Linux de Artık Güvende Değil

Bu konuyu okuyanlar

acuster

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yukarıda beleş tanımını kullandım çünkü Crack sadece ücretli bir yazılımı ücretsiz olarak kullanmanın illegal yoludur.
1 de söylediğiniz dekrar diyorum programı dağıtan yazılımc uninstallı öyle kodlamış ne yapalım.
2 de siz dw nin eksikliğini hissetiğinizi söylediniz o yüzden onu yazdım.
3 de çünkü insanlar crack yapmayı bilmiyor öünki insanlarda office setep'u yok çünkü insanlarda katılımsız sürümü yok çünkü insanlarda bla bla bla
4 de yukarda crackle uğraşmak istemiyorum demişssiniz crackle uğraşmak istemeyen adam ücretli yazılımlardan dert yanıyordur çözüm basit bas parayı bul karayı. bu arada ön yargı ile yaklaşıyorsunuz tekrar soruyorum korsan yazılım kullandığımı nerden biliyorsunuz?
5 de yukarıta verdiğimi sanıyorum ama size şöyle anlatayım programlama öğrenmek istiyorum hep baheneler hep nedenlerle geçiştiriyorum(ilerde geçimimi programlama ile sağlayacağım büyük ihtimal) açık kaynak projelerde yer almak istiyorum referansım için (hedefim c++) hatta arch linux kullanıp istediğim gibi yapmak gerekli yerlere müdahale etmek istiyorum felan filan benim için herşey para değil hayat bu. İnsanların düşüncesi para o yüzden öyle yaklaştım olaya.

zorsaatler

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle gargabe collector programlama dillerinde olan bir özelliktir. Yani windowsla olan alakasını çözemedim. Ve o dediğiniz şeylerin lisp ile yapılmasının açık kaynak camiasına artısı nedir lisp bir programlama dili. Linux un bir özelliği değildir öncelikle bunu öğrenelim.
At gözlüğü meselesi ise linux kullanacıları deyip genelleme yapmadan o arkadaşımızın at gözlüğü ile olaylara bakmasıdır haa ama adam gibi konuşurum desin ancak ozaman kaal'e alını.
Yazdıklarımı yanlış anlamışsın. Anlatmak istediğimi net olarak yazarsam "Windows a ticari programlar üreten firmalar, açık kaynak yazılımları kullanırlar ama açık kaynak için yazılım yapmazlar.Açık kaynak dünyası bu firmalar için elinden geleni yapar ama hiç destek görmez." Elbetteki dünyadaki herkes açık kaynak kullanmak zorunda değil. Başka işletim sistemleri her zaman var olacaktır. Hepimiz duruma ve ihtiyacımıza göre yazılım kullanırız.
Açık kaynak yazılımın hayatımıza ne kadar girdiğini hepimiz hergün görüyoruz. Örneğin adsl modeminizde bulunan yazılım windows değil, örneğin televizyonunuzun uzaktan kumandasında bulunan yazılım windows değil, örneğin çamaşır makinanızda ki yıkama programları windows kullanmaz.
Ama her gömülü sistemde olan yazılımda açık kaynak olmaz. Örneğin Amerikan füzelerinde veya uçaklarında kullanılan yazılımlar. Yada uydularda kullanılan yazılımlar.
Amma ve Lakin artık bizimde milli işletim sistemimiz var, hepimizin destek vermesi gereken işletim sistemimiz PARDUS. Neden desteklemiyoruz, neden ilk milli arabamız DEVRIM gibi yerden yere vuruyoruz anlamıyorum. Live CD de de olsa herkesin mutlaka denemesini desteklemesini umut ediyorum.

