hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@Sadr-azam

Bana göre denediğim tüm dağıtımlar içinde en hızlı ve en az kaynak tüketen Arch Linux. Arch'a çoğu kişi katılır ama +sı herkese göre değişir. Bence Openbox elbette.

Eğer Openbox'ı daha önce hiç kullanmadıysan ilk kurulumdan sonra çok yavan gelir, LXDE ile başlamak mantıklı, elbette fark olacaktır ama uçurum kadar değil. Openbox biraz daha hafif doğal olarak, ama sen LXDE ile başla.

Silip Arch kurmaya değer mi değmez mi bunu senin bir dağıtımda ne aradığın belirler. Aradıklarını Fedora'da bulabiliyorsan boşuna başına iş alma derim. Fedora'da tam olarak bulamadıysan ve Arch'ta bulacağına inanıyorsan, işte o zaman gerçekten denemeye değer.

Rakamlarla konuşmak gerekirse sistemde 4 GB RAM var başlangıçta Openbox ile bunun 145 MB'ı kullanılıyor, RAM miktarım daha az olsa 100 MB'ın altına düşebilirdi, çünkü sanal sistemde aynı kurulumu yaptığımda 1 GB RAM varken 90 MB kullanıyor sadece. Amma gel gelelim önemli olan RAM değil CPU kullanımıdır. Arch'ın CPU kullanımı oldukça düzenli fakat tasarruf için cpufrequtils gibi bir yazılım ile pekiştirmek lazım işte o zaman makinen elektriği koklayarak çalışır. :)

Sadr-azam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@hsngrms

Lubuntu ve Peppermint 3 kullanırken Openbox da kullandım. Yavanlığı falan sorun değil. Awn falan kurunca yavanlık kalmıyor.

Bu ara sanırım biraz da sizin gibi openbox+Arch, archbang kullanıcılarının paylaştıkları nedeniyle düşük ram kullanımı ve sistem kaynaklarını az tüketen dağıtımlara kafayı taktım. :) Archbang kurdum kullandım bir süre fakat özellikle grafiksel yazılım merkezi olmaması ve grub sorunu oldu. Silmek zorunda kaldım.

Bir de RAM fazla olunca RAM kullanım miktarı daha mı fazla oluyor ? Yani bu sadece kullandığın dağıtımla, çalışan programla alakalı değil mi ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Bugün tesadüf distrowatch'a yolum düştü.
Mageia Ubuntu'yu geçmiş gözüküyor 6 aylık istatistiklerde :huh:

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@hsngrms

Lubuntu ve Peppermint 3 kullanırken Openbox da kullandım. Yavanlığı falan sorun değil. Awn falan kurunca yavanlık kalmıyor.

Bu ara sanırım biraz da sizin gibi openbox+Arch, archbang kullanıcılarının paylaştıkları nedeniyle düşük ram kullanımı ve sistem kaynaklarını az tüketen dağıtımlara kafayı taktım. :) Archbang kurdum kullandım bir süre fakat özellikle grafiksel yazılım merkezi olmaması ve grub sorunu oldu. Silmek zorunda kaldım.

Bir de RAM fazla olunca RAM kullanım miktarı daha mı fazla oluyor ? Yani bu sadece kullandığın dağıtımla, çalışan programla alakalı değil mi ?
Peppermint LXDE/Openbox arası birşey, benimde Openbox'a ısınmamı sağlamıştı.
Arch + Openbox güzel bir kombinasyon. Ben o kadar alıştımki 6 aydır aynı sistem devam ediyor. Son 2 yıldır en uzun süre sistemde kalan dağıtım ve bunun böyle gideceğini düşünüyorum, yani çökmedikçe başka birşey kurmam etmem, çökerse de aynısını yeniden kurarım :)

Pacman böyle grafiksel arayüz olmadan daha güzel. Son derece hızlı ve yetenekli. Gayrıresmi rafiksel arayüzler de var pacmanXG gibi ya da araştırırsan daha iyisi vardır belki...

Grub artık sorun olmaz çünkü Grub2'ye geçildi fakat ArchBang yeni kalıp çıkarmadı. Arch Linux kuracak olursan Arch Türkiye'deki konularımızdan faydalanabilirsin. Taban kurulumu yapılmış Arch'a Openbox kurulumunu da daha dün ekledim foruma şanslısın. "Openbox Ana Konu" başlığı altında mevcut.

Bugün tesadüf distrowatch'a yolum düştü.
Mageia Ubuntu'yu geçmiş gözüküyor 6 aylık istatistiklerde :huh:
Farkettirdiğin için sağol, uzun zamandır bakmıyordum.

