LG G3 Hızlandırma Gecikmeleri & Takılmaları (Lagı) Azaltma

blue7

Asistan
19 Mart 2012
192
8
18
Merhabalar,

Bu konuda sizlere G3'nüzü nasıl hızlandıracağınızı, ara sıra yaşanan takılma ve yavaşlıkları nasıl en aza indirgeyebileceğinizi anlatacağım. Öncelikle sizi burada anlatılan işlemler hakkında uyarmak istiyorum. Aşağıda Geliştirici seçeneklerindeki işlemlerin dışında diğer anlatacağım işlemler oldukça riskli işlemlerdir ve telefonunuza zarar verebilir. O nedenle oluşabilecek hiç bir hasardan sorumlu olmadığımı belirtmek istiyorum ve bu işlemleri tamamen kendi insiyatifiniz ile yapıp yapmayacağınıza kendiniz karar vermeniz gerekiyor.

Yapacaklarımız kısaca 2 aşamadan oluşuyor. İlk aşamada geliştirici seçeneklerinde Geçiş animasyonlarını kısacağız veya komple kapatacağız bu cihazınıza hızlanmış gibi bir görünüm ve his katacaktır. Ayrıca yine geliştirici seçeneklerinden GPU ile Görüntülemeye zorlamayı aktif edeceğiz. Bu işlem ise 2B uygulamalarda uygulamayı GPU kullanımına zorlayacak böylece daha seri çalışacaktır. Eğer uygulamarda bunu aktif ettiğiniz için hata alırsanız bu seçeneği tekrar devre dışı bırakabilirsiniz.

İkinci aşamada ise biraz daha ince ayarlar yapacağız ve işin riskli kısmı burada başlıyor. Bu kısımda Isı kontrol ve işlemci saat hızı kontrol mekanizmalarını devre dışı bırakacağız. Böylece işlemcimiz her şart ve koşul altında 2.46 GHZ ile çalışacak ve cihaz daha seri çalışacak. Bu işlemin riski şu ; Normalde cihaz ısınmaya başladığında sistem işlemci saat hızını düşürerek ısının önüne geçmeye çalışıyor ancak bu da performans kaybına sebebiyet veriyor. Bunu devre dışı bıraktığımızda cihaz tam CPU gücü ile çalışacak ancak ısınmalara karşı olan koruma ve önlemi devre dışı bırakmış olacaksınız. Cihaz aşırı ısınır ise işlemciniz veya cihazınız komple zarar görebilir. Eğer telefonunuz çok ısınıyorsa bu işlemleri size kesinlikle önermiyorum. Yinede bu işlemleri uygulayıp cihazın aşırı ısınmaya başladığını farkettiğiniz an ayarları geri eski haline getirerek sorunun önüne geçebilirsiniz. Ben kendim bu ayarları aktif ettim ve cihazımda pek bir ısı sorunu ile karşılaşmadım henüz. Evet şimdi anlatıma geçiyorum...
ayrac.jpg

İlk Aşama (Animasyonları Devre Dışı Bırakmak ve GPU Görüntülemeyi Zorlamayı Aktif Etmek) :

1. Telefonunuzdan "Ayarlar > Genel > Telefon Hakkında > Yazılım Bilgileri > Yapım Numarası" nun üzerine 4-5 kez tıklayarak Geliştirici seçeneklerini aktif etmeniz gerek (Zaten aktif etmiş olanlar bu adımı geçebilirler)

t8oj0g.jpg

2. Geliştirici seçeneklerini aktif ettikten sonra geri menü tuşu ile ayarlardaki Genel sekmesine geliyoruz altlarda bir yerde "Geliştirici Seçenekleri" menüsünün aktif olması laızm ona tıklayın ve sağ üstten açık konuma getirin.

2iasa3c.jpg

3. Buradan "Pencere animasyon ölçeği, Geçiş animasyon ölçeği ve Animatör süre ölçeği" seçeneklerini tek tek açıp .5x veya kapalı olarak ayarlayın. (Tavsiye edilen ayar komple kapalı olması)

Animasyonları kapattıktan sonra yine geliştirici seçeneklerinde animasyon ayarlarının hemen alt kısmında "GPU oluşturmayı zorla" seçeneği var onu aktif hale getirin.

