Soru Lgs Dusuk Geldi

Bu konuyu okuyanlar

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Herkese merhaba puanım kötü geldi ne yapacağımı şaşırdım hep meslek liseleri tutuyor obp ile yakınımızda 1 tane okul var öneri verin

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210630-085854_Chrome.jpg
    Screenshot_20210630-085854_Chrome.jpg
    15.1 KB · Görüntüleme: 163

emin:)

Profesör
Reaksiyon puanı
1,124
Herkese merhaba puanım kötü geldi ne yapacağımı şaşırdım hep meslek liseleri tutuyor obp ile yakınımızda 1 tane okul var öneri verin
Meslek veya İmamhatip fark etmez bence.Ben meslek lisesi mezunuyum ve şuan Türk Alman Üniversitesinde okuyorum.Eğer çalışırsan iyi bir okul tutturabilirsin 4 sene sonra.Çevresi iyi ve insanların seni etkilemiyeceği bir okul seç.

durmayann

Profesör
Reaksiyon puanı
3,203
Kendini hangi okulda mutlu hissedeceksen oraya git. Fen lisesi meslek lisesi o kadar engel değil istersen yaparsın yani.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
puanın çok kötü değil. Ayrıca meslek liseleri bence anadolulardan daha iyi. Tabii düzgün bir bölüm okursan. Liseden çıktıktan sonra üniversiteye gidemesen bile veya üniversiteden sonra iş bulamasan bile belki lise bölümü üzerinden bir şeyler yapma şansın var ama anadoluda üniversiteye gitmek zorundasın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ortamı kötü diyolar
Bende meslek liseliyim 300 puan almıştım lgs nin ilk geldiği yıl. Ortam gerçekten kötü ama düzgün insanda yok değil. Ayrıca zaten okula ortam için gidiyorsan hiç gitme.

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
324
Keşke bu konuda meslek lisesi önerisi yerine LGS'ye çalışıp fen lisesi önerisi isteseydin :(. Çevrendeki okulları, hangi şehirde olduğunu falan bilmediğimiz için bir öneri sunamayız.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
Ortamı iyi olan (aksi insanların olmadığı) bir yere git kesinlikle. İyice araştır. Bu söylediğim çok önemli, büyüyünce anlarsın. Kendini mutlu hissettiğin yerde görmelisin tabi ama arkadaş ortamı mükemmel bir derecede etkiler seni, tecrübeyle sabit. Şöyle iyi okul hangisi diye duyum yaptığın olursa birkaç gün gider gözlemlersin, okulu internetten araştırırsın. Teneffüslerde vs gidip dışarıdan bakmayla anlarsın zaten neyin ne olduğunu. Çok sevdiğim bir söz vardı, Twitter'dan bulayım hemen:

Dünyanın en zeki insanı da olsanız, bulunduğunuz ortam vasat ve vasatın altındaki kimselerden ibaret ise, düzeyinizi bile koruma imkanınız yoktur.

Jim Rohn

Bu söz ile ilk kez Twitter'da karşılaşmıştım. Vefat eden en iyi arkadaşım retweet etmiş zamanında.. onun sayesinde görmüştüm. Kendisine de Allah'tan rahmet diliyorum. Sana da şunları tavsiye etmek istiyorum;
- İlk tavsiyem, kesinlikle hiçbir konuda yalan söyleme. Sonucu ne olursa olsun. Alışkanlık yapar, ya da daha da kötüsü; gerçek senin içinde durdukça zihnin ve ruhunda tümör oluşur. Tecrübeyle sabit.
- Aklını hür tut, her şey için çok geç olmadan harekete geç
- Ertelemeyi kesinlikle bırakmalısın. Gerekirse doktora görün
- Araştır, merak et, araştır. Merak etmekten, düşünmekten çekinme.
- Bolca hayal et. Ne için olduğu inan hiç farketmez. Hayallerin, geleceğin ile ilgili olacağı için önünü görmeni kolaylaştırır ?

Onun haricinde arkadaşların dediği gibi yaşadığın yeri ve senin tam olarak nasıl bir yer istediğini / nasıl bir yere uygun olduğunu bilmediğimiz için tavsiye vermemiz zor. Seni en çok kendin tanırsın. Her şeyi kendi içinde iyice tart.

