Linux Ne Yapmalı ?

Tscheslaw

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Linux pazar payında neden istenilen yere gelemiyor ? Neden hedefe ulaşamıyor ? Neden hep zirvenin aşağısında kalıyor ? Bunları düşünerek Linux'un zirveye oturabilmesi için önerileriniz ne olurdu ?

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
1-) Bilgisayarlar satılırken hangi işletim sistemini almak, kullanmak istediği kullanıcıya sorulmalı.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
2-) Gerekli seviyede seminer, tanıtım ve reklam çalışmaları yapılmalı.

Tscheslaw

Asistan
Reaksiyon puanı
8
3) Linux dağıtımları sınırlı sayıda olmalı.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
3- Arayüzünü daha pratik yapmalı.

erayyynn

Doçent
Reaksiyon puanı
3
5-) Üreticilerden gerekli desteği sağlamalı

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
sizin gibi kullanıcıları olmamalı mesela sizin gibi kullanıcılar gelişmesine engelsiniz bu sistemin

Tscheslaw

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Linux = değildir Windows

==>

Ubuntu (vb) = değildir Windows 7 (vb)

O halde;

Linux dağıtımlarının sayısı = olmak zorunda değildir Windows dağıtımlarının sayısı

Linux'u Windows ile kıyaslıyoruz, zirvede Windows olduğu için. Ayrıca önerimle asıl anlatmak istediğim, Linux'un başarılı olabileceğinin bir teziydi. Linux sınırlı sayıda olmalıdır diye düşünüyorum çünkü o kadar dağıtım var ki bu özgürlüğün abartısı gibi geliyor. Hani diyorsunuz ya daha çok seminer düzenlenmeli. Evet düzenlenmeli ve artık Linux dağıtım sınırlanmasında şekillenmeli. Sınırlanma bütün dağıtımların birkaç dağıtıma dönüşmesi şeklinde çalışmalar olabilir. O zaman kimse zorlanıyorum demeyecek. Bu pasta tadından yenilmeyecek...

EropaKING

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Linux = değildir Windows

==>

Ubuntu (vb) = değildir Windows 7 (vb)

O halde;

Linux dağıtımlarının sayısı = olmak zorunda değildir Windows dağıtımlarının sayısı

Bu ne yahu..

Lisede gördüğüm matematik mantık dersi geldi aklıma...

1 V 0 = 1 => 1 <=> 0 :p

Linux kendini tanıtsın..pazarlasın..ve güzel yanlarını millete göstersin yeter... başka bir şeye ihtiyacı yok..Tabii şu WIN7 işlerini bayağı bir zorlaştırıyor o ayrı mesele..
Çok güzel yapmışlar be :)

Olsun Windows fanları da Linux dağıtımlarını seviyor, haberiniz olsun...Biz düşmanınız değiliz :p

Bir de LiNux Fanatikleri, "Yaww herkes linux kullanmasın o ayrıcalık bize kalsın" mantığını bir kenara bıraksınlar... :p

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Linux'u Windows ile kıyaslıyoruz, zirvede Windows olduğu için. Ayrıca önerimle asıl anlatmak istediğim, Linux'un başarılı olabileceğinin bir teziydi. Linux sınırlı sayıda olmalıdır diye düşünüyorum çünkü o kadar dağıtım var ki bu özgürlüğün abartısı gibi geliyor. Hani diyorsunuz ya daha çok seminer düzenlenmeli. Evet düzenlenmeli ve artık Linux dağıtım sınırlanmasında şekillenmeli. Sınırlanma bütün dağıtımların birkaç dağıtıma dönüşmesi şeklinde çalışmalar olabilir. O zaman kimse zorlanıyorum demeyecek. Bu pasta tadından yenilmeyecek...

Anlatmaya çalıştığım şey şuydu. Windows bir işletim sistemi ailesinin adı. Aynı mantıkla çalışan bir dizi sistemin genel adı. Linux ise birbirinden her alanda çok farklı olabilen 300 farklı dağıtımın temeli olan çekirdeğin adı. Farkı anlayabiliyor muyuz?

Linux dağıtımlarının birleştirilmesi kadar saçma bir öneri olamaz. Ubuntu ile Kubuntu'nun nesini birleştireceksin? GNOME ile KDE'yi nasıl birleştireceksin?

Geçelim hadi bunu.

Bana OpenSuSE ile Ubuntu'yu birleştirir misin?

