rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
En memnun olduğun dağıtım da kalın sürekli dağıtım değiştirerek hem zamandan hem işten olmayın
Çok doğru.. İki dağıtım bile zaman kaybı, Ubuntu ve Arch beraber kullanıyorum. Güncellemesi ayrı dert, her ikisini kullanmak, yapılandırmak ve sürdürmek ayrı dert..

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Manjaro KDE'de sanırım LTS sürüm olduğu için kernel 4.14 kullanılıyor. Ben de kernel 4.17'ye yükselttim. Daha sistemi yeniden başlatmadım.
Umarım bir sorunla karşılaşmam. :)

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Esasında, opensusenin nasıl böyle taş gibi bir dağıtıma evrildiğine hala inanamıyorum.
Suse en başından beri sağlam ve stabil bir dağıtımdır, Özellikle Suse Enterprise olan ( server ve desktop ) sürümlerinde bu durum devam ediyor.
Ancak tüm suse versiyonlarının temel bir problemi var, arkaplandaki bütün işleri genel olarak scriptlerle yapıyorlar.
Bu da sistemin performansını olumsuz etkiliyor; eğer susenin herhangi bir sürümünü kullanacaksnız (open veya Enterprise farketmez) sisteminize ihtiyacınız olmayan hiçbir yazılımı kurmamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde tam performansla kullanırsınız.

Linux'un windowsun görselliği ile başa çıkabilmesinin tek yolu da şimdilik KDE'dir arkadaşlar.
Microsoft Konseptine en yakın, her konu ile ilgili (ofis dahil) program - çözüm sunan tek Linux platformudur KDE,
içinde web gezgini bile olmayan doğan görünümlü şahin kıvamındaki masaüstü yöneticileri ile kıyaslamayın lütfen.

İnsan bilmediğinin düşmanıdır, kdeyi inceleyin / bozun / tüm özelliklerini çözün sonra olumsuz düşüncelerinizi tekrar konuşalım.
KDE'nin XFCE / Mate vs ile kıyaslandığını görünce inanın üzülüyorum. spor arba ile şahin veya clionun kıyaslanması gibi geliyor bana.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Linux'un windowsun görselliği ile başa çıkabilmesinin tek yolu da şimdilik KDE'dir arkadaşlar.
Ben öyle düşünmüyorum. Açıkcası Windows'un görünümünün o kadar da mükemmel olduğunu düşünmüyorum.
Microsoft Konseptine en yakın, her konu ile ilgili (ofis dahil) program - çözüm sunan tek Linux platformudur KDE,
LibreOffice varken neden Calligra kullanayım?
içinde web gezgini bile olmayan doğan görünümlü şahin kıvamındaki masaüstü yöneticileri ile kıyaslamayın lütfen
Konqueror'u kastettiniz sanırım. Siz Konqueror kullanıyor musunuz? İçinde ofis programı ve tarayıcı olmayan masaüstü ortamları iyi olamıyor mu, kötü mü oluyor? Bir LibreOffice ile Mozilla Firefox yüklemeyi sorun ettiniz. Hatta bu programlar, çoğu dağıtımın içinde geliyor. Bazı dağıtımlar, Mozilla Firefox yerine Chromium ile de önyüklü gelebiliyor.
İnsan bilmediğinin düşmanıdır, kdeyi inceleyin / bozun / tüm özelliklerini çözün sonra olumsuz düşüncelerinizi tekrar konuşalım.
Doğru düzgün, sade bir tema varsa paylaşın. Uygun bir zamanda deneyelim biz de.
KDE'nin XFCE / Mate vs ile kıyaslandığını görünce inanın üzülüyorum. spor arba ile şahin veya clionun kıyaslanması gibi geliyor bana
Xfce'yi bilemem ama bence MATE gayet güzel. Xfce'yi ben de pek beğenmemiştim.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Suse en başından beri sağlam ve stabil bir dağıtımdır, Özellikle Suse Enterprise olan ( server ve desktop ) sürümlerinde bu durum devam ediyor.
Ancak tüm suse versiyonlarının temel bir problemi var, arkaplandaki bütün işleri genel olarak scriptlerle yapıyorlar.
Bu da sistemin performansını olumsuz etkiliyor; eğer susenin herhangi bir sürümünü kullanacaksnız (open veya Enterprise farketmez) sisteminize ihtiyacınız olmayan hiçbir yazılımı kurmamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde tam performansla kullanırsınız.

içinde web gezgini bile olmayan doğan görünümlü şahin kıvamındaki masaüstü yöneticileri ile kıyaslamayın lütfen.