Umarım ideallerine kavuşursun

Son düzenleme:

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
324
puanın çok kötü değil. Ayrıca meslek liseleri bence anadolulardan daha iyi. Tabii düzgün bir bölüm okursan. Liseden çıktıktan sonra üniversiteye gidemesen bile veya üniversiteden sonra iş bulamasan bile belki lise bölümü üzerinden bir şeyler yapma şansın var ama anadoluda üniversiteye gitmek zorundasın

Bende meslek liseliyim 300 puan almıştım lgs nin ilk geldiği yıl. Ortam gerçekten kötü ama düzgün insanda yok değil. Ayrıca zaten okula ortam için gidiyorsan hiç gitme.
Birinci yorumun için diyeceğim şey puan değil yüzdelik dilim önemli. Bildiğim kadarıyla LGS'ye bir milyon küsür kişi girmiş. Bu da onun sınavda 185 bin civarınla olduğunu gösterir. Kısaca sınav puanıyla yerleşebileceği düzgün bir lise yoktur diye düşünüyorum.

İkinci yorumun içinde diyeceğim şey ortam derken insanların iyilik yönünü demek istemiş. Şimdi tütün ürünü kullanan biri varken o ortam iyi olur mu? Her okul çıkışı kavga eden biri iyi olur mu? Bu şekilde düşünmen lazım.

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
324
Ortamı iyi olan (aksi insanların olmadığı) bir yere git kesinlikle. İyice araştır. Bu söylediğim çok önemli, büyüyünce anlarsın. Kendini mutlu hissettiğin yerde görmelisin tabi ama arkadaş ortamı mükemmel bir derecede etkiler seni, tecrübeyle sabit. Şöyle iyi okul hangisi diye duyum yaptığın olursa birkaç gün gider gözlemlersin, okulu internetten araştırırsın. Teneffüslerde vs gidip dışarıdan bakmayla anlarsın zaten neyin ne olduğunu. Çok sevdiğim bir söz vardı, Twitter'dan bulayım hemen:

Bu söz ile ilk kez Twitter'da karşılaşmıştım. Vefat eden en iyi arkadaşım retweet etmiş zamanında.. onun sayesinde görmüştüm. Kendisine de Allah'tan rahmet diliyorum. Sana da şunları tavsiye etmek istiyorum;
- Aklını hür tut, her şey için çok geç olmadan harekete geç
- Ertelemeyi kesinlikle bırakmalısın. Gerekirse doktora görün
- Araştır, merak et, araştır
- Hayal et. Hayallerin, geleceğin ile ilgili olacağı için önünü görmeni kolaylaştırır ?

Onun haricinde arkadaşların dediği gibi yaşadığın yeri ve senin tam olarak nasıl bir yer istediğini / nasıl bir yere uygun olduğunu bilmediğimiz için tavsiye vermemiz zor. Seni en çok kendin tanırsın. Her şeyi içinde iyice tart.

Umarım ideallerine kavuşursun
Öncelikle Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. Ve dediklerine katılıyorum arkadaşa her şeyi çok iyi özetlemişsin.

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
324

Realhas the Great

Profesör
Reaksiyon puanı
7,975
Keşke çalısaydın ama asla pes etme önünde üniversite sınavına çalışmak için 4 yılın var.

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
lise son sınıf öğrencisi olarak etrafında sağlam eğitim veren endüstri, ticaret vb meslek liseleri varsa onlara gitmeni tavsiye ederim. fakat bu karar senin ve ailenin birlikte alacağı bir karar.

Ekli dosyayı görüntüle 157617Ekli dosyayı görüntüle 157616
NURULLAH BENİM SALİH KARDEŞİM BEN İYİ YAPMAMA RAĞMEN 1 YIL BEKLEDİM ÖDÜL İÇİN FAKAT M.L KARDEŞİM KÖTÜ YAPINCA ÖDÜLÜN %25 SİNİ ALACAM YANİ 2500 TL BUNADA ŞÜKÜR PC Mİ SATIP YENİ PC ALCAM CAPS LOCK AÇIK KALMIŞ PARDON TEKRAR YAZMAYACAK KADAR ACİZİM
senin gibi düşünen insanların bu sitede olmasını doğru bulmuyorum. lütfen yetkili birisi el atabilir mi?.

Birinci yorumun için diyeceğim şey puan değil yüzdelik dilim önemli. Bildiğim kadarıyla LGS'ye bir milyon küsür kişi girmiş. Bu da onun sınavda 185 bin civarınla olduğunu gösterir. Kısaca sınav puanıyla yerleşebileceği düzgün bir lise yoktur diye düşünüyorum.

İkinci yorumun içinde diyeceğim şey ortam derken insanların iyilik yönünü demek istemiş. Şimdi tütün ürünü kullanan biri varken o ortam iyi olur mu? Her okul çıkışı kavga eden biri iyi olur mu? Bu şekilde düşünmen lazım.
insanları içtiği tütünle veyahut ettiği kavgayla yargılamak yerine bir öğrencinin okulda bunu yapma fırsatını nasıl elde ettiğini düşünmeni tavsiye ederim.

