Linux Mint'ı Windows 7 İçerisinde Kurmak

Bu konuyu okuyanlar

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Linux Mint 10 kurulum CD sine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu indirme sayfasında İngilizce "Kurulum ve Hakkında" PDF dosyasına, Mint 10 daki yeniliklere ve güncellenen notları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca burada, bir çok dilde Mint 10 hakkındaki bilgilere yine PDF olarak ulaşabilirsiniz. Ne yazık ki Türkçe seçeneği bulunmamaktadır.

Kurulum için ister 64 bit ister 32 bit kullanabilirsiniz. Benim, sizlere önerim Live CD seçeneğini indirmeniz. Böylece, kurmadan önce deneme imkanınız olacak. Ayrıca OS (işletim sistemi) de bir sorun çıktığı takdirde, yine live CD ile boot ederek, sorunu halletmeniz ya da kişisel dosyalarınıza erişerek yedekleme imkanınız olacaktır.

Kendi isteğimize göre indirdiğimiz 32 bit ya da 64 bit iso dosyamızı, CD veya DVD ye kaydediyoruz. Bu aşamadı isterseniz CD veya DVD ye kaydetmek yerine, iso dosyasını sanal sürücüye yerleştirebilirsiniz. Çünkü Windows ortamından hiç çıkmayacağımız için sorun teşkil etmeyecektir.

CD/DVD sürücümüzdeki ya da sanal sürücümüzdeki Linux Mint 10 kurulumunu başlatıyoruz. Karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

mint4win.png

* Resimde ilk olarak "installation drive" seçeneğinde C: ya da varsa D:, E: ... v.s HDD bölümü seçmemizi istiyor. İstediğimiz bölümü seçiyoruz. Bu seçim bize Mint OS nin nereye kurulacağına karar verme seçeneğidir.
* Hemen altındaki "installation size" kısmındaki seçenek, bize Mint için seçtiğimiz bölümden ne kadar yer ayırmasını kararlaştırırız. Benim önerim 10 GB yeterlidir. Dikkat ediniz ki, bu seçtiğiniz miktarı Windows ortamında kullanamayacaksınız ! Windows bu ayırdığınız bölümü göremeyecek. Sadece Mint OS ye ayrılmş bir bölüm olacaktır.
* Dil seçeneğinde Türkçe yoksa, kurulum bittikten sonra çok kolay bir şekilde Türkçe'ye çevirebilirsiniz merak etmeyin.
* Kullanıcı ismini ve şifrenizi girdikten sonra "Install" tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra tek yapmanız gereken CD/DVD sürücüsünden CD/DVD nizi çıkarmak ve bilgisayarınızı yeniden başlatmak.

Açılışta (boot ekranında) Windows ve Linux Mint seçenekleri ile karşılaşacaksınız. Windows u seçerseniz hemen Windows ortamına döner. Linux Mint seçeneğini seçerseniz, sizi Mint OS ortamına yönlendirir ve karşınıza tekrar üç seçenek çıkar. İlk seçenek direk Mint 10 OS yi başlatır. İkinci seçenek Mint 10 OS yi güvenli modda başlatır. Üçüncü seçeneği hatırlayamadım :) Burada siz ilk seçeneği seçeceksiniz.

Yeni Linux Mint 10 OS hayırlı olsun. İstediğiniz gibi kişiselleştirebilir ve kurcalayabilirsiniz. Nasıl olsa bir sorun çıktığında, Windows ortamında "Program Ekle/Kaldır" dan kaldırarak sorunu halledebiliriz.

Benim Linux Mint 10 OS nin masaüstü görüntüsü. Belki ilginizi çeker :)

70385020127523044479.png

Demnesia

Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Çok detaylı ve anlaşılabilir bir anlatım olmuş, eğer bu yazıyı okuyupta hala kurmayı beceremeyen olursa onları bana havale et ben yapacağımı bilirim :D

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
Ben indiriyorum deneyeceğim, hep linüx kullanmak istemişimdir ama windowsa bir zarar vermeden, çok işime yarayacak saolasın kardeş.

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
Çok detaylı ve anlaşılabilir bir anlatım olmuş, eğer bu yazıyı okuyupta hala kurmayı beceremeyen olursa onları bana havale et ben yapacağımı bilirim :D

Tamam senindir :)

Ben indiriyorum deneyeceğim, hep linüx kullanmak istemişimdir ama windowsa bir zarar vermeden, çok işime yarayacak saolasın kardeş.

Hiçbir sorun çıkmaz, rahat olsun gönlün :)

__kadıköyRAP__

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,146
Kullanmayacağım ama anlatımına + :)
Şu an veremiyorum yarın veririm :D

fuzuli24

Asistan
Reaksiyon puanı
2
teşekkür ederim çok güzel bir açıklama olmuş, benim ööğrenmek istediğim birşey var, mint debian tabanlı sürümündede wubi ile kurulum yapılabiliyormu acaba_?

kowalskii

Müdavim
Reaksiyon puanı
24
teşekkür ederim çok güzel bir açıklama olmuş, benim ööğrenmek istediğim birşey var, mint debian tabanlı sürümündede wubi ile kurulum yapılabiliyormu acaba_?

ubuntunun sağladığı wubi sistemi bunun içerisinde de mevcut. Hatta kullanıcı arayüzü ve kurulum aşamaları, wubi ile aynı. iso dosyasını çalıştırdıktan sonra kurulumu wubi ile aynı gidiyor.

fuzuli24

Asistan
Reaksiyon puanı
2
anladım çok teşekkür ederim bilgilendirme için ozaman hemen indiriyorum =)))

hostbirim1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sanal sürücü ? biraz daha açabilir misiniz ?

virtual worms

Müdavim
Reaksiyon puanı
66
sanal sürücü ? biraz daha açabilir misiniz ?

yani iso dosyalarını cd yada dvd ye yazdırmak yerine sanal sürücüye yerleştirip kurarsın cd ve dvd masrafın olmaz:)

daemon tools programı yardımıyla sanal sürücü oluşturup indirdiğin linux minti sanal sürücüye yerleştirip kuruyorsun:)

hostbirim1

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
biliyordum bunu ama unutmuşum Linux Mint'i kurdum fakat boot ekranında onu seçtiğimde bana hal.dll hatasını veriyor ne yapmalıyım ?