Linux İşletim Sistemi Tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Linux a geçmeyi düşünüyorum dostlar.
Ama hakkında birşey bilmiyorum yardımlarınızı bekliyorum.
Windows 10 kullanıyorum ve ne desem sıkıldım doğrusu :)
Ondan dolayı linux ta bir sürü farklı sistem gördüm ve tasarımları felan hoşuma gitti varmı önerileri olan
Sadece araştırma ve fm20 oynuyorum.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Elementary OS veya Linux Mint öneririm.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
hiç kullandınız mı acaba ? Tasarım olarak nasıllar ?

Uzun süredir Elementary OS kullanıyorum. Tasarım açısından sizin beklentiniz nedir ona göre değişir Elementary OS bir miktar OSX benzeri kendine has sade bir tasarıma sahip.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Uzun süredir Elementary OS kullanıyorum. Tasarım açısından sizin beklentiniz nedir ona göre değişir Elementary OS bir miktar OSX benzeri kendine has sade bir tasarıma sahip.
Mac gibi bi tasarımı var hoşuma gitti aslında internette surf yapmak için felanda uygunsa kurabilirim. Başka önerileriniz yoksa tabi

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Mac gibi bi tasarımı var hoşuma gitti aslında internette surf yapmak için felanda uygunsa kurabilirim. Başka önerileriniz yoksa tabi

FM20 Linux desteği vermiyor oynamak için Proton gibi ekstra araçlar kullanılması gerekiyor bu konuda bilginiz olsun.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Günlük bir kullanıcıysan ve aşırı bir fantezin yoksa yükleme bile derim.İlk birkaç hafta iyi hoş oluyor ancak bir yerden sonra gına geliyor.Bazen küçücük bir şeyi bile yapmak için terminal açıp kod yazıyorsun.Ha illa deneyeceğim diyorsan en çok bilinen dağıtımlardan şaşma.Ubuntu veya Mint öneririm ben sana.Elementary faciasına sakın bulaşma.En son baktığımda kanser oldum.Son olarak sakın tek işletim sistemi olarak Linux kurma.Ben bir ara sıkışıp kalmıştım,çok kötü bir deneyimdi.Başına iş almak istemiyorsan Win 10'un yanına kur.

Evet Linux ücretsiz ve keşfedilmeyi açık ancak bir bedeli var.O da zaman.Ödemeyi para olarak değil de zaman olarak alıyor

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Günlük bir kullanıcıysan ve aşırı bir fantezin yoksa yükleme bile derim.İlk birkaç hafta iyi hoş oluyor ancak bir yerden sonra gına geliyor.Bazen küçücük bir şeyi bile yapmak için terminal açıp kod yazıyorsun.Ha illa deneyeceğim diyorsan en çok bilinen dağıtımlardan şaşma.Ubuntu veya Mint öneririm ben sana.Elementary faciasına sakın bulaşma.En son baktığımda kanser oldum.Son olarak sakın tek işletim sistemi olarak Linux kurma.Ben bir ara sıkışıp kalmıştım,çok kötü bir deneyimdi.Başına iş almak istemiyorsan Win 10'un yanına kur.

Evet Linux ücretsiz ve keşfedilmeyi açık ancak bir bedeli var.O da zaman.Ödemeyi para olarak değil de zaman olarak alıyor
Ne gibi şeyler için kod yazmak zorunda kalınıyor acaba ?

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686
Ne gibi şeyler için kod yazmak zorunda kalınıyor acaba ?
Mesela çok istediğin bir uygulamayı Store'de bulamadın(genel olarak bulamıyorsun).Terminali açıyorsun ve "sudo apt get install ..." yazıyorsun ve yükleniyor.Bazı şeyleri güncellemek için de aynısı geçerli.Kısa vadede kolay gibi ancak uzun vadede fena can sıkıyor.
Mesela oyunlara mod mu kuracaksın?Kuramazsın ? gibi gibi...