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
valla daha yeni farkettim şok oldu biz yüzdelik dilimini kardeşiminkini 4.7 sandık meğer 7.7 miş daha yeni farkettik :(
sanırım yaşın küçük fakat kullandığın ifadeler doğru değil. burada bir genç kardeşimiz bizden tavsiye istemiş. destek olmalıyız köstek değil.

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
Konunun amacından saptığını düşünerek, kilitlenmesini
arz ederim.

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
sanırım yaşın küçük fakat kullandığın ifadeler doğru değil. burada bir genç kardeşimiz bizden tavsiye istemiş. destek olmalıyız köstek değil.
15 yaşında sanırım kendisi hocam. Tepki gösteren arkadaşların tepkilerini anlıyorum ama bu yaşta makul hatalar bunlar. Henüz farkındalık oluşan bir çağ değil.

Reaksiyon puanı
8,023
Meslek Lisesini beğenmeme sebebin ne? Meslek Lisesi mezunuyum Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Bir sürü Anadolu okuyan arkadaşım var bu sene 2. ye mezuna kalacaklar. İş sende bitiyor okulda değil.

talebesultan

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
150
15 yaşında sanırım kendisi hocam. Tepki gösteren arkadaşların tepkilerini anlıyorum ama bu yaşta makul hatalar bunlar. Henüz farkındalık oluşan bir çağ değil.
haklısınız fakat bu yaşta çocuklar çok kolay etkileniyor (Hayatını etkileyecek bir karar bu) bu foruma uzun süren araştırmalar sonucu katıldım bu tip şeyleri gördüğüm zaman konu kapatılmasını isteyeceğim.

Furkanbg26

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Meslek Lisesini beğenmeme sebebin ne? Meslek Lisesi mezunuyum Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. Bir sürü Anadolu okuyan arkadaşım var bu sene 2. ye mezuna kalacaklar. İş sende bitiyor okulda değil.
Abim Bi lise için kafa kestiler dedi bende mazlum birisiyim biraz korkuyorum

aspet

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
242
haklısınız fakat bu yaşta çocuklar çok kolay etkileniyor (Hayatını etkileyecek bir karar bu) bu foruma uzun süren araştırmalar sonucu katıldım bu tip şeyleri gördüğüm zaman konu kapatılmasını isteyeceğim.
Siz de haklısınız ama arkadaş o kararı çoktan vermiş sanırım ?
lise 2 ye gidiyom sen kaça gidiyorsun ?!?

doğum tarihine bak bu sene kardeşim girdi ben önceki sene girdim

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
%10'u geçemediyseniz İmamhatip dışında en yüksek ne varsa onu yazmanızı öneririm. Diyelim ki İmamhatip diğer okulun 10 katı iyi puana sahip yine de gitmemeniz önerimdir. Onun dışında yapacak bir şey yok. Üstte denildiği gibi ortamı iyi olan, güvenli bir mahallesi olan bir okul seçmek de önemli. Bol şans dilerim.

MyNameİsJOHNNY

Doçent
Reaksiyon puanı
362
Bence meslek lisesi değilde imam hatip lisesi düşün çünkü meslek lisesinde meslek ağırlığı olduğu için üniversite sınavında daha zorlanırsın en azından imam hatip liselerinde normal derslerde veriliyor

Reaksiyon puanı
5,171
Bazı ünilerin meslek lisesi için kontenjanları oluyor. Misal gazi bilgisayar 55bin ile alıyor ancak uygun bölüme sahip bir meslek lisesinden mezunsan 142 binden (M,T,O,K,) kontenjanından girebiliyorsun.

Meslek lisesi mezunu değilim dolayısı ile çok ayrıntısını bilmiyorum ancak meslek lisesi seçeceksen şimdiden mesleğini belirle ve o mesleğin (M,T,O,K,) kontenjanından yararlanmak için uygun alt bölümlere sahip meslek lisesini araştır.

Gerekirse yazabileceğin tüm meslek liselerine git ve ben (M,T,O,K,) kontenjanı ile şu bölümü okuyacağım . Sizin lisenizde bununla ilgili dersler veriliyor mu gibisinden sor bilgi al.

1625074436305.png

1625074400173.png

Yukarıdaki resimde her iki bölümde aynı bölüm. Her ikisini tercih edenlerde birlikte okuyor. Sadece (M,T,O,K) kontenjanlarından yararlanmak için yukarıda bahsettiğim uygun meslek lisesinden mezun olmak gerekiyor.

Son düzenleme: