Linux'a virüs neden bulaşmaz?

NxeS

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Linux'a neden virüs bulaşmıyor. Az önce pdf dosyaları indirdim. pdf dosyalarından bulaşma ihtimali yok mu?

Windows Server 7

6801.winmain_win7m3
Reaksiyon puanı
563
Çünkü virüsler genellikle Windows işletim sistemini hedefliyor. MacOS X'e veya Linux'a virüs bulaştığını görmek yok denecek kadar az bir ihtimaldir.

Mfci

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Linux'a neden virüs bulaşmıyor. Az önce pdf dosyaları indirdim. pdf dosyalarından bulaşma ihtimali yok mu?
Arkadaşlar virüsün bulaşamadığı sistem yoktur.Nasıl hırsızın giremediği ev yoksa virüsün de bulaşamadığı bir işletim sistemi yok.Sadece windows ve Mac daha çok kullanıldığı için kötü amaçlı siyah şapkalı veya beyaz şapkalı hackerlar o sistemlere sızmak istiyorlar o sistemi kullanan kişi sayısı başka sistemi kullanan kişi sayısından fazla olduğu için kötü amaçlı kişiler sizin kişisel bilgilerinizi çalmak istediklerinden dolayı oralarda daha fazla virüs muhabbeti oluyor.

İyi forumlar..

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Sen bir hacker olsan piyasaya süreceği virüsün %90000 ihtimalle birilerine gideceğini öğrensen Windows'a abanmaz misin?
Linux kullanıcı sayısı çok az. Şahsen ben hacker olsam 3 5 kişi için uğraşmam. Direkt Windows'a virüs yap gönder birkaç güne binlerce pc ye gider.

Yani linuxe virus bulaşmama diye bir şey yok. Sadece linuxe virus yazmakla uğraşacak işsiz hacker çok az.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Fransızca konuşan birine Türkçe bir şeyler anlatırsan anlamaz.
Ya da hayvanlarda ölümcül etkiye sahip virüsler insanlarda etki etmez.
Yapı tamamen farklı. Virüs hedefine saldırır.

Eğer bugün Linux'ü etkilemesini istediğim bir virüs kodlasam ve bunu sistemlere enjekte etsem Lınux'e virüs bulaştırmış olurum.
Fakat aynı virüsü Windows'a enjekte edecek olursam bu virüs windows için tamamen belirsiz olur.

NxeS

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Root yetkisi vermezsen ?
Çünkü virüsler genellikle Windows işletim sistemini hedefliyor. MacOS X'e veya Linux'a virüs bulaştığını görmek yok denecek kadar az bir ihtimaldir.
Linux'un virüslere karşı özel bir bağışıklığı olduğunu düşünmüyorum. Bence hackerlar linux'a virüs yazmıyorlar.
Ve oyunlardaki gibi ona uyumlu olmuyor bazen
Arkadaşlar virüsün bulaşamadığı sistem yoktur.Nasıl hırsızın giremediği ev yoksa virüsün de bulaşamadığı bir işletim sistemi yok.Sadece windows ve Mac daha çok kullanıldığı için kötü amaçlı siyah şapkalı veya beyaz şapkalı hackerlar o sistemlere sızmak istiyorlar o sistemi kullanan kişi sayısı başka sistemi kullanan kişi sayısından fazla olduğu için kötü amaçlı kişiler sizin kişisel bilgilerinizi çalmak istediklerinden dolayı oralarda daha fazla virüs muhabbeti oluyor.

İyi forumlar..
Sen bir hacker olsan piyasaya süreceği virüsün %90000 ihtimalle birilerine gideceğini öğrensen Windows'a abanmaz misin?
Linux kullanıcı sayısı çok az. Şahsen ben hacker olsam 3 5 kişi için uğraşmam. Direkt Windows'a virüs yap gönder birkaç güne binlerce pc ye gider.

Yani linuxe virus bulaşmama diye bir şey yok. Sadece linuxe virus yazmakla uğraşacak işsiz hacker çok az.
Fransızca konuşan birine Türkçe bir şeyler anlatırsan anlamaz.
Ya da hayvanlarda ölümcül etkiye sahip virüsler insanlarda etki etmez.
Yapı tamamen farklı. Virüs hedefine saldırır.

Eğer bugün Linux'ü etkilemesini istediğim bir virüs kodlasam ve bunu sistemlere enjekte etsem Lınux'e virüs bulaştırmış olurum.
Fakat aynı virüsü Windows'a enjekte edecek olursam bu virüs windows için tamamen belirsiz olur.
Teşekkür Ederim bilgiler için. Virüs total ile temiz görünen dosyalar temizdir diyebilir miyiz? Antivirüs firmalarına örnek gönderiliyormuş tarama yapılanlar. YAni bugün crypt edilmiş virüslü gözükmez fakat 1 hafta sonra bak virüslü gözükür demişti biri. doğru mu?

Reaksiyon puanı
5,171
Daha az bulaşıyor diyelim bunun üç sebebi var.

1).PDF .jpg gibi formatlar virüs riski taşımıyor.
2)virüs riski taşıyan dosyaların sisteminize zarar verebilmesi için root parolası ile izin vermeniz gerekiyor.
3)Windows dosyaları gibi virüsleri de doğal olarak linuxta çalışmıyor.

Linuxa virüs bulaştırmak için virüslü dosyasında linux için olan versiyonunu kurmak gerek.

defacerGLD

Profesör
Reaksiyon puanı
3,067
Daha az bulaşıyor diyelim bunun üç sebebi var.