(Birinin Novell, diğerinin Canonical destekli olduğunu unutmayalım. Farklı şirketler, farklı felsefeler...)

Tscheslaw

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Jeaquares farkı anlayabilmem için anlatmışsın, zahemet etmişsin :) Eğer temeli olan çekirdeğin adı Linux olarak tanınıyorsa 300 değil 3000 dağıtımın olması ne ifade eder ki... Linux ile Windows arasındaki farkı anlatmana gerek yok sevgili arkadaşım...

Birleşmeye gelince Gnome sınıfında Kde sınıfında şekillenmeli ve geliştirilmeli.

Önerim şöylede anlaşılabilir; en popüler Linux dağıtımları geliştirilip bunun üzerine yoğunlaşıp seminerler, tanıtımlar bunun üzerine olursa zirveye yaklaşabilirler diye düşünüyorum...

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Kusura bakmayın biraz ağır olacak yazacaklarım;

Kesinlikle kesinlikle belirli bir işletim sistemi dayatılarak bilgisayar satılmamalı...
Laptop aldım üstünde vista var,ne kadar param ogün silip üstüne suse kurduğum vista için yurtdışına gitti?en azından alırken sorsunlar...
öntanımlı olarak w32 sistem dayatacaklarına pardus dayatsınlar,windows7 isteyen alır zaten:)alırken isteyene kursunlar,zaten aldığınızda kurulmakta sistem...

Ayrıca seminer tanıtım reklam işe yaramaz...çevremdeki yakın olduklarımı zorlada olsa linuxa geçirdim,yakın çevremden olmayan kime linux desem bana çoğunlukla sanki birşeylerini çalmak istiyormuşum muamelesi yaptılar...Yada canım ben senden zekiyim kullan işte sende mis gibi dediler...ki kullandıkları çalıntı crackli sistem:)))

çözüm şudur;wordde yaz getir,word kullanıyorum,wordde yazmayı öğretmek yerine herhangi bir metin düzenleyicide yazı yazmayı öğretmek gerek:)ilkokuldan itibaren word...adı neyse artık:)

- Arayüz olarak bir KDE4'ü bir Gnome'u kullanamayan bence hiç bilgisayar kullanmasın:)
- her yere yazarım opensuse ve kde ile hiç konsol kullanmadım komut bilmem:)ilginçtir ki fi tarihinde mandrake de de kullanmazdım...mandriva da da kullanmadım,pardusta da,ubuntu da da ve hatta crunchbang de de kullanmadım:)
- bi de hepsinden önemlisi tüm pencere yöneticilerine sağ üst köşeye tire,kutu ve çarpı işareti konularak bu işaretlere pencereyi küçültme,büyütme,kapatma fonksiyonları atanıp yukarıda bahsettiğim kullanıcıların kafasının karışmasının engellenmesi lazım:)

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Tamam sen yaparsın onu da. Çünkü ne dediğimi anladın, ne de anlamaya niyetlisin. Muhteşem komplo teorilerin için teşekkürler, konu devam etsin buradan.

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Aslına bakarsanız bizim hedefimiz en çok kullanılan işletim sistemi olmak değil, bizim hedefimiz en kaliteli işletim sistemi olmak, en entellektüel ve araştırmacı kullanıcılara sahip olmak. Hobisi, işi ve yeteneği bilgisayar kullanmak olan kullanıcılara sahip olmak. Geriye kalan kullanıcıların window$ kullanması ise bizi kesinlikle ilgilendirmiyor. Çünkü özgürlük tutkusu olan Linux kullanıcıları biliyor ki, herkes kullanacağı işletim sistemini seçmekte özgürdür. Bu açık kaynak bir işletim sistemi olabileceği gibi bununla hiç ilgisi alakası olmayan bir işletim sistemi de olabilir. Kullanıcıların tercihlerine saygı duyuyor ve onlara Linux dünyası kapılarının her zaman açık olduğunu hatırlatıyoruz.

aakgun78

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kesinlikle internette linux'un görsel yani videolu anlatımları çokca olmalı. Dikkat edin hiçbir görsel eğitim sitesinde videolu anlatımlar yok.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
tecknik yönten bir eksigi yok ,fakat
1. reklam
2. daha cok firma destegi ( her yönden ,oyun dahili )
3. kaliteli programlar
4. tekli paket sistemi ,herkes icin ayni olmali ,indir kur cesidinden , kaynak kod tarihin sayfalarinda yerini almali yada sadece gelistiriciler icin varligini sürdürmeli

yasark

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle şunu belirteyim geçen hafta okudum tam yerini bilmiyorum ama birisi X marka bir mağazadan bir notebook almış ve üzerinde Vista varmış 1 ay sonra dava açarak Vistanın parasını geri almış. Çünkü seçim hakkı yok. Tabi bunun için uğraşmak lazım ama hem dava ücreti hem avukat ücreti hemde Vista ücretini almış.

