Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Ben ilk linux u kullanmaya başladığım da sene 99 veya 2000 di o zamanlar mandrake linux redhat vardı. Şimdi de varlar ama Redhat kurumsal oldu yerini fedoraya bıraktı Mandrake ise mandriva oldu başka isim değiştirdimi aklıma gelmedi açıkcası .

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,864
Ben ilk linux u kullanmaya başladığım da sene 99 veya 2000 di o zamanlar mandrake linux redhat vardı. Şimdi de varlar ama Redhat kurumsal oldu yerini fedoraya bıraktı Mandrake ise mandriva oldu başka isim değiştirdimi aklıma gelmedi açıkcası .
Linuxun 20 yıllık gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Linuxun 20 yıllık gelişimi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Ben bilirkişi veya linux uzmanı değilim açıkcası tamam uzun bir süre tecrübem var. Linux un en büyük sıkıntısı veya dezavantajı açık kaynaktan oluşan bir dağınıklığın olması. Her bir yeni dağıtım diğer dağıtımlara köstek oluyor onun önüne gerek iş gücü gerekse erişilebilirlik açısından tıkaç vazifesi görüyor. Linux bu günlere gelmesinde en büyük etkenlerden biri genişbant internet'in genele yayılması yoksa halen yavaş bir gelişim sergileyecekti.

slui.exe

Not against spontaneous decisions, one night only
Reaksiyon puanı
300
Windowsfx ile git oraya, tam kafa karışıklığı çıkartırsın. :D
windowsfx biraz fiyasko olmuş sebebi ise 8 gb ram olan pc'ye kurmak istedim dondu kurlumda kuramadım gittim Pardus ve Linux Mint kurdum

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Ana makinede Linux girişimim hüsran ile sonuçlandı. Yine sadece Linux ile idare ederdim lakin evdekiler için malesef öyle değil. O yüzden emektarda devam etme mecburiyetindeyim. Yani Windows'un ellerine kaldım. Babam Linux'u Türk parasıyla 5 para etmez olarak tanımladı, sebebi ise ses geç geliyor dedi, ses gecikme testi videolarında deneme yaptım ve videoda ağız oynamalarını takip ettim hiç bi fark yoktu. Her neyse evde bir ben Linux'a sıcak bakıyorum. :(

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ana makinede Linux girişimim hüsran ile sonuçlandı. Yine sadece Linux ile idare ederdim lakin evdekiler için malesef öyle değil. O yüzden emektarda devam etme mecburiyetindeyim. Yani Windows'un ellerine kaldım. Babam Linux'u Türk parasıyla 5 para etmez olarak tanımladı, sebebi ise ses geç geliyor dedi, ses gecikme testi videolarında deneme yaptım ve videoda ağız oynamalarını takip ettim hiç bi fark yoktu. Her neyse evde bir ben Linux'a sıcak bakıyorum. :(
Dual Boot yap madem, nasıl fikir?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ekran Görüntüsü - 2021-03-01 22-55-58.png

Hadi bakalım, azıcık .bashrc dosyası ile oynadım ve Fedora terminaline böyle bir şey yaptım, güzel oldu bence. Her terminal açıldığında bu gözüküyor. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Terminalden kurtulun'un sesli asistan ve Fedora desteği tamamlandı, şimdi sırada Arch desteğini ayarlamak var. Hadi bakalım, inşallah sıkıntısız bir şekilde yaparım. :)

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302
Terminalden kurtulun'un sesli asistan ve Fedora desteği tamamlandı, şimdi sırada Arch desteğini ayarlamak var. Hadi bakalım, inşallah sıkıntısız bir şekilde yaparım. :)
Terminalden Kurtulun yazılımının KDE Neon desteği var mı(Beta olsada sıkıntı değil)?
Varsa nasıl kurabilirim?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

proHami

Doçent
Reaksiyon puanı
1,302

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Widget olayları için GNOME'u bırakıp KDE Plasma'ya mı geçsem acaba?

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Napi.... Şaka şaka, sizce hangisi hangi yönünden daha iyidir?
GNOME'u tercih ederim. Hem özelleştirmeye açık ve basit, kararlı ve stabil olması benim en sevdiğim yönüdür. Widget olayının GNOME'da olduğunu keşfetmem ile beraber GNOME'a dönmemek için bir sebep kalmadı benim için. Aslında masaüstü ortamlarının incelediğim bir konum var:

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Eskiden olsa bundan 15-20 yıl önce kde derdim. Ama plazma yüzünden farklı masaüsttü yöneticilerine kaydım diyebilirim. Nerede o eski klasik gnome ve kde.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Evet, baştan söyleyeyim Fedora WorkStation(33)'ün GNOME ile gelen ana sürümünü kullanın. Fedora Spins Buradan indrimeyin. Ana sürümü kurup üzerine istediğiniz masaüstü ortamını kurun. Bu linkteki Fedora sürümleri gerçekten çok hatalı. Harici olarak kurunca hiç sıkıntı yaşamazken buradan KDE Plasma sürümünü kurunca bolca sıkıntılar ile karşılaştım. Ana sürümü kulllanın. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, olamazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.
Hangi dağıtım bu arada?
Tabii ki Fedora. :)