Linux Nasıl Kurulur

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
arkadaşlar linux nasıl kurulur bilen varmı hepsini biliyorum.

ama şu bios ayarlarına girmeden oluyomu veya nasıl kurulur

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Lütfen şunu bir okuyun:
Ubuntu'nun sitesinden 32 veya 64bit iso dosyasını indir.Daha sonra USB belleğe veya DVD'ye yazdır.Bu yazdırma hakkında bilgilere internetten ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.Dahasonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.Bşalarken bios ayarlarına girin.Bende F2'ye basarak bios ayarlarına giriyor.Sizde farklı bir tuşla bios ayarlarına giriyor olabilir.Daha sonra diyelim ki USB bellekten kuracaksanız bios ayarlarından boot menüsününde USB belleği ilk sıraya yani en üste almanız gerek.En sonunda ayarları kaydedip biostan çıkın ve Ubuntu kurulumuna geçin.
--->Aman dikkat:
Bilgisayarınızda şu an Windows yüklüyse Ubuntu kurulumu sırasında diski tamamen biçimlendiriseniz veya yanlış bir şey yaparsanız Windows silinir yerine Ubuntu yüklenir.Ama bilgisayarınızın hard diskinde hem Windows hem de Ubuntu yüklü olsun diyorsanız Ubuntu kurulum ekranında diski bölerek yeni bölümün türü kısmını birincil olarak, nasıl kullanılacağı kısmından Ext4 günlüklü dosya sistemini, bağlama noktasını da / işaretini seçin.Bunu yaparak diskin bir bölümünü Ubuntu'ya ayırmış olursunuz.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
bios ayarlarına girmeden oluyomu bi yardım lazım
--- Gönderi Güncellendi ---
Lütfen şunu bir okuyun:
Ubuntu'nun sitesinden 32 veya 64bit iso dosyasını indir.Daha sonra USB belleğe veya DVD'ye yazdır.Bu yazdırma hakkında bilgilere internetten ulaşabilirsiniz diye düşünüyorum.Dahasonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.Bşalarken bios ayarlarına girin.Bende F2'ye basarak bios ayarlarına giriyor.Sizde farklı bir tuşla bios ayarlarına giriyor olabilir.Daha sonra diyelim ki USB bellekten kuracaksanız bios ayarlarından boot menüsününde USB belleği ilk sıraya yani en üste almanız gerek.En sonunda ayarları kaydedip biostan çıkın ve Ubuntu kurulumuna geçin.
--->Aman dikkat:
Bilgisayarınızda şu an Windows yüklüyse Ubuntu kurulumu sırasında diski tamamen biçimlendiriseniz veya yanlış bir şey yaparsanız Windows silinir yerine Ubuntu yüklenir.Ama bilgisayarınızın hard diskinde hem Windows hem de Ubuntu yüklü olsun diyorsanız Ubuntu kurulum ekranında diski bölerek yeni bölümün türü kısmını birincil olarak, nasıl kullanılacağı kısmından Ext4 günlüklü dosya sistemini, bağlama noktasını da / işaretini seçin.Bunu yaparak diskin bir bölümünü Ubuntu'ya ayırmış olursunuz.

tamam bunu yaparım bi sorum var ubuntu yüklenince gine öle bios ayarlarına girmeye gerek kalıyomu linux kendisi ayarlıyomu yoksa

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Kurulumdan sonra açılışta Windows yada Ubutuyu seçip açabileceğin bir ekran otomatik olarak geliyor.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Kurulumdan sonra açılışta Windows yada Ubutuyu seçip açabileceğin bir ekran otomatik olarak geliyor.
yaa anladık bios ayarlarında usb yi seçince ubuntu başlayıp kurunca o gine normal ayarlara dönüyomu bios ayarlarına

Bilgili99

Profesör
Reaksiyon puanı
252
Saçma sapan ve saygısız bir üslubun var ve hiç bir şeyde anlamamışsın aynı şeyi sorup duruyorsun.

sezerr53

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Senin aklın yetmiyor ki adamın dediklerine ne yapalım.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
yaa anladık bios ayarlarında usb yi seçince ubuntu başlayıp kurunca o gine normal ayarlara dönüyomu bios ayarlarına
Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlat ve yeniden başlatırken bios ayarlarına gir ve bios ayarlarını default yani varsayılan hale getir.Bir de önerim Linux Mint kur kurmak istiyorsan.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bunu da anlamadıysanız youtube'de ubuntu veya kuracağınız linux işletim sisteminin varsa kurulum videosunu izleyin.ubuntu'nun forumuna bir bakın.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Eğer deneme amaçlı falan kurmak istersen Usb'den Boot et o zaten sana kurulumunu yapar ve açar eğer beğenirsen sen tam kurulum yap,ayrıca Flash'a yazdırmak için Rufus'u kullan.:)