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
@Xycodi

Kodu yanlış yazmışsın, Büyük I (ı) değil, küçük l (L) harfi baştaki. :)

Linux'ta komutların çoğunluğu küçük harfle başlar, temel sistem komutlarının hepsi öyle iken bazı harici yazılımlarda büyük harfle başlayanlar var.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Linux emin adımlarla ilerliyor :D
04-11-2011-10-52-00.png

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sürekli kullanıcıların dışında, ikinci sistem olarak kullananlarda var ve bunların bir yerlerde tebit edilebilip kayıt edilebildiklerini sanmıyorum.

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Forumda cep telefonundan başka bir konu kalmadı ki buraya birşeyler yazalım :D. Zaten bu konuda mesajı olanlar ya siteden ayrıldı yada artık aktif değiller
Yine de kalan bazı kişiler var onlar niye yazmıyor? O zaman cep telefonu forumu yapalım burayı

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
talep olmayınca artık kimse birşeyler paylaşmak istemiyor demekki :D Gerçi yerli sitelerden hiçbiri linuxla ilgili yeniliklerden bahsetmiyor :(

Breath of Death

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende bir paylaşımda bulunayım umarım daha önce verilmemiştir. Ubuntu için mac spotlight benzeri bir arama programı, mac te olduğu gibi dört işleem yapabiliyor. yani 4*5 diye arattığınızda 20 sonucunu gösteriyor.Yüklemek için terminale :
Kod:
[COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo apt-get update
[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo apt-get install indicator-synapse
[/FONT][/COLOR]
yazıp yüklemeniz yeterlidir yükleme ardından oturumu aç/kapa yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

indicator-synapse-1.jpg

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Bende bir paylaşımda bulunayım umarım daha önce verilmemiştir. Ubuntu için mac spotlight benzeri bir arama programı, mac te olduğu gibi dört işleem yapabiliyor. yani 4*5 diye arattığınızda 20 sonucunu gösteriyor.Yüklemek için terminale :
Kod:
[COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo add-apt-repository ppa:noobslab/apps
[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo apt-get update
[/FONT][/COLOR][COLOR=#333333][FONT=verdana]sudo apt-get install indicator-synapse
[/FONT][/COLOR]
yazıp yüklemeniz yeterlidir yükleme ardından oturumu aç/kapa yaptıktan sonra kullanabilirsiniz.

indicator-synapse-1.jpg
Hesap makinesi varken ne gerek var?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Sen olayı anlıyamamışsın kardeşim heralde, bu program bir dizin arama programı Spotlight gibi ,hesap yapmasıda yapabildiği işlerden bir ayrıntı. yani hesap makinası diye vermedim bu programı.
Ha hesap yapabilen arama programı değil mi bu şimdi anladım güzelmiş

Premeditated

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah yardımcın olsun :D En saçma salak hataları o dağıtım çıkarıyor gözlemlerime göre :D
la bi archlinux kurayım dedim 320 gb harddiski bölümlendirdim 120 gblık bölüme kurulum yapacaktım kurulum bittikten sonra bir baktım 8gb bir bölüm oluşturmuş oraya kurulmuş :D archlinux sevdasından vazgeçtim anında :D

Reaksiyon puanı
24
la bi archlinux kurayım dedim 320 gb harddiski bölümlendirdim 120 gblık bölüme kurulum yapacaktım kurulum bittikten sonra bir baktım 8gb bir bölüm oluşturmuş oraya kurulmuş :D archlinux sevdasından vazgeçtim anında :D

Arch Linux dediğin zaten 7 saatte kurulur. :D Daha beteri var tabii :D Ben meselâ salak gibi 500 mb /boot, 20 gb /home kuracağım yerde 500 mb /home 20 gb /boot ayırmıştım ve bunu bir hafta sonra disk yetersiz uyarısı ile fark ettim. :D Koydu biliyor musun tam alışmışken formatlamak :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben de Arch Linux kurulumunda yanlışlıkla boot bölümünü formatlamıştım bir keresinde :D

leanardo

Profesör
Reaksiyon puanı
9
arc linux şöyle linux mint gibi kurulsa süper olur bide bu steam os çıktımı final sürümü felan ne oldu?

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Arch Linux'un olayı bu zaten millet istemediğin hiçbir şeyi yüklemiyorsun 0'dan kendi sistemini oluşturuyorsun kuramayanlar için Evo/Lution var grafik arayüz sağlıyor

Reaksiyon puanı
24
Arch Linux'un olayı bu zaten millet istemediğin hiçbir şeyi yüklemiyorsun 0'dan kendi sistemini oluşturuyorsun kuramayanlar için Evo/Lution var grafik arayüz sağlıyor

Base paketleri kurarken zaten dayatılmış bir ton paketi seçiyorsun. He istersen teker teker iptal edebilirsin. :D