Lisede okulu bırakmak?

Bu konuyu okuyanlar

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar şuan lise 3üm, ortalamanın üzerinde bir anadolu lisesine gidiyorum. Şu anda bu devirde ya baya iyi bi üniversiteye gitmeliyiz yada hiç okumamalıyız düşüncesindeyim. Bu konuyu açmadan önce biraz bilgide edindim. Etrafımda ki çoğu kişinin üniversite okuyup işsiz kaldığını gördüm ki iş bulsalar bile öyle kolay yüksek maaşa geçemezler. Bu dediklerimin çoğu mühendis arada avukatta var.

Şimdi ben düşündüm ki öyle aşırı iyi bir üniversiteye gidebileceğimi düşünmüyorum. Zeki olmadığımdan değil asla ders çalışmadan buralara geldim ama üniversite böyle değil maalesef. Deli gibi düzenli ve disiplinli bi şekilde ders çalışmak lazım ki ben bunu asla yapamam. Hatta son 2 senedir çok saldım konularda yok bende. Ha bu arada bunu sadece üniversite sınav kaygısı olarak lütfen düşünmeyin. Öyle bir şey değil. Okumak bana göre değil... Neyse fazla uzatmayayım :D

Ben liseyi şuanda açıktan bitirmek, aynı zamanda da bir işe girmek. Daha önce garsonluk, komiklik vb yaptım yazları 2şer aydan. Para çok tatlı geldi açıkcası :D

Ama benim isteğim kendimi geliştirip daha yüksek yerlere gelebileceğim bir meslek istemem. Sanayiye girip usta olmak mesela.. Ama ne tür bir iş yapabileceğimi bilemiyorum.

İşte buraya yazmam da ki en büyük mesele meslek önerilerinizi istiyorum :D İngilizcem baya iyidir, dillere ilgim yüksek.

Bir meselede okulu bırakmak tabi.. Şuanda tam net olarak tabiki de karar vermedim. Ancak %85 bırakmayı düşünüyorum.

Ailemde beni destekliyor bu kararı bana bıraktılar. Çünkü onlarda biliyorlar ki çok çalışmayacağım. Kıytırık bir üniye gidip kıytırık bi meslekle kıytırık insanlarla yıllarımı boşa heba edicem.

Şimdi dersiniz, sanayi vb yerler daha kötü ki haklısınız da ama 4-6 yılda (belki daha fazla) bitireceğim üniversite de vakit harcayacağıma 5-10yıl "çıraklık" derecesinden oldukça yükselirim. Bir arkadaşım liseyi hiç okumadı direk sanayide araba işine girdi. Miss gibi mutlu adam parası var dert yok tasa yok işe gidiyor geliyor cebinde parası var. Araba almak üzere kendisine.

Her neyse çok uzattım...

Yorumlarınız, fikirleriniz benim için çok önemli nerde ne yapabilirim, yapmalıyım, şunu şöyle yapsan daha iyi olur gibi yorumlarınızı bekliyorum :3

(Lütfen aşağılama, daha çocuksun tarzı yorumlar yapmayın.. Teşekkürler)

HABAR

Asistan
Reaksiyon puanı
456
Peki hem Ingilizce bilip hem de lise mezunu olarak olunabilecek bir meslek sahibi mi olmak istiyorsunuz?

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Peki hem Ingilizce bilip hem de lise mezunu olarak olunabilecek bir meslek sahibi mi olmak istiyorsunuz?
Sorun şu ki, şu anda hiçbir hayalim, hedefim yok. Ama ingilizce konusunda ilerlemek isterim evet. Bu arada açıktan okuyup mezun olacağım için gene üniversiteye gidebilirim ancak dediğim gibi iyi bir yere gitmem pek mümkün olmaz. Yazılım, teknolojiye büyük ilgim var şu anda ve aynı zamanda evde bir site için "manga" vb çevirmenlik yapıyorum mesela..

