Linux tavsiyesi.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Windows 7 kullanıyorum ilk cıktıgından beri.Fakat format atıp yeni birşeyler kurmak niyetindeyim.Bunun içinde ilk olarak görsel açıdan gerçekten hoşuma giden Linux kurmak istiyorum.İlk defa kuracağım için çok karmaşık bir sürümünü kurmak istemıyorum açıkcası.Ama görsel olarakda beni tatmin etmesini istiyorum.Tavsiyesi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Ubuntunun hangi sürümü olabilir.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Pardus de gorseldir. Fedora'nin son surumunu de deneyebilirsin. Gnome 3 ile guzel olmus gibi. Tabi bir de Mint var. Yalniz yakinda Mint'in yeni surumu cikacak. Mint'i denemek istersen biraz bekleyebilirsin.

openline

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kubuntu kullan bence aynı windows 7 gibi zaten

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Fedora KDE, Linux dağıtımları arasında en güvenlisi. Üstelik sağlam bir masaüstüye sahip.

yusufunes

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bende win 7 kullanıcısıydım bir kaç ay önce ubuntu kurdum 11.04 gnome masa üstü olarak kullanıyorum ve belkide 2-3 aydır oyun oynamak dışında windows u açmadım kesinlikle ubuntu yu tavsiye ederim.

kam turalı

Doçent
Reaksiyon puanı
14
Bana sorarsan kesinlikle ubuntu ile başlamalısın çünkü sende benim gibi acemisin linux konusunda. Ubuntu çünkü çok fazla kullanan var ve karşılaştığın sorunların hemen hemen tamamı için bir çözüm bulabilirsin...

Ben Ubuntu 10.04 kullanıyorum 11.04 görsel olarak güzel fakat kullanışsız ve sistemi daha fazla yoruyor..

Son bir tavsiye: Siste kurmakta karar veremiyorsan win 7 üzeinden sanal makine ile dene sonra kur.
Eğer gerçek görsellik istiyorsan zorin os u bi dene derim...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bu arada her popüler Linux dağıtımı kolaydır. (İstisnalar hariç) Ubuntu, Mageia diye kendinizi kandırmayın.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Ben açıkçası göresellik olarak en iyisi hangisi ise onu kurayım diyorum.Tabi yenı oldugum ıcın zorlanmakta ıstemıyorum.

--- Mesaj Güncellendi ---

Ayrıca aklıma takılan bir sürü şey var. Mesela Driver konusu ben Win7 kurduğumda driverları kendısı kuruyordu.Şımdı ubuntu kurdum diyelım driver kurmama gerek varmı.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
ben linux kullanmıyorum sadece yılda 1 kez o yılın birkaç ünlü dağıtımlarını test edip windows'a dönüyorum.
o yüzden ben de senin gibi amatörüm.
ve ustalardan kaçınmanı öneririm çünkü herkesi kendileri gibi sanıyorlar :D
az önce ubuntu'yu denedim hala rezalet unity. başlat menüsündeki o simgeye(artık ne deniyorsa) ikinci kez tıklayınca simge durumuna küçültmeyen sistemi ne yapayım ben.
kubuntu daha güzel ve hızlı geldi ama ufak tefek hataları var gibi.
pardus zaten hep pardus, fakir programsız gariban :D
linux mint denedim ve budur dedim aslında gnome 3'ten de en az unity kadar nefret ederdim ama adamlar yapmış.
bir ara kafam eserse opensuse ve fedora'yı da denerim ama fikrimin değişeceğini sanmıyorum.
bir de mandriva gitmiş herhalde dağılmış ekip mageia çıkmış belki ona da bakarım.
http://distrowatch.com/
buradan dağıtımları takip edebilirsin.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben açıkçası göresellik olarak en iyisi hangisi ise onu kurayım diyorum.Tabi yenı oldugum ıcın zorlanmakta ıstemıyorum.

Ayrıca aklıma takılan bir sürü şey var. Mesela Driver konusu ben Win7 kurduğumda driverları kendısı kuruyordu.Şımdı ubuntu kurdum diyelım driver kurmama gerek varmı.

Onboard ise drive kurmaya gerek yok.

Ses driver ına hiç gerek yok. direk tanır.
Ekran kartı driver ını bazen direk tanır. Bazen de menüde program listesinde ekran kartı için sürücü-driver programı var... onu açarsan sana yüklemen gereken seçenekleri verir. ona tıklarsın o internetten bulur yükler...

Kısacası hangisini yüklemen gerektiğini sana söyler... önceki sürümlerde panelden baloncuklarla uyarırdı. Bu son sürümde menüden programı çalıştırman gerekiyor... Zaten en iyi hangisi olduğunu belirtir... Problem genelde olmaz...

