Linux'a Göç Var!

Bu konuyu okuyanlar

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Yazdığım yazının içerisinde 1 tane hakaret göremiyorum ben kimseye hakaret veya hareket etmiyorum!

:) Linuxu anamızın karnında öğrenmedik bizde. Sen benim gibi linux kullanamayabilirsin fakat ben senin gibi veya senden daha iyi windowsu kullanabilirim. Belki benden iyi kullanırsın o başka yani sen kötüsün ben iyiyim demiyorum sakın yanlış anlama sadece iki sistemide çok iyi kullanan bir kullanıcıyım. Windowsta Visual Studio C# .Net ile Linuxda ise Mono Developta program yazıp geliştirebiliyorum. Normal bir ev kullanıcısı internete girmek müzik dinlemek için bile linux kullansa Türkiye için Kârdır. Yüzlerce doları Amerikaya bağışlamamış oluruz. Biraz önceki yorumumdaki bunlar için linuxa gelme kısmı işin esprisiydi sadece linuxda profesyonel olursan herşeyi yapabilirsin demek istiyordum. Asıl bu gibi işler için windowsu kullanmak saçma. Yani internete gireceğim, müzik dinleyeceğim, film izleyeceğim vs vs bu gibi klişe işleri halletmek için kalkıp Windows'a yüzlerce dolar para ödemek çok mu mantıklı. Ki kalkıp sakın korsan yazılım demeyin korsanı destekleyen bir kullanıcı değilim.

Bir çok büyük şirket de Linux kullanıyor.

Ahmet ilk kez bir bilgisayar aldı diyelim. Bilgisayarda Windows yüklü Ahmet Windowsu program yazmak içinmi kullanacak yoksa film izlemek internete girmek müzik dinlemek içinmi. İşte Ahmet ne yapacaksa bu linux içinde windows içinde geçerli. Linuxa yeni geçen birisi tabiiki bilmeyecek. İlk defa bilgisayarı olan birinin windowsu bilmeyeceği gibi.

Dediğim gibi bu kadar paraya değmez.

Şu anki şartlarda o paraya değiyor. Verdiğin örnekte de gördüğümüz gibi bir kişi yeni bir bilgisayar aldığında içinde Windows kurulu geliyor. Bilgisayar kursu adına Windows kursu veriliyor. Çoğu bilgisayar öğretmenimiz Linux kelimesini hayatında hiç duymamış bir şekilde öğrencilere bilgisayar dersi veriyor. Linux'un fazla pazar payına sahip olamamasının nedeni bu olsa gerek.

Ben Linux kullanmış birisiyim. Pardus 2009'dan örnek verelim. Aslın görünüm açısından iyi bir işletim sistemiydi fakat yazı fontları berbattı. Windows'un fontlarına alışmışlığımızdan olsa gerek.

Linux kullananların çoğu ya uzman ya da çırak. Ortası için Windows tercih ediliyor.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
usta bu mu yani
değiştirebilirsin yazı fontunu, hatta windows'taki yazı fontunu linux'a aktarabilirsin(hiçbir kod kullanmadan görsel işlemlerle)
ben sizin derdinizi anlıyorum
siz diyorsunuz ki linuxculere, ben linux'te yeniyim ne önerirsiniz
adamlar da ağız birliği yapmış ubuntu öneriyor, ubuntu linux'te yeni başlayanlar için değil biraz daha ilerlemiş olanlar içindir, bir kere gnome sadelik uğruna görsel birşey bırakmıyor mecburen komut satırıyla yaptırıyor, önersene pardus,mandriva,opensuse
o linux'e atılan lafların çoğu bence ubuntu ile gnome'a
işte pardusun mis gibi kde 4
6713PARDUS-kde4-2-1.png

işte çamur gnome ubuntu

ubuntu904-b1-thumb-640xauto-4004.png

:D

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
usta bu mu yani
değiştirebilirsin yazı fontunu, hatta windows'taki yazı fontunu linux'a aktarabilirsin(hiçbir kod kullanmadan görsel işlemlerle)
ben sizin derdinizi anlıyorum
siz diyorsunuz ki linuxculere, ben linux'te yeniyim ne önerirsiniz
adamlar da ağız birliği yapmış ubuntu öneriyor, ubuntu linux'te yeni başlayanlar için değil biraz daha ilerlemiş olanlar içindir, bir kere gnome sadelik uğruna görsel birşey bırakmıyor mecburen komut satırıyla yaptırıyor, önersene pardus,mandriva,opensuse
o linux'e atılan lafların çoğu bence ubuntu ile gnome'a
işte pardusun mis gibi kde 4
6713PARDUS-kde4-2-1.png

işte çamur gnome ubuntu

ubuntu904-b1-thumb-640xauto-4004.png

:D

Font sorununu ufak bir araştırmayla çözebilirdim. Fakat Pardus'u kullanmak için kurmamıştım, denemek için kurmuştum. Windows 7'yi de deneyeceğim için fazla uğraşmadım.

