Linux Hakkinda Birkac Sorum Var

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
İyi gunler. Simdi sunu sormak istiyorum. Biraz arastirdim. Linux mint , ubuntu veya pardus gibi seyler var. Bu linux'un iso su yokmu yani sadece linux ?

Ayrica ben win 7 kullanmaktayim. WMware(sanal makine) yukleyip bu linux u buna kuracagim. Daha once hic linux kullanmadim.

Linux yukleyince neler yapabilirim yani ? Birkac ornek verebilir misiniz ?

Linux kullanim kilavuzu var midir ?

Son olarak linuxta bash script var mi ? (bu script diline yeni basladim)

Cevap veren herkeze tesekkurler..

tarikk

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sorularınıza genel olarak cevap veremeyecegim linux tan anlamam ama Vmware yerine direk harddiskin farklı bir bölümüne kurup dual boot yaparsan daha iyi olur.

fprot

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hepsinin kalıp dosyaları var VMware için de var istediğini indirip kullanabilirsin
Yapmak istediklerinin sınırı yok diyelim :)) sana kalmış

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Başlangıçta, Usb flash bellekten çalışan (Cd'den çalışanıda var İso olarak) zip uzantılı Slax ile başlamanı öneririm. Kullanımı, Window dışında başka bir sistem kullanmamış olanlar için daha kolay. Ben halen kullanıyorum meselâ. Windows'ta Batch olarak bilinen bat uzantılı toplu işlem dilinin Linux'taki muadili Bash programlama dilidir. Varsayılan olarak tüm Linux dağıtımlarında birlikte gelir. Daha kapsamlı olduğunu okumuştum. WPS ile daha çok kıyaslanabilir sanırım. Programlama öğrenmek için benim görüşüme göre Linux daha uygun, çünkü çoğu ayar dosyaları script olarak mevcut ve okunabiliyor. Bazı işlemlerin nasıl çalıştığını anlayabilmek daha kolay oluyor. Sistem olarak dosya (klasör) yapısı ise biraz karmaşık. Dosyalar farklı bir şekilde düzenlenmişler. Ait oldukları program klasörleri yerine, topluca, sistemde işlev gördükleri düzene göre ayrılmışlar. Slax'ın zip uzantılı sürümünün Flash belleğe kurulabiliyor olamsının bir avantajı, cebine alıp, istediğin yere taşıyabiliyorsun ve neredeyse tüm Bilgisayarlarda çalıştırabiliyorsun.

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Cevaplariniz icin cok tesekkurler. Sadece 1.sorunun cevabini alamadim. Sadece Linux diye isletim sistemi var mi ?

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Sorularınıza genel olarak cevap veremeyecegim linux tan anlamam ama Vmware yerine direk harddiskin farklı bir bölümüne kurup dual boot yaparsan daha iyi olur.
Dual boot ile uğraşmak hele teknik bilgisi olmayan birisi için zor, riskli ve gereksiz, ayrıca özellikle bilgisayar UEFI BIOS olması durumunda basitçe -mümkün- bile olmayabilir. Ayrıca kurulmuş bir bilgisayarda yeni partition açmak öyle çok kolay bir işlem de değil. Vmware bir işletim sistemini denemek için son derece uygun bir ortam sağlar. Neden dual boot yapmak daha iyi olur? Açıklayabilir misin.

metinali

Doçent
Reaksiyon puanı
49
İyi gunler. Simdi sunu sormak istiyorum. Biraz arastirdim. Linux mint , ubuntu veya pardus gibi seyler var. Bu linux'un iso su yokmu yani sadece linux ?

Ayrica ben win 7 kullanmaktayim. WMware(sanal makine) yukleyip bu linux u buna kuracagim. Daha once hic linux kullanmadim.

Linux yukleyince neler yapabilirim yani ? Birkac ornek verebilir misiniz ?

Linux kullanim kilavuzu var midir ?

Son olarak linuxta bash script var mi ? (bu script diline yeni basladim)

Cevap veren herkeze tesekkurler..

