Linux tavsiyesi.

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
gnome kullanmak istiyorsan linux mint yada ubuntu 10.04 LTS;
KDE kullanacaksan -ki tavsiyemdir- kubuntu çok iyidir. gönül istedi ki pardus diyeyim ama sınırlı deposu ile bazen sıkıntı verebiliyor...

ben kubuntu 11.10 kullanıyorum sıfır sorun... çok memnunum...

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Linux dağıtımı, öneri ile kurulmaz. Kendin en büyük dağıtımlardan çoğunu kurarak karar verebilirsin. Madem macera peşindesin, dediğim gibi yap. Ben sana Ubuntu tavsiye ederim. Depodan "GNOME Kabuğu" nu indir ve o şekilde kullan. O şekild ekullandıktan sonra başka dağıtım kullanacağını sanmam ama dediğim gibi dene..

Şimdı ubuntu 11.10 Deskop 64bit ile Server 64 ikisinide ındırdım bunlar arasında kı fark ne.Ben hangısını Kuracagım.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Desktop 64 Bit olanı kur. Server yani Sunucu olanı ile işin olmaz.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Desktop 64 Bit olanı kur. Server yani Sunucu olanı ile işin olmaz.

Kurdum şimdı bunda Turkcell 3G Vınn nasıl kuracagım.Daha Dogrusu Taktım Çalışmadı sanırım.Çalışmıyor mu yoksa :D

--- Mesaj Güncellendi ---

Onuda kurdum hatta şu anda ordan bağlandım :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Kurdum şimdı bunda Turkcell 3G Vınn nasıl kuracagım.Daha Dogrusu Taktım Çalışmadı sanırım.Çalışmıyor mu yoksa :D

Bize ordan el salla. :D

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69

Tebrikler arkadaşım. Bu işlere yatkın biri olduğun belli. Ubuntun hayırlı uğurlu olsun. Bu arada Ubuntuya bir kez bulaşan bir daha Windowsa tamamen geri dönemiyor. Şimdiden bilgin olsun:)

Ve sana tavsiyem her zaman son sürüm Ubuntu kullan.
Yazılım merkezine gir, "GNOME Kabuğu" yaz ve kur onu. Sonra oturumu kapat ve şifre gireceğin yerin sağ ucunda, çark simgeli ufak bir icon var, ona tıkla ve GNOME olanı seç ve giriş yap. Sistem açıldıktan sonra mouseunu ekranın sol üstüne götür, şöleni izle ve kullan.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Tebrikler arkadaşım. Bu işlere yatkın biri olduğun belli. Ubuntun hayırlı uğurlu olsun. Bu arada Ubuntuya bir kez bulaşan bir daha Windowsa tamamen geri dönemiyor. Şimdiden bilgin olsun:)

Ve sana tavsiyem her zaman son sürüm Ubuntu kullan.
Yazılım merkezine gir, "GNOME Kabuğu" yaz ve kur onu. Sonra oturumu kapat ve şifre gireceğin yerin sağ ucunda, çark simgeli ufak bir icon var, ona tıkla ve GNOME olanı seç ve giriş yap. Sistem açıldıktan sonra mouseunu ekranın sol üstüne götür, şöleni izle ve kullan.

Ya şımdı Ben sanırım bıraz fazla kurcaladım ılk seferde :D Compiz kurdum ve ayarlarından desktop cube olanın kısayoluna mausun tıklamasını sectım.Şımdı ekran acılınca hıcbırsey gelmıyor mause her sağ tılayışımda ekran dönuyor. :D İşin kötü yanı compiz ayarlarına giremıyorum düzelteyım.Daha doğrusu hıcbır yere giremıyorum :D

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
distrowatch'da linux mint ubuntu'nun üstüne geçmiş sanırım ilk kez.
hem de büyük bir farkla.
bu da insanların artık yavaş yavaş ubuntu'yu bıraktığını gösteriyor.
dediğim gibi kubuntu bile ubuntu'dan daha hızlı, inanmayanlar kursun baksın daha çabuk tepki veriyor.
linux mint'i de mutlaka denemelisin, hatta kubuntu'yu da, pardus'u da.
opensuse'yi denedim dün o kötüydü, fedora da kötüydü her zamanki gibi.
bir mageia ve mandriva kaldı

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Hic bir sey gormuyorsan islem yapman zor biraz. Harici ekran varsa onunla bi dene diycem ama ekranla bi alakasi. Compiz bazen diger uygulamalarla cakisabiliyor. Bi yolunu bulup ilk etapta Compiz'i devre disi biraksan iyi olur. Baktin olmadi bi daha kurabilirsin. Ikinci seferde Compiz ayarlarina dikkat edersin daha iyi olur.

Bu arada nasil begenmis miydin?

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Hic bir sey gormuyorsan islem yapman zor biraz. Harici ekran varsa onunla bi dene diycem ama ekranla bi alakasi. Compiz bazen diger uygulamalarla cakisabiliyor. Bi yolunu bulup ilk etapta Compiz'i devre disi biraksan iyi olur. Baktin olmadi bi daha kurabilirsin. Ikinci seferde Compiz ayarlarina dikkat edersin daha iyi olur.

