Bu konuyu okuyanlar

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Genelde eski cihazlar için hafif dağıtımlar önerirler ama niyeyse hafif uygulamayı göz ardı ederler. Sistem hafif olabilir ama uygulamalar genel olarak ağırdır.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Genelde eski cihazlar için hafif dağıtımlar önerirler ama niyeyse hafif uygulamayı göz ardı ederler. Sistem hafif olabilir ama uygulamalar genel olarak ağırdır.
Genelde konu sahibinin hangi programları kullanacağını söylemediğinden dolayı öneri verilmediği kanaatindeyim, öneri verecek kişiler kullanıcının hangi programları kullandığını bilmediğinden dolayı daha iyi bir alternatif önerilmediğini fark ettim daha çok fakat bazı durumlarda konu sahibi ne yapacağını belirtmesine rağmen alternatif programları önermeyen kişileri de görmek biraz tuhaf oluyor.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Mesela tarayıcı Chrome bile 1 gb lık ram i olan cihazda neler yapar neler. Bakalım da bir ara hafif uygulamalar konusu hazırlıyalım.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Zamanında hafif bir linux ararken chrome os vari bir dağıtıma denk geldik şimdi bulamıyoruz o dağıtımı.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Yok dediğim farklı bir dağıtım ama hem hafif hem göreli güzeldi.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Benim zevkime göre linux dağıtımı pek yok galiba :( illa kendin uğraş diyorlar.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Niye linux cular burası varken diğer konulara gidiyor? Gelin kafemize keyfinize bakın.
Birde linux tavsiyesi bir ara boş da olan bu dağıtımı denesin. Debian tabanlı openbox pencere yöneticisi kullanıyor.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Niye linux cular burası varken diğer konulara gidiyor? Gelin kafemize keyfinize bakın.
Birde linux tavsiyesi bir ara boş da olan bu dağıtımı denesin. Debian tabanlı openbox pencere yöneticisi kullanıyor.
Ekran Görüntüsü 2021-02-26 21-54-11.png

OpenBox'a geri dönelim bakalım. En son LXQt'yi kurcalarken OpenBox'ı sisteme kurmuştum ve o arada biraz kullanmıştım, tekrar kullanayım madem. :)

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Üçüncü partiler desteği arttırsa Linux dağıtımlarının Windowstan farkı kalmaz.
Windows'un zaten en önemli avantajı yaygın program desteğidir. Tekel olmasını buna borçludur bile diyebiliriz hatta. Çoğu program Windows'a uyumlu olarak geliştirildiği ve GNU/Linux dağıtımları genelde arkaplanda kaldığı için bu durum böyle. Windows'un en önemli özelliğini ondan sökersen tabii ki bir marifeti kalmaz o sistemin. Bu yıllar içerisinde Windows'un yaygın program desteğinin elinden alınabileceğini düşünmüyorum kesinlikle. O sistemin en önemli avantajı bir nevi zaten o.

slui.exe

Not against spontaneous decisions, one night only
Reaksiyon puanı
300
Yemek ve Kahve varmı Yemek ve kahve varsa bende varım

basit

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Ben bir kere, İnternet kafe gibi sanıp: "Saati kaç para?" demiştim :D.