Linux neden hala bilinmiyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu bir Linux Windows tartışması değil.Öncelikle onu hatırlatayım.
Konu "Linux neden hala bilinmiyor" 30 sayfa yorum var.Bunlardan toplasan 1 sayfa konuyla ilgili birşeyler çıkar.

Linux'u yayabilecek kişiler yine linux kullanıcılarıdır.
Bunun için kimse linuxu bilmesin havamız olsun dersek daha çok yayılmasını engellemiş oluruz.
Mesela xerox3435 arkadaşımız gibi bir kere kullanıp en ufak bir sorunda vazgeçenler var.
Bu kişilere yardımcı olacak kişiler yine linux kullanıcıları...
Linux'un yayılması için reklam ve reklamı desteklemek içinde sorunlara çözüm getirebilecek linux gönüllüleri gerekli.
Dağıtım yapan, yardımcı olan gönüllüler var fakat bunlar bilinmiyor...

sirlimen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
next, next... bilgisayar kullanımında bunu yaparak kendini bilgisayar mühendisi sanıyorsan zaten pardus'u hiç elini sürme.

bilgisayar öğetmeni arkadaşıma da şunu sormak istiyorum, meb in pardus ile ilgili etkinliğine başvurdun mu????

eğer sen mesleğinle ilgili böyle bir etkinliğe başvurmadıysan, burada ne anlatırsan anlat, neyi savunursan savun, bir değeri olmayacaktır!

malesef meb in pardus la ilgili bu etkinliğine sadece bilgisayar öğretmenleri alınıyor, ben sınıf öğretmeni olduğum için başvuramadım :( gerçi pardus'la ilgili epey bir birikimim var, 2007'den beri kullanıyorum :)

ben bilgisayar öğretmeni değilim...pardusun hiç bir eğitim verilmeden bilgisayarlara yüklediği ve karmaşık geldiği için de kimsetarafından tercih edilmediğini belirtmek istedim...:thumbup1:

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Windows'un başına ilk oturduğunda çatır çatır kullanıyordun sanki.

sirlimen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Windows'un başına ilk oturduğunda çatır çatır kullanıyordun sanki.

Bir gerçeği farkedemiyorsun etrafındaki herkes windows kullanıyor...:thumbdown:
windowsu öğrendim onu kullanıyorum sorunda görmüyorum...:thumbup1:

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Ben de -şimdilik- Windows kullanıyorum. Çoğu kişi Windows'un işletim sistemi olduğunu bilmiyor. Onları çıkarırsan fazla fark olmadığını göreceksin. Herkes Windows kullansa bile ne fark eder ki? Koyun muyum sürü psikolojisine sahip olayım?

Çevremdekilere Linux'u tanıtıyorum. Öneriyorum demiyorum: Tanıtıyorum. Bilmiyorlar ki. İlk denemeden sonra Windows'a dönüyorlar. Daha sonra bana onu tekrar kursana diyorlar :D

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Linux kullanmak (özellikle bizim üklemizde) sadece farklılık arayışından başka bişey değil.

Tıplı ergen gençlerin marka özentisi , sıradışı olanları yapma tutkusu gibi .

Linux kullanmakla kendinizi bir gruba ait hissediyosunuz , Buda sizi önemli bir insan gibi hissetiriyor

Buna ergenlinux sendromu diyoruz :D

yaş kemale erince düzelir .

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Linux kullanmak (özellikle bizim üklemizde) sadece farklılık arayışından başka bişey değil.

Linux kullanmakla kendinizi bir gruba ait hissediyosunuz , Buda sizi önemli bir insan gibi hissetiriyor

Bu çok gereksiz bir yorumdu . İnsanlar Linux'u farklılık arayışından dolayı kullanmıyor,isteklerine cevap verdiği için kullanıyor.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Bu çok gereksiz bir yorumdu . İnsanlar Linux'u farklılık arayışından dolayı kullanmıyor,isteklerine cevap verdiği için kullanıyor.

Penguende pek bir sempatik duruyor :D

Kimbilir belki Penguen windowsun logoso olsaydı

penguenseverler windows çığırtkanlığı yapardı :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Benim Linux'u kullanmamın sebebi, virüslerle başım belaya girdiğinde bir Linux dağıtımı olan Knoppix sayesinde onları temizleyebilmiş olmamdı. Farklılık arayışına girişseydim Mac kullanırdım.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201

Marka özentisi olan ergen gençler Mac/OS kullanır. Linux, bu kişilerin kullanacağı son sistem bile olamaz. Linux'u biraz daha dikkatlice gözlemlersen, özgürlüğüne alabildiğine düşkün, mükemmelliyetçi, teknolojiye ve bilgisayarına hakim, güvenlik konusunda muhafazakar olan kesim kullanıyor.