KDE'nin XFCE / Mate vs ile kıyaslandığını görünce inanın üzülüyorum. spor arba ile şahin veya clionun kıyaslanması gibi geliyor bana.
Esasında OpenSuSE'yi severdim, uzun süreler kullandım da bir süre o kadar korkunç bir duruma evrildi ki bütün ümidimi kaybettim. Şu son zamanlarda, scriptlerin yarattığı hantallığı systemd ile altından kalktıklarını söyleyebilirim ancak yine de sistem mesela bir Arch veya Manjaro kadar hızlı değil. Yine de tabii bir Ubuntu veya herhangi bir piyasa dağıtımı kadar da etmez ağırlığı. Kıyasa sokacaksak, Arch/Gentoo'dan ağır Ubuntu'dan hızlı, Fedora'nın yanında diyelim.

KDE konusunda, ne demek istediğinizi çok rahat anlamakla beraber ufak bir ekleme veya düzeltme yapalım. Mesela esasında görsellik değil, mesela Gnome, EOS Shell, Deepin DE, Pantheon KDE'den kesinlikle daha caf caflı ve daha alacalı. Lakin donanım ve kullanım kıyasına sokacaksak KDE gerçekten Windows'un sağlam, köklü bir rakibi ancak olabilir. Uygulama genişliği, uygulamaların entegrasyonu, sistem bütünlüğü ve donanım konusunda KDE diğerlerinden fersah fersah önde. KDE 4 zamanından kalma bir etiket üzerine yapıştığı için KDE yalnızca görsellik için kullanılan hantal bir masaüstü olarak anılıyor ama hayır, komple bir sistem olarak daha bütünlemesine ve daha üstün. Mesela şunu diyeceğim, baloo file index'in Linux tarafında başka bir karşılığı var mı? Bütün başlat menüsü olsun, alt + f2 olsun, dosya yöneticisi olsun tümleşik çalışabilen başka bir file index var mı? Ayrıca hakikatten güzelce oturalım sorgulayalım, en azından ram yükü olarak baktığımız zaman Xfce hakikatten KDE'den daha mı üstün? KDE kendi uygulamalarını tek bir veritabanı altında toplarken Xfce darmadağınık bırakıyor, belki boştayken KDE daha fazla harcıyor görünebilir ancak Compiz'inden emailine kadar iyi yapılandırılmış Xfce, sistem uygulamalarını tek bir çatı altında toplayamayacağı için her zaman daha fazla kaynak harcayacaktır.

Bakın mesele şu, artık Linux'un ölüsü Windows'u tokatlamıyor. Windows oldukça hızlı, seri ve iyi yapılandırılmış bir işletim sistemi oldu, Linux'un performans dışında Windows'un karşısına yeni şeyler çıkartması gerekiyor. Ayrıca bu işin MacOS ayağı da var. Artık insanlar Linux'tan Windows veya MacOS kadar yetenekli olmasını bekliyor ve bunun altından on yıl önceki teknolojilerle devam etmeye çalışan Xfce veya Mate ya da Richard Stallman'ın bile kullanmadığı memory leak problemleri ile çırpınan Gnome değil ancak topyekûn güçlü bir proje olan KDE kalkabilir. Artık KDE'nin bir şekilde standartlaşması, yeni kullanıcıya sunulması ve Linux camiası tarafından zamanında nasıl Gnome'a sahip çıkılıyorsa öyle sahip çıkılması gerekiyor.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Richard Stallman'ın bile kullanmadığı memory leak problemleri ile çırpınan Gnome değil
O hangi masaüstü ortamını kullanıyor? :confused:
Artık KDE'nin bir şekilde standartlaşması, yeni kullanıcıya sunulması ve Linux camiası tarafından zamanında nasıl Gnome'a sahip çıkılıyorsa öyle sahip çıkılması gerekiyor.
Linux camiası destek vermiyorsa elbette bir bildikleri vardır. :D
ancak topyekûn güçlü bir proje olan KDE kalkabilir.
Tamam, anlaşıldı. Konqueror harika, Calligra mükemmel, KDE muhteşem! :p