Ve deniliyorki free dos satılsın herkes istediğini kursun. Freedos bir bilgisayara Windows kurunların %90 üzerinde bir sayı onu crack li vs kurar bu da Microsoft a Türkiye 'den hiçbir şey bırakmaz ve muhtemelen diğer ülkelerde de mükemmel bir düşüş olur.

green_lion

Asistan
Reaksiyon puanı
5
1 - Yazılımcı desteği
Windowsu alıp standart haliyle kullanan kimse yok. Mutlaka onlarca 3. parti yazılım kurulur ve onların yaptıkları sayesinde çalışmak mümkün olur. Windows u bu güne getiren 3. parti yazılımcılardır.
Linuxta ise 3. parti kısmı çok zayıf. Bugün Apple iphone un gelişmesi yazılımcılar sayesindedir. Uygulama yazılamaz demiyorum kralı yazılır ama ticari yazılımcıları tarafına çekmek zorunda.

2 - Donanımcı desteği
Windows her donanımı tanımaz. Üretici sitesinden bir exe dosyası indirirsin hooop next next derken bir bakarsın bitmiş ve donanım kullanılır hale gelmiş. Donanım üreticilerinin desteği sınırsız ve neredeyse hiç yolda kalmıyorsun.

Linux tarafına bakıyoruz donanım üreticisi genelde sürücüyü çıkarmaz çıkarsa da bir bakarsın redhat için rpm yapmış e ben acemiyim başka dağıtım kullanıyorum dersin kimse duymaz. Hala yazıcı konusunda ekran kartı konusunda zilyon tane sorun var ama kimsenin sesi duyulmuyor.

3 - Dağıtım farkları Örneğin windows xp dünyanın her yerinde aynı işletim sistemidir. Xp için yaptığın herşey tüm xp ler için geçerlidir.

Linux tarafında kurulum dosyalar bile rpm, deb gibi daha adını bilemediğimiz kadar dağınıktır. Forumda yazan arkadaşın anlatmak istediği ise şudur:
Linux un bir yerlere gelmesini istiyorlarsa tonla firma bu işten kazanç sağlamak için uğraşacağına kendi dağıtımına yatırım yapacağına freebsd gibi bir organizasyon içerisinde dağıtımların şahını ve tüm kullanıcıları hedefleyen bir dağıtım için ter dökmeli.

4 - Çok üzgünüm ama fanatik linux kullanıcıları biraz öz eleştiri yapmalılar.
Forumlarda her gün defalarca rastlanır adam ilk defa linux kurmuştur ekran kartını tanımamıştır. Hemen cevaplar başlar kardeşim ubuntu kur olmadı pardus şöyle böyle. Adam soru sorduğuna pişman olur. Ekran kartını tanımadığı için elemanın yapmış olduğu herşeyi silip tamamen başka bir dağıtımı önerenlerin bu işten anladığını düşünemiyorum maalesef. Cep telefonunu bile değiştirirken insan düşünür rehberim bilgilerim ne olacak diye. Biz linux dağıtımını bile şakkk diye değiştiriyoruz helal olsun bize.

5 - OYUN
Oyunların neredeyse tamamı win üzerine yazılıyor.

Linx tarafında ise maalesef oyun yok denecek kadar az. Seçenekler ise şunlar
a - Serbest topluluklar tarafından yazılmış ücretsiz oyunlar. Bunlar oyun zevki vermekten ne yazıkki aciz
b - Wine vasıtası ile çalıştırılan oyunlar. Bu konuda çok hassasım işte. Adamlar oyun çıkartıyo full HD. Bizim en kral bilgisayarlar kasım kasım kasılıyor. Bu halde bile wine ile ikinci emüle işletim sistemi ile oyun çalıştırmaya kasmak bilgisayara ödenen paraya yazık etmektir.