0mrdr5

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
asıl ilgiyi hakeden linux ama ne yazıkki insanlar hala ms den kurtulamadı

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Ubuntunun fontları Windows'tan bile çok daha iyi. Denemesi bedava. Kuru iddia değil yani.

tony_almeida Lütfen Ubuntu ve Gnome'a ters laf söyleme. Dünyanın en çok kullanılan dağıtımı Ubuntu ve en çok kullanılan masaüstü de Gnome. Hem de ikisi de açık ara önde.

Kde yi seviyor olabilirsin ama ben de kde çocuk işi diyorum :)

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Ubuntunun fontları Windows'tan bile çok daha iyi. Denemesi bedava. Kuru iddia değil yani.

tony_almeida Lütfen Ubuntu ve Gnome'a ters laf söyleme. Dünyanın en çok kullanılan dağıtımı Ubuntu ve en çok kullanılan masaüstü de Gnome. Hem de ikisi de açık ara önde.

Kde yi seviyor olabilirsin ama ben de kde çocuk işi diyorum :)

Linux tabanlı işletim sistemleri arasında demeyi unutmuşsun.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Yok K-C dağıtım derken zaten Linux dağıtımlarını kastetmiştim. Zaten başka sistemler için dağıtım dendiğini hiç duymadım.

Distrowatch diye bir site var. Linux dağıtımlarının durumunu gösteriyor. Ubuntu en yakın rakibinin iki katında...

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
yusufsan ne yapayım
gnome'a laf atmadan duramıyorum
yani ne biliyim:D
görsellik desen kde kullan
performans desen lxde, xfce kullan
gnome'da ne performans var ne görüntü:D:D
neyse birleşelim ayrılmayalım
biz de ayrılırsak windowsçular yir bizi

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
yusufsan ne yapayım
gnome'a laf atmadan duramıyorum
yani ne biliyim:D
görsellik desen kde kullan
performans desen lxde, xfce kullan
gnome'da ne performans var ne görüntü:D:D
neyse birleşelim ayrılmayalım
biz de ayrılırsak windowsçular yir bizi

Büyük ihtimalle o kde nin ekran görüntüsünü kendi bilgisayarından, gnome unkini ise google dan almışsındır. Sanada önerim Ubuntu kur ve masa üstünü ne kadar özelleştirebileceğini bir dene ozaman kde den ne kadar güzel olduğunu görebilirsin.

Bunları yaptın hala beğenmediysen ubuntunun kde arayüzünü kullanan dağıtımını kullan. Kubuntu yu. Veya Ubuntu yükle sonra kde masaüstü yükle.
sudo apt-get install kubuntu-desktop

veya direk kde 4 istiyorsan

sudo apt-get install kde4-core

xfce istiyorsan xubuntu dağıtımı var.

Şu anki şartlarda o paraya değiyor. Verdiğin örnekte de gördüğümüz gibi bir kişi yeni bir bilgisayar aldığında içinde Windows kurulu geliyor. Bilgisayar kursu adına Windows kursu veriliyor. Çoğu bilgisayar öğretmenimiz Linux kelimesini hayatında hiç duymamış bir şekilde öğrencilere bilgisayar dersi veriyor. Linux'un fazla pazar payına sahip olamamasının nedeni bu olsa gerek.

Ben Linux kullanmış birisiyim. Pardus 2009'dan örnek verelim. Aslın görünüm açısından iyi bir işletim sistemiydi fakat yazı fontları berbattı. Windows'un fontlarına alışmışlığımızdan olsa gerek.

Linux kullananların çoğu ya uzman ya da çırak. Ortası için Windows tercih ediliyor.