IKrakeN8

Asistan
Reaksiyon puanı
42
maks. 10 yıl sonra okumadığına pişman olursun kimse bayılarak ders çalışmıyor herkesin bir amacı var görüyoruz işte okulu bırakıp ticarete atılan insanlar zengin falan o şans bize vurmaz kanka okulu bırakıp çalışacağına 2 sene biraz dişini sık bir üniversiteye gir bitir sonra yine yaparsın garsonluğunu
kanka jordanın bi sözü var biliyor musun bilmiyorum ''Kaybetmeyi kabüllenebilirim ama denemeyi asla'' sen denemiyorsun bile kaybetmeyi seçmişsin dene kaybet dene kaybet ama denemeyi bırakma.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
bir dönem bende senin gibi düşünüyordum.şuan lise 3 teyim.çalışınca çok iyi yapan çalışmayınca hiçbir dersi yapamayan biriyim.ders çalışıyorum ve başarı elde ediyorum.bende 9. ve 10. sınıfta baya salmıştım.benim babam gençken ailesi çok yoksuldu.kendisi azmetti çalıştı.şuan hala inşaat işinde ama 2 arabası bir sürü evi var.daha 40 yaşında bile değil.bana toplumda çok güzel bir şey öğretti.sınıf çatışması.çoğu avukattan fazla para kazanıyor çok şükür.ama o para makam ve sözünüzün her yerde geçmesini sağlamıyor.5 yıl sonra sanayiye git.başarılı olursun emin ol isteyince en zor işte bile çok iyi rahatlık elde edebilirsin.önceliğin kendini geliştirmek olsun.benim bu düşüncelerim yoğunlaşınca babam beni yaz tatilinde 2 ay inşatta çalıştırdı.tövbe ettim aman.çalış derim her şey aynada göründüğü gibi değil.5 yıl geç olsun ama doğru olsun.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
maks. 10 yıl sonra okumadığına pişman olursun kimse bayılarak ders çalışmıyor herkesin bir amacı var görüyoruz işte okulu bırakıp ticarete atılan insanlar zengin falan o şans bize vurmaz kanka okulu bırakıp çalışacağına 2 sene biraz dişini sık bir üniversiteye gir bitir sonra yine yaparsın garsonluğunu
kanka jordanın bi sözü var biliyor musun bilmiyorum ''Kaybetmeyi kabüllenebilirim ama denemeyi asla'' sen denemiyorsun bile kaybetmeyi seçmişsin dene kaybet dene kaybet ama denemeyi bırakma.
İşte herkesin bir amacı var, ama herkesin amacı okumak değil ki. Birde garson olucam demedim ki, sadece daha önce çalıştığımı söylemek istedim. Kaybetmeyi kabullenmek değil bu. Sadece farklı şeylerde denemeye devam etmek istiyorum.

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
İşte herkesin bir amacı var, ama herkesin amacı okumak değil ki. Birde garson olucam demedim ki, sadece daha önce çalıştığımı söylemek istedim. Kaybetmeyi kabullenmek değil bu. Sadece farklı şeylerde denemeye devam etmek istiyorum.
dostum babam bunu seçmedi.o hep okumak istedi.ama bu senin kararın.sen ruhen insanlar seni desteklesin istiyorsun kararını onaylasınlar istiyorsun ama bunu bizden bekleme.yaşıtınım senin bende lise 3 teyim ben bile oku diyorum

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
dostum babam bunu seçmedi.o hep okumak istedi.ama bu senin kararın.sen ruhen insanlar seni desteklesin istiyorsun kararını onaylasınlar istiyorsun ama bunu bizden bekleme.yaşıtınım senin bende lise 3 teyim ben bile oku diyorum
İşte arada kaldım ben de. Bazıları mantıklı olur diyor bazıları oku diyor ama benim kararım önemli olan. O yüzden bir çok insandan fikir alayım diye yazdım. Ama biraz kaytarmak için kolay yolan pes ediyo gibi gözüksem de gerçekten okumak bana göre değil. Olmuyo abi çalışamıyorum. Ben gene tamamen eğitimimi bitirmek demedim ki hem. Açıktan okuyacağım gene. Çocukça geliyor biliyorum ama yeterince olgunluğa da eriştiğimi düşünüyorum. Emin ol çok garip şeyler yaşadım. Hayata kendimi veremiyorum zaten. Her şeyi boş veriyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum ben de. Ergenlik demeyin atlarım üstünüze :D

