[LG G4] Root Yapma + TWRP Recovery Yükleme + Bootloader Kilidini Açma

Bu konuyu okuyanlar

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Merhaba arkadaşlar.

Bildiğiniz üzere şu anda LG H815TR Cihazlarına root yapamıyoruz, bu anlatıcağım yöntem sadece H815 için geçerlidir, telefonunuz H815TR ise çalışmayacaktır.

Peki bunu neden anlatıyorum? yakında paralel ithalat G4'ler satışa çıkıcaktır, belki şimdi bile satılıyordur kontrol etmedim.

LG H815TR'li G4 cihazına sahip kullanıcılarında bu yöntemleri bilmesi gerekiyor, H815TR için farklı bir yöntem çıkacağını sanmıyorum şu anda.

G2 yada G3 gibi easy root yöntemi yok G4 için, kısaca tek bu yöntem çalışıyor ve H815 için geçerlidir.

1- LG Geliştirici sitesine kayıt olun:

::: LG Developer :::

2- Email onayından sonra bootloader'inizin kilidini açabilmek için

https://developer.lge.com/secure/Login.dev

sayfasına girip IMEI numaranızı ve Cihazın Device ID'sini öğrenin.

IMEI numaranız için (Ayarlar> Telefon Hakkında > Durum)

3- PC'nize LG Usb sürücülerinin yüklü olduğundan emin olun. Zaten PC internete bağlı ise usb ile bağlandığınızda gerekli driverlar windows update aracılığıyla yüklenecektir.

4- PC'den G4'e müdahale etmek için gerekli olan ADB sürücülerini indirin:

https://drive.google.com/file/d/0B1S0LCuXCnnmOWhnUk1ZWVdQakE/view

https://drive.google.com/file/d/0B0MKgCbUM0itVVFWRC02Q0VBQnc/view

5- Minimal ADB'yi yükleyin.

6- TWRP 2.8.6.1 H815 için Custom Recovery'i indirin:

http://techerrata.com/dees_troy/p1.img

Adını TWRP2861 olarak değiştirin ve adb klasörüne kopyalayın.

7- SuperSu 2.46 Root izinlerini yöneten uygulamayı indirin ve aynı klasöre kopyalayın :

https://download.chainfire.eu/696/SuperSU/UPDATE-SuperSU-v2.46.zip

8- Ayarlar>Genel>Telefon Hakkında>Yazılım Bilgileri>Yapım Numarasına 7-8 kere tıklayarak G4'ün geliştirici seçeneklerini aktif edin

9- Geliştirici seçeneklerinden USB Hata ayıklama modunu aktif edin (USB Debugging) ve G4'ü orijinal usb kablosuyla PC'ye bağlayın ve hata ayıklama için PC'nize her zaman güvenmesini söyleyin

10- Windows'a Çalıştır (Win+R)'a girip cmd yazın ve Komut istemini başlatın ve adb klasörünüzüe gidin ve şu komutu yazın:

adb reboot bootloader

11- Telefonunuz tekrar başlatılacaktır.

12- Bootloader ekranı gelince şu komutu yazın:

fastboot oem device-id

13- Size cihazın kimlik bilgisisi verecektir (Device ID)

İki satır numarayı kopyalayın ve Not Defterine (notepad.exe) yapıştırıp tek satır haline getirin ( yani yan yana olucaklar, boşluk vs olmaması gerekiyor )

14- Üstte verilen LG sitesine giriş yaparak Device ID'nizi siteye girin.

15- Komut satırına şunları yazın ve CMD'yi kapatın:

fastboot reboot

16- LG Geliştirici sitesinde "confirm" e tıklayın ve kayıt olduğunuz email adresine: "unlock.bin" dosyasının gelmesini bekleyin.

(Evet şimdi arkadaşlar yaptıklarımız üzerinden geçelim: Cihazın Device ID'sini öğrendik, LG Developer'a üyelik açtık ve Unlock.bin dosyamızı aldık. Bunlar cihazı rootlamamız için gereken şeyler ve garanti dışı değil cihazımız şu anda.)

17- LG'den aldığınız unlock.bin dosyasını adb klasörünüze kopyalayın.

18- Yine CMD.EXE'ye girin ve adb dizininize gidin. (ya da pratik olarak adb klasörünü seçin ve SHIFT+SAĞ Tıklayarak "Komut penceresini buradan aç"ı seçin.

19- Komut ekranına şunları yazın:

adb reboot bootloader

cihaz yeniden başlatılacaktır.