Bilgisayar öğretmenlerimizin Linux dan haberi yok evet benim kastım bilgisayar mühendisleriydi. Linux bilmeyen bilgisayar mühendisi yok olamaz olmamalı. Şu an iyi üniversitelerde Bilişim Sistemleri bölümünde bir çok laboratuvar var. Mikro işlemci laboratuvarı ... Linux laboratuvarı. Üniversitelerde Linux öğretiliyorsa artık Linuxun git gide hem windows hemde Macintosh işletim sistemlerinden üstün olduğu kabul edilmelidir. İlk okullarda windows öğretiliyorsa bu öğretmenlerin değil devletin suçudur.

Şimdi biraz mantıklı düşünüp işin ekonomik tarafını ele alalım. Sence Türkiye sadece Windows OS için Microsoft'a kaç milyon USD ödüyordur. Milyarmı desek. Bir düşün bu parayı hiç ödemezsek şuan Türk Halkının ekonomik durumu ne olurdu?

Juggernaut

Müdavim
Reaksiyon puanı
41
Büyük ihtimalle o kde nin ekran görüntüsünü kendi bilgisayarından, gnome unkini ise google dan almışsındır. Sanada önerim Ubuntu kur ve masa üstünü ne kadar özelleştirebileceğini bir dene ozaman kde den ne kadar güzel olduğunu görebilirsin.

Bunları yaptın hala beğenmediysen ubuntunun kde arayüzünü kullanan dağıtımını kullan. Kubuntu yu. Veya Ubuntu yükle sonra kde masaüstü yükle.

veya direk kde 4 istiyorsan

xfce istiyorsan xubuntu dağıtımı var.

Bilgisayar öğretmenlerimizin Linux dan haberi yok evet benim kastım bilgisayar mühendisleriydi. Linux bilmeyen bilgisayar mühendisi yok olamaz olmamalı. Şu an iyi üniversitelerde Bilişim Sistemleri bölümünde bir çok laboratuvar var. Mikro işlemci laboratuvarı ... Linux laboratuvarı. Üniversitelerde Linux öğretiliyorsa artık Linuxun git gide hem windows hemde Macintosh işletim sistemlerinden üstün olduğu kabul edilmelidir. İlk okullarda windows öğretiliyorsa bu öğretmenlerin değil devletin suçudur.

Şimdi biraz mantıklı düşünüp işin ekonomik tarafını ele alalım. Sence Türkiye sadece Windows OS için Microsoft'a kaç milyon USD ödüyordur. Milyarmı desek. Bir düşün bu parayı hiç ödemezsek şuan Türk Halkının ekonomik durumu ne olurdu?

Zaten sorun Linux'un sadece üniversiteler gibi üst düzey yerlerde kullanılması. Normal kullanıcının Linux kullanmaması ya da kullanamaması.

Çoğu ülke resmi kurumlarında milli işletim sistemlerini kullanırken bizim ülkemiz neden kullanmasın. Fakat daha devletin resmi kurumuna bile İE dışındaki bir tarayıcıyla giremiyorsak daha çok beklememiz gerek.

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Bence de kde'nin özelleştirilebilmesi Gnome'dan daha çok ama Gnome çok daha güzel. Hatta xfce bile Gnome'dan daha fazla özelleştiriliyor. Ama kararlılık olarak Gnome çok üstün. Hız olarak kde'yi ikiye üçe katlar sanırım.

Tony_almeida'nın kde'si daha çökmedi herhalde. :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
Hatta xfce bile Gnome'dan daha fazla özelleştiriliyor. Ama kararlılık olarak Gnome çok üstün.
KDE'den belki ama XFCE'den daha kararlıdır diyemeyiz sanırım.
Yıllardır XFCE kullanırım ne bir çökmüşlüğü var ne de yamulmuşluğu. :closedeyes:

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Bence de kde'nin özelleştirilebilmesi Gnome'dan daha çok ama Gnome çok daha güzel. Hatta xfce bile Gnome'dan daha fazla özelleştiriliyor. Ama kararlılık olarak Gnome çok üstün. Hız olarak kde'yi ikiye üçe katlar sanırım.

Tony_almeida'nın kde'si daha çökmedi herhalde. :)

Özelleştirilebilirlik konusunda KDE 4 çıkana kadar ben de senin gibi düşünüyordum.Ama ne zaman ki dağıtımlar KDE 4 e geçmeye başladı gnome kullanan ubuntuya geçtim.Ve gördüm ki istedikten sonra gnome'u da pek ala istediğin gibi düzenleyebiliyorsun.KDE 3 serisi gibi pratik olmasa da gene de KDE 4 ten iyidir.