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
İşte arada kaldım ben de. Bazıları mantıklı olur diyor bazıları oku diyor ama benim kararım önemli olan. O yüzden bir çok insandan fikir alayım diye yazdım. Ama biraz kaytarmak için kolay yolan pes ediyo gibi gözüksem de gerçekten okumak bana göre değil. Olmuyo abi çalışamıyorum. Ben gene tamamen eğitimimi bitirmek demedim ki hem. Açıktan okuyacağım gene. Çocukça geliyor biliyorum ama yeterince olgunluğa da eriştiğimi düşünüyorum. Emin ol çok garip şeyler yaşadım. Hayata kendimi veremiyorum zaten. Her şeyi boş veriyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum ben de. Ergenlik demeyin atlarım üstünüze :D
Şimdi şöyle söyleyeyim sen zaten dersleri salmışsın okumayacağım diye. Okumak kolay değil ama gerçekten pişman olursan ne yapacaksın? Şöyle düşünelim bundan bi kaç yıl sonra sanayide bi dükkanda kalfasın çayını yudumluyosun birden aklına gelmeyecek mi acaba okusa mıydım diye. O zaman geri dönüşü olmayacak. Bence bi kaç kişiye bakarak bi de paranın tatlılığına aldanarak böyle bi karar vermeden önce bi daha düşün. Biz bayılıyo muyuz ders çalışmaya sanki :)

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şimdi şöyle söyleyeyim sen zaten dersleri salmışsın okumayacağım diye. Okumak kolay değil ama gerçekten pişman olursan ne yapacaksın? Şöyle düşünelim bundan bi kaç yıl sonra sanayide bi dükkanda kalfasın çayını yudumluyosun birden aklına gelmeyecek mi acaba okusa mıydım diye. O zaman geri dönüşü olmayacak. Bence bi kaç kişiye bakarak bi de paranın tatlılığına aldanarak böyle bi karar vermeden önce bi daha düşün. Biz bayılıyo muyuz ders çalışmaya sanki :)
Zaten henüz karar vermedim :D Düşünme aşamasındayım işte sizlerinde fikrini almak istedim. Teşekkür ederim :3

caner00

Asistan
Reaksiyon puanı
81
çok haklısın.bu salmışlık o kadar kötü bir durum ki her şey insana tatlı geliyor.istersen 12.sınıfa geçmeden 1-2 ay garsonluk olsun sanayi olsun git çalış.insanların o baskıcı muamelesini ciddiye almaz harbi ben böyle iyiyim dersen o işe bak.unutma nerede mutluysan orada ol.herkes okuyacak diye bir şey yok.ama okumayı görüp hayata atılmayı tam yaşamamışsan pişmanlık dibindedir

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
çok haklısın.bu salmışlık o kadar kötü bir durum ki her şey insana tatlı geliyor.istersen 12.sınıfa geçmeden 1-2 ay garsonluk olsun sanayi olsun git çalış.insanların o baskıcı muamelesini ciddiye almaz harbi ben böyle iyiyim dersen o işe bak.unutma nerede mutluysan orada ol.herkes okuyacak diye bir şey yok.ama okumayı görüp hayata atılmayı tam yaşamamışsan pişmanlık dibindedir
Yorumların için teşekkür ederim. Sözlerini dikkate alıyorum merak etme :)

