeyim Her meslekte olduğu gibi kendini geliştirene her türlü maaş var asgari ücret alan da var 30k alan da var. Az önce belirttiğim gibi dil bilmek sizi her zaman 1-0 öne geçirir.

Lise bölümü Lojistik olarak geçer. Asıl adı Ulaştırma Hizmetleridir. Üniversiteye geçince bölümler çoğalıyor. Birkaç örnek vereyim. Dış Ticaret, Uçak Kabin Memurluğu, Liman ve Deniz işletmeciliği, Hava lojistiği, Marina İşletme, Sivil hava İşletmeciliği, Uçuş harekat Yöneticiliği, Lojistik yönetimi, İşletme, Uluslararası finans gibi birçok alanda kendinizi geliştirmeniz mümkün.

Üniversitede 2 veya 4 yıllık bölümler mevcuttur.

Lojistik mezunu arkadaşların çalışabileceği yerler.
  • Dış Ticaret Departmanları
  • Finans Departmanları
  • Lojistik Departmanları
  • İthalat Ve İhracat Firmaları
  • Dağıtım Sektörü
  • Depolama Sektörü
  • Gümrükleme Sektörü
  • Uluslararası Taşımacılık Şirketleri
  • Kargo Şirketleri
  • Havalimanları
  • Limanlarda
  • Demir Yolu Firmaları

Kabin Memurluğu

Kabin Memurluğu.jpg

Liman İşletmeciliği

Liman İşletmeciliği.jpg

Hava Lojistiği

Hava Lojistiği.jpg

Yasiin

Dekan
Reaksiyon puanı
3,968
Lise lojistik mezunları da bu bölümlerde çalışabiliyor mu? Yoksa sadece üniversite mi?

Nite

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Tabii ki ben lisede lojistik okudum üniversite seçerken ek puan bile alabiliyorsun.

spacenet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Lojistiğin birçok alanları mevcut ve her alanında iş bulabilme imkanı diğer mesleklere göre daha fazladır, bende okulumu okuyup bitirdikten sonra bu alanda ilerledim iyi ki de ilerlemişim lojistik mesleğini severek yapıyorum halihazırda Esalco - Her Şey Yolunda şirketinin bünyesinde çalışmaktayım sizde bu ve bunun gibi şirketlere iş başvurularında bulunup lojsitiğe ilk admınızı atabilirsiniz. :)

Son mesajlar