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Haberi yazan editörü kınıyorum, linuxcuların daha ne dediqini bilmiyor :)Biz linuxcular linuxa virüs qiremez demiyoruz qirer ama rapor edildikten hemen sonra en fazla 1 qün içinde hatta 3 5 saat qibi bir dilimde yaması çıkar ve halledilir bu yüzden qüvenlidir diyoruz,,haberi yazan editör linuxu tarihe gömmüş sanki ve hemen windowscu olduqunu belli etmiş :) Adam gnome masaüstünü hacklemiş ve sanki kerneli hacklemiş bir açık bulmuş sadece qülüyorum haberinin yapılması bile komik :D Gördüqünüz qibi nitekim linuxcular yine haklı çıktı eğer windowsun masaüstü sistemi hacklense eminim bill amca 1 veya 2 yıl service pack çıkarmasını beklerdik...

Forever Penquenler :D

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
Haberi yazan editörü kınıyorum, linuxcuların daha ne dediqini bilmiyor :)Biz linuxcular linuxa virüs qiremez demiyoruz qirer ama rapor edildikten hemen sonra en fazla 1 qün içinde hatta 3 5 saat qibi bir dilimde yaması çıkar ve halledilir bu yüzden qüvenlidir diyoruz,,haberi yazan editör linuxu tarihe gömmüş sanki ve hemen windowscu olduqunu belli etmiş :) Adam gnome masaüstünü hacklemiş ve sanki kerneli hacklemiş bir açık bulmuş sadece qülüyorum haberinin yapılması bile komik :D Gördüqünüz qibi nitekim linuxcular yine haklı çıktı eğer windowsun masaüstü sistemi hacklense eminim bill amca 1 veya 2 yıl service pack çıkarmasını beklerdik...

Forever Penquenler :D

Bu imlayla mı kınıyorsunuz beni? Haberi okumadığınız belli, Linux çöktü Linux çalışmıyor Windows daha iyi bir şey geçmiyor haberin içerisinde. Windows'çu demek ne demek önce onu bir açıklayın. Benim tüketici olarak kullandığım bir ürün benim yaşam felsefem değildir. Memnun olmazsam gider yenisini alırım. Harleyci, Fordçu demekten farksız bir şey bu. Tüketici istediğini kullanır.

Lakin, Open Office'in ilk public betası çıktığı gün oturup 10 sayfa yazı yazdım hakkında. O sıralar Office 2010 betası vardı ikisini karşılaştırdım. Kendilerine Linux'çü diyen ve sadece bir işletim sistemi kullanan insanlar oldukça antipatik davranıyor. Windows kullanan şöyledir, biz bedava kullanıyoruz süperiz lafları çok çocukça. Haberde sistemi hack'leyen kişinin lafları ve yorumlarına yer verilmiş. Bunu yapan kişi demiş devam edecek saldırılarım Linux ile Windows arasında fark kalmayacak diye.

Sadece başlığı okuyup yorum yapmak anlamsız. Haberi okuyup yorum yapanlara sadece başlığı okuyanlar, cahiller diye yorumlar da atmış. Biraz daha sempatik olun Linux'un faydalarını anlatırken düzgün cümleler kullanın, pokemon özelliği sayar gibi şeyler yazmayın.

Windows'da ki hayati 32 açık için geçen hafta haber yaptık ancak böyle yaygara kopmuyor.

acuster

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Yazdıklarımı yanlış anlamışsın. Anlatmak istediğimi net olarak yazarsam "Windows a ticari programlar üreten firmalar, açık kaynak yazılımları kullanırlar ama açık kaynak için yazılım yapmazlar.Açık kaynak dünyası bu firmalar için elinden geleni yapar ama hiç destek görmez." Elbetteki dünyadaki herkes açık kaynak kullanmak zorunda değil. Başka işletim sistemleri her zaman var olacaktır. Hepimiz duruma ve ihtiyacımıza göre yazılım kullanırız.
Açık kaynak yazılımın hayatımıza ne kadar girdiğini hepimiz hergün görüyoruz. Örneğin adsl modeminizde bulunan yazılım windows değil, örneğin televizyonunuzun uzaktan kumandasında bulunan yazılım windows değil, örneğin çamaşır makinanızda ki yıkama programları windows kullanmaz.
Ama her gömülü sistemde olan yazılımda açık kaynak olmaz. Örneğin Amerikan füzelerinde veya uçaklarında kullanılan yazılımlar. Yada uydularda kullanılan yazılımlar.
Amma ve Lakin artık bizimde milli işletim sistemimiz var, hepimizin destek vermesi gereken işletim sistemimiz PARDUS. Neden desteklemiyoruz, neden ilk milli arabamız DEVRIM gibi yerden yere vuruyoruz anlamıyorum. Live CD de de olsa herkesin mutlaka denemesini desteklemesini umut ediyorum.