6 - Burasıda benden olsun.
İnsan bilgisayar değildir. İnsan hafızasında görsel hafıza çok daha güçlüdür. Yazı ile anlayamadığı şeyleri görerek anlar. Abidik gubidir denilen menüler bile bu hafızada ve kullanıcının işletim sistemini öğrenmesinde inanılmaz kolaylık sağlar. Linuxta herşey yapılabilir tamam. Ama şunun görsel toolları biraz daha yaygın olsun. Birçok özelliği illa teminalden yaptırmak, insanları buna zorlamak çok ayıptır günahtır.

Benden şimdilik bu kadar arkadaşlar. Patron başımda olunca bu kadar yazabildim. Hatalarım varsa affola :D

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
1 - Yazılımcı desteği
Windowsu alıp standart haliyle kullanan kimse yok. Mutlaka onlarca 3. parti yazılım kurulur ve onların yaptıkları sayesinde çalışmak mümkün olur. Windows u bu güne getiren 3. parti yazılımcılardır.
Linuxta ise 3. parti kısmı çok zayıf. Bugün Apple iphone un gelişmesi yazılımcılar sayesindedir. Uygulama yazılamaz demiyorum kralı yazılır ama ticari yazılımcıları tarafına çekmek zorunda.

2 - Donanımcı desteği
Windows her donanımı tanımaz. Üretici sitesinden bir exe dosyası indirirsin hooop next next derken bir bakarsın bitmiş ve donanım kullanılır hale gelmiş. Donanım üreticilerinin desteği sınırsız ve neredeyse hiç yolda kalmıyorsun.

Linux tarafına bakıyoruz donanım üreticisi genelde sürücüyü çıkarmaz çıkarsa da bir bakarsın redhat için rpm yapmış e ben acemiyim başka dağıtım kullanıyorum dersin kimse duymaz. Hala yazıcı konusunda ekran kartı konusunda zilyon tane sorun var ama kimsenin sesi duyulmuyor.

3 - Dağıtım farkları Örneğin windows xp dünyanın her yerinde aynı işletim sistemidir. Xp için yaptığın herşey tüm xp ler için geçerlidir.

Linux tarafında kurulum dosyalar bile rpm, deb gibi daha adını bilemediğimiz kadar dağınıktır. Forumda yazan arkadaşın anlatmak istediği ise şudur:
Linux un bir yerlere gelmesini istiyorlarsa tonla firma bu işten kazanç sağlamak için uğraşacağına kendi dağıtımına yatırım yapacağına freebsd gibi bir organizasyon içerisinde dağıtımların şahını ve tüm kullanıcıları hedefleyen bir dağıtım için ter dökmeli.

4 - Çok üzgünüm ama fanatik linux kullanıcıları biraz öz eleştiri yapmalılar.
Forumlarda her gün defalarca rastlanır adam ilk defa linux kurmuştur ekran kartını tanımamıştır. Hemen cevaplar başlar kardeşim ubuntu kur olmadı pardus şöyle böyle. Adam soru sorduğuna pişman olur. Ekran kartını tanımadığı için elemanın yapmış olduğu herşeyi silip tamamen başka bir dağıtımı önerenlerin bu işten anladığını düşünemiyorum maalesef. Cep telefonunu bile değiştirirken insan düşünür rehberim bilgilerim ne olacak diye. Biz linux dağıtımını bile şakkk diye değiştiriyoruz helal olsun bize.

5 - OYUN
Oyunların neredeyse tamamı win üzerine yazılıyor.

Linx tarafında ise maalesef oyun yok denecek kadar az. Seçenekler ise şunlar
a - Serbest topluluklar tarafından yazılmış ücretsiz oyunlar. Bunlar oyun zevki vermekten ne yazıkki aciz
b - Wine vasıtası ile çalıştırılan oyunlar. Bu konuda çok hassasım işte. Adamlar oyun çıkartıyo full HD. Bizim en kral bilgisayarlar kasım kasım kasılıyor. Bu halde bile wine ile ikinci emüle işletim sistemi ile oyun çalıştırmaya kasmak bilgisayara ödenen paraya yazık etmektir.

6 - Burasıda benden olsun.
İnsan bilgisayar değildir. İnsan hafızasında görsel hafıza çok daha güçlüdür. Yazı ile anlayamadığı şeyleri görerek anlar. Abidik gubidir denilen menüler bile bu hafızada ve kullanıcının işletim sistemini öğrenmesinde inanılmaz kolaylık sağlar. Linuxta herşey yapılabilir tamam. Ama şunun görsel toolları biraz daha yaygın olsun. Birçok özelliği illa teminalden yaptırmak, insanları buna zorlamak çok ayıptır günahtır.