yusufYAZICI155

Asistan
Reaksiyon puanı
90
Bu konuya bakmadan önce aynı senin gibi düşünüyordum bende dedim shiftdelete'ye falan yazarım fikirlerini falan alayım dedim hazır konusu açılmışken gerek yok diye düşündüm aynı durumdayım ustanın yanında değilde sanayide hırdavat malzemeleri satıyoruz haftalık 100 tl bir kaç saat sandalyede otururum birazda malzeme taşırım öyle çalıştım bizim patron tanıdık.
çocukluğumdan beri olan sorunum şu terbiye ve saygıyı öğrenmek malesef ne durumlarda ne yapacağımı hiç bilmiyorum bazen teşşekkür etmeyi bile unutuyorum
dün canlı derste hoca bize 19 mayıs geçlik bayramınız kutlu olsun dedi teşekkür ettim acaba hocayada "Sizinde kutlu olsun" söylemem gerekir mi hoca yaşlı diye düşündüm etmedim sonra birisi çıktı sizinde kutlu olsun dedi bende anlamadım hoca yaşlıydı biraz .
sorunlarım var 9 ve 10. sınıftayken kapşonumu takıp müdür yardımcısının odasına girerdim kızardı birdahakine yine unuturdum.
Patronun odasında bize çay ısmarladılar bir yandan mesaj gönderiyorum müşterilere borç mesajı vb.
çay geldi adam şekerde veriyor bana, sol elimle şekeri aldım çayıma attım patron bana diyoki niye sol elinle aldın? diyor.
Hala nerede hata yaptığımı bile bilmiyorum. Hemde ses im kötü bazen arkadaşlarım beni anlamayınca moralim düşüyor biraz, keşke konuşmasaydım falan filan.
Neyse ilkokuldayken oyuncak dükkanı açmak hayalim vardı onuda geçtim ondan sonra polis olmak istiyordum çünkü polis sirenleri vb çok seviyordum. ama işitme engelli olduğum için büyük ihtimalle beni almayacaklardı.
Sonra başka meslek düşündüm bilgisayar mühendisliği. Bana iş ararken bilgisayarcıyla görüştük dediki bilgisayar mühendisi şuan çok fazla iş bulamayabilirsiniz vb. dedi.
ondan sonra bilgisayar öğretmeni olayım dedim. babam diyoki bana üniversitede 2 yıl okuyanlara belge melge bişi vermiyorlar mı ne öle bişi dedi. Bilgisayar öğretmenliği iyi değil dedi.
Sen muhasebeci ol diyor hem muhasebecinin tam olarak ne işyaptığınıda bilmiyorum nasıl iş yaptıklarını görmeliyimki ona göre meslek seçmem gerek. Babam yok doktor ol diyor yok şunu ol diyor ben doktor olamam çünkü kan, hastalık vb. Hiçççç hoşlanmam kan beni korkutur ve aşılarda korkutur ameliyata bile giremem ve hastalık kapmak istemiyorum o yüzden hiç bana göre değil.
Yani babamın meslek seçme konusunda hiç memnum değilim babam okumamış şuan tarlada falan çalışıyor kendi hayallerin peşinde.
Bende biraz düşündüm dünya geneli şirket mi kursam dedim. belki milyarder olursam dünyaya faydalı şirket kurabilirim dedim.
Ama çok fazla oyun oynuyorum hiç ders çalışmıyorum belki ayda 1-2 saat çalışıyorda olabilirim ailem sürekli bana ders çalış diyor
Şu tarih felsefe kafam hiç almıyor. Sadece sayısal konuları anlıyabiliyorum.
En sonunda virüsü getirdiler başımıza karantinada kaldık bende artık günde 15
saat oynamaya başladım 2 aydır böyleyim kuzenim (kız) bana bir kursa katılmamı istedi bende ilk başta istemedim sonra katıldım aile zoruyla
adamlar her gün 250 test sorusu ödevi veriyorlar. sonra ektim o dersleri hala oyuna başladım sonra derslere katılmadığım için anneme mesaj atmışlar.
Sonra bana dediki niye çalışmıyorsun çalışmazsan üniversiteyi kazanamazsın falan diyor yoksa işsiz kalırsın filan falan.
ondan sonra oturdum pcye düşünüyorum düşünüyorum düşünüyorum.. sonra bi baktım hiç bir hayalim hiç bir hedefim yok.
Ne aşk Ne Çalışma Ne hayalim Ne dine inanma gücüm Nede yaşama isteğim kaldı.
Bundan sonrası yolumu göremiyorum. Ne yapmam gerek. (Hiç birşey yapasım yok.)

Son düzenleme:

G1912

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Sevgili kardeşim ileride pişman olacağın bir karar vermiş olabilirsin. Bir yeteneğin, aileden kalan bir işin, üzerine gidebileceğin bir bilgi birikimin de yoksa okula devam etmeni öneririm. Ben de başarısız bir lise hayatından sonra yüksek ortalama ile konservatuar ı bitirdim. Görüşler, yaşantılar yaş büyüdükçe değişir. Asla ders çalışmayan biriydim ama liseyi bitirdikten sonra iki sene boşta kalıp üçüncü sene azim ederek biyerlere geldim. Karar senin tabi

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bu konuya bakmadan önce aynı senin gibi düşünüyordum bende dedim shiftdelteye falan yazarım fikirlerini falan alayım dedim hazır konusu açılmışken gerek yok diye düşündüm aynı durumdayım ustanın yanında değilde sanayide hırdavat malzemleri satıyoruz haftalık 100 tl bir kaç saat sandalyede oturum birazda malzeme taşırım öyle çalıştım bizim patron tanıdık.
çocukluğumdan beri olan sorunum şu terbiye ve saygıyı öğrenmek malesef ne durumlarda ne yapacağımı hiç bilmiyorum bazen teşşekkür etmeyi bile unutuyorum dün canlı derste hoca bize 19 mayıs geçlik bayramınız kutlu olsun dedi teşekkür ettim acaba hocayada söylemem gerekir mi hoca yaşlı diye düşündüm etmedim sonra birisi çıktı sizinde kutlu olsun dedi bende anlamadım bazen. sorunlarım var 9 ve 10. sınıftayken kapşonumu takıp müdür yardımcısının odasına girerdim kızardı birdahakine yine unuturdum.
Patronun odasında bize çay ısmarladılar bir yandan mesaj gönderiyorum müşterilere borç mesajı vb.
çay geldi adam şekerde veriyor bana sol elimle aldım patron bana diyoki niye sol elinle aldın? diyor.
Hala nerede hata yaptığımı bile bilmiyorum. Hemde ses im kötü bazen arkadaşlarım beni anlamayınca moralim düşüyor biraz keşke konuşmasaydım falan filan.
Neyse ilkokuldayken oyuncak dükkanı açmak hayalim vardı onuda geçtim ondan sonra polis olmak istiyordum çünkü polis sirenleri vb çok seviyordum. ama işitme engelli olduğum için büyük ihtimalle beni almayacaklardı. Sonra başka meslek düşündüm bilgisayar mühendisliği. Bana iş ararken bilgisayarcıyla görüştük dediki bilgisayar mühendisi şuan çok fazla iş bulamayabilirsiniz vb. dedi.
ondan sonra bilgisayar öğretmeni olayım dedim. babam diyoki bana üniversitede 2 yıl okuyanlara belge melge bişi vermiyorlar mı ne öle bişi dedi. Bilgisayar öğretmenlii iyi değil dedi.
Sen muhasebeci ol diyor hem muhasebecinin tam olarak ne işyaptığınıda bilmiyorum nasıl iş yaptıklarını görmeliyimki ona göre meslek seçmem gerek. Babam yok doktor ol diyor yok şunu ol diyor ben doktor olamam çünkü kan, hastalık vb Hiçççç hoşlanmam kan beni korkutur ve aşılarda korkutur ameliyata bile giremem ve hastalık kapmak istemiyorum o yüzden hiç bana göre değil. Yani babamın meslek seçme konusunda hiç memnum değilim babam okumamış şuan tarlada falan çalışıyor kendi hayallaerin peşinde.
Bende biraz düşündüm dünya geneli şirket mi kursam dedim. belki milyarder olursam dünyaya faydalı şirket kurabilirim dedim. Ama çok fazla oyun oynuyorum hiç ders çalışmıyorum belki ayda 1-2 saat çalışıyorda olabilirim ailem sürekli bana ders çalış diyor Şu tarih felsefe kafam hiç almıyor. Sadece sayısal konuları anlıyabiliyorum. En sonunda virüsü getirdiler başımıza karantinada kaldık bende artık günde 15
saat oynamaya başladım 2 aydır böyleyim kuzenim (kız) bana bir kursa katılmamı istedi bende ilk başta istemedim sonra katıldım aile zoruyla adamlar her gün 250 test sorusu ödevi veriyorlar. sonra ektim o dersleri hala oyuna başladım sonra derslere katılmadığım için anneme mesaj atmışlar. Sonra bana dediki niye çalışmıyor çalışmazsan üniversieyi kazanmazsın falan diyor yoksa işsiz kalırsın filan falan. ondan sonra oturdum pcye düşnüüyorm düşüyorum düşünüyorum.. sonra bi baktım hiç bir hayalim hiç bir hedefim yok.
Bundan sonrası yolumu göremiyorum. Ne yapmam gerek.
Aynı durum... Ama ben de baba yok abi yok abla yok. Yol göstericek birileri yok.