Pardus öncelikle bir dağıtım sana neden yerden yere vurulduğunu anlatayım. Pardus çok büyük beklentilerle piyasaya çıktı ilk çıktığı zaman depo sorunları geliştiricelerin azlığı yüzünden sorunlara geç çözüm felan başlangıcı kötü yaptı ama genede düzeltebilirdi bence attığı adımlar pardusun bu halini açıklıyor. Ek olarak pardusun tüm çekirdek kadrosu diyemem ama pardus ekibinden 1 kısım insanlar microsoftta işe girdi ekibe çok yakın olan bir abim söyledi yani kanıt istesiniz veremem ama durum böyle. Pardus çok insanın gözünde silik bir sistem bende olduğu gibi.

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Windows'da ki hayati 32 açık için geçen hafta haber yaptık ancak böyle yaygara kopmuyor.
Çünkü; Linux kullanıcıları Windows açıkları üzerinden polemiğe girmezler ama Windows kullanıcıları her fırsatta Linux'u kötülemek için fırsat arıyorlar. Linux üzerinde açık bulununca hemen taarruza geçiliyor. Linux kullanıcıları da savunma poziyonunda bekliyor.

Windows açıkları sadece kapanınca ilgilerini çeker açık olduğunu MS dahil herkes bilir. O yüzden kimsenin ilgisini çekmez. Habere bir eleştiri de ben yapayım, ilgili açık Ocak ayında kapatılmış. Bu kısım eksik. Bu yüzden yanlı ve yanıltıcı gibi duruyor ve daha çok magazin ağırlıklı.

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
Çünkü; Linux kullanıcıları Windows açıkları üzerinden polemiğe girmezler ama Windows kullanıcıları her fırsatta Linux'u kötülemek için fırsat arıyorlar. Linux üzerinde açık bulununca hemen taarruza geçiliyor. Linux kullanıcıları da savunma poziyonunda bekliyor.

Windows açıkları sadece kapanınca ilgilerini çeker açık olduğunu MS dahil herkes bilir. O yüzden kimsenin ilgisini çekmez. Habere bir eleştiri de ben yapayım, ilgili açık Ocak ayında kapatılmış. Bu kısım eksik. Bu yüzden yanlı ve yanıltıcı gibi duruyor ve daha çok magazin ağırlıklı.

Buradaki haber genel bir açık değil. IBM'den bir çalışanın yaptığı sunum ve olayla ilgili görüşleri. Bu açık kapanmış olabilir ancak adamın mantığı uğraşılırsa Linux'de Windows'tan farksız bir hale gelir güvenlik konusunda diye. Adamın yorumu bu, haber sadece olayı anlatıyor olayı yorumlamıyor.

Pupilla

Dekan
Reaksiyon puanı
138

aynen katılıyorum

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
Editör bey, bırakın bu işleri de önce Linux'un nasıl telaffuz edildiğini öğrenin. Linux da artık güvende değilmiş, neye göre karar verdiniz buna öğrenebilir miyiz? Madem Linux'un dosya yapısını bilmiyorsunuz, o zaman böyle saçma sapan başlıklar atıp insanları kızdırmayın. O malware ev dizininden başka nereye gidebilir, sistem dosyalarına nasıl müdahale edebilir diyeceğim; lakin ev dizini ne demenizden korkuyorum. Madem Linux'tan anlamıyorsunuz, bırakın bu haberleri @keyloger hazırlasın. En azından bilen biri hazırlamış haberi diyelim, siz de başka mecralarda alay konusu olmayın.

