Linux`ta yaşadığım sorunlar

Bu konuyu okuyanlar

orçotüsi5

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhaba bilgisayarımda paylaşımlı olarak 4 Linux sürümü birden yüklü.

Bu sürümlerden biri Linux Mint

yaşadığım sorunlara gelince:

öncelikle aldığım harddisk yeni olduğunu 1 tb 7200 devir olduğunu belirteyim.

1. harddisk nedense linux`ta çok yavaş çalışıyor yazma hızı 55-55 mb`ı aşmıyor (oysaki 155 mb) Windows`ta 155 mb`ta çalışıyordu, haliyle windowsta 10 gb veriyi 2 saniyede yazarken veya kopyalarken, bu süre Linux`ta 5 gb veriyi kopyalayıp veya yazması neredeyse 10 dakika sürüyor.

2. bugünden itibaren 2 linux sürümünde birden tuhaf uyarı almaya başladım, ubuntu ve linux`te harddikte yeterli yer olmadığı uyarısı veriyor. ancak bu saçmalık her 2 sürümde 250 gb yer paylaşıyor ve ben hiçbirşey kaydetmedim; fotoğraflarlar, tanesi 1-2 gb olan 10 kadar film birkaç tane 12 gb lık film, 4-5 tane 15 yaşında pc oyun.

hatta yeterli yer yok uyarısı yüzünden yeni oyun kuramadım

neden böyle? arkadaşlar lütfen yardım edin

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
sen hdd kullandığından emin misin? Disks isimli program olacak onunla bi disk bilgilerine bak...
8b50a790c9a1d9ef5f7c217996d0bdb5.jpg

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
Disk tablon bozuk. Disk bölümleri sırayla adlandırılırlar. Sende bu sıralama bozuk. İlk bölüm doğruyken, sonradan gelen bölümler sırasını şaşırmışlar. veya sen kurulum yaparken bir ordan, bir burdan bölüm açmışsın. Dolu olarak görünen bisk bölümlerinin /home/kullanıcı_adı klasörlerinen birer gerek duymayacağın dosya silersen, o sistemler açılırlar ve kendilerini düzeltirler. Ama sorunların düzelmez.

the grudge

Müdavim
Reaksiyon puanı
49
en garanti çözüm tabloyu yeniden oluştur demek ve diski silip yeniden bölümlemek... gparted ile yap en pratik o... LinuXMint diskinde var...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Eğer çorba olmuş bir sabit disk tablosu ararsanız şuna bakın:
2zf7bpe.png

Görünürde düzenli olabilir, ancak sektörlere bakarsanız bayağı içine etmişim gibi duruyor. Bunun yanında 1TB, 7200 RPM ve 64 bit önbellekli bir HDD kullanıyorum ve sonuçlar hiç fena değil.
2lcp5pe.png

Bir çözüm gelmedi aklıma ancak sorun buradan değil sanırım.

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
partition sırasını düzeltmek için yeniden kuruluma gerek yok, aşağıdaki şekilde çok basitce halledebilirsiniz.
# fdisk /dev/sda
# x
# f
# w

bundan sonra fstab içindeki partition numaralarını da değiştirip makineyi yeniden başlatın, hepsi bu.

Eğer 1 den fazla linux kurulu ise hepsinin fstabını düzeltmeniz gerekir, birde grubu çalıştırmalısınız.