Bu arada nasil begenmis miydin?
Walla Begendım Hosuma gitti. Compiz i de tam olarak ayarlasaydım ıyı olcaktı :D sımdı Tekrardan yuklesem ıyı olcak.Eskısının üzerıne yükleyebılırım dimi.Yanı Onu sılıp uzerıne yukler sanırım.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
compiz unity ile uyumlu değil diye duymuştum aylar önce.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Bide bende kı videoları açamadım formatını farklı buldu guncelleme yapıp ındırmek ıstedı kotalı oldugu ıcın indirmedım.Ben Gom Player Yada Media Player Classic bunda kullanamaz mıyım.Ayrıca Bir sorum daha olcak.Exe dosyalarının hıcbırını çalıştırmıyor mu.Bnm oyun oynadıgım ufak bir program var ınternet uzerınden.Exe Dosyası onu hıcbır sekılde kullanamazmıyım ben.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Film için VLC Player kullan.. Ve internetten oynadığın tüm oyunları Ubuntu'da da oynayabilirsin.
exe dosyalarına gelince, exe dosyası windowsun dosyasıdır. Başka işletim sistemlerinde çalışmaz. Bir süre sonra da exe dosyasına hiç ihtiyaç duymayacaksın.
Ubuntu yazılım merkezinde 40bine yakın program var. Her türlü ihtiyacını karşılayacaksın. Bir an önce herşeyi karıştırarak öğrenmeye bak ;) Kolay gelsin

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Orasını anlamadım bende ali abi.Wine kurdun mu derken nereye kurmam gerekıyor.Windows 7 ye mi.

Reaksiyon puanı
2,146
Yok ya ne win7si :) linux üzerinde exe çalıştırmak için linuxa Wine kurman lazım. Uygulama merkezi gibi bişey var ya ubuntuda oradan wine diye arat bulursun.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Şimdı baktım exe dosyalarını Lınux te acmaya yarıyor.:D Öncelıkle Compiz ayarlarını değiştirmeye çalışayım olmadı yeniden yüklemem gerekicek.Ondan sonra bunu denerim :p

Şimdi ben Windows Live Messenger kuramayacağım sanırım.Kursam bile sorun oluşturabılırmıs donmalar vesaile.Pekı alternatıfi varmı WLM ın.Birde Firefox eklentisi normal kursam olur mu reklamları kaldırmak için.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Pekı bunlarda ben Windows Lıve Messenger hesabımı kullanabılecekmıyım yoksa sıfıran bır hesap açmam mı lazım.Ayrıca WLM dakı arkadasları ekleme olayı yokmu.

Kurdum sorun kalmadı onda da :D Sımdı ne kaldı bakalım :D

Şımdı GNOME 3 kabugunu kurdum. Fakat Turkcell 3g vınn ı bır turlu kuramadım nette de baktım ama pek birsey gözüme ilişmedi yardımcı olacak varmı acaba.GNOME te Turkcell 3g vınn ı Nasıl kuracagım ?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Pekı bunlarda ben Windows Lıve Messenger hesabımı kullanabılecekmıyım yoksa sıfıran bır hesap açmam mı lazım.Ayrıca WLM dakı arkadasları ekleme olayı yokmu.

Kurdum sorun kalmadı onda da :D Sımdı ne kaldı bakalım :D

Şımdı GNOME 3 kabugunu kurdum. Fakat Turkcell 3g vınn ı bır turlu kuramadım nette de baktım ama pek birsey gözüme ilişmedi yardımcı olacak varmı acaba.GNOME te Turkcell 3g vınn ı Nasıl kuracagım ?
Msn olayinida halletmissin gerci de programi kurduktan sonra sadece giris yapmak yetiyor. Vinn'i bir onceki denemende kurdugunu soylemistin. O zaman nasil yapmistin?

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Msn olayinida halletmissin gerci de programi kurduktan sonra sadece giris yapmak yetiyor. Vinn'i bir onceki denemende kurdugunu soylemistin. O zaman nasil yapmistin?

Ilk öncekınde GNOME 3 yuklu degıldı ayarlar kısmında Mobil Geniş Bant Ağları Etkinleştir den Turcell 3g vınn ı tanıttım oldu.Fakat sımdı Gnome 3 kurdum onunla gırıs yaptım bu sekılde bır secenek göremedım.Nette de pek bir kaynak yok bu konuda. :(

Oda Oldu çok şukur.. Linux başlangıc kısmına bıraz hızlımı giriş yapıyorum ne :D

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Masaallah, gayet iyi gidiyorsun :) Peki nasil kurdun?

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
[MENTION=112533]mortality[/MENTION] bence bir günlük yaz,
1.Gün :Linux ile ilk tanışmam,
2.Gün Genel kurulum
3.Gün ilk sorun :VINN
4.Gün MSN
5.Gün......
....
.... Gün:Linux Gurusuyum artık :)

Latife bir yana, bu ilerleme diğer arkadaşlara örnek olabilir. Bence değerli bir iş yapıyorsun, değişiklik iyidir.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
@mortality bence bir günlük yaz,
1.Gün :Linux ile ilk tanışmam,
2.Gün Genel kurulum
3.Gün ilk sorun :VINN
4.Gün MSN
5.Gün......
....
.... Gün:Linux Gurusuyum artık :)

Latife bir yana, bu ilerleme diğer arkadaşlara örnek olabilir. Bence değerli bir iş yapıyorsun, değişiklik iyidir.

Tabi başkalarıda destek olursa daha ıyı oluyor.Yanı demem o kı aşkını şevkını kırmak yerıne karsılastıgı sorunlara yardımcı olmak o kışının daha çabuk o işi öğrenmesını sağlar dimi :)

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Windows ile yetinmeyenlere Linux diyoruz zaten:)

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Daha öncede sordum Cevap alamadım.GNOME 3 Ve Compiz bir arada kullanılabılıyor mu acaba.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben hic denemedim ama bazi videolara denk geldim ikisinin bir arada kullanildigina dair. Ubuntu yazilim merkezinde Compiz yaz bakaliim. Eger depoda varsa kullaniliyordur muhakkak. Kurulum yaptiktan sonra ayarlari Gnome 2'ye benzer olur muhakkak.