20- Cihaz bootlaoder modunda tekrar başlayınca şunu yazın:

fastboot flash unlock unlock.bin

(Cihazımıza LG'nin yolladığını Unlock.bin dosyası yüklendi ve BL kilidi kırıldı, artık cihazımız garanti dışıdır. Servise yollarken internetten stock rom (KDZ) romunu indirip kurmamız gerekicek.

BL Kilidi eski haline dönücekmidir tam bir bilgim yok ama denemekte fayda var.)

21- İşlem bitince cihazı tekrar başlatmak için şunları yazın:

fastboot reboot

22- Artık G4'ünüzün bootunun kilidi açılmıştır (Bootloader Unlocked). Cihazı tekrar başlattığınızda ekranın üst sol tarafında şu yazıyı görmelisiniz:

"COPY SuperSu and the downloaded TWRP file onto your phone (i put it in the download folder in the phone, not the SD) so you are ready for the next steps

Booting TWRP via ADB and bootloader mode"

23- TWRP'nin komut satırı girdiğimiz klasörde olduğundan tekrar emin olun ve CMD'yi yine aynı dizinden başlatın.

24- Tekrar şu komutu girin:

adb reboot bootloader

25- Cihaz bootloader modunda tekrar başlayınca şu komutu girin:

fastboot boot TWRP2861.img

Dosya adını dediğim gibi değiştirmediyseniz şunu girin:

fastboot boot p1.img

26- Şimdi G4 TWRP ile tekrar başlayacaktır.

(Custom Recovery'i artık cihaza flashladık, TWRP Recovery üzerinden Apk flashlayabiliriz, Rom yükleyebiliriz, Full Wipe yapabiliriz ve sayamadığım bir çok şey...

Şimdi cihaza SuperSu dosyamızı flashlayalım (Flashlamak demek yüklemek demektir, flashlamak TWRP Recovery yani bizim kullandığımız Custrom recovery üzerinden gerçekleştirilen bir şeydir.)

27- TWRP Recovery'den İnstall kısmına giriyoruz ve SuperSu zip dosyasını attığımız yeri bulup seçiyoruz, karşımıza bir ekran geliyor ve "swipe to install" yani flashlamak (yüklemek) için sağa kaydırın.

28- Yükleme hata vermeden tamamlanınca (kırmızı yazılar çıkarsa hata vermiştir, zip dosyanızı kontrol ediniz) cihazı TWRP'de ki Advanced kısmından tekrar başlatın.

29- G4 açılınca programlara bakın orada SuperSU uygulaması yüklenmiş olmalıdır. Evet cihazı Rootladık, Custom Recovery (TWRP) Yükledik ve BL Kilidini kaldırdık.

30- SuperSu'yu açın eğer bir güncelleme uyarısı verirse kabul edin, güncelleme tarzını Normal olarak seçin. Güncellemeden sonra SuperSu ve Root artık aktiftir. Eğer hiç güncelleme uyarısı gelmemişse hazırdır o zaman.

31- Cihazınıza yapacağını müdahalelerden sadece siz sorumlusunuz. Bunun bilincinde olarak cihaza müdahale ediniz. Daha önce deneyimli değilseniz bu işlere hiç bulaşmamanızda fayda var. Ya da bir kaç hafta belki bir kaç ay daha bekleyip bu işlemleri otomatikleştiren daha basit yöntemler çıkınca onları deneyebilirsiniz (eğer çıkarsa)

Çeviri: Saygılarımla C.K & Vikings... Yanlışlarım varsa affola...

Kaynak: [Unlock Bootloader, Install TWRP, Root Guide… | LG G4 | XDA Forums

Vikings

Müdavim
Reaksiyon puanı
91
Bu arada arkadaşlar, H815TR için root çıkarsa buradan bilgilendirme yapıcam. Her gün xda'dan takip ediyorum.

emrexcem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Guvenlik amaci ile one x serisinin bootloader larini unlock layinca fabrika ayarlarina geri donuyordu bu olay g4 te de var mi?

emrexcem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Preseduru tam hatirlamiyorum o yuzden affola , fabrika ayarlarina donus dahili diski de iceriyor mu ,yoksa sadece sistem dosyalarinin mi sifirlanmasi soz konusu?

nasagsm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sırf teşekkür etmek için üye oldum
teşekkür ederim
emeğine sağlik

simuzer01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Root yapınca ne olacak.. mesela kamera 16dan 20nin üstü olacak mı

ZENGİN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Root yapınca ne olacak.. mesela kamera 16dan 20nin üstü olacak mı

yukarıda yazdığıma karşılık sorduysanız sorunuzu tam anlamış değilim. cihazın donanımlarında değişiklik olmayacaktır. lakin root her kullanıcının kendi tercihidir. alay eder gibi soru sormuşsunuz. ben mi yanlış anladım yoksa.

simuzer01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Estağfurullah.. sizle alakalı değil. Öyle olsa alıntı yapardım. Genel olarak merak ettim. Root yapmak bana ne kazandırır. Yani eski telim lg p725 vardı. Android 2.3.6 resmi olaraj android güncelleme gwlmedi. Bu güncellemeyi başkaları yaptı. Bunın için de tel rootlandı.