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Linux a yeni başlayacaksan Linux Mint 18.1 "Serena" - Cinnamon (64-bit) - Linux Mint indir boş bir usb (ub yi biçimlendirmeni öneririrm) ye Rufus İndir - Önyüklenebilir USB Disk Hazırlama programını kullanarak iso yu usb ne yazdır. Bilgisayarını bios tan usb den başlat . Çıkan ekran seni yönlendiricek kendi seçimine göre windows un yanına veya windows u silip yükleyebilirsin. Ardından bilgisayarı başlatırken usb yi çıkart. Ve kuruldu . (İstersen kurulduktan sonra biostan usb yi diskin altına indirebilirsin tavsiyemdir. ) (bios genelde f2,delete,f12 tuşlarıdır anakartına göre değişir. Bilgisayar açılırken bios un açılması için bu tuşlara basman gerekebilir.)

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
aynen linux mint iso indiriyom şuan torrentden 2o ocak (internetin reset yiyip en hızlı olan günü) yapabilirim

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Bende linux mint ile başlamıştım. ne günlerdi be

Reaksiyon puanı
16,118
niye bios da başlangıç ayarlarını değiştiriyorsun? F11 boot menüsü ordan usbyi seç...

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
vazgeçmiştim şimdi bunu görünce hemen hazırlıklara başlıyorum linux mint iso iniyo

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Bakın.Dikkatli olun yoksa hard diskinizdeki Windows'u da silersiniz yanlışlıkla.İnternette araştırın nasıl kurulur diye.

ben zaten windowsuda silcem 3. parti uygulamalarını felanda indirirsem sorun olmaz dimi zaten

1. USB den başlatcam
  2. Ubuntuyu kuru seçcem (yani harddiskim silinebilir)
  3. kuracak diski seçcem
  4. 3. parti uygulamaları indir dicem
  5. indirelecek
sonrasını bilmiyorum

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
ben zaten windowsuda silcem 3. parti uygulamalarını felanda indirirsem sorun olmaz dimi zaten

1. USB den başlatcam
  2. Ubuntuyu kuru seçcem (yani harddiskim silinebilir)
  3. kuracak diski seçcem
  4. 3. parti uygulamaları indir dicem
  5. indirelecek
sonrasını bilmiyorum
Aslında Windows'un yanına yani Windows'u silmeden de Linux kurabilirsiniz.
Şunlara da bakabilirsin:
a)Windows'un yanına Ubuntu kurmak - Ubuntu Türkiye Wiki
b)windowsun yanında mint kurma

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
windows 10 yüklenirken bilgisayarı kapattığım için win7 ye döndü bide ürün anahtarıda kayboldu ve ben böle hatalı windows görmedim hem linuxun teması daha güzel

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
Buradan Rufus'u indir.
Iso'yu dd modunda flash diske yazdır. (diğer mod bazen hatalı olabiliyor)
Sonra bilgisayarı usb ile aç ve dene, kurma işlemini bence yapma, ilk önce bu usb üzerinden öğrenmeye çalış, sonra kurmaya karar verirsen yardımcı olurum.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windowsa dönebilirsin.
Bu şekilde birkaç gün takıl, sonra bakarız.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
windows 10 yüklenirken bilgisayarı kapattığım için win7 ye döndü bide ürün anahtarıda kayboldu ve ben böle hatalı windows görmedim hem linuxun teması daha güzel

Yanlış anlamadıysam yaşınız küçük. Şu an Linux kurmanız sizin bir işinize yaramaz geri dönmek isterisiniz. Bence vazgeçin bir Windows 7 ya da 10 isosu kurun ve devam edin. Linuxta bilgisayarı yanlışlıkla bozma ihtimaliniz yüksek ve apt-get install ile kuramadığınız uygulamaları kurmak zor oluyor. Çoğu oyun Linuxu desteklemiyor. Wine gerekli performansı veremiyor. Bilgisayarın gücü kesilince bilgisayarın formatlık hale gelme ihtimali daha yüksek. Ubuntu kullanıyordum bilgisayar dondu. Geri gelmedi ve mecburen bilgisayarı Power tuşuna basılı tutarak kapadım. Geriye hiç bir şey kalmadı. Sadece terminal çalışıyordu. Terminalden Firefox falan açıyordum.

beleşadam

Profesör
Reaksiyon puanı
907
Rufus - Create bootable USB drives the easy way
Buradan Rufus'u indir.
Iso'yu dd modunda flash diske yazdır. (diğer mod bazen hatalı olabiliyor)
Sonra bilgisayarı usb ile aç ve dene, kurma işlemini bence yapma, ilk önce bu usb üzerinden öğrenmeye çalış, sonra kurmaya karar verirsen yardımcı olurum.
Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra Windowsa dönebilirsin.
Bu şekilde birkaç gün takıl, sonra bakarız.

bir gün kurarım