Linux, Yeni Windows!

Bu konuyu okuyanlar

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
kendi işletim sistemimiz var; ve o da linux (Pardus).
Birileri geç kalmış olmasın?

Devlet ve özel sektör olayını hesaba katmadınız galiba.
Ne yaparsa özel sektör yapar kalite adına, dünya sıralaması adına
Umarız Pardus 1 numara olur, memnun oluruz.
Geç kalmak neye, kime göre ?

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Bugün de başlasanız geç kalmazsınız. Yani Pardus'a göre...

Ama bence vazgeçin. Linux gelişiyor ve Windows da yoluna devam ediyor.

Özgür olmak isteyenler veya tutsaklıktan kurtulmak isteyenler Linux ile coşacak, oyun gibi saçmalıklarla kıymetli vakitlerini öldürenler de Windows kullancak...

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Boyut konusunda kalmistik ewowinds :D

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \
Açıklamam sizin için değil, üstünüze alınmayın. Benim ne kastettiğimi anlamışsınızdır. Örnek olarak programlama esnasında gereksiz yere kullanılan bir Unit, Component, vs. hem kaynak tüketimini arttırır hem de dosyanın boyutunu büyültür. Bunu için bile araçlar var. Yazdığınız programı inceleyip gereksiz Unitleri elemenizi tavsiye eden programcıklar var. Unit ten kasdım ise Delphi için "uses" kısmına yazdığımız ve Windows için hazırlanmış unitlerdir.

Boyut olayını küçümseyenler için; virüslerin boyutu nedir ki yaptıkları işlere bakın. Demek ki bazen boyutu değil, işlevi önemli oluyormuş. Boyut övünülecek bir şey değil, aksine kötü bir durum. 5 TL verip tek DVD lik oyun almak varken 15 TL verip 3 DVD lik oyun almayı kim sever? :D Konuyu değiştirelim :D

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Yiyin birbirinizi yiyin saldırın linuxçular saldırın windowsçular. :D
Zaten 10 yıl önce bi başladı böyle tartışmalar durdurana aşk olsun :)
Bide netice görsem dişimi kıracam. Tartışıp tartışıp evlerimize dağılıyoz sonuç yok :tongue:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Kimse sonuç beklemiyor ama bu tartışmalar sonucu Linux çok taraftar kazanıyor.

Yine bu forumda Linux'a saldırmak için girdiğim konudan Linuxsever olarak çıkmıştım ;)

aydogdu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir windows kulanıcısıyım fakat;
*Özgürlükten yanayım
*Tekele karşıyım
*Kendimin daha güvende olmasını isterim

zuntikam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux un boyutundan şikayet edenler acaba office,nero,derleyiciler vs gibi pek cok programı da dahil ettiklerinde nasıl bir boyuta ulaşacaklar ? Linux un tek derdi oyun yazanlardan yeterli destek almamış olmaması onun dışında windows kerneline her konuda üstünlüğü tartışılmaz. İşi bilenler linux kullanıyor zaten. İşi bilmeyen sıradan kullanıcılar ise hala windowsla cebelleşip duruyorlar...
Eger zamanında linux devlet politikası haline gelmiş olsaydı ve desteklensseydi şu an programcı cenneti olmuş program ithal ediyorduk...

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Vallaha anlamıyorum linux, windows diye tartışan arkadaşları.Sanki babanızın işletim sistemi:D. İkiniside kullanıyom.İkisinide seviyorum.Linuxun kendine ait iyi ve güzel yanları var windows un da güzel yanları var.

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Dalganızı geçin, ama cevabınız yok...Sizden mantıklı bir cevap bekliyorum.
Windows sürümleri neden gün geçtikçe şişiyor?

Gün geçtikçe şişiyor çünkü 1 yıl öncesine kadar 80 GB HDD yeterken şimdi 500 GB kullanıyoruz yakın zamanda 1 TB yaygınlaşacak bu kadar alan bolluğu varken neden windows (yada linux fark etmez) kendini küçültmeye çalışsın ki ?

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
"Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor"

Linux çekirdeğinin baş mimarı bile artık diyor... yıllardır desteksiz sallayan linux fanatikleri bu yazıyı iyi okusun yıl 2010 Linux çekirdeği henüz windowsla yarışabilecek kapasiteye yeni ulaştı :)

bu günde bu topicde geçer heralde çay suyu koyup geleyim ben :D

Linux çekirdeğinin baş mimarının "artık" demesinin nedeni Linux'un Windows'la kıyaslanacak seviyeye henüz gelmesi değildir. Sadece zaten Windowstan iyiydi ama kanıtlanmıyordu. Şuan grafiklerle kanıtlanmış durumda.