Linux dağıtımları uygulama desteğini geliştirse de bazen çok yetersiz kalabiliyor.Oyun oynayan biriysen de oyun desteği anlamında halen Windows kadar değil.Desteklemeyen oyunlarla karşılaşabilirsin.Artı olarak Windows'a göre 10-15 FPS düşüklüğü yaşıyorsun

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Mesela çok istediğin bir uygulamayı Store'de bulamadın(genel olarak bulamıyorsun).Terminali açıyorsun ve "sudo apt get install ..." yazıyorsun ve yükleniyor.Bazı şeyleri güncellemek için de aynısı geçerli.Kısa vadede kolay gibi ancak uzun vadede fena can sıkıyor.

Linux dağıtımları uygulama desteğini geliştirse de bazen çok yetersiz kalabiliyor.Oyun oynayan biriysen de oyun desteği anlamında halen Windows kadar değil.Desteklemeyen oyunlarla karşılaşabilirsin.Artı olarak Windows'a göre 10-15 FPS düşüklüğü yaşıyorsun
Dediğim gibi sadece fm oynuyorum onun dışında arada edit işleri ile uğraşıyorum.
Windows sıktı sanırım biraz değişiklik çok yormaz :D

EmreGndmr

Doçent
Reaksiyon puanı
686

Fazla oyun oynamam internette gezinirim demişsin zaten.İnternette gezinirken fazla sorun çıkaracağını sanmıyorum...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dediğim gibi sadece fm oynuyorum onun dışında arada edit işleri ile uğraşıyorum.
Windows sıktı sanırım biraz değişiklik çok yormaz :D
Edit hakkında pek bir bilgim yok.Dediğim gibi uygulama konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

Sen yine de Windows'un yanına kur riske girme

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Fazla oyun oynamam internette gezinirim demişsin zaten.İnternette gezinirken fazla sorun çıkaracağını sanmıyorum...

Edit hakkında pek bir bilgim yok.Dediğim gibi uygulama konusunda sıkıntı yaşayabilirsin.

Sen yine de Windows'un yanına kur riske girme
Deneyeceğım fanteziye kaçalım bakalım. İnşallah pişman olmam bu işletim sistemlerinde tasarımlar üzerine fazla düşüyorum. Ve ilk defa hoşuma giden bi tasarım oldu.

Valve'nin geliştirdiği bir yazılım Windows destekli oyunlar için Linuxta uyumluluk getiriyor. Linuxta oyunla pek ilgilenmediğimden detaya sahip değilim.

https://www.protondb.com/app/1100600
Hocam selam yükledim ancak şunu sormak istiyorum mesela chrome yükleyecektim sanırım onu da yüklerken kod felan girmem gerekiyormuş doğrumudur ?

Son düzenleme:

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Deneyeceğım fanteziye kaçalım bakalım. İnşallah pişman olmam bu işletim sistemlerinde tasarımlar üzerine fazla düşüyorum. Ve ilk defa hoşuma giden bi tasarım oldu.

Hocam selam yükledim ancak şunu sormak istiyorum mesela chrome yükleyecektim sanırım onu da yüklerken kod felan girmem gerekiyormuş doğrumudur ?

Kod kullanmak daha pratik ama kodsuzda kurabilirsin.

Öncelikle google chrome indirme sitesine gidip .deb dosyasını indir. Daha sonra AppCenter'i aç arama ksımına gdebi yaz çıkan programı kur. Sonra inen .deb dosyasına sağ tıkla birlikte aç de gdebi'yi seç açılınca yükle demen yeterli.

Bunlardan önce bütün güncellemeleri yüklememişsen yükle.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Kod kullanmak daha pratik ama kodsuzda kurabilirsin.

Öncelikle google chrome indirme sitesine gidip .deb dosyasını indir. Daha sonra AppCenter'i aç arama ksımına gdebi yaz çıkan programı kur. Sonra inen .deb dosyasına sağ tıkla birlikte aç de gdebi'yi seç açılınca yükle demen yeterli.

Bunlardan önce bütün güncellemeleri yüklememişsen yükle.
Güncellemeleri terminal üzerindenmi yapıyoruz hocam.

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Güncellemeleri terminal üzerindenmi yapıyoruz hocam.