G1912

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Bu konuya bakmadan önce aynı senin gibi düşünüyordum bende dedim shiftdelteye falan yazarım fikirlerini falan alayım dedim hazır konusu açılmışken gerek yok diye düşündüm aynı durumdayım ustanın yanında değilde sanayide hırdavat malzemleri satıyoruz haftalık 100 tl bir kaç saat sandalyede oturum birazda malzeme taşırım öyle çalıştım bizim patron tanıdık.
çocukluğumdan beri olan sorunum şu terbiye ve saygıyı öğrenmek malesef ne durumlarda ne yapacağımı hiç bilmiyorum bazen teşşekkür etmeyi bile unutuyorum dün canlı derste hoca bize 19 mayıs geçlik bayramınız kutlu olsun dedi teşekkür ettim acaba hocayada söylemem gerekir mi hoca yaşlı diye düşündüm etmedim sonra birisi çıktı sizinde kutlu olsun dedi bende anlamadım bazen. sorunlarım var 9 ve 10. sınıftayken kapşonumu takıp müdür yardımcısının odasına girerdim kızardı birdahakine yine unuturdum.
çay geldi adam şekerde veriyor bana sol elimle aldım patron bana diyoki niye sol elinle aldın? diyor.
Hala nerede hata yaptığımı bile bilmiyorum. Hemde ses im kötü bazen arkadaşlarım beni anlamayınca moralim düşüyor biraz keşke konuşmasaydım falan filan.
Neyse ilkokuldayken oyuncak dükkanı açmak hayalim vardı onuda geçtim ondan sonra polis olmak istiyordum çünkü polis sirenleri vb çok seviyordum. ama işitme engelli olduğum için büyük ihtimalle beni almayacaklardı. Sonra başka meslek düşündüm bilgisayar mühendisliği. Bana iş ararken bilgisayarcıyla görüştük dediki bilgisayar mühendisi şuan çok fazla iş bulamayabilirsiniz vb. dedi.
ondan sonra bilgisayar öğretmeni olayım dedim. babam diyoki bana üniversitede 2 yıl okuyanlara belge melge bişi vermiyorlar mı ne öle bişi dedi. Bilgisayar öğretmenlii iyi değil dedi.
Sen muhasebeci ol diyor hem muhasebecinin tam olarak ne işyaptığınıda bilmiyorum nasıl iş yaptıklarını görmeliyimki ona göre meslek seçmem gerek. Babam yok doktor ol diyor yok şunu ol diyor ben doktor olamam çünkü kan, hastalık vb Hiçççç hoşlanmam kan beni korkutur ve aşılarda korkutur ameliyata bile giremem ve hastalık kapmak istemiyorum o yüzden hiç bana göre değil. Yani babamın meslek seçme konusunda hiç memnum değilim babam okumamış şuan tarlada falan çalışıyor kendi hayallaerin peşinde.
Bende biraz düşündüm dünya geneli şirket mi kursam dedim. belki milyarder olursam dünyaya faydalı şirket kurabilirim dedim. Ama çok fazla oyun oynuyorum hiç ders çalışmıyorum belki ayda 1-2 saat çalışıyorda olabilirim ailem sürekli bana ders çalış diyor Şu tarih felsefe kafam hiç almıyor. Sadece sayısal konuları anlıyabiliyorum. En sonunda virüsü getirdiler başımıza karantinada kaldık bende artık günde 15
saat oynamaya başladım 2 aydır böyleyim kuzenim (kız) bana bir kursa katılmamı istedi bende ilk başta istemedim sonra katıldım aile zoruyla adamlar her gün 250 test sorusu ödevi veriyorlar. sonra ektim o dersleri hala oyuna başladım sonra derslere katılmadığım için anneme mesaj atmışlar. Sonra bana dediki niye çalışmıyor çalışmazsan üniversieyi kazanmazsın falan diyor yoksa işsiz kalırsın filan falan. ondan sonra oturdum pcye düşnüüyorm düşüyorum düşünüyorum.. sonra bi baktım hiç bir hayalim hiç bir hedefim yok.
Bundan sonrası yolumu göremiyorum. Ne yapmam gerek.
Mutlaka ilgili olduğun, başarılı olduğun bir şeyler vardır kendini keşfederek onun üzerine gitmelisin. Kitap okumanı öneririm.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Sevgili kardeşim ileride pişman olacağın bir karar vermiş olabilirsin. Bir yeteneğin, aileden kalan bir işin, üzerine gidebileceğin bir bilgi birikimin de yoksa okula devam etmeni öneririm. Ben de başarısız bir lise hayatından sonra yüksek ortalama ile konservatuar ı bitirdim. Görüşler, yaşantılar yaş büyüdükçe değişir. Asla ders çalışmayan biriydim ama liseyi bitirdikten sonra iki sene boşta kalıp üçüncü sene azim ederek biyerlere geldim. Karar senin tabi
Dediğim gibi, zaten daha karar vermedim ama ne yapmam gerektiğinide bilmiyorum. Dershaneye yazdırtdım kendimi haziranda başlıcaktım koronovirüs çıktı şimdi de. Yazın dershanede şansımı deneyim dedim o da olmadı. Vakit geçiyor yaşım geçiyor..