acuster

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Her insan eliyle yapılan sistemde olduğu gibi windwosda da açık vardır ve olcaktır. Bizim sizdeki açıklar üzerine polemiğe girme nedenimiz linuxda açık yok windowsdanda güvenli virüs yok bik bik ibk. Bal gibide var ama kabul etmiyorsnuz

---------- Post added at 15:30 ---------- Previous post was at 15:27 ----------

Ahahaha yemin ederim seviyorum sizleri ya aslında 2 taraftaki fanatikleri çok seviyorum. Sizce hiç bir virüs linux'a etki edemez dimi aaa ama şöyle bir şey var linux en iyisi windows kaka *****

DumanlıPars

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Her insan eliyle yapılan sistemde olduğu gibi windwosda da açık vardır ve olcaktır. Bizim sizdeki açıklar üzerine polemiğe girme nedenimiz linuxda açık yok windowsdanda güvenli virüs yok bik bik ibk. Bal gibide var ama kabul etmiyorsnuz
Yorumları okumaya nerden başladın dostum. Her GNU/Linux kullanıcısı Linux içinde virüs yazıldığını, yazılabileceğini ama bunun tehlikesinin çok büyük olmayacağını, açıların çok kısa bir sürede kapatıldığını yazmış. Ki eğer GNU/Linux için yazılmış bir zararlı yazılımın çok büyük olay yarattığını görürsen bizede bildir. :D

shibby

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bende haberi yazan arkadaştan kaynak göstermesini istiyorum. Haberin yalan olduğundan filan değil, sadece detayları merak ettim. İlla ki teknik bilgiler de verilmiştir.

Ben tekrar söylüyorum, eğer kullanmasını biliyorsanız her sistem güvenlidir. Eğer kullanmasını bilmiyorsanız her sistem çöker. Ek olarak; Linux Windows'a göre daha güvenlidir :) (Linux sorunsuzdur, süperdir anlamını çıkaranlar, böyle konuşuyormuşuz gibi yapanlar için suç duyurusunda bulunacağım :))

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31

Çünkü memlekette açız diye bağıranlar bir şeylerin paralısına en pahalısına para vermeye çok hevesliler nedense.

acuster

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Hocam siz yanlış anladınız açık kapatılmış doğru ama bu açığı bulan elaman demişki eğer linux'un üzererine giderlerse BENCE windowsdan farkı kalmaz demiş biz burda bunu söylüyoruz ama algıda seçicilik mi ne öle bir şeyler dönüyor :D.

Zyryab

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar... İster windows olsun, ister mac olsun ve ister linux olsun zararlı tabir edilen kodlardan, yazılımlardan etkilenebilir. Ancak burada yanlış olan konunun başlığı ve bu başlığa istinaden ne yazık ki körü körüne ve hiç bilmeden yapılan saldırı mahiyetindeki eleştirilerdir. Bunlara hiç gerek yok. Bu işletim sistemleri hayatımızı kolaylaştırmak için yapılan şeyler. Bilgisayarsız geçen günümüz yok. Başlıkla ilgili kısaca şunu söyleyeyim: bu açık kapatılmış durumdadır. Bu zaten önceki yorumlarda da belirtilmiş ve yine belirtildiği üzere linux sistemlerde yalnızca kullanıcının kendi klasörüne etki edebilmektedir. Yani sistem dosyalarına zarar veremez. Dolayısıyla sisteminiz GÖÇMEZ. Uzun lafın kısası, başlıktaki gibi "eyvah, gitti güzelim linux" gibi düşüncelere kapılmanın alemi yok. Kaldı ki windows için üretilmiş milyonlarca zararlı yazılımın yanında lafı bile olmaz. Bunu netleştirelim.

