Linux Nedir?

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Linux Nedir?

Linux nedir, kullanım alanları nelerdir? Linux hakkındaki tüm detayları öğrenebileceğiniz yazı dizimiz başlıyor. Öncelikle Linux'un ne olduğundan başlayalım.

abidn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok fazla Linux dağıtımı deneme imkanım oldu ama Windows'taki rahatlığı hiç birinde bulamadım. Uygulamalar çöktüğünde makineyi yeniden başlatmak zorundaydım ve web sitelerinde de fontlar Windows'taki kadar iyi gözükmüyordu; Windows fontlarının olduğu paketi kurduğumda ise sonuç daha berbattı. Steam ile falan oyun sıkıntısı giderilmeye çalışılıyor fakat yine de oyun için kesinlikle berbat bir sistem. Photoshop, After Effects desteğinin olmaması da ayrı bir şey. Tabi Wine gibi yazılımlarla sorunlu da olsa bazı Windows yazılımları Linux üstünde de çalışıyor ama bu kadar uğraştırdığına değmez. Linux'un daha çok yolu var.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Madem öyle her bir gün bir makale istiyoruz :)

Virtualbox taki bukalemunu kış uykusundan uyandırmam lazım. Yağ bağladı her yeri yatmaktan. :D

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
windows yokken yasak aşk
linuxlove.gif

SerdarGokcen

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Linux u linux yapan kernelidir. Çekirdeği. Milletin linux diye kullandıkları ise kernel üzerine inşa edilip dağıtılan dağıtımlardır(distro)

https://www.kernel.org/

Şuan stable(kararlı sürüm) 3.10.11

Şu resim açılmıyorsa tarayıcınızı güncelleyin:
Linux-Distribution_en.svg

Dağıtımlar:

Ubuntu
ArchLinux
Linux Mint,
Opensuse,
Fedora,
Kubuntu,
Xubuntu,
Lubuntu,
Debian
Gentoo,
Slackware
Pardus
Knoppix
CentOS
RHEL,
SUSE ENTERPRISE

Bu dağıtımların da baz aldıkları ana dağıtımlar vardır.
Mesela
Debian ana dağıtım ken: Ubuntu debian mimarisini baz alır.
Kubuntu, Xubuntu, Linux Mint, Lubuntu, Knoppix, Backtrack ise Ubuntuyu baz alır.

Suse ise:
Suse -> OpenSuse ve Suse Enterprisedır.

Redhat: RHEL, CentOS, Oracle Linux, Fedora

Pardus ayrı bir mimari.
Slackware ayrı
Gentoo Ayrı
ArchLinux ayrı.

Windows rahatlığını ve kullanışlılığına göre incelersek:
Linux Mint, Ubuntu, OpenSuse bunlar windows a yakın deneyim sunar.(En az kafa ağrıtan dağıtımlar bunlar) Yeni giriş yapacaklara tavsiyem Linux Mint i kullanmaları.

Profesyonelleşmek isteyenler: Arch Linux yada Gentoo ya geçiş yapsınlar. Arch her şeyi kaynaktan derleyerek kurar ve hep güncel yazılımları bulundurur. Zordur ama kullanan ve destek vereni fazladır. Arch linuxu bir kere kurarsınız bir daha yeni versiyon çıktığında bir komut satırıyla sistemi formatlamadan yükseltirsiniz. pacman -Syu komutu bu işi görür.

Programcı ve server admini iseniz önereceklerim:

CentOS(Kerneli eskidir ama stabildir... RHEL(Redhat Enterprise Linux'un temelini alır) ücretsizdir.
Ubuntu Server (Tercihim ve tek geçerim) En rahat linux server distrosu...

Para vereyim kafam ağrımasın diyorsanız:
RHEL, Suse Enterprise bu ikisi paralılarda ve destek konusunda başı çeken firmalardır.

Bütün linux dağıtımlarını amaçları dışında kullanabilirsiniz. Arch Linuxtan da çok güzel server oluyor...

Son olarak: Windows a alışıp, driverları programları iki tıkla kurup oyun müptelası olanlara linuxu önermem. Linux camiası engin bir denizdir arkadaşlar. Yüzmesini bilmiyorsanız, meraklı değilseniz, ingilizceniz idare edecek seviyede değilse bulaşmayın.

Linuxun harddiskleri bölümlendirirken açtığı partition formatları windows tarafından görünmez. en büyük sorun burasıdır. Kurarken bir bakmışsınız herşeyiniz gitmiştir.

Yok ben gireceğim diyen varsa pm leri alalım :p

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux ortadoğu ülkeleri gibi.
Birleşip ortak güç oluşturmak yerine sürekli dağılıyorlar.
Ortak paket sistemine geçilmeli, tüm linux dağıtımları aynı paket sistemini kullanmalı.
O zaman daha güçlü olurlar.

Sonra root sistemi çok katı.
İnternetin olmadığı bir yerde bilgisayar için güvenlik önemli değildir.
Root kurallarını geçici olarak devre dışı bırakma, seviyeyi düşürme ya da benzeri birşey tasarlanmalı.

Bunlar benim görüşlerim, yanlış da düşünüyor olabilirim.
Ancak bunlar hiçbir zaman olmayacağına göre linux için böyle gelmiş böyle gider diyebiliriz.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Dergi iki haftada bir çıkıyor. Bekleyeceksiniz artık. :)

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
linux kelimesinin nasıl okunduğu ile ilgili bir açıklama ekleseydiniz fena olmazdı
etrafta linüks, linaks gibi enteresan telaffuzlar duyuyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
linuks de linüks diyenlerle dalga geç rezil et düzelirler.

contempt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
2 yıldır mobil sistem ile yaşamaya çalışıyorum çünkü Pc yok. 2 yıl önceye kadar Archlinux sevdalımdı ;)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Arch Linux'cuyuz :dirol: ama sırf oyun için tamamen geçemiyorum şuna :D Özledikçe kurup kurcalıyorum.

demirdmr

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Paylaşım için kendi adıma teşekkür ederim.