Linuxe geçiyorum

Bu konuyu okuyanlar

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
Windowstan sıkılıp linuxe geçmeye karar verdim yani yaptığım doğrumu? Sadece oyun oynarım ara sıra kodlama üzerinde dururum(pek bilgim yok yapmaya çalışırım)
Yani oyun oynayan bir kişinşn linuxe geçmesi iyimidir? Ve hangi linuxu indirmem lazım?

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Windowstan sıkılıp linuxe geçmeye karar verdim yani yaptığım doğrumu? Sadece oyun oynarım ara sıra kodlama üzerinde dururum(pek bilgim yok yapmaya çalışırım)
Yani oyun oynayan bir kişinşn linuxe geçmesi iyimidir? Ve hangi linuxu indirmem lazım?
Sadece oyun oynuyorsan geçme derim. Windows'un neyinden sıkılıyorsun.

sireno52

Asistan
Reaksiyon puanı
65
İki hard diskin var ise diğerine linux kur derim veya Windows kurulu hard diskini ikiye böl Windows un yanına linux u kur PC açılışında kilavyenin yön tuşları ile işletim sistemi seçimi yapıp istediğin işletim sistemini kullanırsın hem Windows u silmemis de olursun istediğin gibi iki işletim sistemini kullanırsın benim tavsiyem çift hard disk digeri yani dıskı ikiye bölme biraz bana karmaşık geldi veya ben beceremedim

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
İki hard diskin var ise diğerine linux kur derim veya Windows kurulu hard diskini ikiye böl Windows un yanına linux u kur PC açılışında kilavyenin yön tuşları ile işletim sistemi seçimi yapıp istediğin işletim sistemini kullanırsın hem Windows u silmemis de olursun istediğin gibi iki işletim sistemini kullanırsın benim tavsiyem çift hard disk digeri yani dıskı ikiye bölme biraz bana karmaşık geldi veya ben beceremedim
bu arkadaşın dedikleri çok doğru yalnız çift hard diske gerek yok windows yanına kurulum yapmak yani dual boot yapmak göründüğü kadar çok zor değil sadece biraz zaman ayırmak ve kurcalamak yapıp bozup yapıp bozup tecrübe edinebilirnisiniz sadece tek önerim windows u yedekleyin önemli evraklarınız(resim, video gibi) varsa
onun dışında kullanıcağınız linux dağıtmının forumunda istediğiniz her türlü sorun hakkında bilgi edinebilirsiniz
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ha bu arada unutmadan linux geçeceğin için seni tebrik ediyorum
Önemli Dipnot: Benim ki windows düşmanlığı değil yanlış anlamayın

Son düzenleme:

İbrahim ilhan

Asistan
Reaksiyon puanı
59
bu arkadaşın dedikleri çok doğru yalnız çift hard diske gerek yok windows yanına kurulum yapmak yani dual boot yapmak göründüğü kadar çok zor değil sadece biraz zaman ayırmak ve kurcalamak yapıp bozup yapıp bozup tecrübe edinebilirnisiniz sadece tek önerim windows u yedekleyin önemli evraklarınız(resim, video gibi) varsa
onun dışında kullanıcağınız linux dağıtmının forumunda istediğiniz her türlü sorun hakkında bilgi edinebilirsiniz

Ha bu arada unutmadan linux geçeceğin için seni tebrik ediyorum
Önemli Dipnot: Benim ki windows düşmanlığı değil yanlış anlamayın
Boşta bir tane harddisk var ona hangi linuxu kurmalıyım?

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
Ubuntu linux dünyasının XP si işin doğrusu genel anlamda sorunsuz destek bol

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Ubuntu ile başla eğer sistemin orta ise, daha düşükse Xubuntu'ya bakabilirsin.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Boşta bir tane harddisk var ona hangi linuxu kurmalıyım?
sistem özelliklerini bilemediğim için ilk olarak dağıtım olarak ubuntu derdim ama manjaronun da ubuntudan aşağı kalır yanı yok
masaüstü olarak da xfce önerebilirim gerçi hoş benim laptop celeron işlemci ve 4 GB ram var o halde bile KDE masaüstünü kullanabiliyorum
yani kısaca sana manjaro xfce önerebilirim
şunu sakın unutma linux bir windows değil windows da bir linux değil illaki zorlanacaksın hemen pes etme araştır internette eminim istediğin sonuca kolay ulaşıcaksın

engin.avcı

Asistan
Reaksiyon puanı
41
sistem özelliklerini bilemediğim için ilk olarak dağıtım olarak ubuntu derdim ama manjaronun da ubuntudan aşağı kalır yanı yok
masaüstü olarak da xfce önerebilirim gerçi hoş benim laptop celeron işlemci ve 4 GB ram var o halde bile KDE masaüstünü kullanabiliyorum
yani kısaca sana manjaro xfce önerebilirim
şunu sakın unutma linux bir windows değil windows da bir linux değil illaki zorlanacaksın hemen pes etme araştır internette eminim istediğin sonuca kolay ulaşıcaksın