Appcenter'i açıp yukarıdaki installed veya türkçeyse yüklenenler sekmesine bas güncellemeler oraya gelecek. Eğer terminal üzerinden yapmak istiyorsan önce sudo apt updateile depoları güncelleyip sudo apt upgrade koduyla güncellemeyi yapabilirsin.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Appcenter'i açıp yukarıdaki installed veya türkçeyse yüklenenler sekmesine bas güncellemeler oraya gelecek. Eğer terminal üzerinden yapmak istiyorsan önce sudo apt updateile depoları güncelleyip sudo apt upgrade koduyla güncellemeyi yapabilirsin.
Şu anda güncelleniyor sanırsam hocam acaba discord felan varmı sende oradan daha rahat yardımcı olabilirsin diye sordum.

Atakan.ç

Asistan
Reaksiyon puanı
80
ben şahsen parrot os kullanıyorum. Siber güvenlikle ve yazılımla ilgilendiğim için ama genellikle siber güvenlik konusunda bana baya yardımcı oluyor. Tasarımı bana göre çok güzel.

internet sitesi: Parrot Security

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Başka kesin yükle yada yap dediğin şeyler varmı hocam ?

Elementary OS ile software-properties-common paketi kurulu gelmiyor ileride lazım olabilir repolarda bulunmayan bir uygulama kurmak istersen. Yazılım merkezinde Software & Updates olarak aratınca çıkar. Uygulama kurup kaldırırken falan terminali kullanabilirsin bir süre sonra alışıyorsun daha iyi geliyor.

uygulama kurmak için;
sudo apt install paketadi
uygulama kaldırmak için;
sudo apt remove paketadi

bu kadar. Dediğim paket için aşağıdaki kodu çalıştır.

sudo apt install software-properties-common -y
sonuna -y yazdım bu paketi kurmak istiyormusunuz sorusuna otomatik olarak evet cevabı veriyor.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Elementary OS ile software-properties-common paketi kurulu gelmiyor ileride lazım olabilir repolarda bulunmayan bir uygulama kurmak istersen. Yazılım merkezinde Software & Updates olarak aratınca çıkar. Uygulama kurup kaldırırken falan terminali kullanabilirsin bir süre sonra alışıyorsun daha iyi geliyor.

uygulama kurmak için;
sudo apt install paketadi
uygulama kaldırmak için;
sudo apt remove paketadi

bu kadar. Dediğim paket için aşağıdaki kodu çalıştır.

sudo apt install software-properties-common -y
sonuna -y yazdım bu paketi kurmak istiyormusunuz sorusuna otomatik olarak evet cevabı veriyor.
Hocam chromeyi kurmak istediğimde atıyor gdebiden

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711
Hocam chromeyi kurmak istediğimde atıyor gdebiden

Yönetici izni istemediği için öyle yapıyor.

Terminalsiz kurmak için Gdebi'yi kaldır Gnome-software yazılımını kur deb dosyasına sağ tıkla gnome-software ile aç yap.

Terminalle kurmak için;
İndirilenler klasöründeyken sağ tıkla birlikte açtan terminali seç ve sudo apt install ./google-chrome.deb -y kodunu çalıştır. google'dan sonra tab tuşuna basarsan dosya ismini tamamlar.

NotBeACoward

Asistan
Reaksiyon puanı
57

Terminalsiz kurmak için Gdebi'yi kaldır Gnome-software yazılımını kur deb dosyasına sağ tıkla gnome-software ile aç yap.

Terminalle kurmak için;
İndirilenler klasöründeyken sağ tıkla birlikte açtan terminali seç ve sudo apt install ./google-chrome.deb -y kodunu çalıştır. google'dan sonra tab tuşuna basarsan dosya ismini tamamlar.
Terminal ile halletim ama gnome software nasıl kurulur onu bulamadım.

Terminalle kurmak için;
Çözdüm şimdi aşırı yardımcı oldun gerçekten. Sence yüklemem gereken uygulama daha varmı ve diski nasıl görüntülüyoruz ?

• Beğen
Reactions: bud

bud

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,711

Deepin Package manager var yazılım merkezinde denedim çalışıyor bunu kullanabilirsin terminalsiz deb dosyası kurmak için.

Çözdüm şimdi aşırı yardımcı oldun gerçekten. Sence yüklemem gereken uygulama daha varmı ve diski nasıl görüntülüyoruz ?

Gnome disks var yazılım merkezinden veya terminal ile aşağıdaki gibi kurabilirsin.

sudo apt install gnome-disk-utility