G1912

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Kardeşim hiç öyle düşünme ben o kadar geç başladım ki bazı şeylere. Ama doğru olduğuna inandığın şeyi bulunca onun üzerine gitmek bir zorunluluk ya da külfet değil. Sevgilinle zaman geçirmek gibi olacaktır.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Yine de okumanı öneririm, en azından zamanı geldiğinde cebinde durur.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kardeşim hiç öyle düşünme ben o kadar geç başladım ki bazı şeylere. Ama doğru olduğuna inandığın şeyi bulunca onun üzerine gitmek bir zorunluluk ya da külfet değil. Sevgilinle zaman geçirmek gibi olacaktır.
Umarım öyle olur. Şimdilik akışına bırakıcam elimden geldiğince derse kendimi vermeye çalışırım :DD Ama hiç sanmıyorum. En azından Korona bitene kadar vaktim var bakalımm

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
@hakoleyte arkadaşım İngilizcem iyi demişsin. TYT'de 60 net şuanda (hiç DIL oturumu çözmediğini kabul ediyorum) DIL'de en az 50K getiriyor ki 80 DIL sorusundan 30-35 çözersen 30K altı rahat gelir.
Ayrıca açıköğretime geç. Okul on birinci sınıftan sonra angaryaya dönüyor. Açık öğretime geçtiğin zaman hem bol bol zamanın oluyor hem de diploma puanın 15 puan civarında artıyor.
Ben 2 sene önce bitirdim liseyi. Son yıl açık öğretime geçtim ve diploma puanım 73'ten 88'e yükseldi.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
@hakoleyte arkadaşım İngilizcem iyi demişsin. TYT'de 60 net şuanda (hiç DIL oturumu çözmediğini kabul ediyorum) DIL'de en az 50K getiriyor ki 80 DIL sorusundan 30-35 çözersen 30K altı rahat gelir.
Ayrıca açıköğretime geç. Okul on birinci sınıftan sonra angaryaya dönüyor. Açık öğretime geçtiğin zaman hem bol bol zamanın oluyor hem de diploma puanın 15 puan civarında artıyor.
Ben 2 sene önce bitirdim liseyi. Son yıl açık öğretime geçtim ve diploma puanım 73'ten 88'e yükseldi.
Olabilir bunu ailemle konuşmuştum olmaz dedi izin vermedi, deshane+okul yapıcaktım. Ama hala olabilir belki

Halkulvad

Müdavim
Reaksiyon puanı
53
Olabilir bunu ailemle konuşmuştum olmaz dedi izin vermedi, deshane+okul yapıcaktım. Ama hala olabilir belki
Okul+dershane çok yıpratıyor arkadaşlarımdan biliyorum. Açık öğretimin en büyük avantajı diploma puanı 15 puan fark sınavda binlerce kişi fark atar, bunu unutma.

ozgurpehlivan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
En azından yüksek okul mezunu olursan iyi olur. Okuldaki dersleri salla gitsin sadece sınavları geçsen yeter. O dersler adamı iş sahibi yapmıyor. Biraz kendini geliştirmen lazım bazı alanlarda.

panzr

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,487
Bana kalırsa asla bırakma. En kötü cebinde bir diploman olur. Elbet bir gün işine yarar diploma.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
1590020849817.png

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Tüm yorumları okumadım ancak sana şunu söylemek isterim. Üniversite öğrencileri düzenli ve disiplinli ders çalışmıyor. Ya kalıp soru ezberliyorsun yada önemli konulara bakıyorsun soru çözecek düzeyde. İleride bir çok ders ülkemizdeki fabrikalarda ise yaramamakta. Ar-ge lerde calismayacaksan sıfır bilgiyle diplomanla ise girebilirsin.
Genelde öğrenciler 1 2 hafta kala derse başlar. Yazokuluna bırakır veya sonraki seneye. Çok nadir bazı öğrenciler gerçekten disiplinli çalışıyor.