Linux bir işletim sistemi değildir. İşletim sistemi çekirdeğidir. Geliştiriciler bu çekirdeği alır ve kendi işletim sistemini oluşturur. Tıpkı Pardus, Ubuntu, Linuxmint, Debian gibi. distrowatch.com sitesinde neredeyse tüm dağıtımlar mevcut, inceleyebilirsiniz.
Linux dağıtımlarını sanal makine yerine mevcut işletim sisteminin yanında kullanmanız daha verimli olacaktır.
Linux yükleyince Windows ile yapabilecekleriniz yanında sisteme tam hakim olursunuz. Linux daha fazla kişileştirme ve sistem üzerinde tam hakimiyet sunar.
Linux ile ilgili bir çok kitap ve internet üzerinde bir çok belge var. belgeler.orgsitesini tavsiye ederim. Ayrıca buradan ve diğer Linux topluluk sitelerindeki forumlardan yardım alabilirsiniz.
Bash konusunu yukarıda bir arkadaşımız açıklamış.
Elimden geldiğince tüm sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Kolaylıklar dilerim.

DarkBB

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yorum yapan herkeze cok tesekkur ederim. Tum sorularimin cevabini aldim. Peki son olarak linux surumlerinden en iyisi en kararlisi hangisidir ? Sanal makine icin ayrica linux'un kaliplari varmis. Onlar iso dan farkliymis. Dogru mudur acaba ?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Yorum yapan herkeze cok tesekkur ederim. Tum sorularimin cevabini aldim. Peki son olarak linux surumlerinden en iyisi en kararlisi hangisidir ? Sanal makine icin ayrica linux'un kaliplari varmis. Onlar iso dan farkliymis. Dogru mudur acaba ?
Kalıp dediğin iso'dur zaten Linux Mint tavsiye ederim yaklaşık 4-5 aydır Mint Petra kullanıyorum

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Pardus Ve Ubuntu Uzun Sure Kullandım ama Mint Acıkcası Hosuma Gıttı. Mint Tavsıye Ederım .

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Linux'ta farklı dağıtımlar kısmen belirli kullanıcı kitlelerine hitab ederler. İnternet ve genel kullanım için yaygın tercih edilenler, genel olarak tanınanlar. (Ubuntu, Mint, Pardus ) Donamım bakımından sorun yaşayanlar için mini Linux'lar var (Puppy, Slax) ve geliştiricilerin veya kurusal kulllanıcıların tercih ettikleri dağıtımlar var (Redhat, Debian, Slackware)

Genel olarak her dağıtım kullanıcı isteği ve becerisi doğrultusunda, istendiği gibi özelleştirilebilir. Genel kullanıcılar için kullanım kolaylığı ön planda olur. Diğer dağıtımlarda ise kendi kolaylıklarını kendin istediğin gibi (yeteneklerin sınırında) düzenleyebilirsin. Meselâ Puppy Linux'ta sonradan kurduğun bazı uygulamaların simgelerini bile kendin eklemek zorunda kalabilirsin. Bundan rahatsız olabilecek kullanıcılar var, bu durumu harika bir geliştirme alanı olarak düşünebilek kullanıcılar var. Genel maksatlı kullanıcılara hitab eden dağıtımların kurulumlarıda, diğerlerine göre daha az tercihler ile basitleştirilmiştir. Sanal makinede bir sistemi denemek, donanımın gücüne göre, taşıyıcı sistemi yorabilir ve sanal ortamda sistemler, kafesteki kuş gibi sınırlanmış olurlar. Tam tat vermezler. Puppy ve Slax, kendilerini Flash belleğe sanal bir ortamdaymış gibi kuraralar ve bir genel kullanıcının algılayamadığı ve de genel olarak rahatsız edici olamayan yan etkiler gösterebilirler. Bu yan etkiler Programlamada kendi gösterebilir. Benim tesbit edebildiğim önemsiz bir kusur, "\a" veya sistem zili algılanmıyor. Kişinin kendisi için önemli olan çalışmalarını kayıt ettikten sonra böyle dandik bir sorunu tesbit etmesi, biraz can sıkabilir. Sanal makineler geçici denemeler veya merak gidermek için uygundur tabiiki.

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Cevaplariniz icin cok tesekkurler. Sadece 1.sorunun cevabini alamadim. Sadece Linux diye isletim sistemi var mi ?
Linux sadece işletim sistemi çekirdeğidir.Geliştiriciler bu çekirdeğin üzerine işletim sistemini inşa ediyorlar ve dağıtıyorlar.Fedora, debian vs..

GhostX

Profesör
Reaksiyon puanı
3
"Backtrack - Kali Linux" Bunlarda var kullanım alanları farklı tabiki.