Apple İOS Tan Androide geçmiş gibi bir his ve emin ol windowsu özletmiyecek ?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Apple İOS Tan Androide geçmiş gibi bir his ve emin ol windowsu özletmiyecek ?
Ben de kurardım. Ancak driver işi kafamı çok kurcalıyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Visual C++ programlarının çoğu hata veriyor Linux'ta.

engin.avcı

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Ben de kurardım. Ancak driver işi kafamı çok kurcalıyor. Ayrıca bildiğim kadarıyla Visual C++ programlarının çoğu hata veriyor Linux'ta.

Bir iki basit işlemle halledilebilir sıkıntılar var ancak linuxun kendi uygulamalarının tamamını yüklersen bir sıkıntı çıkartmıyorlar

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Bir iki basit işlemle halledilebilir sıkıntılar var ancak linuxun kendi uygulamalarının tamamını yüklersen bir sıkıntı çıkartmıyorlar
Lenovo g570 ilk versiyonundaki driverlarda sorun çıkma ihtimali var mı?
Yeni bilgisayar alınca bu bilgisayara Linux yüklemeyi düşünüyorum. Driverların kurulum dosyalarının hepsinin .exe olması, kafamda soru işareti bırakıyor.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
bende driver sıkıntısı çıkarmadı hiç bir zaman ne gibi sıkıntınız var
C++ hiç denemedim

aynen öyle

engin.avcı

Asistan
Reaksiyon puanı
41

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Eğer programcılık, yazılımcılık, hosting amaçları ve beleşe işletim sistemi istiyorsan Linux'a geçebilirsin ama şu anda oyunculuk için Windows daha ileri seviyede.

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Debian kurmadığın sürece sıkıntı yok Mint ve ubuntu kurabilirsin
Otomatik görüyor mu? Otomatik olarak driverları yükleyebiliyor mu? Bu bilgisayarda tüm driverları elle yüklemem 1 saatimi aldı. Windows 7 görmedi driverları.

engin.avcı

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Eğer programcılık, yazılımcılık, hosting amaçları ve beleşe işletim sistemi istiyorsan Linux'a geçebilirsin ama şu anda oyunculuk için Windows daha ileri seviyede.

Windows batıyor dostum bill gates bıraktığından beridir hep bir sorunsal içersinde ve linux şu an da aşırı gelişmiş durumda ve çoğu bilgisayar artık windows tavsiye etmiyor freedos(boş) olarak geliyor

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Windows batıyor dostum bill gates bıraktığından beridir hep bir sorunsal içersinde ve linux şu an da aşırı gelişmiş durumda ve çoğu bilgisayar artık windows tavsiye etmiyor freedos(boş) olarak geliyor
Evet, gelecekte Linux artık hükmedecek bütün şeyleri. Eğer oyun oynamasam zaten Ubuntu kullanırdım.

engin.avcı

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Otomatik görüyor mu? Otomatik olarak driverları yükleyebiliyor mu? Bu bilgisayarda tüm driverları elle yüklemem 1 saatimi aldı. Windows 7 görmedi driverları.

Varsa bumblebee uygulamasıyla yüklüyebilirsin sıkıntısız tüm driverları zaten çoğunu otomatik destekliyecek bir algoritma kuruldu önceki gibi değil

Konuya açıklık geldi mi? Bilgi yoğunluğu var burada ?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Varsa bumblebee uygulamasıyla yüklüyebilirsin sıkıntısız tüm driverları zaten çoğunu otomatik destekliyecek bir algoritma kuruldu önceki gibi değil

Konuya açıklık geldi mi? Bilgi yoğunluğu var burada ?
Benim Laptopum maalesef NVIDIA değil. Intel HD Graphics.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
İntel grafik işlemcisi Linux üzerinde daha iyi çalışıyor. Nvidia sürücüleri sıkıntılı.

Son mesajlar