Adam çay suyu koyuyo bekle :D -Edit: Koymuş bile bende çay koyum canım çekdi xD

:: Linux - Windows karşılaştırmasını ne kadar mantıklı buluyorsunuz?

Linux fazla bilmem ama linux kurdu olanlar çok övüyor.
Eğer kullanımı windows kadar kolay olsaydı geçerdim.
Yok driver yüklücem dosya yüklücem ney öyle terminal merminal.

Emin ol Linux'un kullanımı winzorttan daha kolay.

ilk kurduğumda hakkaten çok kafam bozuldu program yükleme işini windowsda bu kadar kolayken ne biçim iş bu dedim sonra onunda kolayını gördüm fakat halen daha ekran kartı driverım linuxla uyumlu olmadığı için linux geride kalıyo adam gibi bi driver üretemediler hepsiyle uyumlu olsun diye illa yeni kart mı alalım

Ekran kartı uyumsuzlukları çok nadir oluyor. Neden driver üretmediklerini biliyormusun. Para para para.. Para kazanamadıkları bir sistem için neden driver üretsinler ki?

hezarfen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bazı arkadaşlar linuxun 3.5 gb olduğundan bahsetmişler. yalnız unuttukları birşey var O 3.5 gb lık dvd içerisinde işletim sistemi ve linuxların depolarında bulunan uygulamalar(her türlü program) var. bunlar geliştirme yani programlama araçlarından tutunda oyunlara kadar birçok uygulama dahil. özetle windows 7 yada vista gibi HAM BİR İŞLETİM SİSTEMİ DEĞİL...

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Emin ol Linux'un kullanımı winzorttan daha kolay.

Bunda kesinlikle yanılıyorsun...Linux dağıtımları daha yeni yeni kullanıcı dostu olmaya başladı....

bazı arkadaşlar linuxun 3.5 gb olduğundan bahsetmişler. yalnız unuttukları birşey var O 3.5 gb lık dvd içerisinde işletim sistemi ve linuxların depolarında bulunan uygulamalar(her türlü program) var. bunlar geliştirme yani programlama araçlarından tutunda oyunlara kadar birçok uygulama dahil. özetle windows 7 yada vista gibi HAM BİR İŞLETİM SİSTEMİ DEĞİL...

Windows yine de 1 numara...

coni85

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Vallaha anlamıyorum linux, windows diye tartışan arkadaşları.Sanki babanızın işletim sistemi:D. İkiniside kullanıyom.İkisinide seviyorum.Linuxun kendine ait iyi ve güzel yanları var windows un da güzel yanları var.

Windows Microsoft un GNU/Linux ise sahip çıkan herkezin malı istersen kodları alabilirsin istediğin gibi kullana bilirsin

Fatih Aker

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Linux dağıtımlarının dünya çapında artan başarı grafiği, Linux'un artık Windows ile karşılaştırılabileceği anlamına geliyor"

Linux çekirdeğinin baş mimarı bile artık diyor... yıllardır desteksiz sallayan linux fanatikleri bu yazıyı iyi okusun yıl 2010 Linux çekirdeği henüz windowsla yarışabilecek kapasiteye yeni ulaştı :)

bu günde bu topicde geçer heralde çay suyu koyup geleyim ben :D

soylenmek ıstenenle senın anldıgın cok farklı : )

http://forum.shiftdelete.net/isletim-sistemleri/81322-neden-linux-daha-iyi-25.html

burdakı yazımı okumanı rica edicem :)

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Windows Microsoft un GNU/Linux ise sahip çıkan herkezin malı istersen kodları alabilirsin istediğin gibi kullana bilirsin

Arkadaşın söylemek istediğini biraz açayım.

Evet! Linux babamın malı. Hem babamın, hem benim, hemde herkesin malı. Ama Windows , Microsoftun malı.

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
MS ci arkadaşlar bana kurulum boyutunu açıklarlarsa sevinirim. Linuxlar tek CD de kurulabilirken ve gerekli tüm yazılımlar paket halinde CD içeriğinde mevcutken, Windows 7 neden DVD gerektiriyor? 2.5GB kurulum dosyası, kurduğunda 7.5GB. Ofis yükledim 10 GB.
Nerede optimizasyon?
Yeterli hard diskin yoksa sana sipariş linkini verebilirim.Tek sorun boyut olsa ohooo. Sen hayatında Gta 4 ü ve benzeri oyunları da oynamamışsındır o zaman pardon Hard diskinde yer kaplar diye yüklememişsindir.Linux kullandım ve Windows 7 nin yanından bile gecemez hatta kıyaslanamaz bile.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
media.png
Already have Fedora and want to upgrade to Fedora 11? Check out the Upgrading Fedora instructions, and download the DVD ISO you'll need to start the upgrade process below.
3.5GB, ISO format, 1 DVD disc image for Intel-compatible PCs (32-bit) | How do I use this file?
Download Now!