En kolay yüklenebilen, bol programlı, driver problemi olmayan linux sürümleri

Ubuntu ve lİnux Mint...

Diğerleri biraz uğraştırabilir... Kurması falan karışık gelebilir...

Eğer virtualbox programını kullanmasını biliyorsanız... sanal olarak kurun kurmayı öğrenin...

Veya resimli kurulum anlatımları var... iyice bakın...

yoksa yanlışlıkla harddiskinizi silebilirsiniz...

Haberiniz olsun...

Windowstan biraz farklı kurulması... Fakat kolay...

wireless, eternet gibi şeyler de zaten problem çıkmamalı-çıkmaz...
Bazen dizüstü, netbooklarda problem olabilir fakat son sürümlerde de problem olmuyor...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
hocam bence sanal falan sakın kurmayın tam baş ağrısı.
universal usb installer diye bir program var onunla neredeyse bütün linux dağıtımlarını usb'ye kurabiliyorsunuz.

harun.arslan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sanal kurmayı sadece linux kurmayı öğrenmek için...
Sonu facia ile sonuçlanan kurulum olmasın diye tavsiye ettim...

Yoksa harddiske kurmayı tavsiye ediyorum...

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
[MENTION=195265]Ben Kenobi[/MENTION] 'nin dediklerine aynen katılıyorum ama tek farkla ben, sadece Linux kullanıyorum :) Kesinlikle MİNT Ubuntuya hiç bulaşma bence sadece adı var şu son iki sürümde PinguyOS da olabilir öneririm KDE masaüstünde de Mageia öneririm sağlam bir dağıtım

Sadr-azam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu veya Mint olabilir. Hangi sistemi kurarsan kur ekran kartı driverını kurmadan ve tüm güncelleştirmeleri almadan ''çok kötü ya '' deme. Her yeni başlayanın yaptığı hatadır bu. Bir şeyden haberi yoktur, araştırmaz, öğrenmez pislik atar.

Ubuntu, Mint, Mageia 1, Pardus, Kubuntu, Xubuntu, Fedora kullanmış biri olarak söylüyorum. Oyun oynamıyorsanız ve photoshop, Autocad gibi devamlı kullanmak zorunda kalacağınız programlar yoksa Linux mükemmeldir.

Önerdiğim iki sistemin Türkiye resmi forumları da hoştur, her konuda bilgi alabilirsin.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Ubuntu birçok alışkanlığı yok ettiği ve sisteme müdahaleyi zorlaştırdığı için tavsiye etmem. Hem şık hemde klasik win sistem davranışlarını arıyorsan (muhteşem linux efektlerinden söz etmeme gerek yok sanırım) Linux Mint senin için son derece uygundur.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Ubuntu veya Mint olabilir. Hangi sistemi kurarsan kur ekran kartı driverını kurmadan ve tüm güncelleştirmeleri almadan ''çok kötü ya '' deme. Her yeni başlayanın yaptığı hatadır bu. Bir şeyden haberi yoktur, araştırmaz, öğrenmez pislik atar.

Ubuntu, Mint, Mageia 1, Pardus, Kubuntu, Xubuntu, Fedora kullanmış biri olarak söylüyorum. Oyun oynamıyorsanız ve photoshop, Autocad gibi devamlı kullanmak zorunda kalacağınız programlar yoksa Linux mükemmeldir.

Önerdiğim iki sistemin Türkiye resmi forumları da hoştur, her konuda bilgi alabilirsin.
Öncelikle arastırmayı ve öğrenmeyı sevıyorum.Bunun için zaten Linux kurmayı istiyorum.Görsellik ön planda olacak tabiki bnm için.Sanırım Ubuntu kurmak en iyi seçenek gibi şimdilik.Peki bu Ubuntu ile Mint arasında ki fark nedir.Görsellik olarak ve tabiki hangisi daha stabil ve sorunsuz.

Sadr-azam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle arastırmayı ve öğrenmeyı sevıyorum.Bunun için zaten Linux kurmayı istiyorum.Görsellik ön planda olacak tabiki bnm için.Sanırım Ubuntu kurmak en iyi seçenek gibi şimdilik.Peki bu Ubuntu ile Mint arasında ki fark nedir.Görsellik olarak ve tabiki hangisi daha stabil ve sorunsuz.

O zaman sorun yok. :)

İkisi de gayet stabildir. Zaten Mint Ubuntu'nun makyajlanmış hali. Donanımınız ile uyum sağladığı takdirde sorunsuz kullanırsınız her ikisini de. Lakin görsellik önplanda madem bence siz Mint kurun. Ubuntu özelleştirmeyi biraz kısıtlamış son sürüm de.En son sürümü kuruverin.

Gerçi bana kalırsa 10.04 ve 10.10 sürümleri hepsinden daha iyi ama neyse. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Ubuntu görsel olarak daha başarılı. Fakat Mint Ubuntunun ayar çekilmiş versiyonu olduğu için Ubuntu'dan çok daha başarılı olduğu belirtmek isterim.

Ben Fedora çağrımı yeniliyorum. Daha güvenli ve yeniliklere açık. Üstelik nerede ise sorunsuz. Dediğim şey 15. sürüm için geçerli.

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Ubuntu demek istiyorum ama Unity şok etkisi yapabilir :D

DarkDance

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntu 11:10 deneyebilirsin biraz zor gelir ilk başta ama alışırsın ve şuanda çogu ARGE iş bölümlerinde Ubuntu kullanmaktayız.

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Linux dağıtımı, öneri ile kurulmaz. Kendin en büyük dağıtımlardan çoğunu kurarak karar verebilirsin. Madem macera peşindesin, dediğim gibi yap. Ben sana Ubuntu tavsiye ederim. Depodan "GNOME Kabuğu" nu indir ve o şekilde kullan. O şekild ekullandıktan sonra başka dağıtım kullanacağını sanmam ama dediğim gibi dene..

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Bence tavsiyelerin hepsini deneyip kendin karar verebilirsin. Mesela Ubuntu ile basla. Ama arkadaslarin dedigi gibi son surum zor gelebilir. Kullanicinin mudahesini kisitlamislar. 10.04 yada 10.10 surumlerini tercih edersen istedigin gibi makyaj yapabilirsin. Belki biraz yardim alman gerekebilir. Ama kurulumdan hemen sonra hayal kirikligina ugrarsin, cunku ilk basta en sade hali ile geliyor. Kurarsan eger elimizden geldigi kadar yardim ederiz.

Baktin begenmedin Pardus'u deneyebilirsin. Herhangi bir sey yapmana gerek yok. Tamamen kullanima hazir. Sadece ufak tefek ayarlar yapman gerekir. Onlarda zaten basit seyler. Mesela ben cok begenmistim. Bir sure kullandim. Artik benim bilgisayardan mi kaynaklaniyor bilmiyorum, biraz yavas calisiyordu. O yuzden kaldirmistim.

Onu da begenmezsen eger o zamana kadar da Linux Mint 12 de cikar buyuk ihtimalle. Sonrada onu denersin. RC surumu gayet hostu bence. Kararli surumde cok farkli olmaz herhalde. Baktin olmadi bi de Fedora'yi dene derim ben. Son surumunde Gnome 3 ile gayet hos gorunuyordu. Sonrasida sana kalmis artik. Baktin olmadi diger Linux dagitimlarina goz atabilirsin. OpenSuse, Sabayon, Zorin vs..

Yine arkadaslar bahsetmis, harddiske kurmadan Usb ile live olarak denemen mumkun.(Tavsiye olunur)Bir cok dagitimi bu yolla deneyebilirsin. Bu is icin Unetbootin yada Linux Live Usb Creator programlarini kullanabilirsin.

mortality

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Linux dağıtımı, öneri ile kurulmaz. Kendin en büyük dağıtımlardan çoğunu kurarak karar verebilirsin. Madem macera peşindesin, dediğim gibi yap. Ben sana Ubuntu tavsiye ederim. Depodan "GNOME Kabuğu" nu indir ve o şekilde kullan. O şekild ekullandıktan sonra başka dağıtım kullanacağını sanmam ama dediğim gibi dene..

Ubuntu kurmaya karar verdim şimdi 11.10 surumunu ındırıyorum.Bunu Cd/Dvd ye mı yazdırayım yoksa Usb bellekten mı kurayım.Ve GNOME Kabuğunu ubuntuyu kurduktan sonra mı indirip kuracağım.

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=SFodLE4iYHE 10.10 da adam olayı bitirmiş :D Effectler Mükemmel.11.10 da bunlar yapılabilir mi acaba.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Efektleri Compiz ile yapiliyor. Kuruyorsun ve ayarlarini istedigin gibi degistiriyorsun. 11.10'da da Compiz varmi emin degilim ama vardir diye dusunuyorum. Varsa bile Gnome 2'de oldugu gibi verim alabilir misin bilmiyorum.

paduwan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
linux mint kur gnome arayüzlü begenirsin büyük ihtimalle.