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285

Linux camiası destek vermiyorsa elbette bir bildikleri vardır. :D

Tamam, anlaşıldı. Konqueror harika, Calligra mükemmel, KDE muhteşem! :p
Yahu evladım, o küçümsediğin konqueror bütün safari ve Chrome tabanının babası. Khtml ile webkit ilişkisini bir araştır istersen. Konqueror İnternet Explorer ve Netscape ikiliğinin dışında ciddiye alınan ilk browser oldu ve operaya kadar çok geniş türevleri var.

Ayrıca bütün KDE konquerorden mi ibaret yahu? O kadar şey yazdık, bir calligra konqueror gidiyor. Bu arada kendisi mate kullanıyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Gnome 2 diye biliyordum ama @Forumun Ağası Finix 'in dediği gibi Gnome 2'den türetilmiş olan Mate'i de kullanıyor olabilir.

XFCE'ye laf yok. Tamam ilk kurulumda biraz kötü gözükebilir. Ama biraz elden geçirince güzel bir görünüme kavuşabiliyor. Hatta bazı XFCE'li dağıtımlar güzel bir görünümde. Bknz: Manjaro Xfce, Zorin OS, MX Linux.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
XFCE'ye laf yok. Tamam ilk kurulumda biraz kötü gözükebilir. Ama biraz elden geçirince güzel bir görünüme kavuşabiliyor. Hatta bazı XFCE'li dağıtımlar güzel bir görünümde. Bknz: Manjaro Xfce, Zorin OS, MX Linux.
Açıkcası beğenmeme nedenim o değil. KDE'yi biraz alışamadığımdan dolayı biraz da temalarından dolayı sevmiyor olabilirim ama Xfce bana biraz çağ dışı gibi geliyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
...ama Xfce bana biraz çağ dışı gibi geliyor.
Buyrun hangisi çağ dışı hep birlikte görelim. Aslında ne Mate ne de XFCE "çağ dışı" gözükmüyor. Biraz özelleştirme yapınca mükemmel bile gözükebiliyor. Bence XFCE'ye çağ dışı diyerek haksızlık etmiş oluyorsunuz.

KDE 5'te ise varsayılan olarak güzel bir görünümde geliyor. KDE'yi sevmemenizi de anlamış değilim. :D

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Buyrun hangisi çağ dışı hep birlikte görelim. Aslında ne Mate ne de XFCE "çağ dışı" gözükmüyor. Biraz özelleştirme yapınca mükemmel bile gözükebiliyor. Bence XFCE'ye çağ dışı diyerek haksızlık etmiş oluyorsunuz.

KDE 5'te ise varsayılan olarak güzel bir görünümde geliyor. KDE'yi sevmemenizi de anlamış değilim. :D
Xfce sadece görünümden ibaretmiş, bunu öğrenmiş olduk. :p

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,079
Açıkcası beğenmeme nedenim o değil. KDE'yi biraz alışamadığımdan dolayı biraz da temalarından dolayı sevmiyor olabilirim ama Xfce bana biraz çağ dışı gibi geliyor.
diğer masaüstü ortamlara göre biraz değil tamamen çağdışı bencede

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Ben öyle düşünmüyorum. Açıkcası Windows'un görünümünün o kadar da mükemmel olduğunu düşünmüyorum.

LibreOffice varken neden Calligra kullanayım?

Konqueror'u kastettiniz sanırım. Siz Konqueror kullanıyor musunuz? İçinde ofis programı ve tarayıcı olmayan masaüstü ortamları iyi olamıyor mu, kötü mü oluyor? Bir LibreOffice ile Mozilla Firefox yüklemeyi sorun ettiniz. Hatta bu programlar, çoğu dağıtımın içinde geliyor. Bazı dağıtımlar, Mozilla Firefox yerine Chromium ile de önyüklü gelebiliyor.