Daha cevap istiyormusun?

valla bu cevabı verirken keşke o fedora dvd sinin içeriğine bir göz atsaydın, o dvd nin içerdiklerini içeren bi windows dvd si yapılamaz belki ancak bluray disk yapılırsa olabilir oda 8 katmanlı olması sartıyla :D

bazı fanatik cevaplar var çok komik bence forum bunlara yasak gelmeli örneğin adam sadece "Yaşasın windows" yazmış nedir bu? bunun yeri burası mıdır? (forum=fikir meydanı) demek iken fikirlerimiz bu kadar basit seviyede midir? gibi sorular geliyor aklıma, neyse çok konuştum ben.. :)

hamunpatra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yazışmaları tamamını okudum ve herkesin fanatik lduğuna karar verdim.be başıma gelen bir olayı anlatayım.Firmamızda 3 adet bilgisayar vardı ve windows xp kurulu idi.notron 360 ı atın alıp gönül rahatlığı ile kullanmaya başladık.Ama bir gün bilgisayar virüsten geçilmez bir hale geldi.meğerse usb flash diskden bulaşmış.Sistemleri yedeklerden tekrar kurduk ama birşekilde yeniden bulaştı norton bir işe yaramadı.çareyi pardusu 08 kurmak bulduk.biz bilgisayarlarda oyun oynamıyoruz photoshop a çalıştırmıyoruz.bir tek muhasebe programı kuyllanıyorduk onuda tekir le çözdük.virüs den de kurtulduk.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Yazışmaları tamamını okudum ve herkesin fanatik lduğuna karar verdim.be başıma gelen bir olayı anlatayım.Firmamızda 3 adet bilgisayar vardı ve windows xp kurulu idi.notron 360 ı atın alıp gönül rahatlığı ile kullanmaya başladık.Ama bir gün bilgisayar virüsten geçilmez bir hale geldi.meğerse usb flash diskden bulaşmış.Sistemleri yedeklerden tekrar kurduk ama birşekilde yeniden bulaştı norton bir işe yaramadı.çareyi pardusu 08 kurmak bulduk.biz bilgisayarlarda oyun oynamıyoruz photoshop a çalıştırmıyoruz.bir tek muhasebe programı kuyllanıyorduk onuda tekir le çözdük.virüs den de kurtulduk.

ne güzel işte güle güle kullanın :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Hoşgeldiniz.
Norton 360' ın hatası/eksikliği bütün bir işletim sistemine maledilebilir mi?
Avast ve Antivir ücretsiz oldukları halde Nortondan daha fazla hassas olan güvenlik çözümleridir; usb virüslerinden tutun web tehditlerine kadar anında müdahele ediyorlar. Windows kullananlar, virüsler ve diğer güvenlik tehditleri ile uğraşmayı göze almıştır/almalıdır.
Kısaca siz tam önlem almadan hatayı direk Windows a yüklemişsiniz.
Hiçbir zaman Pardus ya da diğer dağıtımlar hakkında menfi yorum yapmadık.
Aksine çıkar çıkmaz yeni dağıtımları inceliyoruz.
Kolay gelsin.

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Windows bir numara veya Linux bir numara diyenleri takmayın. Bilin ki bir şey bilmiyorlar.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bakın arkadaşlar bu Windows linux tartışmalarına bakıyorum bazen gülüyorum bazen kızıyorum şöyle ki: bazı arkadaşlar abartıp linux kullanmayan veya bilmeyen bilgisayar bilmiyor vs.. lafları ediyor.yani linux bilgisayar kullanmayı bilmede bir ölçütmüdür.

Yani linux kullanmayanlar çok özür diliyorum salak mıdır? hayır bence işine öyle geliyordur. yada kendi açımdan benim işime öyle geliyor.mesela arkadaşın biri ofiste kullandığı bilgisayara linux yüklemiş tamam bravo kur kullan ben bir windows kullanıcısı olarak sizi destekliyorum ama benim böyle bir şansım yok çünkü solidworks denen veya autocad denen programın alternatifi yok.