Peki sisteme zarar verebilecek yazılımlar üretilemez mi? Cevap: Üretilebilir. Şu an için böyle yazılımlar yok (ve umarım asla olmaz) fakat bu bana göre tamamen niyet meselesidir. Ancak her işletim sistemi için geçerli olan altın bir kural vardır: Güvenmediğin yerden yazılım indirip kurma. Dolayısıyla kullanıcı her zaman bilinçli olmak zorundadır. Böylece linux şu an olduğu gibi windows'a göre yine çok daha güvenli kalacaktır.

Son olarak da saldırı mahiyetinde eleştiren arkadaşlara tavsiyem, dünyada en çok kullanılan linux işletim sistemi (dağıtımı) "Ubuntu 10.10" sürümünü indirip denemeleridir. Ücretsizdir ve kuruluma gerek olmaksızın usb stick veya cd üzerinden çalışabilmektedir. Diğer bildik linux dağıtımlarından bazıları ise Linux Mint, Fedora, OpenSuse, Mandriva ve yerli işletim sistemimiz olan Pardus'tur. Kendiniz deneyin, görün. Çünkü kullanmadan bilemez ve avantajlarını keşfedemezsiniz ;)

musty_cetin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konuyu gördüğümde şaşırmıştım, okuduktan sonra pekte şaşırtıcı olmadığını gördüm.
Zararlı yazılım USB üzerinden GNOME' ye bulaşmış. Ağ üzerinden gelecek tehditlere karşı korkulucak bişey yok hala. Gnome bulaşan zararlıdan dert etmden nasıl kurtulabileceğimizi bir iki arkadaş anlatmış. Özgür yazılımın gücü adına bu açık çok çabuk kapatılmış, önckiler gibi.
Birde yorumları okurken koptum gülmekten.

Özgür yazılım felsefesi hala anlaşılmamış

Bunun neresi kötü olduğunu anladığım zaman üzülücem. O zamana kadar güleyim.

Vay canına GNU/Linux' tan başka sistemlerde mi var? :D

usta ben bu yazıları görmemiştim beni de kopardın gülmekten :D

ben windows kullanmıyomuyum kullanıyorum,fakat sorunum oyunlar ben oyun manyağı bi insanım ve linuxta bbunları oynayabilmenin bi yolu varsa hemen geçerim....
yardımcı olursanız çok minnettar kalırım :S

evowinds

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
174
usta ben bu yazıları görmemiştim beni de kopardın gülmekten :D

ben windows kullanmıyomuyum kullanıyorum,fakat sorunum oyunlar ben oyun manyağı bi insanım ve linuxta bbunları oynayabilmenin bi yolu varsa hemen geçerim....
yardımcı olursanız çok minnettar kalırım :S
Wine ve PlayOnLinux bazı oyunlar için işini görür. Aşağıdaki siteye bak, uyumluluk konuları bir incele istersen.
http://appdb.winehq.org/

skymen4

Asistan
Reaksiyon puanı
0
İstedikleri kadar geliştirsinler o açık yine kapatılır Linux özü burada hemen kapatıyorlar! :).Her şeyi ayrıca burada amma çok Linux'un winzort'a benzemesini isteyen var :D

Evet Ya Bari Birşey Sağlam Düzgün Kalsın Bari Elimizden Tutan Biri Olsun Windows Bunun İçin Çalışsada Uzun Süreceğe Benziyor
Linux Zaten Normalden Daha Güvenli Bari Onu Rahat Bırakın En Azından Windows Kendini Düzeltene Kadar.

aquess1999

Dekan
Reaksiyon puanı
21
Evet Ya Bari Birşey Sağlam Düzgün Kalsın Bari Elimizden Tutan Biri Olsun Windows Bunun İçin Çalışsada Uzun Süreceğe Benziyor
Linux Zaten Normalden Daha Güvenli Bari Onu Rahat Bırakın En Azından Windows Kendini Düzeltene Kadar.

Son mesaj tarihine baktın mı ? :D

Son mesajlar