Virüs ile Alakalı Merak Ettiklerim

Bu konuyu okuyanlar

theistjoker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar forum sakinleri forumda yeniyim yanlışlarım varsa şimdiden özür dilerim. virüs ile alakalı öğrenmek istediğim bilgiler var.
Hepsini cevaplar mısınız lütfen.
1-Pcye virüs dosyası indirdim lakin açmadım pcye virüs girmiş mıdır?

2-Text dosyası,PDF ,ten virüs bulaşır mı?

3-Birisi diyelim ki bana link yolladi virüs bulaşma ihtimali var mı?

4-İngilizce öğrenmek için İngilizce sitelerde çok dolaşıyorum.Sitelerden virüs bulaşır mı ?

Emirhan Sonmez

Doçent
Reaksiyon puanı
406
2ve sonrası icin konuşum pdften virüs bulaşır genellikle sitelerde degil yönlendirmelere ve reklamlara tıklayaınca virüs bulaşır sitelere baglı yani. sitelerde anormal şeyler gördüysen sık yönlendirme degişik yazı fontları vb muhtemelen virüslüdür site.SSL sertfikası olmayan sitelerede girmeyiniz zaten onları google güvenli degil diye gösteriyor
sana onları tarman icin site önerecem hocam.
urleyi taratabilirsn
şüpheli dosyaları buna sürükleyerek tarayabilirsin

HakanÇ11

Asistan
Reaksiyon puanı
133
Merhabalar forum sakinleri forumda yeniyim yanlışlarım varsa şimdiden özür dilerim. virüs ile alakalı öğrenmek istediğim bilgiler var.
Hepsini cevaplar mısınız lütfen.
1-Pcye virüs dosyası indirdim lakin açmadım pcye virüs girmiş mıdır?

2-Text dosyası,PDF ,ten virüs bulaşır mı?

3-Birisi diyelim ki bana link yolladi virüs bulaşma ihtimali var mı?

4-İngilizce öğrenmek için İngilizce sitelerde çok dolaşıyorum.Sitelerden virüs bulaşır mı ?
Tüm bahsettiğiniz durumlarda da zararlı bulaşma olasılığı mevcut. Sıralamaya göre cevaplayayım:

1-) Zararlı türüne göre bulaşıp bulaşmayabilir bunu zararlıyı görmeden bilemeyiz.

2-) PDF Dosyalarından da bulaşabilir. Bu arada mesela PDF ikonu, Word ikonu koyup .exe dosyası ile oltalayabilirler. Dosya uzantılarına dikkat ediniz. Virustotal ile taratınız.

3-)Linkten virüs bulaşması zaten en çok kullanılan yöntem. Linkleri Virustotal'de taratın, kritik değilse sizin için hiç bulaşmayın.

4-) Sitelerden WebAttack yapılabiliyor. Tarayıcınızı iyi yapılandırmanız gerek:

● En başta her siteye girmeyin. Korsan sitelere aman bulaşmayın.
● HTTPS modu tüm sitelerde etkin olsun. (HTTPS Everywhere gibi uzantılar kullanabilirsiniz.)
● Ayarlardan "dosya kayıt için her zaman sor" aktif hale getirin.
● Adblocker kullanın. Ublock Origin öneririm. (Reklam zararlıları yani Adware bulaşmasını engellemek için)
● SSL Sertifikası olmayan Web siteleri kullanmayın.
● Bilgi sahibi olmadığınız uzantıları ve dosyaları indirmeyin.

Liste uzar ama temel olarak böyle. Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Gizlilik ve Güvenlik ayarları default olarak daha iyi olan Firefox ve Brave tarayıcılarını öneririm.

İyi forumlar...

Son mesajlar