Benden şimdilik bu kadar arkadaşlar. Patron başımda olunca bu kadar yazabildim. Hatalarım varsa affola :D

1-) Yazılım Desteği

Linux dağıtımlarındaki yazılım desteği kimde var? Tüm dünya geliştiriyor onları. :)

2-) Donanım Desteği

Burada suç kesinlikle Linux'ta değil. Biz de zilyon kez söylüyoruz bunu. Donanım üreticileri resmen destek vermedikçe Linux'un yapacakları bir yere kadardır.

3-) Dağıtım Farkları

Dağıtım farkları dediğin şeyi şöyle açıklayayım. Dağıtım dediğin şeyi ayrı bir işletim sistemi olarak ele al. MacOS'ta çalışan programları direkt Windows altında çalıştırabiliyor musun? Linux dağıtımlarının çekirdeklerinin aynı olması, aynı paketleri kullanacakları anlamına gelmez. Çünkü sadece çekirdekleri aynıdır çoğu kez. :)

4-) Bahsettiğin olaya burada rastlamadım. Şahsen ben, kişiye önce kullandığı dağıtımlarda yaşadığı sorunlarla ilgili yardımcı olmaya çalışırım eğer o dağıtımla ilgili bilgim varsa. Ama adamın ekran kartını A dağıtımı tanımıyor da B dağıtımı tanıyorsa ve o kişi de Linux kullanmaya meraklıysa tabii ki de B dağıtımını önereceğiz. Sistemi Windows 7'yi kaldıramayan biri Windows 7 kurduğunu ve oyun oynayamadığını söylerse, sen o kişiye ne dersin? Ben yazayım mı?

-Bilgisayarının özellikleri Windows 7 için geçersiz. Bence XP kullanmalısın.

5-) Oyun

Linux altında oyun geliştirilmez. Sebebi ise Windows kullananların çoğunluğudur. Linux'un belli bir kullanıcı profili vardır ve bu kullanıcı profilini de genelde kod yazan, sistem geliştiren kişiler oluşturur. Bu sebeple şu güne kadar ihtiyaç duyulmamıştır. İnsanlar, gözleri açılmaya başladığı için özgür yazılıma merak sarmışlardır, ilk durakları ise Linux olmuştur. Eski alışkanlıkları bırakamadıkları için oyun kavramını aramışlardır, bulamamışlardır. Ne zaman bulacaklardır? Bu konuda oyun üreticilerinden ve yine lanet olası donanım üreticilerinden tam destek geldiği zaman.

*Wine'ı sevmiyorum. Ve yeri gelmişken "Wine Is Not Emulator" diyorum.

6-) 5. maddedeki profili buraya aktarıyorum ve kod ezberlemekten de gocunmadığımı belirtiyorum. Kendinizi görsel hafıza yalanlarıyla pışpışlamayın. Benim mükemmel bir görsel hafızam vardır ve bu hafızam sayesinde kodlar aklımda kalır.

Ayrıca bu madde tamamen Windows'un sana kazandırdığı tembelliğin bir ürünü. Bilgine...

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
jea ne olursa olsun en azindan paketler bir olmali , gerci öyle bir sey mümkün olacagini simdilik düsünemiyorum ,cünki örnek pardus icin vereyim pardus 2008, sürümü pisilerini 2009 za kuramiyorsun ,yani bu gerci windows icinde gecerli vista icin olani xp de kullanamiyorsun , adamlar bunu linuxda nasil ayarlarlar ona bir muamma

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
jea ne olursa olsun en azindan paketler bir olmali , gerci öyle bir sey mümkün olacagini simdilik düsünemiyorum ,cünki örnek pardus icin vereyim pardus 2008, sürümü pisilerini 2009 za kuramiyorsun ,yani bu gerci windows icinde gecerli vista icin olani xp de kullanamiyorsun , adamlar bunu linuxda nasil ayarlarlar ona bir muamma

O Pardus'un sorunudur, Linux dağıtımlarının ortak sorunu değil. Ayrıca burada bahsedilen mesela deb paketlerinin OpenSuSE'ta da kullanılabilmesi.

Adama bu aşamada sorarlar: Niye?