Şimdiki telim lg g4.. son android var.. android 5.. ben teli rootlayınca telefondaki özellikler artacak mı ? misal kamera.. çekim gücü.. ısınma problemi vs..

ZENGİN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Estağfurullah.. sizle alakalı değil. Öyle olsa alıntı yapardım. Genel olarak merak ettim. Root yapmak bana ne kazandırır. Yani eski telim lg p725 vardı. Android 2.3.6 resmi olaraj android güncelleme gwlmedi. Bu güncellemeyi başkaları yaptı. Bunın için de tel rootlandı.

Şimdiki telim lg g4.. son android var.. android 5.. ben teli rootlayınca telefondaki özellikler artacak mı ? misal kamera.. çekim gücü.. ısınma problemi vs..
İlginize teşekkür ederim soruyu yanlış anlamışım affola. Rootlayınca bu saydığınız özellikler artmaz sadece belli programlar yüklenebilir. reklam engelleme, yedekleme, ses iyileştirme, kaydetme vs. Özelleştirilebilecek bazı kullanımlar oluyor. özel rom vb. kamera pikseli çekim vs artmaz . ancak özel rom yapanlar farklı sürümler üzerine rom yaparsa bazı iyileştirmeler yapılabiliyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Yardımınız için teşekkür ederim. Yalnız benim telefon bootloader menüsüne girmiyor bu yüzden device id çıkaramıyorum. cmd den komutu yazdıktan telefon yeniden başlıyor ama bootloader menüsüne girmiyor sorun ne olabilir

ZENGİN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Sayın forum yöneticilerimiz root ile ilgili paylaşmış olduğum mesajları silerseniz isabetli olur zira onca uğraşıya rağmen resimlerim karışık gözüküyor. Aslında foruma atarken 11,12,13 ve 14 numaralı resimleri sırasıyla yükledim ancak saçma sapan bir paylaşım olmuş. siz paylaştığım resimleri görebiliyorsanız yeniden sıralayabilirsiniz. Hatalı paylaşımım yüzünden kimsenin zarar görmesini istemem.

drf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sayın forum yöneticilerimiz root ile ilgili paylaşmış olduğum mesajları silerseniz isabetli olur zira onca uğraşıya rağmen resimlerim karışık gözüküyor. Aslında foruma atarken 11,12,13 ve 14 numaralı resimleri sırasıyla yükledim ancak saçma sapan bir paylaşım olmuş. siz paylaştığım resimleri görebiliyorsanız yeniden sıralayabilirsiniz. Hatalı paylaşımım yüzünden kimsenin zarar görmesini istemem.

yönteminiz yarım nedenmi kullandıgınız rootedsystem.img dosyası h815 e ait yani tr degil çünkü xda daki arkadaslar tr varyantın rooted system img ını almamıslar
815tr lere de kurmayın diyorlar internationalization ı kaybedersiniz garanti idi tr ye spesifik uygulama idi güncelleme idi vs (yazma blokları aynı olsada) birde herşey fabrika ayarlarına dönüyor verilerinizi kaybetmeden root yapabilmeniz mümkün
ayrı bir başlık açtım yine burdaki yollar kullanılıyor ama sistem imajımızı güvenilmez bi yerden degil kendi imajımızdan alıp root yapıyoruz

mmrtylmz

Doçent
Reaksiyon puanı
45
TR için çıksa adam akıllı bir kernel yazsalar da şu ısınma ve batarya problemini düzeltseler.

0

0sergen0

SDN Okuru
Oneclickroot yada kingroot gibi uygulama varmı arkadaslar ? Sadece root yapmak istiyorum twrp ve custom rom ile işim yok.

barskoc60

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
cmd yi açınca adb klasörüne nasıl gidicez ve cihaz id si gelmiyo waiting for device yazıyor ilerleyemiyorum

Q

quadcropztrom

SDN Okuru
Arkadaşlar bu bootloaderi nasıl tekrar kitleyebiliriz. Telefonu orjinal ayarına çevirmek istiyorum.

arslanhan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SA. kolay gelisn ya Lg Developer Bir türlü kayıt olamadım ne kulanıcı adı girdiysem kabul etmiyor şifre kabul etmiyor yardımıcı olurmusunuz...