1).PDF .jpg gibi formatlar virüs riski taşımıyor.
2)virüs riski taşıyan dosyaların sisteminize zarar verebilmesi için root parolası ile izin vermeniz gerekiyor.
3)Windows dosyaları gibi virüsleri de doğal olarak linuxta çalışmıyor.

Linuxa virüs bulaştırmak için virüslü dosyasında linux için olan versiyonunu kurmak gerek.
1-) metaspolit yada binder gibi uygulamalarla PDF-resim dosyası vs ye virüs gömülebilir

Reaksiyon puanı
5,171
1-) metaspolit yada binder gibi uygulamalarla PDF-resim dosyası vs ye virüs gömülebilir
Hayır yapılamaz. Metasploit in yaptığı PDF dosyasını .exe ye çevirmek.

Aynı şey linux içinde .SH yada .bin dosyalarına çevrilerek yapılabilir ancak linuxda bir .sh yada .bin dosyanın sizin dosyalarınız üzerine okuma yada yazma yetkisi alabilmesi için chmod +x ile yetkilendirilmiş olması gerekir.

Amatör kullanıcı bu yetkiyi veremez. Profesyonel kullanıcı bir .PDF dosyasına zaten bu yetkiyi veremez.

ARCANDY

Profesör
Reaksiyon puanı
2,749
Linux çoğu şeyi desteklemediği için bulaşmıyor.

ARCANDY

Profesör
Reaksiyon puanı
2,749
Mesela neyi desteklemiyor?
Linux hızlı güzel, ama sorunları da getirmektedir. Linux'un sorunları kolay çözülemiyor, ayrıca çoğu kişilerde donanım uyumsuzluğu vardır. Linux genellikle yazılımcılar için hazırlanmıştır, bir insan oyun oynamak isterse çok kısıtlı oyunlar oynar. Nedeni ise Linux çoğu oyunu desteklememektedir. Ayrıca bazı yazılımlar Linux üzerinde sıkıntı çıkarmıştır. Ve neredeyse her şey Linux üzerinden kodlama ile yapılmaktadır. Ondan dolayı Linux kodlama bilenler için daha iyi ortamdır. :)

Reaksiyon puanı
5,171
Linux hızlı güzel, ama soruları da getirmektedir. Linux'un sorunları kolay çözülemiyor, ayrıca çoğu kişilerde donanım uyumsuzluğu vardır. Linux genellikle yazılımcılar için hazırlanmıştır, bir insan oyun oynamak isterse çok kısıtlı oyunlar oynar. Nedeni ise Linux çoğu oyunu desteklememektedir. Ayrıca bazı yazılımlar Linux üzerinde sıkıntı çıkarmıştır. Ve neredeyse her şey Linux üzerinden kodlama ile yapılmaktadır. Ondan dolayı Linux kodlama bilenler için daha iyi ortamdır. :)
Öncelikle şunu belirteyim ki kodla komut çok farklı şeyler. Linuxta koddan ziyade komutlar var ve ortaokul seviyesinde ingilizce bilgisine sahipseniz bir haftada çözülebileceğiniz zorlukta.

Bunun dışında linuxta donanımsal destek sorunları neredeyse kalmamıştır bu konuda içiniz rahat olabilir.

Bunlara ek olarak linuxta her türlü grafik tasarımı yapabilir ve her türlü oyununda oynayabilirsiniz. Tabi oyun için uygun işletim sistemi windowstur. Grafik tasarım içinse macos tur. Bunu inkar edemeyiz. Tıpkı bir sunucuya kurmak için en doğru işletim sisteminin linux olması gibi(genellikle)

Tabi bu durum linuxun pek çoğu şeyi desteklemediğine işaret etmez. Daha çok her işletim sisteminin kendince avantajları olduğunu gösterir. Linux kesinlikle pek çoğu şeyi desteklemiyor denilerek kestirilip atılacak bir işletim sistemi değildir:)

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Virüs bulaşmaz diye bir şey yok arkadaşların dediğin gibi fakat dünyanın bana kalırsa en hızlı ve güvenli işletim sistemi Linux'tır.

vigilantemre

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,749
Linux'ta virüsün çalışması için sistem dosyalarına yani root dizinine erişmesi gerekir. Ama linux root erişimi isteyen her işlem için parolanızı girmenizi ister (Arkaplan uygulamaları için bile).

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Linux için yazılan virusler daha doğrusu exploitler vb var. Virus konusu çok basit bir konu değil.
Windowsta olup da Linux , FreeBSD, OSX de olmama nedenlerinin en temel olanlarını alta yazıyorum.

1 - Registry,
2 - Kodlama Hataları - Linuxta kod açık ve binlerce kişi tarafından inceleniyor ve hata ayıklama süreçleri ile kodlar hatalardan arındırılıyor Windowsta kapalı kodu açıp hatayı bulduğunuzda güm.
3 - En önemli konu da Windows'la Linux'un uygulamaları çalıştırma seviyesidir. Linuxta uygulamalar kullanıcı seviyesinde çalışır. Windows bu konuda oldukça zayıf.
4 - Linux ta kullanıcı oturumu kapattığında tüm uygulamalar kapanır. Windowsta maalesef uygulamaların çoğu kullanıcıdan bağımsız çalışır.
5 - Bir diğer nedeni de Antivirus firmalarıdır, para kazanmaları lazım malum...