Doğru düzgün, sade bir tema varsa paylaşın. Uygun bir zamanda deneyelim biz de.

Üstad sorun ettiğim falan yok nadiren de olsa Konquerorı internet için kullanıyorum özellikle bazı bankaların internet şubelerinde firefox veya operanın işe yaramadığı durumlarda Konqueror gayet düzgün bir şekilde çalışıyor, ayrıca Dolphin Konquerorla entegre çalıştığı için kde kullanan herkez aslında Konqueror'ı da kullanıyor. Ofis yazılımlarından caligrayı da openoffisi de libreyi de kullanmıyorum hiçbirisi microsoft office'in yanına bile yaklaşamıyor, insanların Windowstan kopamamasının 1-2 nedeninden birisidir MS Office.

Ancak kastettiğim noktayı kaçırdınız sanırım "konsept olarak" kde gibi komple sistem çözümü sunan 2. bir masaüstü yöneticisi yok maalesef.

Bakın mesele şu, artık Linux'un ölüsü Windows'u tokatlamıyor. Windows oldukça hızlı, seri ve iyi yapılandırılmış bir işletim sistemi oldu, Linux'un performans dışında Windows'un karşısına yeni şeyler çıkartması gerekiyor. Ayrıca bu işin MacOS ayağı da var. Artık insanlar Linux'tan Windows veya MacOS kadar yetenekli olmasını bekliyor ve bunun altından on yıl önceki teknolojilerle devam etmeye çalışan Xfce veya Mate ya da Richard Stallman'ın bile kullanmadığı memory leak problemleri ile çırpınan Gnome değil ancak topyekûn güçlü bir proje olan KDE kalkabilir. Artık KDE'nin bir şekilde standartlaşması, yeni kullanıcıya sunulması ve Linux camiası tarafından zamanında nasıl Gnome'a sahip çıkılıyorsa öyle sahip çıkılması gerekiyor.

Kesinlikle %100 haklısınız,

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
diğer masaüstü ortamlara göre biraz değil tamamen çağdışı bencede
Xfce'ye çağ dışı diyorsunuz ama hatırlatayım orada bir Openbox da bulunuyor. :)

Yani çağ dışı olup olmaması sadece görünüşüne mi bağlı? Kullanışlılık da çok önemli bence. Mesela bana göre Openbox kullanışlılık bakımından çok zayıf.

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969

Yani çağ dışı olup olmaması sadece görünüşüne mi bağlı? Kullanışlılık da çok önemli bence. Mesela bana göre Openbox kullanışlılık bakımından çok zayıf.
Bence Xfce ile Openbox bir değil. Xfce bir masaüstü ortamı; Openbox ise pencere yöneticisi.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,079

o zaman oradaki openbox u çıkaralım ne kaldı xfce den ? hiçbirşey openbox görsellik olarak çok daha iyi bence kullanışlılık o ise göreceli

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Yahu gösterin bana çirkin bir Xfce masaüstü. Gidip de 10 yıl öncesinin resmini atmayın ama.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Yahu gösterin bana çirkin bir Xfce masaüstü. Gidip de 10 yıl öncesinin resmini atmayın ama.
Yahu xfce öyle görselliğe yapılandırılmış bir desktop değil ki? Kaynak koddan derlesen Windows 95 çıkıyor, arkada da Mario müziği geçiyor

---- Mesajlar birleştirildi ----

Araştırınca şu temayı beğendim:
Elegant
Uygun bir zamanda KDE ile önyüklü gelen bir dağıtıma bakabilirim.

Xfce'nin araçları sıfırdan mı yazılmış, yoksa GNOME çatalı mı?
KDE biraz daha farklı özelleştiriliyor. Kvantum isminde bir temalandirma motoru sayesinde gtk temalarını kurabilirsiniz. Plasma temaları ise masaüstü ve panelleri değiştiriyor, kurması kıyafet değiştirmesi kolaydır. Kdenin o kadar rahat bir temalandirması yok.

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Beklediğim ekran görüntüsü gelmedi hala. :D

Son olarak tekrar etmek amacı ile şu sözü bırakıyorum. :)

"Çirkin masaüstü yoktur, makyajsız masaüstü vardır."