Lisede okulu bırakmak?

Bu konuyu okuyanlar

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
En azından liseyi bitirmeni tavsiye ederim.

Hayat neyi getirir bilinmez ancak özel sektörde ve krurusal firmalarda lise mezunu olmayan kimseyi pek işe almıyorlar. Birde yıllar sonra keşke dememen için en azından liseyi bitirmen iyi olur. Çıraklık zor değil lisede okurken de istediğin yerde çıraklık yapabilirsin.

Özel sektörün ve hele ki sanayinin kanunlar haricinde kendi işleyiş şekli vardır.
Varolan tüm yasalara uyulduğunu zannetmeyin sakın.
Örnek: Sigortasız veya kaçak işçi çalıştırmak veya maaş ödememek gibi.

gollik29

Asistan
Reaksiyon puanı
152
Sorun şu ki, şu anda hiçbir hayalim, hedefim yok. Ama ingilizce konusunda ilerlemek isterim evet. Bu arada açıktan okuyup mezun olacağım için gene üniversiteye gidebilirim ancak dediğim gibi iyi bir yere gitmem pek mümkün olmaz. Yazılım, teknolojiye büyük ilgim var şu anda ve aynı zamanda evde bir site için "manga" vb çevirmenlik yapıyorum mesela..
Bende senin gibi düşünüyorum, liseyi bitirip alacağım üniversite puanı ile polis/jandarma olma düşüncelerim var, lakin 'üniversiteyi bitirmeliyim' hissi de az değil.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
En azından liseyi bitirmeni tavsiye ederim.

Hayat neyi getirir bilinmez ancak özel sektörde ve krurusal firmalarda lise mezunu olmayan kimseyi pek işe almıyorlar. Birde yıllar sonra keşke dememen için en azından liseyi bitirmen iyi olur. Çıraklık zor değil lisede okurken de istediğin yerde çıraklık yapabilirsin.

Özel sektörün ve hele ki sanayinin kanunlar haricinde kendi işleyiş şekli vardır.
Varolan tüm yasalara uyulduğunu zannetmeyin sakın.
Örnek: Sigortasız veya kaçak işçi çalıştırmak veya maaş ödememek gibi.
Liseyi açıktan bitirmiş olucam, şu anda bir çok üniversitede ki kişide zaten son yılını açıktan okuyup derhaneye felan gitmiş kişiler. Bir şey kaybetmeyeceğim yani. Hem diploma puanım da yükseliyor açığa geçersem. 1 yıl çalışıp sarmassa geri derse dönebilirim hem. Sonuça sadece 12. sınıfı okumamış gibi bişi olcam ki zaten konu yok çok. Hem o sanayideki ortamı görüp 1 yıl çekersem akıllanabilirim. Daha çok ders çalışma azmide gelebilir sonunda. Pek bişey kaybetmemiş olucam yani pişman olursam. Sanayide işe başlarsam sigortasız ve maaş vermeme gibi bi lüksleri yok, sigortalı işe girmiş oluyorum yani. Resmileşiyor iş.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bende senin gibi düşünüyorum, liseyi bitirip alacağım üniversite puanı ile polis/jandarma olma düşüncelerim var, lakin 'üniversiteyi bitirmeliyim' hissi de az değil.
Üstte de yazdığım gibi ben de. Sen gene de bi üniversite bitirsen aslında iyi olabilir çok bilmiyorum ama. Ablam şuanda jandarma astsubayı, arkadaşı (o da jandarma) üniversite de turizm otelcilik okuduğu için (tam olarak bilmiyom ne yaptığını) baya daha farklı ve rahat çalışıyor. Mesela köy felan değilde merkez de şuan.

Son düzenleme:

crow88

Dekan
Reaksiyon puanı
3,129
1-forklift ehliyeti
2-cnc tezgahı kullanmasını öğrenmek
3-E-A2 sınıfı ehliyeti

Bulunduğumuz zaman şartlarına göre okul okusan da,mezun olduğun bölüme ait iş bulmak,bulsan da umduğunu bulamamak,kısaca şans işi olmaktadır.
Ben sanayinin farklı kollarında 15-16 çeşit meslekte çalıştım,zamanla tecrüben artıkça iş korkun kalmıyor.
Örnek olarak-depoculukta devamlı istenen meslektir,yanında ,bilgisayar ofis programları,forkift,araba ehliyeti istenir.
günümüz şartlarında her ne kadar haberi var desek te ,işleri şefler,müdürler yönettiği için işçiyi sünger misali son demine kadar kullanmaya çalışır,zira yukarıdakine şirin gözükecektir.onlar senin aldığın paraya bakmazlar,seni nerede,nasıl kullanacaklarına bakarlar.
İnan dışarıda tecrübe kazanana kadar bazı zamanlar deli olursun.Herkes sana işini öğretmek istemez,öğretecek kişi dahi önemli yerleri saklar.ekmeğinden olmaktan korkar.
En kısa zamanda diplomanı almaya,askerliği de aradan çıkarmaya bak,çok güzel iş bulursun,tak askerlik çıkar gelir,paralı düşünürsün o an durumun elvermez.
İleriyi hesap ederken ,öncelik olarak eksi yönlerden almaya başla,merak etme bu seni karamsar ,pesimist filan yapmaz,seni olabilecek hayal kırıklıklarından,depresyona girmekten korur.Kendini çabuk toparlaman da sana faydası olur.
Büyük umutlar,büyük hayal kırıklıkları yapar.etrafına bak,iyi incele,şu an en çok aranan meslekler,sanayide ,inşaat işlerinde kimler daha çok faal öğren.
Arkadaş çevrendeki arkadaşlara sor,her kesimden arkadaşlarının olması,iş hayatında sana çok faydası olur.

Poyrazbartu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
kardeşim bende lisede okulu bıraktım kendi işimin patronu olmayı ancak 32 yaşında başarabildim. Okulu bırakmak seni hayatta ileri götürmez ancak sana yerinde saydırır. benim hayatıma göre ben 5 yıl çöpe attım okusaydım 27 yaşında iyi bir kariyerim olabilirdi. tecrübeden paylaştım karar senin :)