Linux, EFI-UEFI/BIOS (Default) Kurulumlarına Dair

Bu konuyu okuyanlar

Hopeツ︎

Profesör
Emektar
Katılım
9 Mar 2016
Mesajlar
1,851
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,892
Puanları
113
Yaş
24
biosuefi.jpg

Selam, değerli kullanıcılar! bu seferki misyonumuz efi ya da bios özelliklerine sahip donanıma sahip sizleri Linux kurulum adımları hakkında bilgilendirmek olacak... Aslında durum şöyle, örneğin siz BIOS özelliğinde bir anakarta sahipsiniz kurulum adımlarında efi adına elbette ekstra uygulamaları hayata geçirmek zorunda kalmazsınız.. Fakat siz Uefi (Efi) özellikli bir karta sahipsiniz diyelim spesifik durumların haricinde yine zorunlu olarak efi kurulum gerçekleştireceksiniz diye bir durumda söz konusu değildir. Ama dikkat edilmesi gereken noktalar vardır, onları şöyle sıralayabiliriz; Bilgisayarınız Windows 8, 8.1, 10 türevi ile size teslim edildiyse (Buna Vista, Xp dahil değildir) siz bu makineye dualboot gerçekleştirmek isterseniz farazi sizin uefi kurulum yapmanız gerekir. Yani en basitinden, uefi-efi bir sisteme sahipsiniz siz Linux kurarken yine efi kurulum gerçekleştireceksiniz.

BIOS Kart'a Sahip Kullanıcılar İçin

Yapmanız gereken Kurulum ekranında "Otomatik Partition" , "Manuel elle partition" seçeneklerinden birini belirlemeniz ve bu şekilde ilerleme sağlamanızdır... Forumumuz'da bahsi geçen iki seçeneğe ait anlatımlar, rehberler mevcuttur. Ayrıca Popüler Linux dağıtımlarına ait hazırlanılmakta olan ekstra kurulum rehberleri serimizi aynı şekilde devam ettirmekteyiz... Daha fazla detaya Linux kategorimizde ya da Forum içi arama gerçekleştirerek ulaşabilirsiniz.

UEFI-EFI'ye Sahip Kullanıcılar İçin

#1> Uefi BIOS ayarlarında, "QuickBoot, FastBoot" , "SRT" , "Secure Boot" ayarlarının Devredışı (disabled) olduğundan emin oluyoruz.
#2> Kurulacak dağıtım için, "x64-bit bir .iso'nun" medyaya yazdırılması gerekmektedir.
#3> UEFI BIOS'ta "Boot Mode" yine UEFI olarak belirlenmeli.
#4> Makineye .iso yazılı diski okuturken dikkat etmeniz gereken nokta "Blaa... (UEFI), UEFI:" ibaresini seçmeniz o şekilde devam sağlamanız diğer türlü efi kurulum gerçekleştiremezsiniz.
#5> Kurulum ekranındasınız, "Bla.. dağıtımı yerine kur" , "Diski sil dağıtımı kur" gibi auto seçenekler için ekstra ayara gerek yoktur.
#6> "Manuel, elle kurulum" seçilirse efi için elle bölüm girmeniz gerekir...
#7> Manuel partition seçilirse "512 MiB" , "/boot/efi" alanı tanınmalı ve gerekli "boot" , "esp" flagları verilmelidir.
#8> Hepsi bu kadar kolay! :)

SDN/Forum adına hazırlanmıştır, alıntı değildir.
 

Son mesajlar

Üst