Ki gnome 3 konusunda söylentiler dolaşmaya başladı bile.Görsellik olarak çok büyük değişiklikler olacağı söyleniyor.Bekleyip göreceğiz artık.

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Bekleyelim ne zaman çıkacakmış?

Çıktığında güncelleme yöneticisinden elimize ulaşacakmı ? Yoksa farklı şekillerdemi elde edeceğiz?

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Bekleyelim ne zaman çıkacakmış?

Çıktığında güncelleme yöneticisinden elimize ulaşacakmı ? Yoksa farklı şekillerdemi elde edeceğiz?

ne zaman çıkacağı belli değil ama geliştiriciler arasında bile 3'e mi geçelim 2.x uzun süre devam etsin mi? diye tartışmalar yaşandığına göre kuru bir söylenti değil bu.

ThreePointZero/Plan - GNOME Live!

elde etme şekli konusunda benim düşüncem güncelleme yöneticisi ile hallolur.Ubuntu'da sürüm güncellemesi olduğu gibi.
Ama daha ortada netleşmiş birşey olmadığından tahminimce ubuntu en az iki sürüm daha çıkarır gnome 3.0'a kadar :)

Ki linkteki yazıyı okursan ara bir sürümü (2.30 gibi) 3 diye sunma ihtimalleri de var.Yersek tabi :D

soldier01

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
Bende geçecem linuxa inş.
Şu harici harddisk gelsin yedekliym şu dosyaları sonra kuracam linuxu

Exploit Coder

Müdavim
Reaksiyon puanı
26

googlecomtr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende sizler gibi senelerden beri windows kullanan birisiyim ve server tarafındada yeterli düzeyde bilgi sahibiyim.

Hani bazı arkadaşlar diyorlar Windows dövermiş.

1. Mavi ekran neden Linux tabanlı işletim sistemlerinde görülmez. Akıl edememişlerde ondan :)
2. Görselliğe önem verne arkadaşlar Araştırın Compiz.
3. Her şey para demek değildir.
4. Eğer biliyorsan kendi işletim sistemini geliştirebilirsin. Araştırın Gentoo.
5. Her şeyin farklı alternatifleri Linux üzerinde mevcuttur.
6. Linux'un bir çok sürümünü test etmiş birisi olarak Linux hem ücretsiz hemde güvenlik ( firewall ) açısından windows'a göre daha yetenekli. iptables ( netfilter ) ipfw vs.. Bunlar içinde para ödemessiniz. Ör: Büyük paralar vererek sahip olduğunuz bir güvenlik sistemini linux tabanlı bir sistemle bedavaya getirebilmeniz mümkün. Araştırın pfSense.
7. Windows üzerinde çalışan uygulamalar da Linux üzerinde çalışabilir. Araştırın Wine.

Araştırmaya kalkarsanız araştırmalar bitmez.

Evimde hem Windows hemde Linux kullanıyorum.

Duruma göre istediğimi açıyorum keyfime bakıyorum.

Arkadaşlar bilmeden atıp tutmayın.

Araştırın, inceleyin, ölçün, biçin, tartın ve ondan sonra yorum yapın.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
gnome'un brainstorm(beyin fırtınası) bölümündeki birçok süper fikir sadelik uğruna yok sayılıyor

bir de kde'nin beyin fırtınası bölümüne bakın, kafayı yersiniz

hız olayını kabul ediyorum kde yavaş ama gene win 7'den hızlı:D yine vistadan hızlı
hız istiyorsan git xfce,lxde kullan ikisi de gnome'dan hızlı ikisi de gnome'dan daha fazla özelleştiriliyor

ayrıca bu windowsçuların linux'a attığı sözlerin çoğu aslında gnome'a

çünkü gnome sadelik uğruna görsel ayar bırakmıyor, yazıcı ayarında bile bazı şeyler yok ben kendim baktım gnome'a oradaki tecrübelerimden söylüyorum, sadelik uğruna bu şeyler olmayınca kullanıcı bakıyor bakıyor yapamıyor sonra gidiyor soruyor forumlara nasıl yapacağız diye anlatıyorsunuz şu kodları yaz konsolu aç bunu yap sonra adam da diyor ulan şu ufak ayar için bile kod yazıyoruz ne biçim işletim sistemi bu diye
kde ise öyle bir şey bırakmıyor, ne kadar ayar, özelleştirme varsa hepsini görsel olarak sunuyor konsola ihtiyaç bıraktırmıyor, sadece driver ve programlar için bazen konsola ihtiyaç oluyor

kde'nin hız sorunu da geçince rakibi gnome değil windows 7 olacak
kde ilk kurduğumda iki kez çökmüştü çökmesine de buradaki çökme olayı windows'taki çökme olayından çok farklı

2 saniye sonra yeniden başlıyor o ara başka yöne bakıyorsan ne olduğunu anlamazsın bile o kadar

son olarak compiz olayı, compiz denilen şey ekrana efekt getiriyor, ben zaten win 7'de iken de ilk yaptığım şey efektleri kapatmak, çocuksu olan, işlemleri yavaşlatan şey efektler yani güzel görünsün efekt olmasın, öbür türlü çamur gibi göründükten sonra en kral pencere geçiş efektlerine sahip olsa ne olur

kde 4 birkaç ekran görüntüsü

KDE_4_3___8th_August_2009_by_aaronturrall.png

bu arkadaş kde 4'ü ne hale getirmiş:D
Slackware_13_RC1___KDE_4_3_by_fafla.png

Desktop_Screenshot_by_fatality888.png

60808679.png

bunlar da kde brainstorm bölümündeki 3 boyutlu masaüstü tasarımları

41302-1.jpg

102271-1.jpg

şunu da beğendim

98082-1.png

ve bayanlar baylar karşımızda gnome:D
ubuntu-904-rc.jpg

ubuntu-screenshot2.jpg

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
GNOME'u kullandım. KDE 3.5'tan daha sade, sistem kaynaklarını az tükettiği ve menüler düzenli olduğu için seçimimi GNOME'dan yana kullandım ancak KDE4'ü iki-üç gündür kullanıyorum ve bir sorunla karşılaşmadım gayet de hızlı (tabii sisteminize bağlıdır). 64 MB ne 3B ne de OpenGL desteği olan bir ekran kartında gayet rahat çalıştı. KDE4 ilk açıldığında ekran kartınıza göre efektleri otomatik olarak açıp-kapatıyor. Benim için işin en kötü yanı ekran kartı yüzünden efektleri çalıştıramamak oldu :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Sadece, Linux'un kullanım oranı %1 diyen arkadaşlara cevap vermek istiyorum.

Linux'un kullanım oranının düşük olmasının sebebi, neredeyse günümüze kadar Linux'un hep sunucu bilgisayarlar için geliştirilmiş olmasıdır.

O yüzdendir ki sunucu uygulamalarında en güvenli ve en kararlı çözümleri linux sunucular sunar.

Masaüstü ve görsellik uygulamaları ise yeni yeni piyasaya çıkıyor diyebiliriz. Görsel arayüzler MacOs gibi 1984 'ten beri, Windows gibi 1990'dan beri geliştirilmiyor.

tony_almeida

Doçent
Reaksiyon puanı
4
hayır katılmıyorum mavi ateş
kde 1998'den beri varmış
ancak herkes yeni linux'e başlayanlara ubuntu önerdiği için bilinme oranı yeni yeni artıyor
yeni başlayanlara gnome masaüstü önermeyin
pardus, opensuse, mandriva önerin
kubuntu demedim çünkü o tam kde ile entegre olamadı, çok hatalı

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Tamam işte birisi 1998 diğer 1990 arada 8 sene var ve bu 8 senede dünyanın en zengin firması 100lerce mühendis çalıştırıyordu, kde ise gönüllülerle bu işe başladı.

Kde de 8 sene daha önceden geliştirilmeye başlasaydı, şu an nerelerde olurdu kim bilir. Şu anda bile Win7'den iyi olduğuna göre, hayal edemiyorum. :)

sarsıntı

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Aslında KDE 1996'da geliştirilmeye başlandı. İki yıl iki yıldır :)

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Zaten Windows için söylediğim 1990 tarihide windows 3 'ün çıkış tarihi, artık microsoft onu yapmak için daha doğrusu MacOs'dan araklamak(*) için kaç yıl uğraştılar kim bilir?

(*) = MacOs 'un sahibinin sözü.