Linux tavsiyesi.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Kurdum Depoda vardı.Fakat Gnome kurmadan öncekı yaptıgım gıbı olmadı.en basıtı küp ayarları ve pencerelerın esneklık ayarları olmadı.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
GNOME 3 kullanırken Compiz çok gereksiz bence..
Daha doğrusu şöyle diyeyim dostum
İlk başlarda sana küp çevirme, sallanan pencereler vs güzel gelebilir fakat bunlar çok gereksizler ve hiç bir işe yaramıyorlar.
Eskiden GNOME 2 ile işe yarayan yönleri vardı fakat şuan GNOME 3 ile işe yarayan bir yönünü göremiyorum..:thumbup:

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
İlk başlarda sana küp çevirme, sallanan pencereler vs güzel gelebilir fakat bunlar çok gereksizler ve hiç bir işe yaramıyorlar.
Eskiden GNOME 2 ile işe yarayan yönleri vardı fakat şuan GNOME 3 ile işe yarayan bir yönünü göremiyorum..:thumbup:
Zevkler tartışılmaz benim için hala compiz 1 numara ve Shell'den çok çok daha kullanışlı

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Klavyeye kafa attım.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Sallanan pencereleri ve Gnome 2 favorimdir. Nalet olsun Gnome 3'e ve kısıtlamalarına.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
gnome toslucak demedim mi :) zamaninda

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ubuntu görsel olarak iyi diyebiliyorum.

Çok güzel bir villada ömür boyu hapis kalmak ister misin? Elbette istemezsin. Görsellik var fakat kısıtlamada var. İnsanların alıştığı temel diyebileceğimiz pencere küçültme işinin içine etmişler, ubuntu da sıvamış.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Çok güzel bir villada ömür boyu hapis kalmak ister misin? Elbette istemezsin. Görsellik var fakat kısıtlamada var. İnsanların alıştığı temel diyebileceğimiz pencere küçültme işinin içine etmişler, ubuntu da sıvamış.

Gnome 3 çokta feci değildi hani. Hatta sevmiştim.

Ama Unity konusunda bunu söyleyemem.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Gnome ile yapılan şu; biz kulakla duyarken onlar başka organımızı öneriyorlar. Buradaki sorun şu farklı olmak adına buna gerek var mıydı!

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Yaa gnome 3 ü kurdum fakat compiz ayarları işe yaramayınca bende bıraktım.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Gnome 3 gorsel acidan iyi de bir de kisitlamalar olmasa. Unity'de onun benzeri gibi zaten.

Ben bi de Debian'a el atayim. Live olarak denedim. Hosuma gitti. Bir de bilgisayara kurup kullanacagim bir sure. Sonra duruma gore bakarim.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Kde'ye ısınmanya başlasak iyi olacak. :) Gnome'den hayır kalmadı.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Debian'i denedim. Cok hosuma gitti. Cok guzel bir sistem bence. Iste aradigim dagitim dedim ama malesef kullanimi bayagi zor geldi. Devam edemedim. Mint yada Ubuntu'da oldugu gibi her sey hazir gelmiyor. Bazi seyleri ayarlamak gerekiyor. Uzuldum aslinda ama ne yaparsin.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Nedir bu Debian linux korkusu bilemiyorum ama yaklaşık yarım saatte hem multimedia hem de server olarak compiz ile birlikte hazır edebiliyorum. Kullanımda sıkıntı yarattığını düşünmüyorum. Dünyada sürekli kullanılacak tek dağıtım Debian Linux'tur.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ifade yanlisligi olmus aslinda. Kullanimi tabiki zor degil, diger dagitimlar gibi gayet kolay. Kullanim zorlugundan kasdettigim sey dosya kurulumu ve bazi ayarlardi. Bir de bir cok Linux dagitimi benim bilgisayin kablosuz agini tanimiyor. Internette gerekli bilgilere ulastim ama tanitamadim malesef. Konsolda komut calistirmak icin bile bazi ayarlari yapmak gerekiyormus. Ben denedim ama yapamadim. Bir de Firefox'u ve bazi programlari yazilim merkezinde bulamadim. Ubuntu kendi depolarini mi kullaniyor aceba yoksa Debian'inkini mi?