Windows programlarını MacOS'ta çalıştıramıyorsun, isyan ediyor musun? Hayır. O zaman Linux dağıtımlarını da ayrı olarak ele almalılar. Yoksa asla kavrayamayacaklar.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
tabi canim o öyle linux linuxtur windowsda windows ,ben exeleri linuxda calissin demiyorum saten ,peki ozaman tek bir paket sistemi olabilirmi linuxda bu mümkünmü, bir ara packagekit diye bir olay olacakti ama pek tutmadi sanairsam

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Olamaz çünkü dağıtımlar farklı işletim sistemleri gibi. Yukarıda da dedim, çekirdeklerinin aynı olması o sistemleri aynı yapmaz.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
O Pardus'un sorunudur, Linux dağıtımlarının ortak sorunu değil. Ayrıca burada bahsedilen mesela deb paketlerinin OpenSuSE'ta da kullanılabilmesi.

Adama bu aşamada sorarlar: Niye?

Windows programlarını MacOS'ta çalıştıramıyorsun, isyan ediyor musun? Hayır. O zaman Linux dağıtımlarını da ayrı olarak ele almalılar. Yoksa asla kavrayamayacaklar.

O sorun sadace pardus'un sorunu değil, suse'de de var zaman zaman ubuntu'da da var...

Bağımlılıklar değiştiği anda hiç bir paketi hiçbir dağıtımda kullanamazsın...

Bu sorunu aşmanın yolu genel bağımlılık paketleri oluşturulup her sistemde kurulu olmasını sağlamaktan geçer, ancak o zaman da nerede kaldı bunun özgürlüğü?..

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
11
Kullanıcı adını hatırlayamadığım bir üye var forumda. Yıllardır Linux dağıtımlarını kullandığını ve hiçbir kodu ezbere bilmediğini söylüyor.

benim o ben:)2000de 3cd mandrake ile başladım en kullanıcı dostu dağıtımdı o:)
yalan olmasın bilgisayarı shutdown -h now komutuyla kapatıyorum:)
- http://software.opensuse.org/search?baseproject=openSUSE:11.2
bu adrese bir bakın...şunun deposu neydi nerden bulup kurarım olayı yok...yıllardır böyle...pacmanda 1tıkla kuruyor 1tık:)
- donanımımı tanımadı başka driver mı gerek kurulumda eklentiler cd'sini ekleyerek kurulum yapıyorum yada nete bağlı kurulum yapıyorum kendi indiriyor...
- hdd mi baglayacam okuma yazma vereceğim NTFS-3g ve NTFS-3g GUİ' ile 2 tık...
- mount manager var....
- dns değişmek için root olarak git etc klasörüne konfigurasyon dosyasını bul ac değiş...

mandrake'de de durum böyleydi konsol kullanmadım,ondan sonra mandriva da da opensuse de de...bu olaylar can alıcı noktalar ve konsolsuz programlarla yapılabiliyor...yok daha ne yapacağım?illa konsol kullanmak isteyen yapsın ctrl-alt-F1 düşsün konsola x'i kapatıp mis gb Server gb kullansın:)))

10 senede 2PC 1laptopda kullandım bu sürümleri,şu an elimde 2 laptopda gene kullanıyorum olayım tekniğim bu...paket yöneticim ve pacman deposu ile ulaştığım programlarla...

misal;adam ilk defa linux kurmuş 3 gün kullanmış windowsdaki D mi görmüyo filmlere müziklere ulaşamıyorum diyor millet çıkıyor aç konsolu yaz bi df..... bak ne var sona yoksa şu komutu root olarak....varsa root olarak şu komutu....
adam 3 gün önce kurmuş siz sda sda1-2-3 vs diye sistemi daha anlamamış adama komut derseniz siler o linux'u babalar gb çalıntı modifiye w32'yi kullanır bizimlede dalga geçer :)bide içinde codec içeren dağıtımları önermeyin yeni başlayanlara:):dirol::dirol::dirol::dirol::dirol::dirol:

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
bence bu işin tek yolu yine Microsoft'dan geçiyor. Adamlar deselerki (Ki işlerine gelmez, reklamın her türlüsü mübahtır onlar için) Bakın bundan sonra Kırılmış, yamanmış Windows kullandırmayacağız, hepsine kilit atacağız (update ile falan bir şekilde). Bakın bakalım kaç kişi Windows 7'ye 230 TL para veriyor :) ha tabi bir de Taşınabilir bilgisayar olayı var ki onda da seçme şansı olmadan olmaz bu iş...