Kalkıp biriniz googleden aratıp bana alternatif söylemeye kalkmasın çünkü kullanmadan alternatif olup olmadığını bilemezsiniz ve yine söylüyorum alternatifi yok. Bence tartışma hep fanatiklik üzerinde devam ediyor. bunu anlamak çok zor değil. Çünkü hep çıkışı olmayan bir noktaya tıkanıp etrafında dönmeye başlıyor.

(Ayrıca benim için oyun oynamak boş zaman harcamak değil bunu bir arkadaş yazmış onun için belirtmek istedim bu kişiden kişiye değişir görecelidir.) Linux kullanan oyun oynamıyordur veya windows kullanma zorunluluğu yoktur kullanmaz. bu kadar basit. ve bence İKİSİ BİR BİRİNİN ALTERNATİFİ DEĞİL. Bunu herkez kabul etmeli...
Saygılar

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Keşke araya boşluk falan koysaydın yazın zor okunuyor.

Ben de fanatikliğe karşıyım ama oyun konusu hariç. Oyun oynamak bence boşa vakit harcamak değil demişsin bu doğru olamaz.

Bu işin sencesi bencesi olmaz. Oyun sana bir fayda sağlıyor mu? Ya da çevrene, bilgisayarına, gözlerine, ellerine bir faydası var mı?

Üzgünüm ama tamamen zarar.

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Dediğim gibi zarar olabilir. Ama bana yararı fazla kişiliklerimizin farkından kaynaklanan bir bakış açısıdır. Ve de tartışmayı bu yöne taşıyıp arkadaşları kızdırmak istemem.

Umarım yukarı biraz daha okunaklı olmuştur. Dediğim gibi Alternatif değiler birbirlerine..

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Çayımı da alıp geldim :D

Öncelikle en çok tartışılan boyut olayında konuşmak istiyorum.Gerçi bazı arkadaşlar belirtmişler nedenini zaten.

Bana göre de programın diskte ne kadar yer kapladığı önemli değil.Ama aynı işi daha küçük boyutla yapıyorsa tabii ki daha efdaldir.

Ancak 700MB linux dağıtımlarında bile çoğunlukla ofis,cd yazdırma,pdf okuyucu,anlık mesajlaşma vb. yazılımlar yüklü olarak gelir.Çoğunlukla driverlar otomatik yüklenir (çünkü kerneldedir ve kernelin temel şişme sebebi budur).Windows ise devasa boyutuna rağmen bu yazılımların hiç birini sunmuyor.

Yazıya dönecek olursak Linus Torvalds bir otorite değildir.Tamamen kendi isteği dışında gelişen olaylara paralel olarak linux'un isim sahibi ve ilk geliştiricisi olmuştur.
Şu anda kernel geliştiricisi olmak dışında linux camiasında başka bir konuma sahip değildir.Kaldı ki linuxu ilk geliştiren olmasına rağmen kendi dağıtımını çıkarmamıştır.Ve şu anda fedora kullanmaktadır.Ki şahsım adına fedorayı hiç sevmem.

Windows'u savunanlar (bazıları) linux'u savunanları fanatiklikle suçluyor.Ama nedense bir açık yakaladık zannetiklerinde direk "bak gördün mü..." moduna giriyor.

BANA GÖRE linux windowstan daha iyidir.Ki o yüzden kullanıyorum.Ve linux'a 3.sınıf işletim sistemi muamelesi yapan mesajlar olduğu sürece bizim de cevap yazmalarımız devam edecektir.(Allah izin verdiği müddetçe)

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
solidine yada autocadine alternatif göstermeyecepim ancak bunların yanında photoshop ve dreamweaver da dahil olmak üzere bencede linuxta karşılığı olmayan yazılımlar, kişisel görüşümdür bazı arkadaşlara göre olabilir karşılıkları ama bana göre yok, yanlız bunları linux içinde de gayet güzel sorunsuz çalıştırabiliyorum, eminim sende nasıl oldugunu tahmin edebiliyorsundur, eğer illa anlatmamı istersen o tamamen farklı bir konu olur farklı bir konu açar anlatırım da.. Ama sanmıyorum sen zaten sadık windows kullanıcısın anladığım kadarıyla :)

yatarak göğsümde tutuyorum makinayı klavyeyi görmeden yazıyorum kusura bakma düzelttim...

Muvahhid

Doçent
Reaksiyon puanı
0
"Ama sanmıyorum sen zaten sadıl windows kullanıcısın anladığım kadarıyla"

bu cümleni anlayadım ama........Özellikle altını cizdiğim bölümü. Kesinlikle bir körükörüne kullanıcı değilimdir (Estağfirullah bende bir düzeltme yaptım..)