5558r9.jpg

2rp5ldw.jpg

Eve bu işlemleri yaptığımızda cihazımız biraz daha hızlı ve seri çalışacaktır. Bu işlemlerin herhangi bir riski yoktur herkes gönül rahatlığı ile uygulayabilir.

ayrac.jpg

İkinci Aşama (İşlemci Saat Hızını Maksimumda Kullanma - Isı kontolünü Devre Dışı Bırakma) :

Uyarı : Bu işlem son derece risklidir, sorumluluk kabul etmiyorum.

1. Telefonunuzun numara çevirme ekranına şu kodu giriniz :

Uluslararası LG G3 İçin : 3845#*855#

T-Mobile Versiyonu için : 3845#*851#

AT&T Versiyonu için : 3845#*850#

Sprint Versiyonu için : 5689#*990#

Cihazınıza uygun kodu girdiğinizde aşağıdaki gibi gizli bir menü gelecek karşınıza. Buradan "Thermal Daemon Mitigation OFF" ve "High Temperature Property OFF" seçeneklerini tek tek açıp OFF konumdan ON (Kapalı Konumdan Açık) konuma getirmeliyiz.

zlrhuu.jpg

acycl4.jpg

ve9clj.jpg

2. Bu işlemleri yaptıktan sonra telefonunuzu kopmle kapatın. 30 saniye kadar bekleyin ardından telefonunuzu açın. Artık telefonunuzun tam gücü ile daha hızlı çalışıyor olması gerekir.

cederete

Öğrenci
5 Mart 2012
90
0
6
merhaba dediğimiz işlemleri 1.Sini uyguladım hissedilir bir hızlanım oldu 2.işlemi yaptığım Sırada telefon şarjdaydı aynı zamanda deneme amaçlı biraz yoğun işlem yaptım video filan açtım telefon aşırı ve hızlı bir şekilde ısınmaya başladı tabi hemen şarjdan alıp kapadım telefonu bayada tırstım tele bi şey olacak diye hiç görmediğim bir ısınma olmuştu.telefonu baya bir soğuttuktan sonra tekrar denedim aşırı değildi ama bana göre fazla denebilecek bir ısınma olunca 2.işlemi iptal ettim eski haline aldım lolipop gelene kadar gayet yeterli bir hız. tabi geliştirici seçeneklerini görünce rahat durmadık dalvik i görünce tuşa tıkladığımda art yi gördüm lolipopla ilgili bir tanıtımı dinlerken dalvik ten vazgeçilip art ye geçildiğini duymuştum tuşa basıp onay verdiğimde telefon kapandı baya bir geç açıldığında 209 tane uygulama güncellemesi yaptı pano da androit yükseltiliyor yazıyordu sabırla bekledim güncelleme bitince kapanıp açıldığında telefonun her yerini inceledim hiç bir değişiklik göremedim hatta daha yavaş olduğunu gözlemledim bende eski hali dalvik e getirdim tabi oda yeniden güncelleme yapıp 59 uygulama yüklemesinden sonra eski yani şu andaki hızlı halinde birde batarya sanki bugün baya bir iyiydi burda öncelike size paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkür ederim çok faydalı bilgiler kanımca. bir sorum olacak benim cihaz internet yoluyla yani paralel cihaz SEA türkiyede güncelleme geldiğinde bizde alacakmıyız yoksa hangi ülkenin se oranın oto güncellemesindenmi alacağız.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
S.a. lg g3 imei nasil atabiliriz. Su dedin sifreyle telefonun. Butun ayarlarina giriorum ama. Imei bukamadim yardim eder misin askerdeyim srnakta telefoncu falan yok bi yardim etsen bna abim.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Verdiginiz bilgiler icin cok saolun fakat benim baska bir sorum olacak ben geliştirici seceneklerini actiktan sonra gelen aramadaki yesil acma tusu eskiden suyun ustundeki dalgalanmalar gibi efekt verirken su an oldugu gibi duruyor sebebi nedir acaba biliyor musunuz tesekkurler

eo93

Asistan
4 Eylül 2015
158
14
18
30
Anlattıklarını yaptım hızlandı çok teşekkürler ben ayrıca hızlandırıcı uygulama da kullanıyorum o da hatırı sayılır şekilde hızını artırıyor.

S

SDN Okuru 784

SDN Okuru
Hidden menu kismina erisemiyorum. Mmi kodu gecersiz diyor

Karasakz

Öğrenci
3 Nisan 2016
1
0
1
43
Kardes ozellkle uye olup yaziyorum gercekten cok tesekkur ederim telefon kendine geldi 1. Asama fazla ise yaramadi ama 2. Asama telefonu eski haline getirdi ..