Evet dediğin gibi işsizlik çok ve artmakta. Ancak bunun 5 10 yıl sonra ne düzeyde olacağını anca tahmin ederiz kesin diye bir şey yok. Belki yurtdışında çalışırsın. Arap ülkelerinde çalışan çok sayıda Türk Mühendis var. Avukatlık biraz çevre ve deneyim işi. Ne kadar tanınırsan ne kadar dava kazanırsan müşteri çekersin. Öğrenmenlik mesleği son 3 5 yılda ücretli öğretmenlik sayesinde bitirilmek üzere.
Sağlık sektörünün her ülkede her devirde önü açıktır. Ancak diplomaları yurtdışı geçerliliği yok doktorlar hariç. (Bildiğim kadariyla) çünkü kuzenim Marmara Üniv. Eczacılık mezunu 10 12 sene önce mezun oldu ve yurtdışı geçerliliği yok.

Eğer liseyi bırakıcam diyorsan garsonlukla vs olmaz araba lastik firmasında gir ise dolgun maaşla erken zengin ol birçoğuna göre öbür türlü yine zor olacak senin için.

hakoleyte

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Tüm yorumları okumadım ancak sana şunu söylemek isterim. Üniversite öğrencileri düzenli ve disiplinli ders çalışmıyor. Ya kalıp soru ezberliyorsun yada önemli konulara bakıyorsun soru çözecek düzeyde. İleride bir çok ders ülkemizdeki fabrikalarda ise yaramamakta. Ar-ge lerde calismayacaksan sıfır bilgiyle diplomanla ise girebilirsin.
Genelde öğrenciler 1 2 hafta kala derse başlar. Yazokuluna bırakır veya sonraki seneye. Çok nadir bazı öğrenciler gerçekten disiplinli çalışıyor.

Evet dediğin gibi işsizlik çok ve artmakta. Ancak bunun 5 10 yıl sonra ne düzeyde olacağını anca tahmin ederiz kesin diye bir şey yok. Belki yurtdışında çalışırsın. Arap ülkelerinde çalışan çok sayıda Türk Mühendis var. Avukatlık biraz çevre ve deneyim işi. Ne kadar tanınırsan ne kadar dava kazanırsan müşteri çekersin. Öğrenmenlik mesleği son 3 5 yılda ücretli öğretmenlik sayesinde bitirilmek üzere.
Sağlık sektörünün her ülkede her devirde önü açıktır. Ancak diplomaları yurtdışı geçerliliği yok doktorlar hariç. (Bildiğim kadariyla) çünkü kuzenim Marmara Üniv. Eczacılık mezunu 10 12 sene önce mezun oldu ve yurtdışı geçerliliği yok.

Eğer liseyi bırakıcam diyorsan garsonlukla vs olmaz araba lastik firmasında gir ise dolgun maaşla erken zengin ol birçoğuna göre öbür türlü yine zor olacak senin için.
Evet haklısınız. Dediğim gibi garson olcam felan demedim :) Şu anda "Mesleki Eğitim Merkezi", diyer adıyla çıraklık merkezini araştırıyorum. Oldukça mantıklı geldi. Yazılım işleri de var oldukça hoş. Sigortan vb. sana veriliyor ayrıca haftada 1 gün gidiyorsun genellikle rehberlik gibi şeyler için yani haftada 2 gün iznim olmuş olucak ve çalışmaya başladığım yer maaşımı eksik veremez yasal olarak yani resmileşiyor iş. Hem ustalarında işine geliyor, bana sağlık sigortası vb yapmak zorunda kalmıyor devlet karşılıyor sigortamı. Hoşlanabileceğim birkaç meslek buldum gibi ama halen araştırıyorum. Başka buralarda olan insanlara da sordum fikirlerini aldım. Hepsi çok memnun. Bakalım ne olacak...