Senin Linux bilgin yeterli demek ki. Eger vaktin olursa ve bir ara yardim edersen Debian'i kurmayi tekrar deneyebilirim. Zira cok hosuma gitti.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Ifade yanlisligi olmus aslinda. Kullanimi tabiki zor degil, diger dagitimlar gibi gayet kolay. Kullanim zorlugundan kasdettigim sey dosya kurulumu ve bazi ayarlardi. Bir de bir cok Linux dagitimi benim bilgisayin kablosuz agini tanimiyor. Internette gerekli bilgilere ulastim ama tanitamadim malesef. Konsolda komut calistirmak icin bile bazi ayarlari yapmak gerekiyormus. Ben denedim ama yapamadim. Bir de Firefox'u ve bazi programlari yazilim merkezinde bulamadim. Ubuntu kendi depolarini mi kullaniyor aceba yoksa Debian'inkini mi?

Senin Linux bilgin yeterli demek ki. Eger vaktin olursa ve bir ara yardim edersen Debian'i kurmayi tekrar deneyebilirim. Zira cok hosuma gitti.

Bende senin gibi son kullanıcıyım. Senin sıkıntı yaşadığın şeylerin aynısını bende yaşıyorum yaşadım. Muhtemel senin kablosuz ağ kartın benim gibi broadcom bc 43xx serisidir. Ben başka kartta pek sıkıntı çekmedim. Eğer az da olsa ingilizcen varsa çok rahat çözüm bulabilirsin. Firefox için ise tar.gz olarak indireceğin dosyayı belgelerime indir ve orada dosyayı klasöre çıkar ve masaüstüne kısayol atadın mı tamamdır. Diğer programların güncel versiyonları için kararsız debian deposunu eklersen istediğin programı yüklemen mümkün. Eğer kullanmakta kararlıysan debian tr forumuna sıkıntılarınla ilgili sorularını sorarak çözüm bulabilirsin.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Tavsiyelerin icin tesekkurler. Evet ag kartim seninki ile ayni. Ingilizcem pek yok aslinda ama anlayabiliyorum denmek isteneni. Kaynaklara ulasiyorum aslinda Turkce olsun Ingilizce olsun ama kablo olmayinca olmuyor. Isin aslina bakarsan Debian'da kabloylada yapamadim. Debian'in zorlugundan kastimda her seyin hazir olarak gelmemesi. Demistim yada kolsalda komut calistiramadim diye. Mint yada Ubuntu'da durum oyle degil. Mumkun oldugunca her sey kullanima hazir geliyor. Bazi ozellikler haric tabi. Ama benim anladigim Debian'i da diger surumler gibi rahat kullanmak icin oncelikle bazi seyleri yapmak gerekiyor. Depolari ekleyeceksin, sudo'yu ekleyeceksin/kuracaksin vs. Ondan sonra kullanima hazir oluyor galiba. Kullanmakta kararliyim aslinda ama su anda yogunum biraz. Haliyle epey zaman oluyor. Daha sonra dedigin gibi Debian Turkiye forumundan destek alip denemeliyim.

İnterSoft

Asistan
Reaksiyon puanı
0
PclinuxOS u oneririm. benim işletim sistemi hazır olursa söylerim. Adı iRobot... O da küçük ve basit bi os olcak 12 mb filan...

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
gnome3 sevmeyenler Cinnamon yada unity kullanabilir ben başlarda uniy'i hiç sevmiyordum ama gelişti ve canonical birazda olsa kullanıcıları dinleyip bazı adımlar attı bu yüzden şimdilik güzel ama 12.04 ile compiz ayar yöneticisini depodan kaldıracak diye duydum öyle bir şey yaparsa yine büyük bir skandal olur benim açımdan çünkü bizler özgürlük için linux kullanıyoruz o ms gibi her yerden kısıtlama yapıyor.

sahinport

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fedoranın 6 ayda bir güncellemesi çıkar redhat ten dolayı. ama çok rahattır. ayrıca bence ubuntu.

wolfpac

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntu kullanacağına mint kullan daha iyi

İnterSoft

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu arada işletim sistemim ne yazıkki windows NT tabanlı olcak reactos adındaki basit [16 mb] işletim sistemini düzenlicem...

NESDelisi

Profesör
Reaksiyon puanı
1,295
Mageia önerebilirim, denedim güzeldir.