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Penguende pek bir sempatik duruyor :D

Kimbilir belki Penguen windowsun logoso olsaydı

penguenseverler windows çığırtkanlığı yapardı :D

Bence oyun arıyorsunuz sadece ortalığı germe amacınız var :) Başka bölümlerde de oynayabilirsiniz :)

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Benim Linux'u kullanmamın sebebi, virüslerle başım belaya girdiğinde bir Linux dağıtımı olan Knoppix sayesinde onları temizleyebilmiş olmamdı. Farklılık arayışına girişseydim Mac kullanırdım.

onuda kullanırsın yakında senden o da beklenir :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
onuda kullanırsın yakında senden o da beklenir :D

Kullanabilirim elbette. Bir gün bana biri bir MacBook hediye ederse geri çevirecek değilim. Ama sen beni tanımadığın için bu yorumun da diğer yorumun gibi uygunsuz düşmüş. Mac'i de, Linux'u da hiç kullanmadığın çok açık.

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10

:thumbup1:
2 senedir tatil sebebiyle total 4-5 kere kapatmış olduğum ağda depo görevi yapan bol fanlı-HDD'li eskiii bi bilgisayarım var...halen aynı hızda...ve hep orda:)

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Linux'u çekemeyen wireless anten taksın :p

Marka özentisi olanların Linux kullandığını söylemek büyük hata. Bırak Linux'u Mac OS'u bile tanımıyorlar.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Marka özentisi olan ergen gençler Mac/OS kullanır. Linux, bu kişilerin kullanacağı son sistem bile olamaz. Linux'u biraz daha dikkatlice gözlemlersen, özgürlüğüne alabildiğine düşkün, mükemmelliyetçi, teknolojiye ve bilgisayarına hakim, güvenlik konusunda muhafazakar olan kesim kullanıyor.

İşte BU

Bu cevabın bir itiraf niteliğinde olmuş , Linuxcuların psikolojisini yansıtan bir cevap :D

özgürlüğüne düşükün mükemmeliyetçi, teknolojiye bilgisayara hakim ,

maşallah hep kendinizi öven sıfatlar bunlar ,

İşte olayda burada saklı zaten , siz dışarıdan sıradan gözükmek istemiyorsunuz , mükemmel gözikiyim , teknolojiye hakim birisi olarak beni bilsinler , :D özgürlüğüne düşkün birisi olarak biliniyim :D

Kısacası FARKLI gözükiyim istiyosunuz , Yoksa olayın Linuxla direk bir bağlantısı bile yok

Neymiş Özgürlük için Linux ( sanki linuxu kullanınca miami ye tatil kazanıyon :D bavulu toplayıp özgür kız gibi geziyon ) :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
"Mükemmel gözükmek" istemekle "mükemmelliyetçilik" aynı şey midir?

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Yahu kullanmıyorsunuz kullananlara laf atıyorsunuz.Kullanmıyorsanız Windows ile mutluluklar :).

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
İşte BU

Bu cevabın bir itiraf niteliğinde olmuş , Linuxcuların psikolojisini yansıtan bir cevap :D

özgürlüğüne düşükün mükemmeliyetçi, teknolojiye bilgisayara hakim ,

maşallah hep kendinizi öven sıfatlar bunlar ,

İşte olayda burada saklı zaten , siz dışarıdan sıradan gözükmek istemiyorsunuz , mükemmel gözikiyim , teknolojiye hakim birisi olarak beni bilsinler , :D özgürlüğüne düşkün birisi olarak biliniyim :D

Kısacası FARKLI gözükiyim istiyosunuz , Yoksa olayın Linuxla direk bir bağlantısı bile yok

Neymiş Özgürlük için Linux ( sanki linuxu kullanınca miami ye tatil kazanıyon :D bavulu toplayıp özgür kız gibi geziyon ) :D

Gerçekleri gizlemek uğruna o zaman şöyle diyeyim.

Linux kullanıcıları özentidir, hiçbir şey bilmez, teknolojiye ve bilgisayara hakim değildir, kendisine çürük çarık ne verilirse verilsin şartsuz şurtsuz kabul eder.

Memnun oldun mu?

Evet olmuşsundur, sırıtmandan belli. Ama şimdi söyleyeceğim gerçekle seni tekrar sükut-u hayale uğratacağım. Çünkü bu saydıklarım ancak window$cuları karakterize ediyor. :)

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Linux kullanan biri olarak şunu söylemeliyim ki bazı kişiler Linux kullanmanın ayrıcalığını her defasında yansıtmaya çalışıyor. Linux konuları açılıyor ama nedense Linux kullanan Windows kullanana , Windows kullanan Linux kullanana adeta sidik yarıştırırcasına birşeyler ıspatlamaya çalışıyorlar.

Bir şeyi daha vurgulamak istiyorum; Linux konuları bu şekilde işlenmeye devam ederse kimse sıcak bakmayı istemez Linux'a karşı.

Çok bilmişliği bir kenara bırakıp, özellikle sidik yarıştırma yorumculuğunu bırakıp daha faydalı işler yapabilirler Linux adına... Linux kullanan kişiler neden programların tanıtım videosunu çekip koymuyorlar? Nasıl program yüklenir videoları koymuyorlar? Daha detaylı anlatımlar yapılmıyor?

Ha şimdi bana diyeceksiniz ki sen neden yapmıyorsun? Yapmıyorum çünkü ben yarışmacı değilim. Kullanıcıyım ama illa ki bir katkım olacaksa neden olmasın. Fırsat buldukça deneyebilirim. Boş konuşmaktan iyidir. Üstelik Linux biraz daha bilinir hale gelir ve denemek isteyenler olabilir.

Not: Herkes alınmasın, sözlerim sahibini bulur.

---------- saat 17:31 eklendi ---------- önceki mesaj saat 17:28 eklenmişti ----------

ben bilgisayar öğretmeni değilim...pardusun hiç bir eğitim verilmeden bilgisayarlara yüklediği ve karmaşık geldiği için de kimsetarafından tercih edilmediğini belirtmek istedim...:thumbup1:
Pardus'u denedim, nedense bana da çok karmaşık geldi. Ubuntu'da bunu yaşamadım. Kullanım mantığı belliydi ama Pardus'da sıkıntı çektiğimi söyleyebilirim.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@Krazky, kendi adıma cevap vereyim. Ben elimden geldiğince insanlara yardım etmeye çalışıyorum. Yapabildiğimin fazlasını yapıyorum zaten. Bu forumda bu bölümde insanların mesajlarına cevap yazdığım için para almıyorum, hatta vaktimi buna harcıyorum. Yani içimden geldiği için yapıyorum ve benim durumum itibariyle yapabildiklerim bu kadar zaten. Benim dışımda da benden farklı kimse yok. Herkes burada yardımcı olmaya çalışıyor.

Sidik yarıştırma meselesine gelelim. Ben bir Windows konusunda "Linux kullanılsaydı, böyle olmazdı." deme hakkına sahibim. İnsanları bilinçlendirmeye çalışıyorum kendimce. Bu da benim seçtiğim yol. Sizler bunu sidik yarıştırma olarak algılıyorsanız, onu bilemem.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
bilmem ne yarıştırıyosunuz derler derler

snra kendileride tartışırlar :D

bırakın bunları

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Jeaquares neden üstüne alınarak cevap vermek zorunda kaldın ki? Ben genelleme yaparak olan bitenin yanlış olduğunu belirttim. Konunun tamamını okudum, ortaya çıkan durum hep aynı sahne. Konuyla alakasız mesajlar var. Bunu belirtmek istedim.

Ben açık ve net olarak belirttim.

Hadi Linux camiası... Deneyimlerimizi video yapalım. Ve ya şu program şu işe yarar diyelim. Birilerinin hoşuna gider bu gibi şeyler. Öyle compiz falan göstermekle olmaz...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@Krazky, üstüme alınmadım. Bahsettiğin şeye kendimce cevap verdim. Burada 10-15 kişiyiz ve Linux bölümü açıldıktan kısa bir süre sonra bilgilendirici konu sayısını artırdık. Yeterli olmadığını biz de biliyoruz ama genelde burada paylaşım yapan arkadaşların okulları ve sınavları var.

yunasyus

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ubuntu cdsi sipariş etmiştim evime kadar hiçbir ücret talep etmeden getirmişler ve cdnin kapağında yazılar yazıodu içinden şu cümle çok hoşuma gitti....

Ubuntu is the ancient african word which means humanity to others.

anlamı: ubuntu diğerlerine insanlık anlamına gelen eski bir afrian kökenli kelimedir.

xerox3435

Profesör
Reaksiyon puanı
47
ubuntu cdsi sipariş etmiştim evime kadar hiçbir ücret talep etmeden getirmişler ve cdnin kapağında yazılar yazıodu içinden şu cümle çok hoşuma gitti....

Ubuntu is the ancient african word which means humanity to others.

anlamı: ubuntu diğerlerine insanlık anlamına gelen eski bir afrian kökenli kelimedir.

zaten hep slogan, :D ,

insanlık , özgürlük , neymiş bu Linux haberimiz yokmuş :D

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...